Истории от комунистическа България

  • 144 058
  • 3 891
  •   1
Отговори
# 3 885
  • Мнения: 918
 newsm78 newsm78 newsm78
Не си ме разбрала, съжалявам. Ако имаш мнение по конкретната тема, давай!

# 3 886
  • Мнения: 6 319
Не можеш ме убеди, че средно-статистическо квартално училище в чужбина превъзхожда значително средно-статистическо квартално училище у нас....

Не искам да те убеждавам. Което е важно и е по темата, е че аз мога лично да проверя това, докато преди трябваше да слушам пропагандата за гнилия капитализъм и как хората на Запад спят под мостовете.

Ох, какви асоциации правиш, просто нямам думи! Защо политизираш всяка моя дума??? Не схващам идеята ти. Не идеализирам комунизма, не отричам демокрацията. Просто твърдя, че има разлика между образованието, което дава средно-статистическото квартално училище и образованието, което дава доброто и реномирано частно училище, което не всеки може да си позволи. А ти ме прати под мостовете.  ooooh! Изтърканата фраза за чукчата много пасва тук. Аз говоря едно, ти изобщо не вникваш; решила си, че казвам друго и толкоз! С такива хора диалог трудно се води. Затова спирам.

ПС. Понеже живея в "гнилия капитализъм" от началото на деветдесетте, имам прекрасна представа и за положителното, и за негативното в това общество. То не е утопия. То е нормално общество, с позитиви и негативи, не е нужно да се идеализира.

Що се карате, това за училищата според мен е различно в различните държави, дори и на Запад. За страни като Великобритания, Швейцария, донякъде Франция, напълно важи това, че реномираните частни училища дават много повече от стредностатистическото квартално.
Обаче за страни като Финландия, другите скандинавски, а до голяма степен и Германия, май че не е така, нали? Там дори и няма толкова реномирани частни училища, защото няма нужда - кварталните са достатъчно добри, всичките - във Финландия нивото било еднакво високо във всички училища - и просто частните не са по-добри и затова и ги няма много-много.

# 3 887
  • София
  • Мнения: 2 952
И аз намирам спора за училищата за повече от излишно отклонение от темата.

Надали в България е останал образован човек, който да не знае, че на Континентална Европа ученето в държавно/квартално училище не ограничава по никакъв начин житейските хоризонти. Това, че има други модели по света не е обект на разговора. Това не е и мястото да обсъждаме личните си избори/възможности  Wink Средата има значение, но не защото има по-дълбок джоб.

А и да продължа темата покрай Тео от последните десетина дни - по цял свят има образование, образованийце и образованийченце. Има много начини да се заблудиш  Laughing

По темата - за 25 години не видях и не срещнах мутренски деца на пътеката, по която върви семейството ми и в частност децата ни. Когато видите на живо деца на мутра, които имат капацитет да постигнат неща, които нашите не могат - снимайте и ми покажете колко са хубави, възпитани, умни, фини и не на последно място "образовани". Без да подценявам парите и бидейки повече от наясно с ролята им, има неща които са въпрос на друг тип дадености и не идват нито с парите, нито само с парите.

# 3 888
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
sophiemmaspencer, в коя страна си изживяла гнилия капитализъм? Чехия, Полша, бившата ГДР? Защото у нас нито демокрация, нито капитализъм сме видели. България, Украйна, Русия живеят някакъв олигархичен пост социалистически модел, разбира се, при всяка оцветен със съответните национални особености.

# 3 889
  • Мнения: 6 122
sophiemmaspencer, в коя страна си изживяла гнилия капитализъм? Чехия, Полша, бившата ГДР? Защото у нас нито демокрация, нито капитализъм сме видели. България, Украйна, Русия живеят някакъв олигархичен пост социалистически модел, разбира се, при всяка оцветен със съответните национални особености.

Точно така е.

# 3 890
  • Мнения: 7 171
sophiemmaspencer, в коя страна си изживяла гнилия капитализъм? Чехия, Полша, бившата ГДР? Защото у нас нито демокрация, нито капитализъм сме видели. България, Украйна, Русия живеят някакъв олигархичен пост социалистически модел, разбира се, при всяка оцветен със съответните национални особености.

Ами, от над 20 години вече живея в "гнилия капитализъм".  Laughing Първо в една европейска държава, което е по-скоро социал-демокрация, отколкото "див капитализъм", но все пак е държава, която винаги е била "зад желязната завеса"; от 16 години живея в Канада. Също държава със смесено устройство, но определено "капиталистическа".

Аз дефакто, в пост-комунистическа България не съм живяла.


Искам да кажа, че "див капитализъм" няма. Използвах термина, за да отговоря на съфорумката.

По темата за училищата, не съм коментирала, за да демонстирам нещо. Имам впечатления, директни и индиректни. Имам приятели, роднини, близки, които живеят в Европа. От тях зная, че не е без значение в кое училище учат децата им.  Аз самата, както казах, съм живяла в континентална Европа и имам директни впечатления от образованието. Но да не разводняваме темата.

# 3 891
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Интересно е, разкажи малко повече, ако имаш желание. Плюсове, минуси и сравнено между тях.

Общи условия

Активация на акаунт