С какво ви дразнят свекървите- 37

  • 45 515
  • 815
  •   2
Отговори
# 795
  • София
  • Мнения: 5 499
Популе, не е нужно да имаш лоши отношения със семейството си, за да откажеш да живееш под един покрив с него. Аз имам чудесни отношения с майка си, но не бих живяла повече от месец с нея.
Скрит текст:
Едната баба на мъжа ми, която живее сама и е много добра и мила жена и при която можехме да отидем да живеем, също ми отпада като вариант. Просто съм на мнение, че всяко семейство трябва да е отделно, да си знае къщата и сам да определя начина си на живот без неудобството от постоянно съобразяване с други хора.
Ние с мъжа ми се изнесохме за първи път в един овехтял, стар, на последен етаж и изцяло с външни стени апартамент. Тогава бях студентка и работех за 240лв. Зимно време с две духалки едва докарвахме 15 градуса в спалнята, ама това си беше моята спалня и моят дом /колкото и скапан да беше/. Най-малкото живеейки отделно демонстрираш независимост и хората те уважават повече. Прави ми впечатление, че тези, които живеят с родители/баби не ги имат за нищо, месят им се, дават акъли и до някаква степен е оправдано, защото тези хора не са показали с нищо, че са възрастни, на които може да им се има доверие, че могат да свършат нещо като хората.

И тук идва моята теория - не е задължително да се обичате, важното е да се уважавате. Защото ако обичаш някого, то искаш да си близо до него. Това е истината. Дори и по отношение на родителите е така, не само с любим. А иначе, разговорът тръгна от това, че някои доста саркастично заявиха, че K.A.G. напразно се има за добра свекърва, защото всъщност живее близо до младите. Аз се опитвам да кажа, че всеки е различен и е важно той самият как се чувства. А се чувства както се чувства не само поради вътрешно усещане за правота, а и поради "оглеждането на себе си" в очите на околните. Следователно щом K.A.G. се чувства добра свекърва, значи наистина е!

# 796
  • Мнения: 3 228
И аз бих искала да има известна дистанция/физическа/ между нашето семейство и тези на родителите ни. С моите родители може да се каже, че ни дели една улица, разбирам се с тях, виждаме се достатъчно често, понякога и ежедневно, обаче ако сме в един двор, мисля че ще ми дойде в повече. За свекърите пък да не говорим. Но наистина е възможно да има хора, които да търсят точно такъв вид общуване и отношения.
 Иначе и аз категорично не приемам някой да се изтърси на вратата, защото бил минавал. Ами има телефони, отнема 30 секунди да звъннеш и да кажеш, че мислиш да минеш, не е толкова сложно.
С едно нещо съм съгласна с Populе - човек трябва да гледа с кой се събира, както и родителите и семейната среда, в която е отраснал. Ако има сериозни различия, това неминуемо ще създаде проблеми в бъдеще.
За уважението - ами няма как да уважавам някой, който целенасочено се държи зле с мен и се опитва да ме вкара в неговите рамки(например), обаче това не би трябвало да пречи на сина им/дъщеря им да си ги уважават - нали са им родители

# 797
  • София
  • Мнения: 28 934
...
Доколкото знам не се познаваме, така че аз предполагам ти какво имаш предвид, и знам аз какво имам предвид. Нямам самочувствието да вкарвам думи в клавиатурите на хора, които не познавам. Разбира се, ако въпросът ми поради някаква причина не те устройва, тук е форум, всеки е свободен да пише, когато пожелае, така че...

Миленака, ако смяташе, че трябва да се уважават родителите "по дифолт", нямаше да слагаш това уточнение "ако са заслужили". Нали?
...

Скрит текст:
Само при мисълта да живея в къщата на свекърите, изтръпвам от ужас.

Аз нито в една къща с родини искам да живея, нито в различни къщи, но с общ двор, нито в общ блок или кооперация.

Явно имаш доста кофти роднини...

Аха. Даже няколко поста по-нагоре писах за това - предпочитах да не се омъжвам, но да не живея с него. А да не споменавам как имаше случки, при които други роднини се опитваха да ни се бъркат в обзавеждането.

Е да де, ама не всички хора са еднакви. А и донякъде е както човек си го направи. С роднините трябва да се постъпва умно. Дори със собствените си родители, човек трябва внимателно да подхожда, когато излезе от детската възраст. Имам една теория, че не е задължително родители и деца да си пасват като характери, поведение, лайфстайл. То е до химия, усещане, дори до зодия. Затова винаги наблягам на уважението, което трябва да е константа. Когато човек уважава другия, особено, заради факта, че му е родител или съответно - дете, нещата вървят по-лесно.
...

 Разбира се! Никъде не съм твърдяла обратното, нали?  Wink

Уважението наистина е добре да го има, и винаги уважавам хората, които са го заслужили.
Разликата, в написаното от мен и твоето твърдение, е очевидна, нали?


ПП От чисто любопиство: Твърдиш ли, че всички родители са добри и с добри намерения спрямо децата си?

# 798
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
Не е вярно, че като обичаш някого, искаш да си до него. Аз обичам много хора, чувам се с тях почти всеки ден, гостуваме си често, но до там. Всеки си има право на лично пространство и на здравословно количество контакти с околните.
А това как се чувстваш и какво мислиш за себе си, понякога няма връзка с реалността. Повечето свекърви се имат за чудесни свекърви, както и повечето снахи се имат за перфектните снахи. Да, ама гледай какво става тук. Затова: здравословна дистанция, възпитание и взаимно уважение и всичко е както трябва да е. Просто е.

# 799
  • Мнения: 2 931
На теория е добре, да. Но на практика...четем тази тема от доста сезони...и обсъжданите ситуации са много подобни. Така че, балансът...май го няма.
     Различията в традициите, с които са живели двама съпрузи не са повод за развод. Поне за мен не. Не са и достатъчни за да се откаже човек на етап връзка, защото хора излети по калъп няма.
      А отношенията с роднините са най-малкият повод за развод. Разумните хора ще намерят баланса  и няма да налагат своя модел. Всъщност в повечето семейства така се случват нещата, но съпругите не пишат в тази тема.

# 800
  • Мнения: 248
Popule, пак си противоречиш:

Не знам що реши, че ако човек иска да живее самостоятелно, то е непременно защото мрази роднините си.

А защо иначе? Thinking Ако обичаш някого, не искаш да бягаш от него, нали?


Ама вие желанието за самостоятелност за нищо го нямате свекървите.
Добре, че нито свекърва ми, нито родителите ми не са такива.

Че кой ти пречи на самостоятелността? K.A.G. си живее в отделна къща от тази на децата си. Не им се меси, само поддържа топли семейни отношения, каквито всеки човек е добре да има. Какво лошо в това? Аз например, никога не бих извикала децата си да живеят с мен в една къща, въпреки че къщата ми е голяма и мога да си го позволя. Благодаря, ама не. Но, ако имах две къщи една до друга, защо не?


Излиза, че ти не обичаш семейството на сина ти, щом не искаш да живеят при теб...

# 801
  • София
  • Мнения: 28 934
Еми-Бадеми, объркала си цитатите.

# 802
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
Скрит текст:
Popule, пак си противоречиш:

Не знам що реши, че ако човек иска да живее самостоятелно, то е непременно защото мрази роднините си.

А защо иначе? Thinking Ако обичаш някого, не искаш да бягаш от него, нали?


Ама вие желанието за самостоятелност за нищо го нямате свекървите.
Добре, че нито свекърва ми, нито родителите ми не са такива.

Че кой ти пречи на самостоятелността? K.A.G. си живее в отделна къща от тази на децата си. Не им се меси, само поддържа топли семейни отношения, каквито всеки човек е добре да има. Какво лошо в това? Аз например, никога не бих извикала децата си да живеят с мен в една къща, въпреки че къщата ми е голяма и мога да си го позволя. Благодаря, ама не. Но, ако имах две къщи една до друга, защо не?


Излиза, че ти не обичаш семейството на сина ти, щом не искаш да живеят при теб...
И аз мислех за това да я питам, но се отказах...

# 803
  • Мнения: X

А защо иначе? Thinking Ако обичаш някого, не искаш да бягаш от него, нали?

Е, дай като обичам майка си, и на 40 да живея с нея.

# 804
  • Варна
  • Мнения: 7 147
Защото ако обичаш някого, то искаш да си близо до него. Това е истината.

Не е вярно!

# 805
  • Мнения: 248
Еми-Бадеми, объркала си цитатите.
Възможно е... просто аз останах с впечатлението, че Popule хем мисли, че ако обичаш някого искаш да живееш с него, хем от друга страна казва, че тя не би желала да живее с младите, въпреки че има голяма къща. Сори, ако съм се оплела Wink

# 806
  • Мнения: 25 839
Какво значение има какво искали свекърите, когато проблемите са главно между мъжа и жената?
Аз това не мога да се начудя - масово ли се женят хората в невръстна детска възраст, на майтап, напили се по случай завършването на училище и: "Хайде, мило, да се женим! Тръгвай да те водя у нас!"?  А милото само това чака: "Ми, хайде!".
Докато сте гаджета не говорите ли, не правите ли планове един ден като се съберете, къде ще живеете? Как ще си покривате сметките, колко деца искате, зачитате ли традициите... Такива важни неща.
Май масово се спазва традицията младите да се натресат да живеят при свекър и свекърва, ако може и изобщо да не участват в плащането на сметките, но за другите подробности около бита - изведнъж стават много модерни.
Не ви разбирам, честно. Навремето с моя мъж още като гаджета се бяхме разбрали за най-важните обстоятелства в бъдещия ни семеен живот. За щастие, много малко бяха точките, по които се наложи да поспорим и да постигнем съгласие (и го постигнахме преди да се съберем). Но за бъдещия ни дом бяхме единодушни - никакво живеене с родители, твърдо на квартира, докато си осигурим свой дом. И на двамата родителите живееха при свекъри и от личен, макар и детски, опит знаехме до какво води това...
Ако мъжът ми беше настоял да живеем при техните, просто нямаше да се омъжа за него. Любов, любов, ама... Някои неща само с гола любов и куп претенции не се постигат.

# 807
  • София
  • Мнения: 5 499
Скрит текст:
Popule, пак си противоречиш:

Не знам що реши, че ако човек иска да живее самостоятелно, то е непременно защото мрази роднините си.

А защо иначе? Thinking Ако обичаш някого, не искаш да бягаш от него, нали?


Ама вие желанието за самостоятелност за нищо го нямате свекървите.
Добре, че нито свекърва ми, нито родителите ми не са такива.

Че кой ти пречи на самостоятелността? K.A.G. си живее в отделна къща от тази на децата си. Не им се меси, само поддържа топли семейни отношения, каквито всеки човек е добре да има. Какво лошо в това? Аз например, никога не бих извикала децата си да живеят с мен в една къща, въпреки че къщата ми е голяма и мога да си го позволя. Благодаря, ама не. Но, ако имах две къщи една до друга, защо не?


Излиза, че ти не обичаш семейството на сина ти, щом не искаш да живеят при теб...
И аз мислех за това да я питам, но се отказах...

Няма да коментирам извадени от контекст цитати, щото така ако я подкараме, до никъде няма да стигнем. Четете цялостното мнение в контекста на разговора и тогава ще разберете, че никак даже не си противореча.

Ако мъжът ми беше настоял да живеем при техните, просто нямаше да се омъжа за него. Любов, любов, ама... Някои неща само с гола любов и куп претенции не се постигат.

Ти си жена, която знае какво иска. Рядкост са хората като теб. Simple Smile

# 808
  • Blondeville
  • Мнения: 2 843
Много права е Кака Сийка, ако има яснота и съвпадение на плановете с половинката относно съвместното бъдеще, много малко вероятно е някой да остане неприятно изненадан в последствие.

А до самите взаимоотношения - проблемите идват от характера на човек, не от роднинската му "титла".

# 809
  • София
  • Мнения: 28 934
Скрит текст:
Какво значение има какво искали свекърите, когато проблемите са главно между мъжа и жената?
Аз това не мога да се начудя - масово ли се женят хората в невръстна детска възраст, на майтап, напили се по случай завършването на училище и: "Хайде, мило, да се женим! Тръгвай да те водя у нас!"?  А милото само това чака: "Ми, хайде!".
Докато сте гаджета не говорите ли, не правите ли планове един ден като се съберете, къде ще живеете? Как ще си покривате сметките, колко деца искате, зачитате ли традициите... Такива важни неща.
Май масово се спазва традицията младите да се натресат да живеят при свекър и свекърва, ако може и изобщо да не участват в плащането на сметките, но за другите подробности около бита - изведнъж стават много модерни.
Не ви разбирам, честно. Навремето с моя мъж още като гаджета се бяхме разбрали за най-важните обстоятелства в бъдещия ни семеен живот. За щастие, много малко бяха точките, по които се наложи да поспорим и да постигнем съгласие (и го постигнахме преди да се съберем). Но за бъдещия ни дом бяхме единодушни - никакво живеене с родители, твърдо на квартира, докато си осигурим свой дом. И на двамата родителите живееха при свекъри и от личен, макар и детски, опит знаехме до какво води това...
Ако мъжът ми беше настоял да живеем при техните, просто нямаше да се омъжа за него. Любов, любов, ама... Някои неща само с гола любов и куп претенции не се постигат.

Ние с мъжа ми се разбрахме предварително за основните неща, да. Аз исках той да е абсолютно наясно преди сключването на брака какво приемам, какво не приемам, и с кое евентуално бих направила компромис. Той беше предварително 1000% наясно, че няма да допусна вмешателство или съжителство.  

Общи условия

Активация на акаунт