Отговори
# 1 500
  • Мнения: 12 669
И защо да ти казвам, като няма да повярваш.  Лудница ми е в центъра, предпочитам си кварталите, по-спокойно е.  Внучката ми живее в центъра, ми побърках се, няма къде да я разходя, няма къде да мина с количката, коли, хора.

# 1 501
  • Мнения: 46 530
Ми не лъже Тинтина, какво. Който ми каже, че му е по-красиво в Люлин / Надежда и съседите му са по-интелигентни и културни, отколкото в (по-хубавите части на) Лозенец, е, нема пък да му повервам! ...

Понеже имам доста опит покрай работата ми и това, че се местихме през кварталите, за да се убедим от опит, се научих да не съдя хората така. Няма никакви правила, за съжаление. Това е България. За по-красиво, пак е относително, грозни места има навсякъде, както и хубави. Нямаме си кварталче, което да е изпипано от до. Пак за съжаление.

# 1 502
  • Мнения: 4 892
Ми не лъже Тинтина, какво. Който ми каже, че му е по-красиво в Люлин / Надежда и съседите му са по-интелигентни и културни, отколкото в (по-хубавите части на) Лозенец, е, нема пък да му повервам! ...

Понеже имам доста опит покрай работата ми и това, че се местихме през кварталите, за да се убедим от опит, се научих да не съдя хората така. Няма никакви правила, за съжаление. Това е България. За по-красиво, пак е относително, грозни места има навсякъде, както и хубави. Нямаме си кварталче, което да е изпипано от до. Пак за съжаление.

A, ей това е истината. А не да се заклеймяват цели квартали.

# 1 503
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086

Ми не лъже Тинтина, какво. Който ми каже, че му е по-красиво в Люлин / Надежда и съседите му са по-интелигентни и културни, отколкото в (по-хубавите части на) Лозенец, е, нема пък да му повервам!

А че все пак говорим за София, БГ, и че във всички квартали са се поомешали хора от различни черги/манталитети, това не спори никой. Говорим за процентно съотношение, което именно има влияние върху общия междусъседски климат и обстановка.
Не, не лъже Титина, просто не преценява ситуацията като човек, който е запознат с живота и в други квартали.
Ми, повярвай ми, за мен гроздето не е кисело. Смених го за дренки, ако ти звучи добре метафората.
И не се заблуждавайте, че всеки, който живее в Люлин, или Надежда е роден там и че едва ли не, цял живот живее в гето. Моля ви. Имайте малко реален поглед над нещата.

# 1 504
  • Мнения: X
Ам, Татко Мецан, съгласна съм с всичко, ама имам един въпрос, и евентуално една корекция по поста ти.
Под "европейски столици", всички столици в Европа ли визираш?
Защото с ръка на сърцето мога да ти кажа, че София е в пъти по-хубав и чист град от Букурещ, въпреки че са ни съседи и уж се славят с малко по-висок стадарт на живот от нас.
Париж, въпреки че се води един от най-красивите градове в Европа, за мен е в пъти по-неприятен и мръсен от София.
Та, така де, изказах се...аз, мърлата от Надежда  Hug

Подкрепям те, нищо че не съм от Надежда Simple Smile Била съм в повечето еворпейски столици, в някои по няколко пъти. Има и мръсотия, има и хубави места, има и чистачи - общински. Като цяло най-чисти ми се видяха Копенхаген и Стокхолм. В този Париж, който видях като турист, не бих живяла - прекалено е шумен, голям и мръсен. Но може би ако си достатъчно богат, и там има местенца, където си струва да живееш Simple Smile Разбира се, много скъп град.

Не мисля, че става въпрос за лепене на етикети - всеки живее най-вече където може да си позволи. Чак след това идва изборът. Всеки тук изказва лично мнение на база опит - свой и понякога чужд - на близки, роднини и т.н. Лично аз от собствен опит смятам, че има значение кварталът - в София, както и в който и да било европейски или американски град. Пък за който това не е така, си е негово мнение и си има право на него Simple Smile

Последна редакция: пт, 28 ное 2014, 14:28 от Анонимен

# 1 505
  • Мнения: 3 020

...всеки живее най-вече където може да си позволи. Чак след това идва изборът.

 ooooh! Naughty
Много т*по изказване.
Не се ли разбра, че повечето живеят там, където са родени, освен ако не им харесва и не решат да заминат някъде.
Повечето Софиянци си живеем по родните къщи.  Peace
Като чета и за провинциалистите никой досега не си е продал къщата във Враца, Видин, Монтана, Балчик, Плевен и т.н., за да се премести в друг квартал на града, нали?!?! Ако се мести, се мести в друг град/София. Оттам нататък идва изборът и възможностите да си го позволиш, нали така?

