Възпитание на малко кученце. Сам или с помощ от специалист?

  • 16 050
  • 21
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 661
Здравейте на всички! Новоизлюпени собственици сме на бебе кученце. При нас е от 20-ина дена и в момента е на 10 седмици. Има сложени две ваксини и след още 2 седмици ще ходим за третата, така че все още не излизаме навън. Породата се води померанче, момиченце е, мъничка, подскоклива и игрива. Тъй като обаче никога преди не съм се грижила за куче, имам някои въпроси относно възпитанието (четох сума ти сайтове, блогове, форуми и тн., но все пак реших да потърся помощ от мами, минали по същия път).  newsm03

1. Първо за хигиенните навици - към момента се учим да пишкаме на памперси на пода, но нещо не ни се получава. Когато е самичка сме й отделили една баня, където има легълце, играчки и тоалетничка. В първите дни се научи бързо да ползва тази тоалетничка, но с времето явно възприе банята за своя стая и сега отказва да ходи по нужда в нея, освен когато стои вътре повече от 2-3 часа и няма избор. Иначе чака да я пуснем да си играе в хола и първото нещо, което прави, е да се изпишка и след това изака някъде. Ние решихме да сложим още една тоалетна и в хола, поне на едно място да ги върши тези неща. С пишкането горе-долу се справяме, но с акането е мъка. Тя като цяло се разконцентрира, тръгва да върши работа, но след това вижда нещо интересно и забравя за мисията...търчи, скача и накрая се изхожда, където я свари нуждата. Ние не искаме да възприеме цялата къща като място за тоалетна (още повече имаме двор и като стане достатъчно голяма, целта ни ще бъде да я научим да ходи там). Май подходът ни е грешен? Имате ли съвети?
2. Второ за дивеенето - много сме диви. Търчи като ненормална, играе, скача... Това хем е сладко и очарователно, хем бихме искали да се научим как да успяваме да я успокояваме при нужда. И като цяло ми се иска да поощряваме по-спокойно поведение и покани за игра. Иначе много играем с нея, даваме и възможност да се движи, но тя в някакъв момент изпада в невероятна екзалтация, дърпа, ръмжи, хапе...и се чудим как в такива моменти да я успокоим. Това дали се дължи на възрастта и с времето малко ще улегне (не казвам да не е игрива, просто да не е неконтролируема...или най-малкото ние да се научим как да подхождаме)?
3. И трето - хапането. Няма такова хапане. Особено на боси крака... Понякога е много нежничка и това е ок. Като те похапе малко лекичко обаче, после се самозабравя и става голямо хапане. Иска ни се да я научим да си знае силата и да знае какво може и какво не може да хапе. Ползваме играчки, награждаваме като спира да хапе...но ефекта е много малък. Може ли да очакваме за 2 седмици изобщо да има ефект или ще си проличи с времето?
4. Гушкането и галенето. Знам, че за кучетата не е естествено да ги гушкат, но също така знам, че се привиква и става приятно и търсено удоволствие. Към момента тя често нервничи като я гушкаме - как да направим така, че това да й е приятно?

Уф, много дълго стана. Но така де, това са конкретните трудности, с които се сблъскваме. Някой имал ли е подобни затруднения с бебе кученце и как се е справил? Много ще бъда благодарна да споделите опит...
Също така съм чувала, че има професионални треньори и възпитатели на кучета - те дали могат да помогнат с тези ситуации...нещо като частни уроци? Дали би имало смисъл? Ползвали ли сте такива услуги? Знаете ли за добър специалист?  newsm03

# 1
  • София
  • Мнения: 2 780
Здравей, браво на теб, че се вълнуваш за възпитанието на кучето. Доста хора го подценяват и в следствие на това има много изоставени любимци. Щом не сте гледали куче, е добре да потърсите специалист- ще ви спести много проби-грешки, както за тоалетната, която сте поставили до легълцето. Успех и да ви радва малкото сладурче.

