Здравноосигурен пациент и права при зъболекар?

  • 4 993
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 239
Здравейте, когато един човек е здравноосигурен на какво има право? Имам предвид ако те заболи зъб много и нямаш лекуваш зъболекар какво се прави? Ако отиде в поликлинаката,в която му е личната лекарка ще може ли да мине по здравна каса при някой дежурен, който е на смяна?

# 1
  • Мнения: 25 753
Може да отиде при който и да е зъболекар, стига да работи със Здравната каса. Да си носи здравната книжка непременно.

# 2
  • София
  • Мнения: 235
Вече няма личен зъболекар до колкото знам, нито има нужда личен лекар да ви препраща, намирате си някой в поликлиниката или не който работи със здравната каса която може да ви покрие следните суми за следните неща, носи се синята здравна книжка -
(много зъболекари взимат парите от книжката и искат доплащане за някои от услугите си които в действителност са по скъпи, други се навиват да правят един зъб а да пишат 2 и т.н. )
По здравна каса имате право на тези неща -
http://dentapro.bg/%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%BE%D0 … D0%B0%D1%81%D0%B0


Ето и малко по подробно инфо - http://dentapro.bg/%D0%BB%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5_%D … D0%B0%D1%81%D0%B0
 

# 3
  • Мнения: 239
Проблема му е ,че тази книжка я няма .. бързо ли става изваждането?

# 4
  • София
  • Мнения: 235
"При изгубване, кражба или унищожаване на издадена здравноосигурителна книжка здравноосигуреното лице трябва да подаде молба - декларация по образец до директора на РЗОК. Изгубената, открадната или унищожена здравноосигурителна книжка се обявява от директора на РЗОК за невалидна.

Здравноосигуреното лице трябва да заплати за здравноосигурителната книжка 3,84 лв, за което РЗОК следва да издаде документ. До три дни здравноосигуреният трябва да представи на избрания от него общопрактикуващ лекар протокола и новата здравноосигурителна книжка - за заверка."

Това е цитат от НЗОК, но може да се обадите директно на личния да си купите книжка и да видите дали няма да ви я завери без протолкол за загубената стара. Или поне да се разберете да му занесете протокола след това щом е спешно.По този начин би могло да стане за часове.

# 5
  • Мнения: 29 815
А за първоначално издаване при личния лекар ли се ходи и купува ли се от някъде синята книжка?

# 6
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ще разкажа какво направих аз, понеже скоро вадих на дъщеря ми нова книжка. Първо се отива при личния лекар, който да ви каже номера на загубената книжка. После отидох в здравната каса и веднага ми издадоха нова книжка срещу 4 лева и нещо. С новата книжка пак се върнах при личния, за да ми я надпише и завери и готово. С нея може да се ходи на зъболекар.

# 7
  • Мнения: 239
А може ли да се купи от книжарница в поликлиника и да се завери от личния? Говоря за нова ако е

# 8
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
А може ли да се купи от книжарница в поликлиника и да се завери от личния? Говоря за нова ако е
Не, номер на книжката дават в здравната каса и пак там ти слагат печат или надпис с подпис и печат, че не си ползвал дентални услуги до момента или ако си ползвал по здравна каса, ги описват кои са. Тези данни личният лекар няма откъде да ги вземе.

# 9
  • Мнения: 239
Мерси за инфото!  Simple Smile  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт