НВ-ВМХ, част 85 - тема за здравословното хранене и всичко, свързано със здравето

  • 47 123
  • 745
  •   1
Отговори
# 660
  • SA
  • Мнения: 3 196
Шоки, благодаря за информацията! Тази книга определено сьм я наредила на опашка за четене. Понякога си мисля, че не е чак толкова лошо някои автори да се вторачват и разнищват из основи определени проблеми и проблемни храни. Така човек получава много задьлбочена информация по дадените вьпроси.
За щитовидната жлеза и вьглехидратите, личен опит нямам никакьв, защото никога ( да чукна на дьрво) проблеми с щитовидната си жлеза не сьм имала. При мен и по-дьлготрайни кетози и значителни вьглехидратни ограничения нямат негативен ефект.
Мисля си, че повечето автори, които не препорьчват много ниско-вьглехидратно хранене при щитовидни проблеми, са и такива, които не препорьчват и броене на калории, а ядене до засищане. В този смисьл, човек в по-продьлжителна кетоза, ако не води точни сметки за количествата храна, които изяжда, има реален шанс да яде малко, заради липса на апетит. А това вероятно ще се отрази и вьрху функциите на щитовидната му жлеза. Предполагам затова такива хора се сьветват да се хранят така, че да не поддьржат кетоза за големи интервали.

# 661
  • Мнения: 6 347
Да, Кам, и аз мисля, че е хубаво, че д-р Дейвис е разнищил така зърнените храни, макар че наистина неговата обсебеност от тях изглежда леко прекалена. Но в тази книга той засяга много въпроси и мисля, че е в течение на най-новите неща като цяло по отношение на метаболитните нарушения. Например говори много за устойчивото нишесте и за храните, от които може да се набави. По тази причина препоръчва да се ядат сурови картофи - настъргани в салатата или в шейкове, а също и малки количества бобови (количеството, което той посочва, е от 1/2 до 3/4 чаша в сготвено състояние - идеята е количеството чисти въглехидрати без фибрите да не надвишава с много 15 грама за цялото хранене, на което ще се хапне примерно малко леща). Също казва, че може да се ядат зелени банани - пак заради устойчивото нишесте. В България аз обаче май никога не съм виждала да се продават толкова неузрели банани, че нишестето им наистина да не е успяло да се промени. newsm78 И изобщо набляга много на възстановяването на чревната флора.

Също така се е интересувал и от новостите по отношение на магнезия и вит. Д, а и на йода, но специално за йода възприема консервативен подход и казва, че поради липсата на данни за ефекта от високите дози (над 1 мг), засега може спокойно да се препоръча прием на йод в количества от 500 до 1000 мкг (т.е. от 0,5 до 1 мг), за да се коригира дефицитът и да се подобри работата на щитовидната жлеза.

# 662
  • Мнения: 24
Съдейки по себе си, мисля че калориийният дефицит е крайно противопоказен. Друга зависимост при мен е и драстичното ограничаване на животинските мазнини. Три пъти съм изследвала ТСХ след такива периоди и всеки път нивото беше още по-високо. В първите два случая със сигурност е имало калориен дефицит, а при третия нямаше. а в първия случай даже приемах и Еутирокс. Имайки предвид, че винаги съм се хранила така, започвам силно да подозирам, че точно това е довело до хипофункцията при мен. Ако не се бях свързала с диетолог, никога нямаше да ми мине през ума, че се храня твърде малко.
Аз и нямам типичните симптоми за хипофункция. Единственото по-характерно са студените крайници и леката оточност. Със или без хапчета се чувствам еднакво. Даже по-скоро без хапчета, съм по-добре.
Затова и се насочих към този режим. Сега ще пробвам с животинските мазнини и ще видя как ще ми повлият. Но моите притеснения са повече за нивата на ЛХ/ФСХ и андростендиона. Инсулин може би трябваше да пусна пак, откакто се храня по-нормално, но все го пропускам.

# 663
  • Мнения: 6 347
arania, ако правиш обременяване с глюкоза, имай предвид, че трябва да се храниш високовъглехидратно няколко дни преди това - на първата страница има информация.

# 664
  • Мнения: 11 783
Значи викате да спирам месото, с надежда ТСХ да скочи У небесата  Laughing

# 665
  • Мнения: 6 347
Мери, при теб са по-сложни нещата. Embarassed Hug

# 666
  • Мнения: 24
Шоки, благодаря, знам за обременяването, но не мисля, че е необходимо да го правя.
Мереленда, тази зависимост с месото е характерна лично за мен, едва ли е някакво правилно. А и си мисля , че е по-скоро зависимост от животинските мазнини, защото аз ядях основно пилешко, като отделях кожата, не ядях яйца и масло, млечни от време на време, защото не можех да се спра като почна, особено със сиренето, и често айрян. Имах и периоди без месо изобщо, а и спазвах пости от време на време.

# 667
  • SA
  • Мнения: 3 196
Шоки, още повече вьзбуди интереса ми кьм тази книга!
Напоследьк основно чета за чревната флора и нарушения и си давам сметка колко малко сьм знаела за тях досега.
Даже и зелени банани си хапвам напоследьк, обикновено дори нямат сладьк вкус.
Абе, ще се издигне много в класацията ми тази книга явно.  Simple Smile
Мери, и аз не вярвам при теб точно така да се получат нещата. Напоследьк четох, че жената на Крис Кресьр била с твоето заболяване. Успели да се справят с неговия режим , плюс LDN . Обаче не помня кьде точно го четох, ако искаш ще потьрся в сайта му.

# 668
  • Мнения: 24
И аз съм за зелените банани, трудно се намират в България, но се случва. И когато не знаех, че има значение, пак си ги избирах такива. Сега за глезотия от време на време си правя банановите палачинки и ги рекламирам на приятелките, да заменят с тях традиционните. Децата им често боледуват, но когато им казвам да обърнат внимание на храненето, се изнервят и казват, че съм се вманиачила.

# 669
  • Мнения: 9 064
Шоки, много интересна информация си споделила - благодаря  Peace
Бих прочела повече по въпроса с удоволствие - книгата е само в оригинал, нали?

От прочетеното дотук ми изглежда малко крайно - имам предвид за мен самата и здравословното ми състояние, но сигурно има хора, които биха се повлияли добре.

Иначе за бананите - никакви не обичам аз - сигурно за цяло година изяждам 3-4 броя. Така че - нека са зрели и сладки напук на нишестето  Mr. Green

# 670
  • Мнения: 6 347
Да, книгата е само на английски, поне засега. В библиотеката ни я има.

Още 2 интересни подробности от нея:

- Когато се спрат зърнените, намалява съществено изхвърлянето на калций с урината. Това заедно с повишеното усвояване на калция, когато започнем прием на витамин Д, води до повишаване на костната плътност по-ефективно, отколкото ако се приемат калциеви добавки или дори ако се набляга на млечните храни. Зърнените, може би заради киселинността им, водят до извличане на калций от костите и изхвърлянето му с урината, а така се намалява костната плътност и се стига до остеопороза с течение на времето. Зърнените освен това блокират усвояването на минералите заради съдържанието на фитинова киселина - така също се саботира поддържането на костната плътност.

- По отношение на щитовидната жлеза д-р Дейвис казва, че работата й е оптимална, ако ТСХ е не по-висок от 1,5. (Дори тогава може да има хипотиреоидизъм, ако има проблем например в хипофизата, но това е по-рядко срещано.) А комбинацията от ТСХ в интервала 2,5 -3,5 и нисък свободен Т3 говори за дефицит на йод и в почти всички случаи се коригира успешно именно с прием на йод.

# 671
  • Мнения: 1 336
Здравейте, извинявайте за нахлуването в темата   bouquet
Аз пазя тази диета: http://fitnesinstruktor.com/%D0%BD%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D0%B … 0%B5%D1%82%D0%B0/
Подобна ли е на НВ-ВМХ или не съвсем?
Съчетавам я с физическо натоварване и затова я избрах.

# 672
  • Мнения: 6 347
yani_cat, това е нещо подобно, но ми се струва по-ограничаващо от гледна точка на това, че тя препоръчва да се ядат само филета. Мазнините са недостатъчни, така ми се струва.

Като писах за книгата на д-р Дейвис, пропуснах още нещо важно: когато тече отслабване или теглото се е стабилизирало съвсем наскоро, е възможно ТСХ да бъде повишен, а Т3 да бъде понижен. Но когато теглото се стабилизира, тези стойности също се нормализират. И по същия начин е възможно ХДЛ да падне, а триглицеридите да се повишат, докато трае отслабването или когато теглото едва се е стабилизирало (т.е. не са минали поне 4-5 седмици на стабилно тегло без отслабване). След това ХДЛ се повишава, а триглицеридите спадат.

# 673
  • SA
  • Мнения: 3 196
Здравейте, извинявайте за нахлуването в темата   bouquet
Аз пазя тази диета: http://fitnesinstruktor.com/%D0%BD%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D0%B … 0%B5%D1%82%D0%B0/
Подобна ли е на НВ-ВМХ или не съвсем?
Съчетавам я с физическо натоварване и затова я избрах.

Мисля, че тази диета повече се доближава до Дюкан, отколкото до ВМ-НВХ.

# 674
  • Мнения: 223
Здравейте!
от доста време чета по темата и мисля да се присъединя към вас.... имам за сваляне към 5кг. и се надявам да го постигна с този режим.Свалих 4кг с палмов сироп за 7 дни и ги задържах...
мерките ми са
164см висока
62кг
26г.
не съм изчислявала колко трябва да ми са мазнините и т.н.т за деня,защото нямам много време да тегля всеки ден и да проверявам в нета...
ще напиша едно примерно дневно меню ,ако имам грешка да ме ориентирате по на време Simple Smile

закуска : кафе/чай + 1ч.л краве масло или  1/2к.кисело мляко пълномаслено (ако нямам домашно)
обяд : 2 св.яйца+ 1с.л краве масло/кокосово   или  около 50гр.кашкавал /извара пак с масло
вечеря : шарена пържолка (или дроб,език,сърца...) на скара+ салата най-често варени броколи с малко течна сметана

Общи условия

Активация на акаунт