Градинските сополи, грип, вируси или алергия...

  • 2 348
  • 11
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 235
Здравейте синът ми е на 2 години и 7 месеца, не можах да намеря подобна тема за да попитам по опитните,
1. Как се справяте с "градинските" сополи, в моя случай яслени.
2. Според вас в момента не върлува ли точно грип? Около мен всички са болни или го изкараха с най-различни усложнения - ларингит, бронхит и т.н и си мисля че или е гаден вирус или е таз годишния грип. При мен с много силно възпалено гърло със силни болки до ушите и лимфните възли. В яслата ни от 28 деца само 7 бяха последно.
3.Основание ли според вас 2-3 разболявания на зима според мен причинени от вируси (събираме се редовно с деца) които от сополи преминават в кашлица и находки в бронхите да се определят като астматични? Единия път кашляхме около месец, изписаха ни според мен антибиотик когато не трябваше - в началото на вируса, точно вдигна темература, не подейства и след като се усложни и получи хрипове вече нямаше какво да му се даде и се борихме само със сироп + вентолин+ капки. Мина когато ми писна и спрях всички лекарства и реших че щом е без висока температура и се чувства добре, ще се изчисти от само себе си и така и стана.
Не знам защо, но нашата педиатърка непрекъснато се мъчи да ми внуши, че малкия е с алергична/астматична кашлица и е предразположен. На абсолютно всяко боледуване от 1 г му изписва капки зиртек, и всеки път като кажа че кашля - Вентолин. Не ме пита, много ли кашля, на пристъпи ли кашля, не знам изобщо от какво си вади заключенията.
Сега боледувахме всички в къщи, цяло лято си е бил здрав и не сме сменяли условията (имаме куче от преди да се роди, изолирано в едната половина на апартамента) Веднага като го заведох без температура (която при този вирус според мен е причинена от силното възпаление в гърлото), казаха че при него е леко зачервено( не се учудих, това не му е слабото място, поради завидните количества сладолед които употребява винаги му е било калено), но се чуват хрипчета (не съм сигурна че не ги бърка със сополите които се стичат отзад), не ме разпита как и кога кашля, а беше само като се затича, след сън и не на пристъпи, по скоро се прокашля до като изчисти сополите. Изписаха ни флудитек, вентулин, зиртек, коларгол и каквото имаме имуностимулиращо. Взех само флудитек и коларгол, след пет дни вече няма хрипове. Но има малко бистри сополи които се засилват на вън и тъкмо беше ок, преди да си легнем суха кашлица, дадох лъжица мед, в продължение на 15-20 мин. се закашля на няколко пъти накрая заспа. Днес през деня, от време на време пак кашля, но сухо не дълбоко, не ми звучи притеснително, следобед заспа нормално. Педи пак си знае нейното "Почвай Вентолина и капки зиртек и утре на слушалки". И сигурно пак няма да го почна....Какво мислите вие? newsm78

# 1
  • Мнения: 15 379
По въпрос 3 - не съм лекар, педиатърът чува на слушалка какво се случва.
Да, трябва антиалергично средство, дори и да няма съмнения за астма. Противоалергичните решават доста проблеми и помагат.
Обърни внимание на сополите, колкото по-бързо ги стопираш, толкова по-лесно ще се измъква детето от вирусите и няма да слиза надолу инфекцията.
Ако имаш възможност го гледай вкъщи, яслите са гадно място.

# 2
  • Мнения: 4 199
Дъщеря ми е на същата възраст. Откакто тръгна на ясла изболедува три пъти, ходи от около месец. Седмица ходи - после седмица не ходи. Сега, на третия път кашлицата е по-силна и антибиотикът не се размина. Винаги така се почва - бистри секрети, които остават такива или се сгъстяват, ставайки на кори или желе в нослето и кашлица. Без температура, което също извика съмнение у педиатъра, че може да е алергична предпоставка, също изписа Вентолин и Aerius, който каза да приема цяла зима и пролет, като превенция за алегрия. Иначе самото дете е игриво, има и апетит. Та, сега давам Ксимебак и витамини Киндер Фит, отделно и пробиотик - общо 5 неща...Не смея да я пусна на ясла, да не се усложни положението с кашлицата.

