Овърдрафт?!?

  • 9 625
  • 10
  •   1
Отговори
  • Canada - Montreal
  • Мнения: 118
Здравейте.
Преди години имигрирахме и скоро след това решихме да погасим овърдрафт от  1000 лв., на който до него момент плащахме само лихви.Пратихме сумата на свекърва ми, която обаче след внасянето на парите не е попълнила молба за закриването му.Към същата сметка имахме и заем, който изплащахме най-редовно, и който приключи тази година.Тъкмо мислехме, че вече сме приключили с всичко, когато получхме писмо, че дължим лихви към овърдрафта и ако не искаме повече да ги плащаме трябва да го погасим.Доколкото разбрах от четенето в нета, овърдрафт се сключва за определен период - обикновено две години - през който може да се плащат само лихви.След този период всяко постъпване на пари в сметката отиват за него, до пълното му погасяване.Дори и да не се попълни молба за закриването му, би трябвало да се заплаща само сумата за поддържането на услугата, кято за тези години в никакъв случай не прави 1000 лв.
Опитахме се да разберем къде са отишли тези пари, които пратихме, но така и не успяхме.Извадили са разпечатка  за целия период, в която сумата, според свекърва ми, е била разхвърляна като лихви и всичко си излизало до стотинка.Какви лихви обаче, не можем да разберем, след като редовно си погасявахме месечната вноска по заема.
Ако някой има опит с подобен казус или яснота къде всъщност са отишли тези пари,моля  нека да сподели!Ужасно ни е объркано всичко. Благодаря!  bouquet

# 1
  • Мнения: 8 948
Нямам опит с подобен казус, но ползвам овърдрафт и доколкото зная лихви се дължат само върху сумата, която си ползвал от него. В смисъл, ако си дръпнал от овърдрафта 200лв. за  периода докато ги погасиш тия 200лв. и си запълниш овърдрафта до 1000-та лв., дължиш лихви само върху 200лв. И те даже са някакви символични.

Аз лично ползвам овърдрафт от много години насам и никога не съм имала подобни проблеми.

# 2
  • Мнения: 607
Според мен целият случай е много оплетен. Ако овърдрафтът е на твое име или на мъжа ти, няма как свекърва ти да подава молба за закриването му, тъй като тя не е титуляр. Може да го направи евентуално, ако сте я упълномощили. Така че тези 1000 лв. са отишли точно за това - за погасяване на лихви. Ако овърдрафтът не се използва, пак се плаща, но нещо като такса. Иначе лихви текат както са ти написали и по-горе - върху сумата, която си изтеглила. Ако си използвала целия овърдрафт, значи върху цялата сума, ако си ползвала само част от него - върху изтеглената част.

# 3
  • Мнения: 8 948
Доста оплетено, да.
Какви ще са тия лихви чак 1000 лв.?????  Shocked Rolling Eyes
След като самия овърдрафт е в размер на 1000лв.

Има някакво недоразумение тук, според мен. Практически такива лихви едва ли би било възможно да се натрупат.  newsm78

# 4
  • Canada - Montreal
  • Мнения: 118
Овърдрафтът е на името на съпаруга ми, който направи пълномощно на майка си преди да заминем.Той е изтеглил цялата сума от 1000 лв. и докато си бяхме в България си плащахме само лихвите.Превеждаха заплатата на съпруга ми по тази сметка, от която освен лихвите за овърдрафта, банката си теглеше и месечната вноска по потребителския заем, който имахме.
Свекърва ми е отишла с платежното и е поискала да разбере къде са отишли тези 1000 лв.Пратихме ги с идеята да покрием овърдрафта и да приключим с него.Не е попълнила молба, защото вероятно никой не й е обяснил, че такава е нужна.Продължихме до тази година да пращаме всеки месец и пари за погасяване на потребителския заем.Доколкото си спомням на няколко пъти вдигаха лихвите и пращахме допълнително пари, така че едва ли е имало някаква липаса, която да са запълвали с тези 1000 лв.Дори и да са дърпали пари за поддържането на услугата овърдрафт, пак не излиза сметката.
Та така.Чудим се какво да правим. newsm78Далече сме и не можем лично да проверим как стоят нещата, а ни се струва че нещо не е съвсем наред.