# 2
  • Мнения: 1 844
Здравейте,
честит нов член на семейството!
Относно трудностите, с които се сблъсквате на този етап - нормално е, всяко бебе-куче преминава през това - проблем с пишкането, и хапане, заради сменящите се зъби, и постоянното търсене на внимание и гушкане. Като порасне ще започнат и поражения по мебелите, стените, вратите - ако не вземете мерки Simple Smile
Моят личен съвет - ако имате възможност - потърсете помощ от обучител. Но нямам предвид да го оставите за конкретен период при обучителя, а да ходите с него на тренировки, тоест и вие да сте там, да виждате как и какви команди се подават, да се учите заедно. По този начин кучето ви наистина ще ви слуша в бъдеще. Ако просто го оставите на пансион при обучител да кажем за 20 дни, кучето ще научи доста команди, но е възможно при вас въобще да не ги изпълнява, когато с върне. Тоест вие трябва да сте част от играта.
Имайте предвид, че кучето може да започне обучение, когато стане на поне 3-4 месеца, преди това е много, много рано.
Ние водихме нашия лабрадор на обучение по този начин, продължи няколко месеца, всяка седмица по веднъж-два пъти. Научи доста неща, не е станал цирков актьор, но не това ни беше целта. Общо взето каквото смятате, че е нужно - това ще го научат (зависи разбира се и от породата).
Сам човек също може да си обучава кучето, макар да няма опит, малко четене на правилна литература и съвети ще свършват работа. Разбира се обучител обаче е по-добрият вариант. Успех!

# 3
  • Мнения: 54 633
Здравей и честит ви нов член на семейството! Heart Eyes

Аз мисля, че и без външна помощ ще се справите.
Само имай търпение и се запаси с лакомства. Grinning
Всичко ще си дойде на мястото.
Хапането ще престане, пишкането също ще се установи навън и/или в банята. Peace

За обучението - не мисля, че трябва да чакате, ние имаме куче на 5 месеца и вече знае много команди, започнахме горе-долу като стана на 2 месеца.
Взехме я на 46 дни. Peace

Не я наказвайте, възпитавайте я с пооощрение и лакомство! Wink
Нашето куче като се изпишка в банята, сама тича в кухнята и си чака бисквитката. Laughing

# 4
  • София
  • Мнения: 3 833
Честито ви бебе. Първата и най-голяма грешка е да сложите леглото и тоалетната на едно Wink Кучетата не акат и пишкат, където спят  Wink Просто преместете леглото и играчките другаде или тоалетната Wink Иначе всеки път, когато се изпишка или изака на пелената го хвалете много и му давайте някое лакомство Wink Ако се изпишка където не трябва просто се скарайте с " Не там" или просто "Не". За хапането също се карайте. Не позволявайте да ви хапе изобщо, защото тя не разбира защо в началото може да хапе, а после не може Wink Моето зверче го успокоявам като го накарам да седне и я карам да седи така докато не мине еуфорията. Като беше малка я натисках на земята и чаках да спре всяка съпротива и да се успокои напълно Wink Изобщо за всяко добре свършено нещо го награждавате, а за пакостите и нежеланите неща се скарвате с подходящия тон.  Много важно е всички вкъщи да третират по един и същи начин кучето, за да може по -лесно и бързо да разбере какво се иска от него Wink Разбира се първите няколко месеца ще имате чувството, че си говорите на стените Wink Но с постоянство ще се научи. Аз също не мисля, че за тези проблеми точно е нужен треньор Wink

# 5
  • София
  • Мнения: 661
Благодаря на всички за отговорите. Ами ние сме започнали опити да я учим на елементарни команди. Като за начало се опитваме да я научим да си разпознава името, да идва, когато й викаме "ела" и да сяда (проблем ми е да я мотивирам след като седне...да си остане седнала - щом си получи наградата, отскача като пружинка). Когато е спокойна и в стаята не се случват много други неща, може да бъде много изпълнителна. Но когато фиксира някаква абсолютно магическа и невероятна ресна на килима и я задъвче, аз спирам да съществувам. Grinning Но пък все се притесняваме да не правим нещо грешно и да й създадем неволно някой лош навик.

Иначе за тоалетната - тя уж беше в противоположен ъгъл на банята именно за да е по-далече от леглото и храната, но тя миличката явно си се почувства в един момент вкъщи в цялата баня и отказа да си пишка в нея (освен, разбира се, като я оставим сама вкъщи за повече часове...тогава си пишка чинно на памперса...но иначе до последно се стиска и чака да я пуснем).

За хапането...това май ми е най-трудно. Колкото и да не й даваме да ни хапе, тя все успява. Страшно е бърза. И ако се дърпаш, решава че е игра и започва да дърпа в обратната посока и не пуска. Като и привлечеш вниманието с друго нещо, тогава губи интерес.

За наказанията - не знам, все различни неща чета. На едни места пише, че трябва да се кара човек на кученце, на други - че няма смисъл и по-скоро руши доверието. Аз нямам представа кое е вярно. Като цяло обаче не съм забелязала тя много да се трогва някой като й се кара - по-скоро още повече се ентусиазира и става по-дива. Аз лично основно успявам да я накарам да направи, каквото искам, като й размахам някое лакомство пред носа...само че не знам до колко това е правилен подход.

Все пак ще видим, ако до 1-2 месеца нямаме напредък, ще се свържа с обучител.

PS: Още един въпрос - кога мога да започна да я уча да свиква с нагръдник и повод (на 10 седмици дали е прекалено мъничка - все пак е дребна порода, някакви си 800-900 грама тежи...дали няма шанс да я контузи нагръдникът?). След 4 седмици ще можем да излизаме навън и искам да е посвикнала, за да нямаме изненади - и без това външният свят засега от прозореца май й се струва малко притеснителен...

# 6
  • Мнения: X
Когато започнете да се извеждате с времето ще започне да върши работата си навън.
Иска се търпение и постоянство, тогава пелени няма да са ви нужни.

Карайте и се когато хапе и не слуша, но имайте в предвид, че тя е още малко бебе и е нормално да е палава и игрива, както и да прави бели.  Wink

Хапе, защото е пале, а и зъбите сърбят. Вземете й повечко играчки!

Около седмица - 10 дни преди разходките започнете да свиквате с каишката, първо да я подуши, но не давайте да я ръба, това не е играчка, после й я сложи да си стои 1 час с нея и така постепенно.

С времето ще улегне и ще се държи по - добре, сега е още съвсем мъничка.

# 7
  • Мнения: 1 844
За нагръдника не мога да изкажа мнение, особено пък нямам опит с дребните породи,
но относно подаването на командата за седнало положение - наградата се дава при освобождаване, тоест когато вече кучето е седяло седнало даден период и когато отменяш командата -даваш наградата.Нормално е да подскача като пружинка при наградата, подскачайте и вие с нея - то това си е похвалата. Пробвай с кратки периоди първоначално да я задържаш в легнало/седнало положение, първо по 30 сек, после по минута, после по 2-3-4-5 минути и така. Стой пред кучето, с наградата в ръка, с другата ръка имитирай стопиращ жест пред нея и повтаряй например "стой". Като освобождаваш от команда пак трябва да има дума, която да указва това, например "браво" и тн.
След време, когато усвои командата, започни да усложняваш задачите, оставяй кучето само в стаята под команда да стои седнало, за по-дълъг период.
За зъбите - подкрепям за играчките, няма как да не гризка нещо, все пак си сърби, така че купете неща,с които да се занимава - рингове, възели и т.н.
Ех, направо ви завиждам. Толкова е хубаво това време, когато кучо е още бебе Simple Smile Радвайте му се много, че бързо минава Simple Smile

# 8
  • Мнения: 8 163
Препоръчвам горещо обучението с кликър. Няма по-бърз и ефективен метод за обучение. Хем научаваш кучето на основни команди, хем изграждаш правилна връзка с животното. Можеш да го обучиш както на основни команди, така и на това да лае и да ходи до тоалетна по команда или да изпълнява различни забавни трикове.

Ето пример:


# 9
  • София
  • Мнения: 3 833
Аз много горещо ви препоръчвам в началото да ползвате каишка около врата Wink Това много ще ви улесни с дресирането навън Simple Smile Иначе не виждам как може да се контузи с нагръдник Wink Хапането ще има докато не смени много хубаво зъбите (към 4-тия месец). Иначе подкрепям обучението с кликър. Изглежда ми много резултатно. И аз смятам да го пробвам (макар ние вече да сме малко големи), само да намеря такава джаджа Wink

# 10
  • Мнения: 128
Здравейте! Аз минах през този период с моето куче, осинових я когато беше на 2 месеца, а приемните родители не я бяха научили на нищо, след като са я намерили пребита на улицата. Като оставим това настрана, след седмица вече си беше като всяко друго бебе куче, държеше се подобаващо и като изляза от апартамента започваше с поразиите. Имам и котка и двете в тандем бутаха, сваляха тапети, късаха възглавници. Започнах да я обучавам на основните команди, да сяда, да дава лапа, да ходи редом с лакомство след успешно изпълнение на командата. Много добре вървеше докато не махнах лакомството от схемата  Laughing като видя, че нищо няма да получи пак започна старата песен. Имах един съсед, който се занимава с възпитание и обучаване на кучета, заведох я при него. Тя даже се направи, че е много бито и нещастно куче ахаххаа абе изобщо нищо не помогна, докато не поотрасна и сега вече си изпълнява всичко, но след първите 2 години направих ремонт на апартамента и купих нови мебели.  Joy Въпреки това си я обичам и сега чакам да започнат поразиите с бебето като проходи  Joy

# 11
  • Мнения: X
За кученце на 20 дни всички изброени неща са нормални. Поне до 2-3-ти месец ще се учи да пишка където трябва. Трябва да й дадете да разбере, че това се прави навън. С акането ще стане много по-лесно. По-трудно се научават на пишкането. Има едни специални капки, които миришат на урина и с които може да се научи, но те е добре да се използват още в самото начало. Ако вече е свикнало да пишка на определени места в дома, капките може би няма да помогнат.

За хапането - правилно казаха по-горе - играчки! В момента има голямо разнообразие от такива по магазините за домашни любимци.

Игривостта също е присъща на малките паленца. Моята куча вече е на година и месец и продължава да кипи от енергия. Ако имате възможност за по-дълги разходки, препоръчвам ви ги. Така кученцето ще се уморява повече и няма толкова много да беснее вкъщи.

Пригответе се за изгризани мебели, обувки...итн.

Ако все пак имате възможност да си позволите обучение от специалист, Ви съветвам да го направите, за да си спестите някои неприятности във възпитанието.

# 12
  • Мнения: X
Здравей и честито на стопанката!
Само да ви кажа че това е любимата ми порода. Препоръчвам ви да изгледате на анимал планет има серия само за кучетата от померанската порода.

И какво очаквахте като го купите? Това куче да козирува? Никога няма да стане с померана, той подскача, тича и умира за игри. Много хора мислят че помераните са плюшени играчки но те са живи и много активни.

Просто като не му обръщате игри и му купите повече играчки, но не му ги показвате заедно, а една след друга след месец примерно ще се забавлява.

Това за пишкането. И аз имах куче и пак имам намерение да имам померан защото са удивителни и бързо се учат макар че са малки инати.

Най-бързо се научават с вестник както казаха тук, но постепенно вестника и под него подложен найлон се придърпват по-близо до тоалетната. накрая за около 1 месец слагате вестника около сифона. Така има научени много кучета. Примерно на съседа както и моето така ходеха по малка нужда и после само сипваш вода а по голяма навън.

Когато прави бели не я бийте по никакъв начин защото ще я нараните жестоко и ще го прави нарочно.

За началния етап докато е малка се препоръчва скътано местенце зад диван, най -добре в  клетка, постелена отгоре и отдолу с разни топли одеалца и където ще е полузатъмнено, където ще свикне да е сама когато ви няма. Гумените играчки и въжета за дърпане и кокали ще я забаламосват за малко време. Важно е да не я учите да е лигава. В това кучетата и децата си приличат. Колкото и да реве и лае я научете да спи отделно в друга стая. Дори на мен ми е треперело сърцето. Но научи ли се веднъж с поущрение после ще е самостоятелна и няма да прави бели за отмъщение.
Помераните обичат да тичат и дългите разходки.
Но естествено трябваше да проверите първо характера на кучето. Ако не ви се излиза и разхожда какъв е смисъла. За по-мързеливи хора като мен примерно казват че е мопса и френския булдог, пекинез...такива работи.
Надявам се да не се ръзсърдите.

