Захранване на бебето – кога, как, с какво?

  • 222 948
  • 2 143
  •   1
Отговори
# 2 100
  • Мнения: 2 430
Дадох банан и ябълка, малко ориз /съвсем малко, защото убивал киселинността от ябълката и не дразни стомахчето така/ фино пюрирани, много му хареса. Ябълка беше вече ял, без реакция, но не му хареса.
После започна да ака зелено, с кисела миризма, появи се слуз, увеличи се слузта. Дадохме за изследване, помислихме, че може да е бактерия, - нищо не се извлече. Съответно дадох био гайа, спряхме захранването, за да не дразним стомахчето и мина.
Първа седмица след паузата сега давам морков с картоф /вече въведени/ и тиква. Ами вчера дадох 220-250мл моркова и картофа, днес -зелено ако.
Ще се побъркам вече. Страх ме е, че ще го алергизирам към всички храни и после какво ще яде.
Моркова запича, даже на готовите пюрета навсякъде го пише.

# 2 101
  • Мнения: 4 859
Ако цвета е зелен,но няма слуз ,причината може да е по-бързото преминаване през червата ,окисление и т.н.Изпитва ли болки и дискомфорт?
Вариант е да даваш еднокомпонентни пюренца,с ориз евентуално,защото той е най-неутрален или оризова каша,и да следиш за реакции.
Педито какво препоръчва?

# 2 102
  • Мнения: 10 607
 Shocked Prolet, какво тревожно намираш в зеленото ако? Напълно нормално е да се променят цвета и консистенцията според въведените храни. Не е изключено да видиш и нишки, или зрънца, ама това не значи алергия или непоносимост.

п.п.: Не прекалявай с моркова (бета каротен) и ориза (наистина запича).

# 2 103
  • Мнения: 2 430
Ами когато детето е добре със стомахчето, и яде пюренца акото е жълто - кафеникаво /за моето дете говоря/. Когато има проблем, акото започва леко да позеленява, да мирише на кисело, после още позеленява и се появява прогресиращо зелена слуз. Това се случва в рамките на 2-3 дни. След това той става неспокоен, буди се често, явно има дискомфорт. Като му мине зеленото ако започва пак да спи нормално.
Така че при нас зелено ако е симптом, че може би  започва запек или че има някакъв неясен дискомфорт на коремчето и че нещата ще се влошат. Сутринта беше зелено ако, на обяд - зелено ако, оранжево от морковчето и слуз.
Слузта ме притеснява, притеснява ме миризмата на кисело, притеснява ме и това, че като има коремчето дискомфорт и детето е по-неспокойно. Просто това не е нормално, два месеца се захранвахме и нямаше такива проблеми.
В Бургас има само един детски гастроентеролог, която дама идва веднъж в месеца и да се вреди човек си е голямо преживяване. Декември  - празници, нямаше как. Тогава и не подозирахме за проблема, че ще стане така. Януари съответно пропуснахме час, февруари не можахме изобщо да се вредим, надявам се март да успеем.
Просто се чудя какво да правя и към кой да се обърна. Може и да е тривиален проблем, но гледаме да не го навличаме, спазваме си стандартен режим. Използвам хипоалергенна козметика, стерилизирам шишета, мия, не знам.

# 2 104
  • Мнения: 4 859
Слузта наистина е симптом ,че има проблем или дебелото черво е раздразнено.Дали не е от картофите?
Задължително посетете гастро-ентеролог,може да пуснете пак проба от акото за всеки случай.На АМ или кърма сте?Бих продължила да давам Биогая.Има ли продукт,от който не дава такива реакции?

# 2 105
  • Мнения: 10 607
И това се случва от банан??

# 2 106
  • Мнения: X
Пролет, дъщеря ми беше по същия начин, преди да й избият първите зъби. Гледала ли си венците?

# 2 107
  • Мнения: 2 430
Нямаме зъби, лигавим се много, освен да го опипам дали нещо не е пробило. То и аз първо за зъби си помислих.
Божа работа, дали е от банан, ама като че ли след банан стана - аз въвеждам по една храна на седмица, в седмицата на банана стана. Струва ми се, че реакция дава сега, като дам повече като количество пюренце, особено на такива, които запичат.С картофи и тиква уж няма проблем. Картоф и морков по-малко количество - също няма проблем. Дали не се запече, защото му дадох повече пюре картоф и морков, и от това така да стана сега.  На АМ сме, от 5ти месец изцяло, дотогава и кърмех, и АМ давах. Но това АМ си е от раждането, нямаше проблеми с него. Освен това като е на АМ и биогайа се нормализира коремчето сравнително.
Не знам, ще се моля да уцеля гастроентеролога, понеже честно казано и педиатърката само казва, че се случвали такива работи. Ок, случват се, ясно ми е, че е трудно да се разбере точно какво става. Ама да вдига рамене само мен не ме урежда.

