Посъветвайте ме - какъв вид чай да си купя

  • 13 612
  • 36
  •   1
Отговори
  • Мнения: 25
Здравейте,

Имам един може би леко нестандартен въпрос... Какъв вид чай да си взема, наместо кафе? Идеята е, че аз кафе обичам да пия, но по ред причини трябва да избягвам кофеина доколкото е възможно, така че се ограничавам вече до няколко пакетчета Нескафе 3в1 на седмица, и няколко пъти в месеца по някое коктейлче като ида на кафе с един приятел.

Аз съм мъж принципно, да не се объркате. Също така 3 дни от седмицата постя - т.е. без месо и животински продукти като мляко, яйца, сметана. Така че асортимента от напитки, на който мога да разчитам в дните, които постя, а и в тези, които не постя е относително ограничен.

За това си мисля да мина на варианта чай. Тъй като примерно меда е нещо, което мога да ям дори когато постя, а и със захар чая пак си е хубав. И тъй като общо взето чайовете които пия винаги са били от домашно набрани билки - липа, жълт кантарион, мента и тем подобни - идея си нямам какъв купешки чай да си взема, който хем да няма кофеин и тем подобни ободряващи ефекти, хем да е хубав и качествен.

Също бих имал интерес и към плодовите чайове като опция, стига да разбера от къде се купуват.

Така че моля за съвети по темата. В града имаме Била, Лидъл и Пени супермаркети, така че ако чайовете които препоръчвате имат добрите маниери да се намират по тези супермаркети, са ми съвсем достъпни като опция.

Мерси предварително за съветите!

Поздрави!

# 1
  • Мнения: 52
Здравейте

1 чаша зелен чай съдържа около 35 милиграма кофеин
1 чаша черен чай съдържа 45 милиграма
1 чаша нескафе - 66 милиграма
1 чаша еспресо - 110 милиграма кофеин
(Намерих го в интернет и го преписах.)

При мен лично само зеления и черния чай имат ободряващ ефект. Но при вас те явно отпадат.

За останалите може би трябва да си изберете някой, който просто ви допада, като аромат.
Ако не искате да е на пакетчета има билкови аптеки, аз съм от София и си го купувам от такава аптека чая.

Поздрави

# 2
  • Мнения: 25
Здравейте,

Благодаря ви за информацията, това с разпределението на кофеина в различни напитки наистина ми е полезно. Simple Smile

Мисля си, че в такъв случай един зелен чай или един черен чай мога да пия сутринта, при положение че имат по-ниско съдържание на кофеин от едно нормално кафе. А за следобяда ще трябва да измисля някакъв чай, който да е без кофеин, така че да не прекалявам.

Иначе съм по-скоро за идеята с чай на пакетчета, че като се вари от билки става доста и няма кой да го пие. Майка ми пие кафе главно, а брат ми пие чай според настроението. Simple Smile

Някакви предложения за качествени марки чай, които могат да се намерят по супермаркетите?

Поздрави!

# 3
  • Мнения: 485
Ето и едно местенце, от което съм си поръчвала чай, много съм доволна
Скрит текст:

# 4
  • Мнения: 5
Чай Ройбос.Наричат го червен чай.Той единствено не съдържа кофеин,затова може да се пие и от деца.Много полезен-информация за него има в нета. Такъв аз купувам от м-н Лечител.

# 5
  • Мнения: 2 755
Вземи си безкофеиново кафе

# 6
  • Мнения: 8 894
Каркаде. Има и само каркаде, има и в комбинации. С уговорката, че говоря за запарка от каркаде, а не за чай.

# 7
  • София
  • Мнения: 1 226
Pickwick  е доста добра марка ,освен традиционните зелен и черен ,имат и билкови и плодови варианти на много високо ниво .

# 8
  • Мнения: 13 812
Едно е чай друго е това, което в българия масово се нарича чай, но е билкова запарка.

Предполагам на вас ви е най-подходящ белият чай - той е с най-малко количество кофеин. Не бих ви препоръчала и мате. Там има повече кофеин от черния чай.

Ето тук цитат за потвърждение :

__________________________________________________________________________________

Видове чай

Класификацията на съвременните видове се определя преди всичко по технологиите, използвани за приготвяне на крайния продукт. В този ред различаваме:  
Черен (червен чай) - заради високата си оксидация, той съдържа по-високо ниво на кофеин и в сравнение с останалите видове чай. Това определя и характерният силен аромат на черния чай;
Оолонг чай - по състав и аромат напомня за комбинация между зелен и черен чай;
Жълт чай - по-дългото му сушене придава вкус, различен от този на зеления и белия чай. Определят го като комбинация от вкусове някъде между белия и зеленя чай, а ароматът му е близък до този на черния чай;  
Зелен чай - продукт на производство с минимум технологична ферментация, зеленият чай е съдържа около 1/4 от кофеина на чаша кафе (при еднакъв течен еквивалент). В зеления чай обаче се съдържат две други стимулиращи кофеиноподобни вещества: теофилин (по-силно от кофеина) и теобромин (по-слабо от кофеина). За повече информация прочетете статията Кофеин и кофеинизъм - неосъзнатата опасност;
Бял чай - технологията на производство предразполага към най-ниско съдържание на кофеин в сравнение с другите видове чай.


Йерба Мате – хранителни качества
Въпреки че доста време беше известно, че ободряващата съставка на Йерба Мате е матеин, впоследствие се оказва, че е чист кофеин, а думата „матеин“ е просто синоним. Интересното е, че ободряващият ефект на Йерба Мате е по-различен от този на зеления и черния чай, и кафето. Кофеинът в Йерба Мате е повече отколкото в черния чай и по-малко от чаша кафе.


Прочети повече: http://www.bb-team.org/articles/2256_chay-eliksirat-na-zhivota#ixzz3Eja4dE00

_____________________________________________________________________________________


П.С. Ройбос не е чай, той е растение и съответно билкова запарка като да кажем липа или нещо друго.

Цитат

Ройбос е наистина уникално растение, което вирее единствено в красивия район Кедърбърг край Кейптаун. Жителите на тази местност първи откриват, че от фините игловидни листа на дивия храст Aspalathus linearis може да се прави ароматичен чай с чудесен вкус. Днес Ройбос се отглежда в огромни плантации, в които не се използват никакви торове и химикали и дори не се извършва напояване, за да не се промени ценният състав на това великолепно растение.
Абсолютно натурален и чист, не съдържа консерванти и оцветители. Без кофеин .


тук автора отново използва думата ЧАЙ, но това не е чай, това е топла запарка.

Последна редакция: пн, 29 сеп 2014, 22:30 от _re_ge

# 9
  • Мнения: 116
Pickwick имат една комбинация 4 вида плодови чая в една кутия, както и вариант различни зелени видове с лимон, с мента и т.н пак в една кутия. Мисля, че са добра опция в този случай защото ще опитате, ще видите кое ви е по вкуса и после може само от един да си купувате.
Относно билковите чайове аз лично предпочитам българските Утро, Алпинист и подобни, но не се сещам на коя марка бяха.

# 10
  • Мнения: 17
Привет. И аз съм мъж и съм веган през повечето дни в годината. Кафе не пия и никога не съм пил, не мога да преценя от личен опит колко може да се пристрасти човек към него и затова не мога да ти дам рецепта как да го откажеш, но мога да споделя аз какво пия. Всъщност през повечето дни пия само сутрин по чаша-две вода. Имам две хранения на ден, първото от които се състои от сурови плодове, а второто предимно от сурови зеленчуци, и те ми стигат да си набавя нужните количества вода. Тъй като всеки организъм е различен, ако все пак опиташ моя начин и чувстваш нужда от повече течности, препоръчвам ти вода, плодови и зеленчукови сокове или смутита и билкови чайове, т.е. запарки. Различните видове чай съдържат кофеин и кофеиноподобни стимуланти, както вече са отбелязали по-горе, и да минеш от кафе на чай не е кой знае каква промяна. Така само заменяш един лош навик с друг, но ефектът е същия. По-добре си остани на кафе, ако много ти харесва, но намали още количеството. Както е добре известно от медицината, разликата между лекарството и отровата е само в дозата Simple Smile

# 11
  • София
  • Мнения: 10 872
Ако искаш да намалиш кофеина, по-добре е да пиеш билкови или плодови запарки, които също ги водят чай.
Този е такъв и е един от любимите ми. Състои се от сушени плодове и не съдържа чай, следователно и кофеин.

Ройбос също е без кофеин. Този вариант ми допада най-много.

Иначе ти препоръчвам зелените чайове, като този в комбинация с боровинки. Действа ми много ободряващо.

И двете марки са много добри и се намират в големите вериги магазини.

# 12
  • Мнения: 1 298
Не знам какви са ти съображенията да откажеш кафето, но имай предвид, че кофеинът  в чая може да ти действа по съвсем различен начин този в кафето. При мен е така. Мога да пия чай и преди лягане без проблем, докато ако пия кафе следобяд ... после се кая цяла нощ.

Купувала съм хубав чай и от един сайт на име teateam-bg или нещо такова. Имат избор и по моето скромно мнение качеството е добро. Имат и тестов пакет - мини дози за проба от различни насипни чайове.

Не е нужно да правиш цяла кана, ако чаят е насипен. Има ей такива неща, които се слагат в 1 чаша гореща вода:

# 13
  • Мнения: 1 404
и аз се опитвам да заменя кафето с чай, но в дните, в които сутрин пия зелен/черен чай, вместо кафе, към 14-15ч, така ми се доспива, че едвам изкарвам до края на работния ден.
Дали понеже тялото е свикнало с дозата кофеин и отнема време, докато се нагоди към по-ниските... newsm78

# 14
  • Мнения: 1 298
Пий чай и в 14 ч., бих посъветвала аз.

Общи условия

Активация на акаунт