Поръчителство по кредит и колекторските фирми

  • 1 751
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 408
Здравейте! Предварително се извинявам, ако темата вече е разисквана. Накратко-съпругът ми преди няколко години стана поръчител на свой колега. Уточнявам-тогава двамата бяха на държавна работа, с постоянен трудов договор. В един момент колегата напусна работа. Известно време си плащаше редовно, но от повече от година е спрял да плаща. Дойде моментът, в който банката се обърна към нас. Попритиснахме го леко, внесе някаква сума и после пак спря. Още тогава ходихме в банката да се интересуваме какво става. Казаха ни, че не можели да го намерят. Дадохме адреса и телефона му, явно не са успели да се разберат с него. Когато ние го търсим, не вдига телефона. Съпругът ми ходи лично да говори с него много пъти, обещава да внася пари и не го прави. Вчера получихме писмо от банката, в което ни уведомяват, че кредитът е станал предсрочно изискуем в пълен размер, и се дава срок буквално до две седмици да го изплатим. Няма да коментирам, че това поръчителство беше грешка. Въпросът ми е-можем ли да се обърнем към колекторска фирма, която да събере дължимата сума, за да не я плащаме ние? Още едно уточнение-въпросният човек няма никакво имущество на свое име. Вижда се обаче, че демонстрира доста добър стандарт на живот. Ако можем да потърсим такава фирма, коя бихте препоръчали и има ли някакви "подводни камъни" в работата с подобна фирма? Ние трябва ли да й плащаме нещо и изобщо всякаква информация по темата ще ми е от полза. Благодаря предварително и се надявам някой да ми отговори, защото времето ни притиска вече много. Имаме и личен кредит и ако трябва да плащаме чужди пари, ще се затрудним доста. Пожелавам на всички приятен ден!

# 1
  • Мнения: 37
Чак след като изплатите , задължението към банката можете да си търсите парите от въпросния човек. А за колекторската фирма , казват се мутри , само ги предупредете да не се престарават много , че ако вземе да пукне длъжника нищо не правим.

# 2
  • Мнения: 1 408
Много благодаря за отговора! Ще се консултирам и с адвокат, за да решим какво да предприемем.

Общи условия

Активация на акаунт