При мен е още по-сложно, понеже сама я гледам, в търсене съм и на нова работа и с тези постоянни болести перспективата да почна  ми се струва все по-нереализируема и далечна...Важно и основно е все пак, е дечицата ни да са добре.

# 3
  • Мнения: 9 018
Пусни му микробиология на носен секрет с антибиограма, за да видиш дали тия сополи са т.нар. градински. Ако са такива, ще излезе я стафилококи, я нещо друго.
Да, в момента има гаден грип....

Пробвай да му правиш инхалации.

# 4
  • Мнения: 1 067
Ако има съмнение за астма посетете пулмолог.Вентолина е нож с две остриета и ако наистина имаш съмнение,че ви се изписва ей така консултирай се с друг лекар.
Иначе моето мнение е,че в момента върлуват 2-3 вируса,моя младеж си ги довлече от детската и 3-те и то за 1 месец  Crazy Зарази и бебето за съжаление.Около нас  всички кашлят и точат цивки от поне 1 месец.
Лекувах си го баткото с инхалации,инфлуцид и капки с клеева тинктура,но продължава да кашля и да шмърка  Crossing Arms Водя и двете деца вече 4-та седмица подред при педи за слушалка да не би да се влошават,еми стабилни са,но не са здрави още.

Първата година в детската ни беше кошмарна.През първите 2 месеца постоянно беше болен и то сериозно,след това сякаш изгради имунитет и доста леко и бързо изкарваше всичко.

# 5
  • София
  • Мнения: 235
Ако можех щях да си го гледам в къщи разбира се, но няма как неплатения ми отпуск изтича декември месец. Искам преди това да е походил малко за да свикне, защото като почна ще си го взимаме 18.15 най-рано, горкия.
Иначе аз съм почти убедена че няма никаква астма, иначе до сега щях да съм го завела при специалист. Просто не мога да си обясня какво по различно вижда педи, от боледуванията на другите деца около нас. На мен ми се вижда нормално и аз съм била малко "кекава", но не са ми поставяли подобни диагнози.
Иначе може да пробвам с назален секрет, но ще изчакам да видя дали ще премине и този път от само себе си както до сега се е случвало. Вентолина не е ли само за пристъпи на кашлица, знам че помага за освобождаване на секрета, но след като се освободи и без него, какъв е смисъла?

# 6
  • Мнения: 15 379
Секретът ще покаже бактерия, то е ясно. И така и следващия път, и по-следващия...
Омагьосан кръг е, няма спасение.
Вариант е да направиш втора консултация с друг педиатър, който да го чуе на слушалка в същия ден и да чуеш и второто мнение. Хриповете няма как да си ги измисли неговия педиатър, категорична съм.

# 7
  • Мнения: X
Като тръгна на ясла баткото, само болести. Постоянно сополи и кашлица, постоянно лекарства и антибиотици. Ефект нула, спрях го, времето се стопли и всичко приключи. Стана пак хладно, тръгна на градина пак се разболя, пак лекарства и пак нищо. Отписах го от градината и сега си е вкъщи, но пак е със сухата кашлица. Есента и зимата почва да кашля, суха кашлица. Предимно сутрин, но се появява и навън, най- често докато тича или скача. Сополи няма, или поне не излизат напред. Ходихме и при УНГ и при алерголог, всеки ми казваше да посетя другия, като кажа, че идвам от там където ме пращат и почват, ми така е като ходи на градина. Да ама сега не ходи. Зиртек не помага, сиропи за кашлица също, капки за нос и те, антибиотиците мисля няма смисъл да ги коментирам, че е изпил 100 сигурно и нищо. Пускали сме не един път секрети и винаги са чисти, няма бактерии, дробовете са чисти, хрипове не се чуват. Стане ли студено и почва да кашля, стане ли топло и спира, не е заразен, най-малкото и бебето щеше да е болно. Не знам вече какво да правя и къде да го водя. Може би пак УНГ, алерголог и този път и пулмолог. И той се тормози и аз се тормозя, да не стане по сериозно положението. Аз съм с алергии и често правя бронхоспазми, и се притеснявам.