# 2 108
  • Мнения: 10 607
А само банан давала ли си? Или си го въвела паралелно с ябълката?

# 2 109
  • Мнения: 2 430
Ябълката вече беше въведена, една седмица давах само ябълка, нямаше проблем, и после смесих ябълка с банан, за да може да свикне постепенно на банана. Винаги нова храна въвеждах по една на седмица, първи ден - 2-4 лъжички, втори - 4-6 лъжички, трети - грубо казано 40-60мл, четвърти - 60мл, пети- 80, шести 100- седми 120 мл. Ако храната не е алерген и се приема добре, яде с апетит давах и малко повече, стигала съм и до 200 мл на ден от дадената храна и не е имало проблеми.
Та с ябълка /вече въведена/ и банан /нова храна/, съвсем малко ориз /вече въведен отдавна/ - на първи ден - добре, на втори - малко слуз, на трети - много слуз.

# 2 110
  • Мнения: 4 859
Напълно вероятно е да прави реакция от хистамина в банана,предполагам суров го даваш.При по-продължителна обработка някои от алергените намаляват или се унищожават.Бих пробвала с бурканче или да го давам по-нататък.Друг вариант е да му е натоварил стомахчето,малко по-тежък е за смилане заради белтъчините.
И за моркова съм чела инфо ,че е възможно да даде реакция.
Преустанови да ги предлагаш ,докато не посетите гастро-ентеролог.
И от зъбките наистина може да има слуз,и от прекаленото отделяне на слюнка newsm78

# 2 111
  • Мнения: 2 430
Лигавим се като за световно Simple Smile
 Уф, ами ще пробвам с други неща. Зачетох се за хистамина - оказва се, че пилешкото също имало хистамин. В дните, когато давах банан, давах и пилешко на обяд /но то беше въведено отдавна, без проблем/. Пишеше в една статия, че тази хистаминова нетолерантност, става и с предозиране на хистаминови продукти. Та се чудя, дали не съм го предозирала, без да знам - на обяд пиле, след обяд банан, и така да е станала белята. При всички положения ще отидем на гастро веднага, щом успея да запиша час. Защото ако го заведа при гастроентеролог за големи ми се струва, че няма да има смисъл, нали така? По-добре ще е да изчакам лекарката, която е специализирала в малки деца и бебета. Дотогава мисля да давам по-незапичащи пюренца, които преди това е приемал добре, ще следя внимателно и ако се наложи, мисля пак да минем само на мляко. Не е фатално, според мен по-добре още две седмици на мляко, но само в краен случай, дано не се налага.

# 2 112
  • Мнения: 4 859
Да,трябва да си е детски.Ако беше в София,можех да препоръчам ,но за Бургас и околността нямам представа .
Моя позната си записваше кое как се отразява на момченцето и-нещо като дневник си водеше,с реакции,количество,колко е давала и т.н.При тях имаше и обрив,и диария.Израстна го детенцето ,избягваха през това време дадени храни и комбинации .Пък и още известно време да сте на само на АМ,въобще не е проблем.До годинката то е най-важно.
Дано скоро се оправи бебчето,и да няма нищо обезпокоително Hug

# 2 113
  • Мнения: 10 607
Това за непоносимостта към хистамин има от една страна логика, но къде видяхте, че бананът е сред плодовете, които са богати на хистамин или освобождаващи хистамин? Освен, ако бананът не е бил вече ферментирал, което въобще не си го представям, да дадете ферментирал банан на бебе.  Shocked Thinking
От друга страна, непоносимостта към хистамин се проявява при натрупване. С какво количество банан трябва да си натрупала толкова хистамин в тялото на бебето, че то да реагира с непоносимост?   Simple Smile
И аз гласувам за зъбките. До две седмици ще си проличи.  Peace

# 2 114
  • Мнения: 4 859
http://neponosimosti.com/?page_id=326
Ферментиралите продукти-туршии,алкохол,са най-силни провокатори,факт.Но специално за банана-колкото и лично аз да го харесвам и да има полезни свойства ,трудно може да се нарече пресен плод.Освен това трябва да се консумира добре узрял -отвън да е жълт на черни петънца.А може и да е алергия,различна от хистаминова непоносимост (дано не е това ,разбира се).
От една страна,нашата докторка,препоръчваше да го даваме само от бурканче заради АД,и при други алергии мисля че е такъв съвета,от друга-хистамина се увеличава при термична обработка,от трета пък банана го препоръчват за разстроено коремче  ooooh! newsm78Затова са лекарите да преценят има ли проблем и ако да -какъв Peace
Иначе и аз се надявам да са зъбки.

Общи условия

Активация на акаунт