Ще се радвам ако публикувате няколко снимки на мъника и да кажете от къде го взехте-от зоомагазин или лицензиран развъдник и как е името на фирмата, цени? Питам защото моето куче го откраднаха и искам да взема сега померан, за да излизам по-често и да не стоя само в къщи.

И друго-да ви предупредя- от 7 месеца до година и половина померана се преобразява в грозно маймунче-така съм виждала много хора да си подаряват кучетата.
Това е пубертета им. После си стават обратно красивите лисички. Просто имайте търпение и изчакайте.
Поздрави от мен.
Това с кликането е добра идея ако има и поощрение с вкусотии.

Друго интеесно е че има на пазара олиа против гризкане на мебели и на ръце. Но са към 20 лв.
Това което аз съм изпробвала не казвам че е нещо приятно, но поне е натурално.
Вземате 5-6 леко люти  чушки, а по-нататък може да опитате и с много люти чушки и ги нарязвате на дребно или пасирате малко от тях и слагате в буркан с олио и пак разбърквате.
Когато кучето си играе с вас  намазвате ръка или крак и когато опита да хапе ще усети вкуса на чушлето и повече няма да му дойде на акъл.
Може да мажете докато не дойде резултата.  bouquet

Последна редакция: сб, 08 ное 2014, 16:54 от Анонимен

# 13
  • Мнения: 162
Аз съм собственичка на голдън ретривър от 1 месец(сега е на 3) и поведението на всички кучета е еднакво докато са малки, точно поради тази причина и аз се обърнах към мамите във форума , но в друга темичка. Моя лигльо беше много стресиран в началото и може би заради това и много спокоен , но след няколко дни като опозна обстановката и я маркира безброй пъти се поотпусна и започна с игрите и хапането. Относно командата " Ела тук" при нас си стана от само себе си. За една седмица вече си знаеше името и идваше при нас , защото или му давахме нещо интересно за игра или за хапване. Макар че " Лъки гладен ли си " работи безотказно и на мястото на " Ела тук"  и то много по добре  Joy само като чуе за храна и от другия край на града идва дори да спи дълбоко! Сега се учим да сядаме ( макар че за сега сяда само ако съм на по-високо ниво от неговото хаха ) . Знам също че когато го учиш на команди например " Седни" или "Долу" трябва да го кажеш твърдо и отсечено и да оставиш пауза след това , а не да се повтаря седни , седни , седни , седни ... така го приемали като игра. Относно за тоалетната, няколко пъти си препика леглото където спи, но в началото. Уча го да се изхожда в банята и мога да кажа че имам голям напредък , даже снощи лаеше за да ида при него да му дам награда че си е свършил работата на правилното място. Няма да стане изведнъж . Като видиш че пишка скарай му се кажи му строго НЕ закарай го в банята ( нека има напоена салфетка или пелена с неговата урина) дай му да подуши и посочи с думите "тук" . Също така е хубаво да го следиш след като се наспи , наяде, или след игра (или да познаваш сигналите преди да се изпишка) тогава се изхождат най-често. Например след като стане от сън (предполагам спи доста често-поне моя е така) заведи го в банята да подуши урината ( аз използвам и команда Пишкай за да свиква) , затвори го за малко и изчакай да си свърши работата. Иска се търпение , но поне при мен действа. След успешен опит едно радостно браво придружено с галене игра и лакомство ще свърши много добра работа!  Peace Чакаме снимки на мъника и не се тревожи с постоянство всичко се постига. Аз все още се боря с хапането (на игра) с дърпането на чорапи дрехи халати чехли и т.н , с команда пусни ( ако налапа нещо притеснително) и общо взето опитвам се да го науча на команда "НЕ" , но малко по малко всичко ще се получи. А колкото до кликъра и аз мисля да го пробвам!

# 14
  • София
  • Мнения: 661
Здравейте отново! Страшно интересно ми беше да прочета всичките ви коментари и да се пооспокоя, че си имаме нормално пале.

Четох доста за кликъра и мисля да пробваме.

Аз явно още в началото съм объркала концептуално командата със сядането, защото я учих да кажа седни, тя сяда, и аз давам наградка. Сега вече почти ни се получава да кажа седни, после стой, тя да застане мирно за 5-6 секунди и тогава да кажа браво и да я наградя. Още обаче не мога да я науча да седне, да кажа стой, аз да отстъпя няколко крачи, а тя да остане седнала. Веднага тръгва по мен. Само веднъж постигнах този ефект, но тогава тя беше доста спокойна.

Иначе продължаваме да хапем и да дивеем.  Jelezni_krile, не се сърдя, разбира се. Ние вкъщи сме някъде по средата - хем обичаме разходки и движение, хем не всеки ден имаме достатъчно време (но пък имаме двор). Затова избрахме померанче, защото са живички и игриви, а от друга страна смятаме, че можем да й смогнем на нуждите от движение (тоест, не е някое голямо ловно куче, което има нужда да търчи сума ти километри всеки ден). Просто понеже досега не съм гледала пале, за всяко нещо се чудя нормално ли е така да бъде и дали не правим нещо грешно.

Това с чушките е хитро. Играчки също сме накупили много и й ги сменяме. Аз обаче или вече свиквам с хапането, или тя започва да ръфка пръсти все по-внимателно.

Тъй като преди 2 дена сложихме третата ваксина, започнахме опитно и нагръдник и повод да слагаме. Леле, как не ги харесва. Всъщност, самото поставяне на нагръдника е най-трудно. Като е на нея, след 5 минути вече не го забелязва. Надявам се като започнем да се разхождаме, да асоциира каишката с излизането и да свикне.

Другото, което много ме мъчи, е ресането. Тормоз. Квичим, хапем, дърпаме се... На мен ми е жал, ама реша ли, реша.

Още нещо - много е пораснала. На 9 седмици беше 800 гр., а сега на почти 14 седмици е около 1700гр. Като реално имам чувството, че порасна тази една седмица. Май ще излезем от килограмите на средностатистически померан (аз и не знам колко е померан де, като се замисля). Въпреки че аз тайно се надявам да стане малко по-големичка, за да има повече количество кученце за гушкане.

Jelezni_krile, за закупуването, аз нямах представа, че е толкова сложно, когато тръгнахме да я купуваме. Бях разпитала няколко приятели с кучета и единствено ме бяха посъветвали да не взимам от магазин за животни. Аз намерих някакви адреси на развъдници и написах около 15 мейла, но повечето ми казваха, че не знаят кога ще имат кученца или пък, че имат шоу клас (което беше изключително скъпо, а пък и аз нямам намерение нито да развъждам кученцето, нито да я водя по изложби). От едното място ми звъннаха и казаха, че след 2 седмици ще имат три бебета, вече достатъчно големи за стопани. Аз питах как са гледани и тн. и ми казаха - в развъдник, с майка си, наблюдавани от ветеринар и тн. Всъщност се оказа, че това е някаква агенция и в крайна сметка не съм много убедена от къде е кученцето. Но като отидохме да го видим се влюбихме в него и не си представяхме да не го вземем вкъщи. Аз в последствие тръгнах да чета за тези агенции и прочетох ужасяващи неща в нет-а. Направо ми настръхнаха косите и много се бях депресирала в началото. Слава богу, засега бебка е добре, въпреки че има една ингвинална хернийка, за която не ни уведомиха (което беше безобразно). С две думи, ако ми се случи да си взимам още едно кученце, ще гледам лично да контактувам с развъдник, да отида на място, да видя... Цените, които ми казаха от развъдниците бяха между 1300-2500лв. за пет клас и от 3500лв. нагоре за шоу клас.

PS: Качвам снимка на кученце. Малко е трудно да я фотографира човек, понеже постоянно мърдоли...



Общи условия

Активация на акаунт