# 8
  • Мнения: 1 298
Вариант е да направиш втора консултация с друг педиатър, който да го чуе на слушалка в същия ден и да чуеш и второто мнение. Хриповете няма как да си ги измисли неговия педиатър, категорична съм.

За хрипове не знам (те само при (пред)пневмония ли са, или при бронхит също?), но на моето дете една с 25-годишен стаж частна педиатърка си измисли бронхит като стой та, гледай. Грип с висока Т, след спадане на Т - кашлица и диагноза от нея "оп, бронхит!" с препоръка за почване на антибиотик веднага и заплаха, че така и така ще стигнем до него, дори да не го почнем сега. Повторен преглед СЪЩИЯ ден - гърдите чисти. Прегледи при 3-ма топ специалисти на следващите дни  (заради продължаващата зверска кашлица)- гърдите напълно чисти. И обяснението от един от тях за първата "диагноза" - "-Ами ако един лекар не е опитен с преслушването на деца, е лесно да вземе едно тяхно специфично по-грубо дишане за бронхит." Потресох се  - давам 40 лв. за специалист-педиатър (май е нещо като пулмолог се водеше), пък тя не знаела спецификата на преслушването на деца, видиш ли. Язък, че не й помня името на убавицата.

В добавка, вентолин не е препарат за изписване с лека ръка, а зиртек и антихистамините не са безобидни никак, макар също да се изписват с лека ръка все едно са безвредни бонбони. А доколко помагат, и доколко просто временно потискат...

Та, на авторката се чудя защо не е потърсила второ, и ако трябва и трето мнение?

# 9
  • София
  • Мнения: 235
Просто защото не съм много притеснена, детето ми изглежда съвсем добре като цяло. Не мисля че една остатъчна кашлица може да се нарече, астма, алергия и т..н И не виждам защо да тормозя детето с прегледи и да го разкарвам по болници та да хване още нещо. Ако знаете някой който приема на някакъв свободен принцип около ВМА, препоръчайте. Честно казано не се доверявам на никой на 100% и през половината време не правим това което ни казват лекарите от което до сега не е имало вреди, само ползи.

# 10
  • Мнения: 1 298
И не виждам защо да тормозя детето с прегледи и да го разкарвам по болници та да хване още нещо.

Известен резон имаш с това, но нали трябва някак да лекуваш това дете, а личната изписва "на едро" лекарства, които сами по себе си не са никак безобидни. Това са като цяло антиалергични и антиастматични лекарства, а ако детето няма астма или алергия, представи си колко е удачно да ги взема... А ако има нещо астматично, добре е да има повече мнения и да се знае точно какво-що. Ти сама виждаш, че лекарката ви въобще не се задълбочава.

Чувала съм доста добри неща за проф. / доц. Лолов на Фритьоф Нансен - УНГ. Мисля, че е доста скъп прегледът - имаше сайт, може да потърсиш.

# 11
  • София
  • Мнения: 235
Ще погледна мерси, може би прекалено спокойно го давам, гледам да отсявам лекарствата.
Сега нови двайсет, както си легна добре след следобедния сън вече е с температура и кашлицата не е повече но звучи малко по-лошо. А личната е чак утре след обяд, най-вероятно ще предпише антибиотик и този път май че е права, че изглежда на вторична инфекция.

Общи условия

Активация на акаунт