Възпитание на малко кученце. Сам или с помощ от специалист?

  • 16 048
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: X
Здравейте на всички!
Отново съм тук да споделя няколко опасения.
Мила, хубаво е кученцето, но отва което казваш е направо шокиращо!

Първо за килограмите- нормалните померани които не са смесени с мини шпицове са към 100-2000 лв дори до 7 бона съм виждала.
Надявам се да не те уплаша но щом твоето расте с такива темпове е смеска от мини шпиц и померан.
Така правят гадовете за да ги продават по-скъпо.
За агенциите не знам изобщо как си се доверила. кажи окя е поне да знаят другите хора желаещи да имат мъници. Да им се натрият носовете.
За да се претендира че кучето е 100 про померан трябваше да видиш списъка от истинските развъдници от българската киноложки сайт. Там има 4-5 в България които са истински померани.
Един опмеран до 6 месеца би трябвало да не тежи повече от 900-1 кг. Казвам го защото съм проучила. Също така има 3 вида муцунки-средна, дълга лисичешка и къса беар. Ако носните гъбки или долу петичките имат бели или розови участъци, значи кучето е смесвано.

Faumea, за командите и игрите и ресането съм чувала и виждала от клипове, че първо трябва да го научиш да стои на място! команда стой! Или не мърдай!
Виж кое му е по-неприятно и махни него, остави примерно нагръдника, като първо няколко дни преди да излизате на разходка размахаш нагръдника с повода. дай му го да го подуши без да го дъвче. Има си начини. Трябваше първо 1 -я ден да сложиш леко близо до него нагръдника да го подуши, след отва да го вържеш, да поиграете, да го почувства.   animal037то се е изплашило. Пробвай и да му дадеш лакомство докато го обличаш.
Защо не пробваш след като не искаш това с чушките купените спрейове на мазна основа против хапане? Wink

Относно другата колежка с кучето ще кажа:
"( нека има напоена салфетка или пелена с неговата урина"
че то това е същото с вестника мила! Където е напишкано го подсушаваш с вестник и го водиш бебо там.

Когато научиш мъника на стой може вече да стои без да мърда.
Ако искаш вместо кикър пробвай с химикалка защото звука е близък!
Ето малко лицензирани развъдници-
http://pomeranian.bg/bg

http://merlinspom.com/index.php
Нети догс също внасят добри кутрета!
 и така нататък.
Успех!

Последна редакция: сб, 29 ное 2014, 13:55 от Анонимен

# 16
  • София
  • Мнения: 661
Ами именно Нети е агенцията. Над 1000лв. беше цената.
За помераните, аз поне за породата като цяло бях проучила (за разлика от това как се купува) и, да, принципно би трябвало да стигат до 3 и нещо килограма макс като възрастни. Въпреки че знам за много такива кученца с родословие, които не са смесени, и пак са извън горната граница за килограмите. Не твърдя изобщо, че бебка не е смесена. Нямам представа. Продадоха ни я за померанче, чисто, но аз като цяло бях подозрителна от самото начало. Но честно казано точно това не ме смущава особено. Смущава ме, естествено, липсата на ясна,честна и открита информация. Ако ми се каже, че е смес от шпиц и померан, за мен това само по себе си не е проблем, стига да е здравичка.
Иначе ще видим каква ще стане като порасне. Като гледам разни таблици за растеж на кученца, би трябвало да бъде към 3.5 - 4 кг. Аз иначе нямам никакви претенции към големината й. Вкъщи животинки обичаме във всякакви размери. Simple Smile Към момента е много красиво, мило и весело кученце. Бая палаво, но то това му е хубавото.
Иначе още хапем, но вече май по-лекичко. А утре ще ни е първото излизане и ще разказвам. Simple Smile

# 17
  • Мнения: X
Здравей отново скъпа. Надявам се не се сърдиш че ти писах някои неща. Аз бих осъдила Нети защото са ме подвели. Те са длъжни да ти кажат от къде е произхода. Най-вероятно съм виждала чужди внесени кучета от тях и затова имам хубаво мнение. Но и те взели че се излагат. За мен 4 кг си е чисто мини шпиц.
След акто си се зачудила защо не си спряла и да поразпиташ други хора? Примерно в олх има доста класни кучета...разплождат ги и съм виждала мои познати да вземат и са супер доволни от двойната козина и гарантират за ръстта.
Желая ти мъника да е здрав и да те радва...другото е просто хорска философия. :
http://www.foxynose.com/standards_bg.php
Харесвам такива померани с дълги муцунки тип фокси ноус.

