На майка ти гаджетата...

  • 78 576
  • 358
  •   1
Отговори
# 330
  • Street of Dreams
  • Мнения: 13 470
Ainmo, и аз се нареждам с Eliffда чакам да разкажеш.
Аз не знам историите на семейството и като чета сега съжалявам, че не съм питала или не помня. Но ще се постараем с ММ нашата история да я знаят наследниците. Те негови са де, общи нямаме ама да се помни ...
Прекрасни истории споделяте, чета и се радвам от сърце, че ги знаете Simple Smile

Сетих се за култовия How I met your mother. И там ставаше дума за какво ли не, но не и за въпросната майка.

# 331
  • Мнения: 42
Да разкажа и аз за моите баба и дядо. Дядо ми е от едно село до Силистра роден 1914г-девето последно дете в семейството. , а баба ми от другата страна на р.Дунав , Баба ми е разказвала ,че се обичали с един момък от селото- взаимна любов .Но за да се оженят баща ѝ трябвало да ѝ даде зестра някакви ниви .А те са се седем деца и нивите не стигат за всички. Не знам как са се запознали с дядо ми , но той казал ,че не иска никаква зестра , а само с роклята с която е облечена. На сватбата в румънското село завел музиканти от България и ги качил да свирят по дърветата..Прибират се в България и той отива войник-мобилизиран ли , не знам точно. Баба ми остава със  свекърва си без да знае български. Разказвала ми е ,че е била много добра и я научила на всичко-и език научила  и да тъче , да плете ,на български гозби...И така четири години. В тези четири години известно време дядо ми е бил в плен и ми е казвал ,че са им давали на ден по една шоколадова бонбона.Нищо друго. Връща се  и чак след една година се ражда майка ми. След няколко години дядо ми решил ,че за него селото е тясно и се местят в Силистра. Там отварят кръчма и работят заедно.Като пораснали децата дядо ми решил ,че във Варна за децата е по-добре и се местят. Баба ми започва работа като санитарка, а дядо ми като строител .Беше много сръчен и работлив.. Баба ми в болницата се запознава с някаква баба и тя им дава къщата си за да я гледат..  В Силистра баба ми научава и турски и като бях малка се говореше на румънски в къщи, а когато искаха да си говорят нещо тайно почваха на турски. Още в детската градина дядо ме учеше на столиците по света и след години кандидатствах с география Интересното е ,че баба ми говореше български без никакъв акцент. Дядо ми винаги ходеше с бомбе и лъснати обувки и му казваха румънеца. Дядо почина една седмица след баба
Сетих се нещо да допълня. Дядо купи първия телевизор на нашата улица.

Последна редакция: чт, 24 юни 2021, 10:47 от билков чай

# 332
  • Мнения: 1 789
Харесах темата 🙂
Моята баба, родена в далечната 1926 година, е едно дете, защото майка ѝ е загубила другите си деца (медицина е нямало на практика). Баща ѝ е бил работлив, едър българин, с рижав мустак. Биел се е с бикове по панаирите. Иначе е работил с каруцата, пренасял е пръст за тухларницата, пътници от гарата до града. Купувал ѝ е копринени чорапи и градски обувки. И как иначе, единствена дъщеря.
Но той си отива от този свят, когато баба ми е на 16 години. Затова и тя няма висше образование, майка ѝ е нямала средства.
Първата любов на баба ми е офицер, още е в гимназията. Ходили да се къпят в реката, което тогава било срамна работа за момиче. Но офицерът заминава.
Баба ми се запознава с дядо ми, директор на гимназията по това време (той е роден 1919г.). Майка ѝ не го иска, защото е „беден даскал“. Но баба ми го иска.
И така един ден баба ми при става на дядо (избягва с него). Казва на един свой братовчед, който държи кафене на гарата, да предаде на майка ѝ да не се притеснява за нея, защото тя е пристанала на дядо.
В първата брачна нощ дядо ми очаква, че баба ми се е отдала на офицера. Но разбира, че той е първият ѝ мъж. Тогава започва да я прегръща и целува, баба ми го разказваше въодушевено.
Те живеят живот, изпълнен с много любов, той си отиде рано, тя страда, а накрая дядо ми си я прибра на 14.02., в деня на влюбените.

Последна редакция: сб, 26 юни 2021, 11:07 от amonqk

# 333
  • Мнения: 7 263
Баба ми, родена 1923 година , е била от богато семейство. Родителите й са я дали на едно момче от друго богато семейство. Баба ми е била съвсем млада тогава, но вече влюбена в дядо ми. Вечерта преди сватбата дядо ми я откраднал. Било е голям скандал за времето. Не им е бил лесен животът, дядо ми е участвал във войната, после национализация и бедност, винаги са работили много и двамата. Много се обичаха, дядо ми гледаше баба ми в очите, лоша дума не съм чула и от двамата. Баба ми почина, дядо ми я последва набързо, умря от мъка по нея.

# 334
  • Мнения: 5 139
Пра-дядо ми (баща на майката на баща ми) е бил откачалката на селото-абсолютен дивак и калпазанин. Прякорът му беше "Алата", но историята мълчи дали от Хала или от Алтав (шашав). Едно време, когато се загледал по пра-баба ми, решил, че е много умно да засвидетелства любовта си като открадне конете на баща й през нощта, заведе ги далече на полето и ги остави там. Животинките се върнали, де Grinning

# 335
  • София
  • Мнения: 6 182
Ами да разкажа и аз историята на моята майка по запознаването с баща ми, защото е свърза на с днешния празник. Пък по-късно може и на бабите ми.

Майка ми винаги е била много разговорлива и общителна. Просто отвътре ѝ идва да си общува с всякакви хора и не може да се стърпи. Когато била на 20 години я оперирали в родния ѝ град от апендисит. Хирургът бил сравнително млад лекар, но това е малък град всички знаели, че той е разведен веднъж и повторно женен. Майка ми млада, зелена, фантазьорка и студентка по химия взела да увещава хирурга да ѝ даде морфин като обезболяващо, защото много ѝ се искало да опита наркотик. А той, за да не се занимава с глупости и казал: "ама разбира се, нямаш проблеми" и си свършил работата.

Девет години по-късно (средата на 60-те), майка ми е успяла да си намери работа в София и си има дългогодишно гадже на име Павел с гръцки произход. Голяма любов, голямо нещо, мислят за сватба, но бъдещата свекърва не одобрява да има българка за снаха. Настъпва Петровден, очертава се празненство по случай имения ден на възлюбения, но в последния момент той ѝ съобщава, че майка му не желае българката да е на празненството и затова не е поканена.
Майка ми е ужасно разстроена и решава за уикенда да си хване влака и да се прибере при родителите си. Вместо желаното успокоение и разтуха обаче, те веднага я юрват да напръска лозето Joy  Разочарована, тя решава да се прибере още същата вечер в София. Обратният влак е препълнен. Майка ми зяпа през прозореца и вижда възрастна жена на перона. Млада и изключително суетна майка ми си помислила: "Ау, колко старомодно и безвкусно се е облекла тази" (Първи индикации за ненавистта между снаха и свекърва Joy  ) Премества си погледа и вижда, че жената разговаря с доктора, който я е оперирал преди 9 години.
Всъщност баща ми не е лекар, чичо ми е такъв, но двамата братя изключително много си приличаха (лека им пръст) въпреки разликата от 8 години.
Мъжът си казва довиждане с майка си през прозореца на влака, обръща се към седящите в купето и пита, дали се намира едно свободно място. И тук бъбривата ми майка, не издържа на напрежението, показва свободното място до нея и не просто го показва, а започва с поток от приказки: "Ама разбира се докторе, за вас място винаги ще се намери. Ако трябва аз ще стоя права, но вие ще седнете, вие сте толкова талантлив ..." Останалите пътници, които са местни добре знаят, че това не е доктора, а брат му и започва да се смеят. Но майка ми е изгубила контактите с малкия град и не разбира много - много какво се случва. Баща ми пък, вижда младо, наконтено момиче и колкото и да е тих решава да влезе в роля... И започва един двучасов театър... Майка ми разказва на цялото купе, как доктора ѝ е дал наркотик. Баща ми потвърждава, че е голям специалист по наркотиците и по какви ли не болести... Майка ми бърбори без да мисли, баща ми вади закачливи коментари за лечение на млади пациентки, а цялото купе се залива от смях. Пристигат в София. Слизат от влака и той заявява, че ще я изпрати до тях. Тя учтиво му отказва, той пък настоява. Тя си мисли: "Брей какъв коцкар, втори път е женен и пак се сваля на други жени". Когато вижда къде живее ѝ признава, че не е доктора, а брат му и тя остава с увиснало чене.
Той я кани на среща и се разбират да се видят на следващия ден в 18.00 на езерото Ариана (тя била на квартира в близост). На следващия ден обаче майка ми имала час за шивач и ѝ било много по-важно да е наконтена, отколкото някакъв си мъж от влака, който дори не е доктор. Отива си след работа на проба при шивачката. Стои там 1 час. Ясно ѝ е, че онзи няма да я чака и затова прави и един тур по магазините, защото времето е хубаво, дните са дълги, а с гаджето Павел са скарани... и благопулучно в 22.00 се прибира у дома, където пред тях я чака баща ми, който вече знаел къде живее.
Само месец по-късно решили, че не е изгодно да плащат две квартири и се събрали да живеят заедно, което не е било много приемливо в онези години, а на Бъдни вечер същата година са се оженили.

# 336
  • Мнения: 18 530
Много готино, добре, че не е взела доктора все пак Simple Smile Сетих се оня филм с Апостол Карамитев и брата близнак Simple Smile

# 337
  • София
  • Мнения: 6 182
Много готино, добре, че не е взела доктора все пак Simple Smile Сетих се оня филм с Апостол Карамитев и брата близнак Simple Smile
Цял живот много добре се разбираха с чичо ми - доктора. Добре, че станаха роднини, че да я открехне, че никакъв морфин не ѝ е сложил, защото тя можеше да си живее в блажено неведение Stuck Out Tongue Winking Eye

# 338
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
  • Мнения: 7 016
Gorg0nzola Хи хи, много сладка семейна история.

# 339
  • Мнения: 1 534
А със свекървата какви са били отношенията при все, че първото впечатление не е било добро?
Както се казва за първо впечатление нямаш втори шанс.

# 340
  • София
  • Мнения: 6 182
Животът в друг град е едно добро решение за туширане на първите впечатления и последващи несъответствия във вкуса Grinning

# 341
  • Мнения: 5 121
.
svetal4o27, кога ще има следващ път?
За другата баба - следващия път

Много със закъснение и по припомняне от една съфорумка си изпълнявам обещанието за историята на другата ми баба.
И се радвам, че ще възродя поне за малко (а дано и за повече) тази интересна и красива тема: Любовта на милите ни баби, майки, лели, сестри и други обични сродници. А защо не и любовта на мъжете в родовете ни? Нали в центъра на всяка история за Любов има жена и мъж. Поне по един или една. Laughing

"Аз бех най-убавата у село"! - казваше баба ми. Казваше го не с гордост или фукане, съобщаваше го като прост факт. И така е било, факт. Всички го потвърждават. Дядо е възможно да е бил най-грозният. Поне по времето, когато аз ги познавах, той не беше никак хубав - слабо сгърбено старче с рехава брадица,  а лицето му беше като миналогодишна ябълка - дребно, сбръчкано и смачкано. Само едни ясни сини очи горяха весели под щръкнали побелели вежди. И косата му беше хубава - снежно бяла и гъста, стоеше като шапка на главата му. Баба беше хубавица все още: Бяло лице, зелени очи и чисто черна коса на две дебели плитки, омотани на главата като царствена диадема. И стойката ѝ беше царствена - изправена, стегната, стройна и висока. Имаше си всичко: висок бюст, тънък кръст, женствен ханш и дълги стройни крака. Наистина беше много хубава, умирах да гледам зелените ѝ очи. Едно такова наситено зелено, като грозде.
Аз бех най-убава у селото, казваше тя. А защо си се оженила тогава за дядо, питах аз, струваше ми се, че трябва и дядо ми да е красив, не го харесвах до нея. Е па он беше най-добър от сички! - отсичаше тя. Като бях малка, този отговор не ми харесваше, исках и дядо да е красив.
Години по-късно, вече бях в гимназията, пак водехме този разговор. Аз винаги го подхващах, защото много обичах да я чувам как казва "Аз бех най-убава у село!" С ясното съзнание, че казва една безспорна истина. И защо се ожени за дядо, казвам си репликата аз. "Е па Вергил беше най-добър!" - отсече гордо тя. И тогава, не знам как, без да искам, аз казах: Е па ти си била и най-умната! Защото имах вече пред себе си техния прост, но хубав живот, изпълнен с любов и разбирателство. Бях пораснала, бях научила някои неща за семейния живот, за любовта, за липсата ѝ в едно семейство, за присъствието на повече от двама души в една любов и бях дозряла да оценя това, което са имали те.
Тя се казваше Евра, моята баба. Не съм чула за друга жена с това име.
Баща ѝ е бил учител, брат ѝ - поп. Не са били заможни, но са били уважавани. Поп Милан, брат ѝ, също беше много хубав. Гледах го като бог като малка, такова благородно излъчване имаше и такава горда красота, като нея.
Та дядо я харесвал, но не смеел да я поиска, защото не е бил хубавец. Иначе и той е имал уважавано семейство - били са трима братя - единият бил бирник, другият бил кмет, а дядо, най-големият, е бил строител. Било е много уважавана професия преди сто години. Дядо я  харесвал много (според баба, с него не съм говорила за тези неща, сега се питам "защо") и все гледал да се хване на хорото до нея. На баба ѝ било смешно, щото той бил по-нисък от нея. В крайна сметка той търпеливо дочакал тя да отхвърли всички кандидати и да избере него.
През следващите 10 години тя ражда всички деца, които бог им е отредил. 8 деца, от които оцеляват 6 - четири момчета и две момичета.
Той я обожаваше. Гледаше я като божество, с такава любов и нежност и мисля, че дори децата си не е обичал повече от нея. Ние се събирахме лятно време 5-6-7-8 внуци, (общо сме 10, но никога не сме били всички наведнъж). Той не разрешаваше никой да я ядосва и все ни гълчеше: който не я слуша, ще си върви вкъщи! Никога не съм чула да се карат, но ми правеше впечатление, че от време на време, отиват до дръвника и нещо си говорят там. И реших веднъж да ги подслушам - била съм десетинагодишна сигурно. Скрих се в сливака. Първо дойде той, ядосан беше и започна да цепи дърва. След това дойде тя - снажна, изправена, с хурката в ръце и къделята. Мълчат. Той дялка нещо, тя преде. Тя почна първа: ама, Вергиле, ти що се ядосА? Я като съм рекла те това, па я съм мислИла така, така и така... обяснява. Той дялка и слуша. После той : Евро, ма па ти толко ли не можЕ да разбЕреш, че я това га мислим така, така и така - и той обяснява. И ей така се обясняваха те на дръвника, изясняваха си кой криво казал, кой криво разбрал и нито веднъж не ги чух да се карат, камо ли обидна дума да издумат. Той все я разсмиваше, а тя се смееше щедро, силно, с цяло гърло.
И тя го обичаше. Беше му благодарна за всичката любов, която ѝ дава, за сигурността, за спокойствието, за закрилата. Много се гордееше с него: че всичко може да прави и че от него по-добър няма. "Я като съм се женИла, съм гледАла, кой не е гледАл, он да му мисли!" - смееше се. Много обичаше да се смее и мисля и че това, че той много я разсмиваше, също я караше да го обича. Тя също имаше страхотно чувство за хумор и това се е предало и на наследниците им - големи майтапчии  и зевзеци са и братовчедите ми, и вуйчовците ми бяха, и майка и леля също.
Още една случка ми се е запечатала в съзнанието: Ние стоим вътре в къщата, леля (голямята им дъщеря) плете пуловер със сложна плетка на единия си брат. В стаята сме баба, леля, една братовчедка и аз. Баба се възхищава на леля, че може да плете толкова сложни неща и казва: я само на лИце и Опаци можем да плетем, те таково сложно не можем. В това време се чуват стъпките на дядо, качва се по стълбите. Баба грабва от леля плетката и започва да се прави, че плете. Влиза дядо, поздравява ни усмихнат и грейва към баба, усмихнат до ушите: Евро, ма па що правиш? Тя: е па плетем, Вергиле, плетем! Той: е па можеш ли? Тя: е па можем, ка щяло да не можем! Той погледа, пък си отива по неговите си работи. Баба връща плетката на леля. Аз питам защо го излъга, а тя: е па да не му стане мъчно, че не можем!
Тя почина рано, нямаше 70. Той се смали наполовина и угаснаха ония весели яркосини очи, станаха едни воднисти и сълзливи. Ходеше всеки ден на гроба ѝ и  ѝ разказваше за всяко от децата им, пръснати из цялата страна и за всяко от 10-те внучета - кой се оженил, кой къде учи, кой болен, кой здрав, с часове. Ходила съм с него, стоя до него и слушам. Понякога си взимаше с него обяда и го носеше там, да си яде при нея. Гробището е близо, но вървяхме по една тясна пътечка и той крепи паницата с качамака, че от двете страни клони искат да му я бутнат - и сега ми е пред очите. Живя до 93 години, а никак не искаше. Искаше да си отиде при нея, ама съдбата беше решила друго.
От шестте им деца сега са живи първото и последното. Майка ми, която е последната и едната от двама близнака (и която прилича досущ на баба Евра) и първото им дете, вуйчо ми, който живее 99-тата си година (и прилича много на дядо, само че е висок).
Ах, толкова мило. А ти разказваш омайно. Трябва да пишеш. Докоснаха сърцето ми твоите думи.