# 5
  • Мнения: 607
Тогава се обадете в банката, за да ви обяснят какво се е случило.

# 6
  • Мнения: 8 948
Абсолютно не е наред!  Peace

Сумата от 1000 лв. не е някаква огромна и съм сигурна, че лихвите са символични. Още повече, че задължението не е било "на червено" през цялото време. Има движение по сметката, щом са постъпвали пари от заплатата. Т.е. на моменти задължението по овърдрафта си е било покрито от преведената заплата докато си го дръпнете пак.

# 7
  • Canada - Montreal
  • Мнения: 118
Здравейте отново.
Днес съпругът ми звъня в банаката и оттам му отговориха, след като го разпитаха  подробно, че не могат да му дадат такава информация по телефона.След което връзката внезапно прекъсна Shocked
В момента търсим адвокат, който да отиде с майка му другата седмица и да разбере всъщност какво става.Ще пиша като има някакво развитие.
Благодаря Ви за отговорите  bouquet

# 8
  • Canada - Montreal
  • Мнения: 118
След консултацията с адвокат, нещата станаха още по-объркани.Съветът на адвоката бил да си платим и да забравим.Проблемът е, че не можем да открием договорите за заемите, които оставихме в България, за да видим за какъв срок и сключен овърдрафта.Нямало как да искаме и копията от банката, защото според адвоката, през 2009 г. банката си била преместила офиса и загубила голяма част от документацията ShockedАко не сме си били платили, сумата щяла да расте в годините заради наказателни лихви, и дори и ние да се споминем, децата ни щели да наследят задължението  #Crazy
 Възможно ли е 9 години да се плащат лихви по овърдрафт и да разбереш, че не си го покрил едва когато приключат вноските по потребителския заем към същата сметка?Къде са тези 1000 лв., които вкарахме 2007 г.?Ако банката действително е загубила договорите ни, не носи ли отговорност за личните данни на съпруга ми по силата на закона? Продължаваме да търсим отговорите на тези въпроси...

# 9
  • Мнения: 9
Какво стана с твоя случай?

Аз ще ти кажа моя овърдрафт как е:
1.   За една година – с фиксиран лихвен процент, упоменат в договора, т.е. ако съм изтеглила 1,200лв. към датата на изтичане на договора трябва да внеса 1,350лв. /записано ми е в договора/, т.е. имам лихва от 150лв.
2.   Ако междувременно съм теглила от овърдрафта, върху сумата на ползваните пари също плащам лихва /но тя е минимална и е на ден. На следващ месец, когато има постъпления по картата , ако са 1,200лв не плащам лихва до момента , в който определеният размер отново стане по-малък.
3.   Договорът, за да го прекратя – изрично трябва да уведомя банката, или тя мен. В противен случай се преподновява /което аз никога не допускам, за да съм си на чисто с институциите/. При прекратяването – аз трябва да върна  1,350лв + натрупаните лихви до момента за месеците/ дните, които съм го ползвала.
4.   Мой съвет е – намерете си договора, говорете ясно с банката, че загубата на документи не е хубаво нещо, но ги и помолете да ви уточнят много точно какви са условията по този овърдрафт, дори да го нямат писмено, все в системата си го виждат – дори и разпечатка от там е начало; трето, консултирайте се със специалист по разплащания /адвокат, който има опит в това/, защото не всеки адвокат му стига акъла да разбере финансово нещата.

Стискам палци да се изясните.

# 10
  • Canada - Montreal
  • Мнения: 118
Благодаря, Lills  bouquet
Наехме адвокат и пуснахме молба за копията от договорите.Според адвокатът са вдигнали неправомерно лихвата на овърдрафта.Вероятно ще започнем дело.
Това е всичко засега.Ще пиша като има някакво развитие.

Общи условия

Активация на акаунт