Моля, поправете ме, ако греша и някой наистина си е продал къщата в родното село/град, за да се премести в друга негова част.  newsm78

Горното изказване мисля важи за хората, които отиват в друг град, иначе за местните не съм съгласна. Че то днес е на "мода" Лозенец, утре Симеоново и т.н., и какво да си продадем земите и къщите и да се местим всяка година  ooooh!


# 1 506
  • Мнения: X

Не се ли разбра, че повечето живеят там, където са родени, освен ако не им харесва и не решат да заминат някъде.
Повечето Софиянци си живеем по родните къщи.  Peace


Не е точно така. Родена съм в Долен Лозенец. Откакто се омъжих не живея там. Смених квартала. Не живея и в жилище на свекъри.

# 1 507
  • Мнения: 2 190
Щастлива,

не е точно така. Доста хора се местят, не мога да кажа %.
Аз също се местя (без да продавам, ако може), на принципа - да не губим време в път (сумарно за семейството).
Това са кварталите си е класика още от моето детство. Аз се забавлявам с това. Ако ме питат от къде съм - винаги казвам най-непрестижното. Реакцията на питащия за мене е лакмус за снобария.

Моите наблюдения как се купува последните 15-на години - снобарите, ако могат да си го позволят, избират южните и източни квартали (разбира се там живеят и много хора, които не са снобари). Северните и западните, общо казано непрестижните,  са избор на по-практичните хора. Те търсят повече пространството и избират хубаво място в рамките на непрестижното.
Това са просто наблюдения, не определям отношението си към хората по квартали.
Да се върнем на темата - ако детето расте в престижен квартал, е много по-вероятно да бъде възпитано, че хората от непрестижните квартали са втора ръка.

# 1 508
  • София
  • Мнения: 500

...всеки живее най-вече където може да си позволи. Чак след това идва изборът.

 ooooh! Naughty
Много т*по изказване.
Не се ли разбра, че повечето живеят там, където са родени, освен ако не им харесва и не решат да заминат някъде.
Повечето Софиянци си живеем по родните къщи.  Peace
Като чета и за провинциалистите никой досега не си е продал къщата във Враца, Видин, Монтана, Балчик, Плевен и т.н., за да се премести в друг квартал на града, нали?!?! Ако се мести, се мести в друг град/София. Оттам нататък идва изборът и възможностите да си го позволиш, нали така?

Моля, поправете ме, ако греша и някой наистина си е продал къщата в родното село/град, за да се премести в друга негова част.  newsm78

Горното изказване мисля важи за хората, които отиват в друг град, иначе за местните не съм съгласна. Че то днес е на "мода" Лозенец, утре Симеоново и т.н., и какво да си продадем земите и къщите и да се местим всяка година  ooooh!



Абсолютни глупости. Моите родители живеят в един квартал, на мъжа ми в друг, а ние не искахме да живеем с тях и се отделихме в трети.  Simple Smile
А  и не всеки си продава къщата и купува друга, някои хора сами си изкарват пари за жилище и си купуват собствено, без предварителна продажба.

# 1 509
  • Мнения: 2 352
Повечето "софиянци", живеещи в къщи, са станали граждани след 1960 г. А елитните райони са били царевичаците им.
Между другото тези, които са горди от "софийското" си потекло точно по тази къщна линия, не помнят много неща, които други не чак толкова горди с произхода си са запаметили. Защото като започнат да се тупат в гърдите винаги обясняват, че "тука са им били къщите", но пропускат да споменат къде точно са им били кокошките, козичките и нуждниците.   

# 1 510
  • Мнения: 3 020
Ние, в интерес на истината, никога не сме имали животни, но градина в двора - да.
Иначе е естествено, че е най-добре всяко семейство поотделно.
Но имах предвид примерно някой мъжът/жената е от София. Родителите й имат имоти/къщи/апартаменти свободни. Едва ли младото семейство ще тръгне да спестява/лишава, за да си купи самО нов апартамент след години при положение, че има и че ще живее самО.
Разбрах, че всеки гледа от собствената си камбанария.
Иначе предполагам, че ако трябваше да живея с родители и аз щях да предпочета да се преместим някъде сами  Rolling Eyes

И сега постът на Ами сега ме накара да се замисля всъщност щом изкарвате София "голямото село" с къщите и козичките и потомствените селяни, какво да кажем за другите градове и села, като и сега нещата са такива. Значи България е едно голямо село и в нея няма граждани. Всички сме едни селяни.  Rolling Eyes  Grinning

# 1 511
  • Мнения: X

...всеки живее най-вече където може да си позволи. Чак след това идва изборът.

 ooooh! Naughty
Много т*по изказване.
Не се ли разбра, че повечето живеят там, където са родени, освен ако не им харесва и не решат да заминат някъде.
Повечето Софиянци си живеем по родните къщи.  Peace


Виждам, че и други са отговорили Simple Smile И ние не искахме да живеем нито с моите, нито с на мъжа ми родителите, макар че сме родени там. И затова живеем, където можем да си позволим. А ако при теб по някакво стечение се е получило да живееш там, където си се родила, това не означава, че при всички има такава възможност. Аз лично предпочитам Обеля пред живот с мама или свекърва на едно място.

Колкото до квалификациите, те са прерогатив на Софиянци  - вероятно им помагат да се чувстват такива с главна буква "С" Wink

# 1 512
  • Мнения: X
Ние, в интерес на истината, никога не сме имали животни, но градина в двора - да.
Иначе е естествено, че е най-добре всяко семейство поотделно.
Но имах предвид примерно някой мъжът/жената е от София. Родителите й имат имоти/къщи/апартаменти свободни. Едва ли младото семейство ще тръгне да спестява/лишава, за да си купи самО нов апартамент след години при положение, че има и че ще живее самО.
Разбрах, че всеки гледа от собствената си камбанария.
Иначе предполагам, че ако трябваше да живея с родители и аз щях да предпочета да се преместим някъде сами  Rolling Eyes

Е, а ако родителите са живи? И бабите също? Да ги чакаме да умрат ли? Да не говорим, че не всички в София са родени тук, да не кажа, че повечето не са. Което не ги прави втора категория хора напук на мнението на Софиянци с главно "С".

# 1 513
  • Мнения: 3 020
Скрит текст:
Ние, в интерес на истината, никога не сме имали животни, но градина в двора - да.
Иначе е естествено, че е най-добре всяко семейство поотделно.
Но имах предвид примерно някой мъжът/жената е от София. Родителите й имат имоти/къщи/апартаменти свободни. Едва ли младото семейство ще тръгне да спестява/лишава, за да си купи самО нов апартамент след години при положение, че има и че ще живее самО.
Разбрах, че всеки гледа от собствената си камбанария.
Иначе предполагам, че ако трябваше да живея с родители и аз щях да предпочета да се преместим някъде сами  Rolling Eyes

Е, а ако родителите са живи? И бабите също? Да ги чакаме да умрат ли? Да не говорим, че не всички в София са родени тук, да не кажа, че повечето не са. Което не ги прави втора категория хора напук на мнението на Софиянци с главно "С".

Не ме разбирай погрешно - ти си оттук, майка ти има 4 апартамента, два от тях свободни, искаш да кажеш, че няма да ви даде единия да живеете в него, а ще отидете под наем???!!!  Rolling Eyes Така ли да го разбирам??? Защо да я чакаш да умре? Това не схванах... Или тя ще държи ти да си го откупиш???

# 1 514
  • Мнения: 2 190
Повечето "софиянци", живеещи в къщи, са станали граждани след 1960 г. А елитните райони са били царевичаците им.
Между другото тези, които са горди от "софийското" си потекло точно по тази къщна линия, не помнят много неща, които други не чак толкова горди с произхода си са запаметили. Защото като започнат да се тупат в гърдите винаги обясняват, че "тука са им били къщите", но пропускат да споменат къде точно са им били кокошките, козичките и нуждниците.   

А не, аз и досега си твърдя, че съм си аборигенче/селянче от голЕмото село.

Относно великото преселение на провинцията в царевичака на софийските селяни - ами ние сме най-прецакани. Нивите са взети без пари, за да ги панелизират и за да раздават (почти) безплатно имоти на пролетариата и партийните другарЕ.

Как това се отразява на възпитанието: просто е, обяснявам следното на моето селянче от новото поколение:
1. материалните неща са преходни и несигурни. Бачкаш, купуваш инвестираш и ХОП идват на власт комунистите и ти взимат всичко. Затова е важно не какво имаш и къде живееш днес, а какво си научил и какво можеш.
2. Заради 45 години безплатен грабеж на шопския царевичак, все още се смята, че трябва да е почти безплатен - ако не е застроен община и държава рано или късно ще искат да го прилапат за "обществени нужди", щото много народ дойде у наше село  (и в момента има такива проблеми). Култът е към тухлите и бетона, построени върху този царевичак. Затова - когато изкараш свои пари, не купувай земя в София, купувай жилище, магазин и т.н. построени обекти.

Общи условия

Активация на акаунт