Тайните символи в банкнотите

  • 6 744
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 14 490
Никакви символи не са това, ами този, който е бил определен да направи рисунките (все на някой художник са ги възложили) е бил ужасен некадърник. Като повечето създали разни творения на изкуството в новата ни история като седмокрилия пето....ик.

Последна редакция: сб, 13 дек 2014, 10:49 от Mия

# 16
  • Мнения: 2 099
В интерес на истината вярно на 5-левката е все едно изобразена смърт.Малко е зловеща.Ама до сега и аз не съм се заглеждала в банкнотите особено.Те почти нямат време да се свъртят в портфейла ми.Харча много бързо,притеснявам се да не пуснат корени и да не мога да ги извадя Mr. Green

Корделия,има една особена тръпка да дебнеш пощальона Blush а и все ме напушва на смях като се сетя като видя цената на една рокля и как отчаяно попита-това само за една рокля ли е?Само за една?
Моя мъж си живее с цените от комунизма явно,все си мисли че един мъжки панталон е по 20-30 лв.Не обича да ходи да пазарува,аз пазарувам всичко вкъщи и той горкия все едно е облян с гореща вода като види сметката.Разстройва се от магазини Grinning Последно мислеше ,че обувките от кожа са 50-тина лв. кашкавала 7-8 за храните изобщо да не си говорим.Тотално е зле!

# 17
  • Мнения: 7 171
В интерес на истината вярно на 5-левката е все едно изобразена смърт.Малко е зловеща.Ама до сега и аз не съм се заглеждала в банкнотите особено.Те почти нямат време да се свъртят в портфейла ми.Харча много бързо,притеснявам се да не пуснат корени и да не мога да ги извадя Mr. Green

Корделия,има една особена тръпка да дебнеш пощальона Blush а и все ме напушва на смях като се сетя като видя цената на една рокля и как отчаяно попита-това само за една рокля ли е?Само за една?
Моя мъж си живее с цените от комунизма явно,все си мисли че един мъжки панталон е по 20-30 лв.Не обича да ходи да пазарува,аз пазарувам всичко вкъщи и той горкия все едно е облян с гореща вода като види сметката.Разстройва се от магазини Grinning Последно мислеше ,че обувките от кожа са 50-тина лв. кашкавала 7-8 за храните изобщо да не си говорим.Тотално е зле!
И аз така си мисля. Хайде, обувките да са към 80 - 100.

# 18
  • Мнения: 2 099
Някак е нормално това като не пазаруваш лично.Тази година правим 11г от как сме женени.Още от началото не обича да ходи по магазини.Някак няма усет ни за мода,ни за това как изглежда в дадена дреха.Човека е програмист,все му е тая.Между супермодел в кревата и последен модел лаптоп ще избере лаптопа,ще го гушне и ще си тресне вратата на кабинета,за да си е сам с него  Tired Единственото което го вълнува и разтоварва е работата в двора на къщата ,да сади разни зелении и да развъжда зайци  Sunglasses.
Аз пазарувам основно дрехи,обувки,храни.Последно му купих раница за лаптопа-по съм ги усещала нещата.

# 19
  • Мнения: 4 892
Един от най-интересните курсове, които съм карала е бил този със специалисти от БНБ за банкноти и монетни, но разбира се той няма нищо общо с някакви тайни символи, но е изключително интересен, особено когато човек реши да разшири знанията си, ако му е интересно.
Но още тогава и аз се поддадох на тази страст да притежавам нещо, което не се среща у нас толкова често в обръщение и се сдобих с банкнота от два долара на цяло Wink
Те имат и своята история, разбира се, която е интересна.

# 20
  • Мнения: 2 099
Разкажи повече Нино,стана интересно.Аз признавам никога не съм се заглеждала в знаците на банкнотите.Приемам ги по-скоро за хартии.Аз обичам скъпоценни камъни и редки метали.Много чета за тях и са ми слабост.

# 21
  • Мнения: 10 064
Ох, разкихах се като влязох в тази тема!
Ще харча ли, или ще получавам?   newsm78
Май днес ще си похарча малко символи от тия  Simple Smile

Нямам време да се заглеждам в тях, но ми стана интересно.

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 305
Ами не мисля, че знаците по банкнотите са тайни - много са си явни даже, зависи как се тълкуват  Thinking Просто ми е много интересно кой е "дизайнерът" на тия пари! Така са сложени някои неща, че няма как да не пробудят някакво съмнение. Колкото и да ми говорят, че тия "колове" са декорация, ами че защо трябва пък да са сложени точно така ?  Laughing  В смисъл, ако ще са декорация, нека бъдат такива, ама защо точно на тия места? Но 20-те лева не ме плашат толкова, колкото 5-те. Няма да коментирам произхода на Иван Милев (честно казано не ме и интересува), щом е на банкнотата, значи го е заслужил  Peace Но какви са тия бременни от задната страна със сърпове, сълзи и чудовища?  ooooh! Човекът сигурно има толкова други творби, аз дори не съм сигурна тази негова ли е или е някаква интерпретация на изкуството му от "дизайнерът" на банкнотата ? newsm78  (ако някой знае, моля за пояснение  Laughing)
За 50-те лева мога само гърба да гледам. Там виждам любимата на Пенчо Славейков - Мара Белчева (предполагаемо е тя, нали?). Ок, дотук добре. Ама каква е таз птица отдясно, че и сякаш мъртва душа е хванала и отлита с нея?  ooooh!
http://kadebg.com/krasivi-bulgarski-banknoti/
Тия пари изобщо има ли ги сега?
Васил Левски не ми харесва как е изобразен. Липсва онази твърдост в погледа му- тука е изобразен сякаш е депресиран, бездушен. То вярно, ако ни види положението сега сигурно ще се депресира  Laughing
А пък майстора ми прилича на Распутин  Laughing както и да е, ето банкнота с художник. Носи ми малко сладникавост, но е къде по-приятна от страшните бременни на гърба на петолевката  ooooh!
За другите банкноти не мога да се сетя засега  Laughing