Последна редакция: чт, 18 дек 2014, 18:02 от Анонимен

# 18
  • Шотландия
  • Мнения: 2 856
И аз да си кажа моя личен опит. Имам бордър коли, което като порода е много живо и енергично. Нарочно искахме такова куче, за да ни извежда нас от вкъщи и да имаме ние допълнително движение.

Отгледахме кучето самички, не сме ползвали услуги на дресьор или треньор и кучето ни, смело мога да кажа, е едно от най-възпитаните и дресираните в района. Вече рядко му слагаме и каишка, защото винаги идва и слуша. Имаме и нерешени проблеми, но това, което искам да кажа, е че е напълно възможно да се възпита куче и без професионална помощ. Разбира се, с много упоритост, желание, четене и гледане на видеоклипове. Идеята с кликъра е добра, аз дори се канех да я правя, но някакси забравям да кликам всеки път, когато трябва да го поощря и минахме и без него - учихме всяка команда първо с жест, после и с глас, сега може да изпълнява и с думи и само с жестове, което е особено полезно, ако е на разстояние и не искам да крещя като луда. Имаме и свирка, но я използваме само, когато времето е лошо, да кажем, много вятър и не се чува изобщо или излизаме на непознато място.

Ние отгледахме кучето с клетка - така ни посъветваха и не съжалявам нито за секунда. Кучето възприема това като неговата малка къщичка, не пишка и не ака в нея, докато не го изведеш - а оттам го извеждахме направо навън, където е разрешено да се пишка и ака - и бурни похвали, като напарви това. За мен е излишна мъка да се учи кучето веднъж, че може да ака и пишка вкъщи на разни места после да се отучва и да му се обяснява, че вече не е ОК това. Знам, че в България не ги извеждат преди третата ваксина, тук има само две ваксини, първо, второ, колкото за едно акане-пишкане, сме го извеждали и така правят всички, не е чак толкова фатално. След това клетката му си остана като негово легълце и дори след като махнахме вратата, си ходеше да си спи там, дори след като му отесня.

С хапането сме се справяли по 3 начина.

1. Кучето всеки ден трябва да се извежда поне два пъти на по-дълга разходка, докато се умори. Твоето е малко, ще изисква по-малко, нашето искаше поне половин час до 45 минути тичане. След това то е вече уморено, улегнало и няма дяволи, които да го карат да дъвче всичко на света. Кучетата дъвчат мебели и разни други предмети от съклет, в огромна част от случаите.

2. Играчки. Моето куче е голямшко и не е нагризало нищо, което не му е дадено. Нагризало е много играчки, разбира се, по едно време една играчка изтрайваше по 1 ден - особено обичаше тези меките, със свирчица вътре - докато не им изкара мякащата част, не мирясваше - но пък не повреди нищо наше. Чорапи, дрехи на хората - абсолютно не му се дават. Те носят нашата миризма, ако ги докопа, казваш строго "не", отнемаш и даваш друго, което може да дъвче. Нищо не сме мазали с нищо. Оставяхме му и играчки с лакомства вътре, които трябва да се въртят и да успее да си извади нещо вкусничко - това му държи вниманието будно и ангажирано.

3. Хапане на хора - абсолютно забранено. Той се опитваше мене да ме хапе, когато си играехме и когато искаше нещо. Те не разбират отначало, че това не е разрешено, трябва да им се "обясни". Вижда се кой е главатарят в семейната глутница (при нас беше мъжа ми, веднага се видя, той има хубава енергия), Шаро се бореше с мен за второто място, но мъжът ми му се караше много, ако ме ухапе, а аз театрално пищях, за да разбере, че това не е част от играта, а нежелано нещо. Играта веднага се прекратяваше, ако ме ухапеше. Резултати има - сега изобщо в никакъв случай няма да си позволи да ухапе човек, те са много по-нагоре в йерархията от него.

