Сватбени "селски" номера и пинизи

  • 484 106
  • 3 154
  •   1
Отговори
# 3 060
  • Мнения: 1 034
На сватбите, на които аз съм присъствала и е имало булско хоро, идеята е представител на  кой род / на булката или младоженеца/ще се хване повече пъти на хорото. т.е. ще води хорото и най вече у кого ще остане букета. И се дават дребни пари - макс. 10 лв. в повечето случаи по 2 и 5 лв. и е по скоро забавно съревнование между двата рода. Не знам дали се събират повече от 200 лв. така че не го възприемаме като "събиране на пари".  Друг е въпроса, че това подскачане за тези пари не бих си го причинила  Laughing И да става въпрос за бургаско и сливенско.

# 3 061
  • Мнения: 2 628
В СИ България също се среща хорото, но вече не толкова често.

# 3 062
  • София
  • Мнения: 20 083
Булчинско хоро имаше и на нашата сватба, но пари не сме събирали. Просто ми казаха, че е традиция булката да поведе хорото, затова се съгласих. Но като цяло на сватбата нямахме нито един от популярните ритуали - нито музика и хора пред къщи, нито "откупуването" на булката, нито надиграването с петел и какво беше там.
Бяхме студенти като се оженихме и повечето ни гости бяха приятели състуденти, които дойдоха със символични подаръци. През ум не ми е минало да се женя, за да съм на сметка от цялата работа.  Laughing Даже на кумата не позволихме да купи нито букета, нито воала, нито чашите.

# 3 063
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 837
Да, това си е традиция - булката да поведе хорото. Но в случая мисля, че не е същото като булчиното хоро, което коментираме.
Сега се сещам, че преди доста години, била съм дете, по селата от нашия край съм виждала да обявяват кой дава пари и кой да поведе хорото. Но тези пари оставаха за музиката. По селата винаги са ангажирали оркестри и обикновено хората се играеха на площада. И понякога се е случвало дори съвсем страничен човек, който не е гост на сватбата, да поведе хорото. Но това не се е възприемало като нещо невиждано, 90% от съселяните са в роднински връзки.

Много ми е било смешно - хорото се вие, певецът обявява "Бабата на булката дава тая пара, булката/младоженецът/кумата.... да поведе хорото". Или "Свекърът дава тая пара, кумата да продължава да води хорото".

# 3 064
  • Мнения: 5 366
При нас булката повежда хорото след предаването ѝ от бащата към младоженеца.

# 3 065
  • Мнения: 5 998
Булката може да води и води повечето хорца на сватбата, също и кума, булското е различно с това, че се дават пари, за да се "откупи" букета.

# 3 066
  • Мнения: 1 034
Булката може да води и води повечето хорца на сватбата, също и кума, булското е различно с това, че се дават пари, за да се "откупи" букета.

Точно това е идеята, но как и защо е възникнала тази традиция идея си нямам.

# 3 067
  • София
  • Мнения: 20 083
Да, това си е традиция - булката да поведе хорото. Но в случая мисля, че не е същото като булчиното хоро, което коментираме.
Ами възможно е. ММ е от другия край на България и понеже се женехме в неговия роден град, ми обясниха, че това е булчинско хоро - булката го повежда, а гостите дават по някой лев, за да се включат в него. Ние просто изключихме всички ритуали, в които се изискваше гостите или кумовете да си изскачат от джобовете.

# 3 068
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Аз това хоро на живо не съм го виждала никога. Оттук разбрах за него. Живея близо до Бургас, та не съм сигурна, че е характерно за района.

# 3 069
  • Сф
  • Мнения: 4 766
Като дете точбо в сливенския край помня булченско хоро с пари. Бях се хванала, след като дадох пари, да го водя, но майката на булката мн грубо ме избута, и затова го помня.
На сегашните сватби булченско казват на първото хоро, което булката повежда, но реалбо е различно от едновремешното и не плащаш.

# 3 070
  • Далече, далече
  • Мнения: 6 005
Родителите ми са се оженили през 80-те години. Церемонията е била скромна - след подписването около 10 човека са обядвали заедно в ресторант.
Същата вечер част от готите са се събрали в дома на баба ми и дядо ми.
Баба ми (майката на майка ми ) бръкнала във вътрешния джоб на сакото на баща ми пред всички и на висок глас казала:
"Дай да видим колко пари си събрал! ,  след което е преброила парите. Баща ми е онемял от възмущение.
От събраната сума пари, баба ми и дядо ми са си удържали това, което са платили за сватбата. С останалите пари бащи ми си е купил магнетофон. По онова време не имало уредби.
Не мога да си представя по-тъжна и жалка сватба.

# 3 071
  • Мнения: 11 916

Не мога да си представя по-тъжна и жалка сватба.

Ей сега ще ти пиша за такава.

На сватбата на леля ми, майка  ми и баща ми са били прясно женени, а майка ми- в начални месеци.Моите родители не са правили сватба,просто са се подписали, така решили.Леля ми- сестра на баща ми прави пищна сватба в селото на мъжа си.Много поканени, вкл. роднини на леля ми и баща ми от много отдалечен край.Още преди края на тържеството не зная дали младоженците или родителите или роднини на младоженеца са направили проблем,че парите от сватбата липсват. Направили сметка, че трябва да са повече от наличните.Усъмнили са се , че може някой да се е изкушил и са били отправени въпроси към моите родители ,един братовчед на леля ми и още някого.

Но бързо всичко минало и заминало. Баща ми с огорчение си спомняше този момент.
А аз, която съм "присъствала" на този панаир, съм изключително чувствителна на тема честност, посегателство, обвинение

Скрит текст:
И съм добър и успешен юрист Embarassed Embarassed Embarassed

# 3 072
  • Мнения: 1 985
И аз за пръв път чувам за такова хоро. С мъжа ми има богат стаж като гости по сватби (само 2014- та бяхме на 6), но никога никъде даже не е споменавано такова чудо.
Аз на нашата сватба никакви хора не съм водила. Достатъчно съм спъната в краката, че да се излагам пред 100 човека. Младоженецът и кумовете ме заместваха достойно.

# 3 073
  • Мнения: 5 546
Тцтц, голяма селянин наистина в разказаните от вас истории. Родителите дали пари за сватбата, пък после си ги взели обратно.
Да не направиш подарък на сватба е също толкова селско, като това да вдигаш сватба, само заради парите и "избиването".

# 3 074
  • Мнения: 1 985
Не мога да си представя да ида на сватба без подарък. Също ми се е случвало да съм в затруднено материално положение, но съм измисляла нещо креативно и без да струва много пари. Предпочитам да ида със стара рокля, отколкото с празни ръце.
Радвам се, че хората, които са ме канили да момента, не са има претенции нито за облекло, нито пък други изисквания.

Общи условия

Активация на акаунт