# 23
  • Мнения: 2 658
Един от най-интересните курсове, които съм карала е бил този със специалисти от БНБ за банкноти и монетни, но разбира се той няма нищо общо с някакви тайни символи, но е изключително интересен, особено когато човек реши да разшири знанията си, ако му е интересно.
Но още тогава и аз се поддадох на тази страст да притежавам нещо, което не се среща у нас толкова често в обръщение и се сдобих с банкнота от два долара на цяло Wink
Те имат и своята история, разбира се, която е интересна.

Ако трябва да бъда сериозна, аз имам диплома след подобен курс. Не съм прилагала в практиката, но ми беше интересно да науча разни работи.

Не ми се пише по тази тема.

# 24
  • Мнения: 4 892
Ами не мисля, че знаците по банкнотите са тайни - много са си явни даже, зависи как се тълкуват  Thinking Просто ми е много интересно кой е "дизайнерът" на тия пари! Така са сложени някои неща, че няма как да не пробудят някакво съмнение. Колкото и да ми говорят, че тия "колове" са декорация

Е не са точно декорация, да ти кажа.  Grinning

Рибозом, много интересни неща има. Но на мен ми вършеше работа. За краткото време, в което съм работила с пари кеш е много интересно. Имам една програма, в която има всички емисии на всички валути, всички номинали, както и по няколко варианта на фалшификати и когато имах време сядах с лупата, взимам банкноти и гледам. Simple Smile
Предполагам знаете, че нашите левове се правят от 100% памук. Доларите са лен и съвсем малко памук.

След подобен курс се издава сертификат. Диплома не се издава Wink Сертификатът е за валутни и левови касиери. На практика този курс специално не е нищо кой знае колко особено, той е задължителен за всички, които работят в банка, да речем, с пари кеш. Без него нямаш право в банка да влизаш в касата.

# 25
  • Мнения: 2 658
Скрит текст:
Ами не мисля, че знаците по банкнотите са тайни - много са си явни даже, зависи как се тълкуват  Thinking Просто ми е много интересно кой е "дизайнерът" на тия пари! Така са сложени някои неща, че няма как да не пробудят някакво съмнение. Колкото и да ми говорят, че тия "колове" са декорация

Е не са точно декорация, да ти кажа.  Grinning

Рибозом, много интересни неща има. Но на мен ми вършеше работа. За краткото време, в което съм работила с пари кеш е много интересно. Имам една програма, в която има всички емисии на всички валути, всички номинали, както и по няколко варианта на фалшификати и когато имах време сядах с лупата, взимам банкноти и гледам. Simple Smile
Предполагам знаете, че нашите левове се правят от 100% памук. Доларите са лен и съвсем малко памук.

След подобен курс се издава сертификат. Диплома не се издава Wink Сертификатът е за валутни и левови касиери. На практика този курс специално не е нищо кой знае колко особено, той е задължителен за всички, които работят в банка, да речем, с пари кеш. Без него нямаш право в банка да влизаш в касата.

Всъщност сега го изрових и пише "Удостоверение", а не "Диплома". Не съм била касиер, но съм имала такива подчинени. Wink

# 26
  • Мнения: 2 099
Аз не знаех,че са от памук банкнотите!
Сравнени с по-старите новите са грозни,мрачни и скучни.Много ми хареса розоберачката на банкнотата-красива е.

# 27
  • Мнения: 4 892
Нашите са от памук и между другото са доста добри от към защити. Банкнотите от 100 лева, които емитира БНБ до сега не съм чула да са фалшифицирани, поне не й успешно.
Аз лично съм хващала само 50, 20, 10.
Доларите са лен, да.
Най-фалшифицирани са доларите. Ако сте обърнали внимание, размерите на различните номинали не се различават. Цветово също. За разлика от много други - левовете, еврата са много различни.

# 28
  • Мнения: 9 571
Старите банкноти наистина са по-красиви-гроздобер,розобер,красиви пейзажи и т.н. .А сега пистолет,кол,сърп????Направо са зловещи и се загледах заради темата,сега ще почнат и на мен да ми влияят символите  Laughing

# 29
  • Мнения: 2 099
Сега го няма и надписа,че банкнотите са обезпечени със злато и всички активи на банката Sunglasses
Изобщо как се решава колко банкноти да се пуснат в обръщение?

Общи условия

Активация на акаунт