Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 28

  • 60 777
  • 730
  •   1
Отговори
# 180
  • София
  • Мнения: 2 271
Момичета, как се казва тази бялата лайсна в най-долната част на стената до пода? Като елемент ли се продава или се прави като част от мазилката?
Цък

# 181
  • Русе
  • Мнения: 3 711
Молдинг, но може и да го намериш като перваз, има различни видове и размери. Някои се и боядисват.

# 182
  • Мнения: 122
Сутерен няма да има, планираме да строим къща с метална конструкция на 2 етажа, няма да се влиза под земята в никой случай Peace
В такъв случей не те интересува дали има води отдолу. Честно казано при къщите по-голям проблем са повърхностните води. Гледай парцела да не е в най-ниската част на населеното място или на водосборна зона за да нямаш проблеми с наводненията.

Дописвам: по спомени, ми е останало в главата, че съществува процент застроителна площ. 
Ако е в София това може да се провери в ОУП на София - http://sofia-agk.com/esoft/planove/displayImage.php?folder=OUP_G … 10000_2010-01-26/. Същото го има за Варна, Бургас и мисля и за Пловдив.
За по-малките населени места жилищните нискоетажни зони са с плътност до 60%, а вилните 40%. При 800 квадрата парцел няма как да има проблем дори с допълващите сгради. Да не говорим че допълващите не е голяма драма ако са незаконни.

Последна редакция: нд, 01 фев 2015, 21:50 от EMC2

# 183
  • Мнения: 3 191
Благодаря за информацията !

# 184
  • София
  • Мнения: 618
Здравейте, включвам се с въпрос. Харесали сме строеж - къща с изграден първи етаж и колони за втори етаж. Няма втора плоча. Сегашните собственици са пригодили първия етаж за живеене. Моля, ако някой е запознат за какви документи да питаме настоящите собственици. Предполагам, че нямат акт 16. В главата ми е пълна каша. Ще ходим на оглед и ако ни хареса ще търсим специалист за да се види изпълнението да ли е по проект. Трябва ли да има някакви частични въвеждания след като се живее? Актове за скрити работи да ли трябва да има? Моля Ви помагайте с информация. Толкова много рових да открия, но повечето са за апартаменти. Трябва ли да обърнем внимание на нещо друго преди да сключваме предварителен договор.

# 185
  • Sofia
  • Мнения: 4 576
rozibozi,

При всички случаи трябва да изискате от собствениците:
1. Разрешение за строеж заедно с проекти по всички части, с които е било изкарано това разрешение. Проектите трябва да са подпечатани в общината.
2. Предварителните договори с местните дружества за ток и вода, газ евентуално.
3. Цялата строителна документация - вкл. актовете до 14 (евентуално). Акт 15 едва ли имат, след като не е завършен строежа, да не говорим за 16.

# 186
  • Мнения: 196
Колко ли пари ще излезе бетонна плътна ограда с дължина 25м. и височина 2м?

# 187
  • София
  • Мнения: 618
Tari Tasartir безкрайно много ти благодаря! newsm51

# 188
  • Sofia
  • Мнения: 4 576
Колко ли пари ще излезе бетонна плътна ограда с дължина 25м. и височина 2м?

Сметни си грубо 160-200 лв. на м3.
Но има и други начини да си направиш плътна ограда. Това ми звучи като подпорна стена направо...

# 189
  • София
  • Мнения: 757

Но има и други начини да си направиш плътна ограда. Това ми звучи като подпорна стена направо...

Сподели моля те какви други по-евтини варианти има за плътна ограда. То се оказва, че оградата може да струва повече от къщата  Mr. Green И ние търсим по-евтини варианти и все докарваме петцифрена сума за 50 м. ограда.

# 190
  • Мнения: 196
Къщата е на баир и в предната част оградата е подпорна стена. Фактически къщата заема лявата, част от лицето и горната част от двора, а останалата част от лицето ще бъде подпорна стена, а дясната ще си е плътна ограда. Незнам дали ме разбирате какво се опитвам да обясня. Нивото на двора е около 2м. по-високо от улицата. Ще вдигнем подпорна стена, която на нас отгоре ще ни бъде под все едно и над тази стена вече ще мислим вариант за ограда. Мисля да е ковано желязо.

# 191
  • Sofia
  • Мнения: 4 576
Къщата е на баир и в предната част оградата е подпорна стена. Фактически къщата заема лявата, част от лицето и горната част от двора, а останалата част от лицето ще бъде подпорна стена, а дясната ще си е плътна ограда. Незнам дали ме разбирате какво се опитвам да обясня. Нивото на двора е около 2м. по-високо от улицата. Ще вдигнем подпорна стена, която на нас отгоре ще ни бъде под все едно и над тази стена вече ще мислим вариант за ограда. Мисля да е ковано желязо.

В такъв случай ще е по-скъпо - това наистина си е подпорна стена - усилията са много големи, съответно армировката и бетонът ще са доста повече.
Само конструктор може да ви я изчисли.

# 192
  • Мнения: 1 970
В такива случаи често подпорната стена се прави с "пета", около 40 см, отново армирана, като именно по нея после може да се пусне задължителният дренаж.
Но, нека ви я сметне инженер, не че не можете да си копнете така, по-дълбочко и да си сложите една 10-ка профил за успокоение като армировка, но инженера ще Ви каже наистина колко е нужно и къде да се подсили ако е необходимо.

# 193
  • Мнения: 196
Проектът е изготвен и чакаме все още одобрение от общината. След това започваме, защото много се забавихме. Просто незнам колко може да струва като изпълнение

# 194
  • Мнения: 1 970
Е, тогава лесно може да добите представа колко ще струва.
Нали имате проект, имате, предполагам и КСС (количествено стойностна сметка), трябва да си пише всичко - желязо, бетон, предвиждате кофраж, декофриране, изкопни работи - машиносмени, обратен насип, дренажи там с франциите, текстил и т.н., теглите чертата, слагате едни 20 поцента непредвидени и сте ок...
Иначе така на око - 150-200 лв на метър, ама това е за стандартна плътна ограда, 2м висока и с 80 см основа, с колони и пълнеж тухли, а тук имате подпорна стена, повече бетон, дори може и водоплътен да са Ви гопроектирали... Лошо няма, малко по-скъпо е, обаче...
А за кованото желязо отгоре, ако е истинско ще ви струва цяло състояние, ако е турски конфекционни пръчки с елементи заварявани на място , може да минете с 5-6 бона за тоя метраж...

Общи условия

Активация на акаунт