Коментирането на болести - как да отклоня темата?

  • 6 702
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Не познавам човек, който няма склонност да се обяснява за заболяванията си, но... Пускам темата, защото имам една колежка, която ей, не млъква! Тя няма друга тема за разговор, освен тази - зле й е, боли я главата, сменя антибиотиците през месец... Не знам какво очаква от мен, но ми обяснява, все едно съм лекар. Казах й да смени личния, да спре антибиотиците, да потърси още 2-3 лекарски мнения - не. Казах й, че не съм специалист и не мога да дам съвет - кой ме слуша, симптоми ми се описват в подробности. Миналата седмица ме хвана пак натясно, докато си правя сутрешното кафе и пак - настинки, главоболие, пита ме дали съм се оправила (бях хванала за кратко настинка) - тогава й казах, че съм добре вече и не ща да чувам за болести - не схвана намека.
Иначе е усмихната, добър човек е... но с тоя негативизъм, който се лее от нея, само като я видя да влиза в офиса, ми идва да крещя. Сърце не ми дава да й направя забележка, но пряката ми работа е с нея. Ако си замълча още малко, ще избухна в един момент.
Как се справяте с такива хора?

# 1
  • София
  • Мнения: 18 745
Аз съм директна и нещо,което ме дразни в колегите им го казвам веднага-пряко работя с десет души.имам една бъбрива и обяснителня и си я режа редовно и тя си знае и не ме занимава.Ти си явно по-деликатен човек.  bouquet

# 2
  • Мнения: 5 892
Уплаши я- следващия път като ти сподели нещо такова кажи-" тя и съседната от долния етаж беше уж така, ама изведнъж почина.."  и като види ще те отбягва.  Peace

# 3
  • Мнения: X
Напротив, няма да ме отбягва, ще ме преследва да иска подробности, за да си направи собствена клинична картина.

# 4
  • София
  • Мнения: 18 745
Според мен страда от внимание.

# 5
  • Мнения: 5 892
Пробвай!  Имам опит с такива Peace

# 6
  • Мнения: 5 513
Ами аз за 5г. понамалих този ефект у колежката.На принципа на крайно не разбираща
и цар на абсурдните въпроси.Като напр. устата ми да има връзка с матката и
да забременявам от свирки.Редовно я боли глава.Казвам и ,че празна глава не боли значи е
умна.И тя много не ме занимава.Чуди се как не се разболявам и как така не ме боли нищо.
Ми викам не знам.То и да ме боли ,като не разбирам от болести как да разбера сериозно ли е.
Като кихне и казвам-Наздраве и че я споменава личния лекар.Като чете
за поредната грипна вълна и казвам,че е по добре да звънне и да пита в ХЕИ.
Там могат да и кажат и в кой квартал по колко болни има..И т.н. и пак няма
отърване.Иначе е добра женица.Ама...

# 7
  • Мнения: 4 418
Прецени кое повече ще ти пречи, това да търпиш отношението й или последствията от една (няколко) твоя направена забележка. Претегли нещата и действай.

# 8
  • Мнения: 11 417
Аз съм хипохондричка  Blush От тия дето говорят за болести  Blush
Неусетно поучавам хората как да се предпазят от рак, от болести, знам симптоми и лечения, чета и запомням всичко за болестите с неимоверна лекота. Разбира се все смятам, че съм болна от нещо - ето сега смятам, че имам зъбна киста. Вече започнах да трупам знания по въпроса  Mr. Green

Та като "експерт" мога да дам съвет как да спрете такива като мен:

Вар. 1 - Кажете кротко, че много се стресирате като ви се говори за болести. Че започвате да мислите, че сте болни и не искате да ви се говори за това.  - хора като мен разбират, че сте в началото на лудостта хипохондрия и ще ви щадят.

Вар. 2 - Покажете умерено раздразнение при приказките за болести. Направо казвайте, че искате да се говори за хубави неща. Намекнете, че човека прекалено много мисли за болести и така си ги навлича - всеки от нас знае, че е малко чалнат и като усети, че другите го приемат за смахнат се поотрезвява.

Вар.3 - Покажете пълна незаинтересованост. Започне ли да говори за болести на второто изречение питайте нещо коренно различно. Просто трябва да покажете, че при тази тема спирате да слушате. - В зависимост от умствения капацитет ще отнеме време да схванат, че темата е неприемлива.

Вар.4 - Казвайте, че не разбирате от тези неща и да иде на лекар - хипохондрика обича да разисква темата и така няма да сте човека, с когото да го прави.


Пробвайте, пък ако не помогне пробвайте всичките варианти наведнъж  Hug
Пък знам, ли може и мен някой колега да е имал в предвид в темата  Crazy

# 9
  • в дяволитите очички на моето тормозче
  • Мнения: 1 001
Като  те  сгащи  натясно, за  да  ти  се оплаква, изведнъж  се  присещай, че  си  забравила да свършиш  нещо много  важно. И съответно  иди веднага  да  го свършиш. Ако  те  налази  скоро  след  това,  отговаряй й с  "аха", "мда", "извинявай, не   успявам  да  вникна  в това, което  ми говориш в момента", набери някой по телефона  и   излез от стаята, за  да говориш...
Давам ти гаранция, че след пет- шест такива  твои изпълнения   ще престане  да  те   тормози.
И също  ти давам  гаранция, че   завинаги   ще  паднеш в очите  й  и  ще спре  да те  харесва.
Но пък, за какво  ти е  да  те   харесва newsm78

Аз съм разкарвала  по  този начин  не  един и двама  досадници. Докъм  30- годишна  ги търпях, щото  много ми  се искаше  да  съм  готина в очите  на целия свят.
После  реших, че   това е  скъпо  за  нервите  ми  удоволствие.
Сега  съм на 40 .Не си поплювам  и  ми е много  добре Simple Smile
Успех.

# 10
  • Мнения: 8 939
А защо директно не й кажеш, че не ти е приятно и тези теми те натоварват  newsm78
Да бъдеш директен, не означава да бъдеш груб. Можеш съвсем спокойно да й обясниш, че й съчувстваш, но не би искала подобни разговори.

Не съм фен на заобиколни подходи. Никаква гаранция, че човекът отсреща ще те разбере -  той е концентриран върху своята си тема и въобще може да не схване намека  Peace

# 11
  • Мнения: 5 513
Like S. аз съм от тези директните/грубите хора.Бях започнала
много да мисля преди да кажа нещо.Обаче ми беше трудно да измислям
заобикалките.На същия принцип трудно схващам двузначни изказвания.
Та хората се обиждат от изречения -Имам работа сега не мога да говоря.
-Не ме занимавай с тези неща. -Не мога да ти помогна.
Колегите ми са свикнали.Ами старая се,но не винаги ми се получава.

# 12
  • Мнения: 11 417
Добре бе! Част от пишещите не осъзнавате ли, че имате друг проблем, равен по сериозност на този с говоренето за болести?  Crossing Arms

Вие сте груби /според вас сте директни/ и хората ви избягват и търсят решения как да тушират тази ваша НЕРИЯТНА страна. Ама на вас не ви било пукало, че на някой не сте допаднали, ами що мислите, че на хипохондрика му пука? Но и за вас и нас хората пускат теми в търсене как да се справят с НАШИТЕ проблеми /респективно говоренето за болести и грубостта/директността/.

Не ви нападам, не ме разбирайте грешно, но предлагате решение на проблема с друг проблем.  Crazy

# 13
  • Мнения: X
Благодаря за съветите. Започнах да прилагам пълната незаинтересованост, надявам се да не се стига до директни реплики, защото ще прераснат в сблъсъци (с целия колектив).

# 14
  • Мнения: 8 939
Добре бе! Част от пишещите не осъзнавате ли, че имате друг проблем, равен по сериозност на този с говоренето за болести?  Crossing Arms

Вие сте груби /според вас сте директни/ и хората ви избягват и търсят решения как да тушират тази ваша НЕРИЯТНА страна. Ама на вас не ви било пукало, че на някой не сте допаднали, ами що мислите, че на хипохондрика му пука? Но и за вас и нас хората пускат теми в търсене как да се справят с НАШИТЕ проблеми /респективно говоренето за болести и грубостта/директността/.

Не ви нападам, не ме разбирайте грешно, но предлагате решение на проблема с друг проблем.  Crazy

А, не е ли грубо да ангажираш останалите с лични проблеми?
Едно е да споделиш, друго е да мислиш, че всички трябва да слушат постоянно вайкания . Ми, хората си имат техни грижи.

Освен това тук не говорим за някой супер близък, а за колеги - правиш ли разликата?

Общи условия

Активация на акаунт