# 342
  • Мнения: 618
"|Майка ми не можеше да преживее, че си е дала булчинската рокля на чичо ми, да става кукер... Била е шита от нейната майка, памучен сатен - жакард, с воали.

Благодаря, че ме развесели. Много смешно ми стана, но...платовете от едно време бяха страхотни.
Много дрехи от майка ми съм преправяла и носила, а пък в момента щяха да са актуални.

# 343
  • Мнения: 3 101
   В тази прекрасна тема не е писано почти година. Да взема пък аз... С известни уговорки Simple Smile . Виждам заглавието и няма да е точно за това. Приемам темата като спомен за близки хора и живота им, не задължително как са се запознали.

   За леля ми Мони искам да напиша. Сестра на баба ми беше.
   Родена е съвсем в началото на миналия век, не знам коя година точно. С 16 години беше по-голяма от баба ми.
   Баща си не е познавала, той умрял на война, докато прабаба ми била бременна. Детството ѝ е било гладно и бедно. После майка ѝ се омъжила за прадядо ми и така с баба ми са полусестри.
   До четвърти клас учила. Когато бях дете, живяхме известно време в чужбина и леля Мони ни пишеше едни много пространни и изчерпателни писма, в стил "Патиланско царство", които започваха с главна буква и завършваха с точка. По средата препинателни знаци нямаше Simple Smile , затова пък имаше правописни грешки в изобилие. Прекрасни бяха, чакахме ги с нетърпение.
   Беше надарена с много свежо, бликащо чувство за хумор. Ако беше малко повече учила, сигурно добра писателка щеше да излезе от нея. Имаше умението да се радва на всичко и във всичко да намира смешното.
   Леля Мони се омъжила млада, за добър човек. (Помня го бегло, съвсем малка бях, когато почина.) Не можели да имат деца. Според нея - от студуването в детска възраст, мислеше, че си е увредила яйчниците. Решили да осиновят. Искали момиченце. Когато отишли в дома за сираци, повечето деца играели на двора, а едно много слабичко момченце се държало за оградата и гледало навън. Изглеждало много нещастно. На леля ми друго не ѝ трябвало.
   Отгледали си го "като писано яйце". Но, когато синът им бил в казармата, решил, че ще избяга от страната. И го направил. После мъжът на леля ми много пъти бил привикван в милицията и пребиван, да каже къде е сина им. А те не са знаели...
   След много години синът им намери как да се свързва с тях и да каже къде е. Дълга е и неговата история, не е за тук. Всъщност и той вече не между живите.

  (Когато бях малка, много обичах да ме оставят при леля Мони. Тя ми беше нещо като баба, но не съвсем. С нея си говорехме за всичко, кикотехме за всякакви глупости, правех си каквото искам. Имаше една голяма и дива градина, не много добре гледана, но то това ѝ беше красотата. Баба ми беше аптекарка и нейната градина беше съвършено подредена, като живота ѝ. Като Пипи дългото чорапче се чувствах при леля Мони. А как готвеше тази жена... Великолепно. И много по живота беше, имаше си една приятелка, Милка, софиянка, с едни дълги червени нокти и кофти грим Simple Smile на сбръчканото лице. С нея през лятото ходеха на гости при други техни приятелки, пак бабички, на морето и си живееха като принцеси Simple Smile ).

   След падането на социализма синът на леля Мони си дойде да я види. Баща си не видя, отдавна беше починал. После я покани на сватбата на дъщеря си, в Щатите. Ходиха заедно с моето мами (малката сестра). Леля Мони беше много възрастна вече, по летищата я возили в инвалидна количка. Тя и моята баба беше доста възрастна, ама нали е по-младата сестра Simple Smile . Шиха тоалети двете, купуваха подаръци, вълнуваха се...
   Малко след като ходиха на сватбата на внучката, леля Мони почина. След известно време и моята баба.
   Мисля, че спят спокойно.

# 344
  • Мнения: 496
Просто прекрасно ❤

Общи условия

Активация на акаунт