Легално ли е да осъдиш за нещо нелегално?

  • 2 416
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 14 903
Ми и ВКС, и по-ниските съдилища са все юристи - казали са.
Бабата е имала престъпни намерения (като в сериала "Закон и ред"), но престъпление от нейна страна не виждам - тя наркотично вещество не е държала, защото е купила брашно. За намерения не се носи отговорност, за негоден опит - също.
Съставът на измамата изисква въвеждане в заблуждение с цел имотна облага и причиняване с това на имотна вреда. Има ли въведен в заблуждение - има, бабето. Няма изискване заблудата да е за нещо, което иначе е позволено. Няма и изискване пострадалият да е готин и законопослушен или поне да е по-готин и по-законопослушен от дееца. Има ли имотна вреда и имотна облага - и това го има, цената от 1500 лева, платена за брашното.
Ся ако тва някой го приравнява на "капан", заложен от добрия дядо подсъдим за разобличаване на гадната баба - добре, само дето на мен някак ми е трудно да повярвам, че целта на човечеца не е била просто да се облажи с 1500-те лева, нали. Wink

Първия път, доколкото мога да разбера от решенията на ВКС, щото мотивите на СлОС ги няма в нета, дядото е оправдан, защото съдът е сметнал, че за да има измама, трябва сделката поначало да може да бъде действителна (т.е. да е позволена от закона), ВКС е отменил оправдателната присъда, защото няма такова изискване. Втория път, пак доколкото разбирам, бабето като свидетелка е твърдяло, че всъщност е жертва на грабеж на парите, и окръжният съд е приел, че не лъже и че става дума за грабеж, а няма такова обвинение, затова е оправдал дядката.

Последна редакция: чт, 25 сеп 2014, 12:57 от Магдена

# 16
  • София
  • Мнения: 3 272
Ми и ВКС, и по-ниските съдилища са все юристи - казали са.
Бабата е имала престъпни намерения (като в сериала "Закон и ред"), но престъпление от нейна страна не виждам - тя наркотично вещество не е държала, защото е купила брашно. За намерения не се носи отговорност, за негоден опит - също.
Съставът на измамата изисква въвеждане в заблуждение с цел имотна облага и причиняване с това на имотна вреда. Има ли въведен в заблуждение - има, бабето. Няма изискване заблудата да е за нещо, което иначе е позволено. Няма и изискване пострадалият да е готин и законопослушен или поне да е по-готин и по-законопослушен от дееца. Има ли имотна вреда и имотна облага - и това го има, цената от 1500 лева, платена за брашното.
Ся ако тва някой го приравнява на "капан", заложен от добрия дядо подсъдим за разобличаване на гадната баба - добре, само дето на мен някак ми е трудно да повярвам, че целта на човечеца не е била просто да се облажи с 1500-те лева, нали. Wink


Много точно казано.   bouquet

# 17
  • Русе
  • Мнения: 657
То е ясно, че случаят е измама и съответният трябва да бъде осъден.

Това, което не разбирам, е защо прокуратурата не се самосезира и не разкрие ново дело срещу страната, която е тъжител по настоящото. Или го е направила, но просто не е споменато в статията?

Абсолютно аналогично ми е при нередките случаи, когато някой си измамил друг си, като е взел пари уж да го уреди на някаква държавна работа, а не го е направил. И далият подкуп го съди. Това добре, но повдигането на такова дело трябва автоматично да доведе до разкриването на друго срещу него самия за подкуп на служебно лице (или ако измамникът в действителност не е такова, да се оформи по друг начин юридически, за да не е правно нищожно).

# 18
  • Мнения: 2 241
Тази история ми звучи много, ама много измислена.
Чл. 26 от Закона за задълженията и договорите гласи:
Нищожни са договорите, които противоречат на закона или го заобикалят, както и договорите, които накърняват добрите нрави, включително и договорите върху неоткрити наследства.

Т.е., ако историята е истинска, според мен, дори да са се договорили в писмена форма за това, съдът е щял да се произнесе по законноста на договора, а не по изпълнението му.

# 19
  • Мнения: 2 931
Ми и ВКС, и по-ниските съдилища са все юристи - казали са.
Бабата е имала престъпни намерения (като в сериала "Закон и ред"), но престъпление от нейна страна не виждам - тя наркотично вещество не е държала, защото е купила брашно.
    Само по нейни твърдения. В това решение на ВКС не се вижда защитната позиция на подсъдимия (за да съпоставим доказателствените източници), но става ясно, че веществено доказателство липсва.  Laughing Бабата- наркодилър може и да лъже.  bowuu
     За мераклиите бабата да бъде осъдена за държане на наркотично вещество - това без веществено доказателство трудно би могло да се получи. За тези престъпления се изисква специална експертиза, която да установи състава на веществото.
     ПП И в сайта на Новозагорския съд липсват дела от 2012 г. Не успях да намеря делото.  

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 14 903
Бабата няма как да носи отговорност за държане на наркотично вещество, имаме негоден опит: нито е държала хероин, нито се е опитала да го придобие - хероин чисто и просто не е имало. Може да е искала, но само с искане не става.

Диамантче, спорът не е между бабата и дядото за изпълнение на договора. Wink Става дума за наказателно дело за престъпление по чл. 209 от НК.

Аз друго се чудя - между наркопласьори споровете не се ли решаваха, както сме чували всички, ако не с куршуми, то с побой? Нали се твърди, че наркопазарът е разпределен, организиран и така нататък? Ако бабата и дядото са аматьори, би трябвало да пострадат от "професионалистите", а ако са подчинени на "професионалистите", никой не би се обърнал към прокуратурата, а би използвал средствата за самопомощ, които описах.

Последна редакция: чт, 25 сеп 2014, 21:10 от Магдена

# 21
  • Мнения: 4 418
винаги може да осъдиш




по твоите правила

Общи условия

Активация на акаунт