Истории от комунистическа България

  • 144 191
  • 3 891
  •   1
Отговори
# 3 840
  • Мнения: 7 171
милиционерите по комунистическо са наричани с презрителното ''ушевите''- защото основното , с което се занимават е слухтенето и доносничеството - постингът по-горе е идеално доказателство ,
да, и по-възрастните на Запад не са харесвали хипитата , но дали е имало такива доноси-доклади ?



Нека не идеализираме "Запада".

# 3 841
  • Мнения: 3 827
хич не е смешно - милицията да ти диша във врата  във всеки един миг от живота ти ,
затова , впрочем , тук Изгревът на Слънцето се посреща много по-дълго време ( в края за режима най-усилено , когато комунизма вече издъхва ) , отколкото на Запад - заради жаждата за свобода ....

# 3 842
  • Мнения: 3 827
Нека не идеализираме "Запада".

не го идеализираме , но м/у демокрацията и диктатурата няма място за сравнение ...

# 3 843
  • Мнения: 2 843
Освен това на Запад не вярвам да се случи рязане на панталони, вкарване в трудов лагер и най-вече - смърт, заради слушане на музика и нетрадиционен стил на обличане.
Нали сте чували за трагичната история на Сашо Сладура, бохем и джаз музикант?
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0% … D0%BB%D0%BE%D0%B2

Не вярвам някой да има намерение да идеализира Запада, говоренето против комунистическия режим не е непременно славословие на Запада; тук само имаме/имам предвид несъвместимостта между двете идеологически/политически ситуации: едната ражда забрани, безсмислици и пр., но и протести срещу тях (хипи движението например), другата също ражда безобразия, но протестът не се състои, защото е смазван изначално, защото евентуалните му инициатори завършват със смърт.

П.П. Историята на Сашо Сладура впрочем е достатъчен аргумент срещу някои смекчаващи визията на комунизма мнения, според които, видите ли, по някое време (и то доста рано) репресиите престанали, лагерите били закрити и пр. Този джаз музикант е убит през 60-те, в Ловеч; тоест зверствата на мирчоспасовци не секват толкова рано. И най-тъжното: няма осъдени сред тях след 1989 г, а потомците им в масовия случай дават гротескното лице, престъпното лице на българския преход:
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D1%80%D1%87%D0%BE_%D0 … D1%81%D0%BE%D0%B2

Последна редакция: нд, 05 юли 2015, 14:50 от Аглая Епанчина

# 3 844
  • Мнения: 6 122
Освен това на Запад не вярвам да се случи рязане на панталони, вкарване в трудов лагер и най-вече - смърт, заради слушане на музика и нетрадиционен стил на обличане.
Нали сте чували за трагичната история на Сашо Сладура, бохем и джаз музикант?
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0% … D0%BB%D0%BE%D0%B2

Не вярвам някой да има намерение да идеализира Запада, говоренето против комунистическия режим не е непременно славословие на Запада; тук само имаме/имам предвид невъзместимостта между двете идеологически/политически ситуации: едната ражда забрани, безсмислици и пр., но и протести срещу тях (хипи движението например), другата също ражда безобразия, но протестът не се състои, защото е смазван изначално, защото евентуалните му инициатори завършват със смърт.

П.П. Историята на Сашо Сладура впрочем е достатъчен аргумент срещу някои смекчаващи визията на комунизма мнения, според които, видите ли, по някое време (и то доста рано) репресиите престанали, лагерите били закрити и пр. Този джаз музикант е убит през 60-те, в Ловеч; тоест зверствата на мирчоспасовци не секват толкова рано. И най-тъжното: няма осъдени сред тях след 1989 г, а потомците им в масовия случай дават гротескното лице, престъпното лице на българския преход:
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D1%80%D1%87%D0%BE_%D0 … D1%81%D0%BE%D0%B2


+1

# 3 845
  • София
  • Мнения: 2 952
Аглая,   bouquet

# 3 846
  • Мнения: 54 877
Честно казано, на мен написаното за хипитата ми прозвуча страшно смешно. Егати смотания речник и формулировка на мисълта!

И на мен.
Такива думи не съм чувала. Crazy

# 3 847
  • Мнения: 2 752
Честно казано, на мен написаното за хипитата ми прозвуча страшно смешно. Егати смотания речник и формулировка на мисълта!

И на мен.
Такива думи не съм чувала. Crazy
"автостоповци" и "заразоопасни" много ми харесаха!

# 3 848
  • Мнения: 54 877
 И на мен. Grinning

# 3 849
  • Мнения: X
Всяка епоха има свой политически жаргон и типични думи и фрази, които я отличават от другите, но тези от комунистическо време са рядко дебилни. Копирането на изказ и езикови форми, характерни за Съветския съюз от не особено образовани хора дава съответния уродлив и смехотворен резултат.

# 3 850
  • София
  • Мнения: 19 419
Не по-дебилни от сегашните. Преди - заемки от руски, сега - от английски. Каква е разликата?
Поне руският е славянски език, друг е въпросът, че падежите са ужас, но те не са само в него.
По отношение потомците на някои изтъкнати комунисти - вижте докъде стигна Ирина Бокова, обаче имаше мнения да се радваме, защото все пак е българка. Но аз се питам - след като Западът очевидно е късопаметен, защо ние да ровим какъв е бил нейният баща?

# 3 851
  • Мнения: X
Не по-дебилни от сегашните. Преди - заемки от руски, сега - от английски. Каква е разликата?
Сигурно на следващите поколения сегашните заемки от английския също ще звучат смешно. Може би, разликата е по-скоро в употребяващите заемките. Руските заемки бяха въведени от една безкрайно необразована прослойка, което профанизира допълнително употребата им.

# 3 852
  • Мнения: 15 302
По отношение потомците на някои изтъкнати комунисти - вижте докъде стигна Ирина Бокова, обаче имаше мнения да се радваме, защото все пак е българка. Но аз се питам - след като Западът очевидно е късопаметен, защо ние да ровим какъв е бил нейният баща?
За нея си мислих вчера /видях публикация в ежедневник/.  Ние ровим в миналото, защото явно настоящето не е по добро, а бъдещето е съвсем неясно.

# 3 853
  • Мнения: 918
По отношение потомците на някои изтъкнати комунисти - вижте докъде стигна Ирина Бокова, обаче имаше мнения да се радваме, защото все пак е българка. Но аз се питам - след като Западът очевидно е късопаметен, защо ние да ровим какъв е бил нейният баща?
Не виждам връзка между (предполагаемата) къса памет на Запада и Ирина Бокова.
Лично моите възражения срещу нея са свързани с лоялността й към една агресивна и враждебна днес държава, независимо от всякакви исторически съображения. Такъв човек не е полезен за нито една международна организация.
За заемките на думи - думите имат дързостта да преминават граници без позволение и без да са канени. Някои отпадат с времето, други остават.

# 3 854
  • Мнения: 6 122
Не по-дебилни от сегашните. Преди - заемки от руски, сега - от английски. Каква е разликата?
Поне руският е славянски език, друг е въпросът, че падежите са ужас, но те не са само в него.
По отношение потомците на някои изтъкнати комунисти - вижте докъде стигна Ирина Бокова, обаче имаше мнения да се радваме, защото все пак е българка. Но аз се питам - след като Западът очевидно е късопаметен, защо ние да ровим какъв е бил нейният баща?

Ми не вярвам Бокова да е шеф на Юнеско заради баща си. Има си връзки и качества жената, какво като е комунистическо чадо.

Общи условия

Активация на акаунт