 В същото време си играхме на "Чичо Доктор", т.е. аз го мачках и му бърниках из устата, ушите и т.н. - много полезно, защото сега мога да направя същото, когато го заведа на лекар и всички ветеринари са възхитени, как лесно се преглежда и манипулира кучето ми.

Горещо препоръчвам да свалиш сериите на Сизар Милан "Повелителят на кучетата" и да погледаш поне няколко сезона - става ясно веднага динамиката в една глутница от хора и животни.

За повода - имаше голяма борба и тръшкане с привикването с повода. Ние го взехме на месец и нещо, но той хич не хареса тоя повод, но нямаше как. АЗ го приучавах. Сложа повода - той започне да ръмжи, да се тръшка и да се мята, да се опитва да го захапе и т.н. Аз вдигах повода лекичко, колкото да се повдигне от земята - да види, че няма да се размине. Той омекваше и спираше борбата. Поседяхме няколко секунди, до минута - и той пак почваше да се тръшка. Лекичко повдигане - пак се укротява - и така 4-5-6 пъти. Най-накрая разбра, че няма да стане другояче, че ако иска да излезе, ще трябва да има повод и ще трябва да го търпи. Сърцето ми се късаше, но се научи отведнъж. После вече се дърпаше, като ходеше с нас, това с друго го преодоляхме - с повод тип "Холти", но това става по-нататък.

Успех!

# 19
  • Варна
  • Мнения: 520
Добър ден,
За проблеми , които имате има решение без специалист и то не е трудно:
1. Пишкането - трябва време и постоянство ако е затворена в една стая няма как да стане , нашето куче се научи като затваряхме в кухнята с отворен балкон да си ходи по нужда на балкона. За съжаление за зимата не е опция .
2. Енергичността на животинката - то е бебе дивее 40-60 мин. и ще спи два часа . Няма как , но като почне да излиза няма да има енергия да дивее толкова в къщи.
3. Гризането в ранни месеци - също като човешките бебета венците болят и сърбят, но това поведение се коригира с възклицание "ох" ама не така ,че да се уплаши животното и замяна на предмета/пръстите , които дъвче с играчка позволена за дъвчене.
4. Галенаето го обожава всяко куче гушкането е друга тема - там трябва полека без да се стиска кученцето отначало докато свикне с тази нова ( за него) форма на любов . Моя е на почти година и се гушка само ако има желание иначе не може.
Няма нужда от специалист на този етап има нужда от търпение и постоянство  Peace

# 20
  • София
  • Мнения: 661
Аз да дам ъпдейт - възползвах се от много от съветите ви и имаме напредък. Вече сме на 4 месеца и половина и основно ходим до тоалетна навън. Имаше обаче наскоро страшно студени дни, когато по-малко я извеждахме...и тя в такива моменти чинно си ходи до тоалетна на памперс по собствена инициатива. Има от време на време някой друг инцидент, но ми се струва, че все пак още е мъничка и до няколко месеца съвсем ще свикне.

Не унищожава много-много мебелите, дъвче си играчките. И ръце дъвче, но лекичко. Караме й се понякога, а тя вече разбира като й се казва "не". Само че понякога като й забраняваме нещо се ядосва и започва да търчи из къщата...

Хапе, скимти и се бори обаче когато и слагаме нагръдника за повода и якенцето. Още повече хапе и се бори като ги сваляме... Нямам представа защо. Иначе й харесва да се разхожда. Но е много смешна, защото когато е пред прага на къщата лае по всичко и всички...мисли се за голямо куче.

Иначе може и мини шпиц да е. Знам ли я. Grinning Муцунката и беше като на меченце като бебе, а сега като лисичка. Тя расте много смешно - първо беше станала една слабичка и дългокрака...сега някак си пропорциите й се променят, става по-пълничка и пухкава...без реално да расте на размери. Общо взето нямам представа как ще изглежда като поотрасне, постоянно се променя.

# 21
  • Варна
  • Мнения: 520
Това е красотата на осиновените кучета - куче-изненада Simple Smile Моя звяр се промени 5-6 пъти докато стигне досегашния си вид и дори и сега ( вече е на година) имам чувството ,че продължава малко по малко да се променя  Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт