Плюсовете и минусите на малкия град

  • 8 879
  • 77
  •   1
Отговори
  • Мнения: 725
От доста време се чудя  дали живеенето в големия град на квартира е по добро от живеенето в малкия град, но във собствен дом. В момента живеем на квартира във голям град, работа има и се справяме, но това, че някъде има къща която само чака ремонт и обзавеждане не ми дава мира. Осъзнавам, че със парите който даваме за квартира можем спокойно да си изплатим малък заем, но ще имаме нещо наше при това къща с двор. Притесняваме, че градът не е голям (близо до Пловдив се намира) и работата и заплатите ще са ниска, но мъжът ми има златни ръце и може от нищо нещо да направи за това е почти убеден, че ще се справим.Претеглих и плюсовете и минусите, но не мога да взема решение, не знам вече и аз как да ги мисля нещата, моля ако някой има опит със подобна ситуация да сподели. Благодаря предварително  Hug

# 1
  • Мнения: 25 610
Колко близо е до Пловдив? Удобно ли е да се пътува всеки ден?
Ако да, на първо време може да пробвате да живеете в малкия град, а да работите в големия.

# 2
  • Мнения: 725
Става въпрос за Карлово  Rolling Eyes

# 3
  • Мнения: 4 199
Здравей градска! Simple Smile Петдесетина километра са до Пловдив, но познавам хора да пътуват. Самата ти, видно е, претеглила си и знаеш недостатъците и предимствата и на двата варианта и според мен, ако не опитате, разбира се, ако не става дума за неоправдан, голям риск, винаги ще си задаваш този въпрос.

От сърце ти пожелавам, какъвто и да бъде вашият избор, да бъдеш удовлетворена и щастлива от него!

# 4
  • Мнения: 25 610
Не е много близо май.  newsm78
Не знам дали ще е удобно да се пътува всеки ден до Пловдив и обратно, но и се съмнявам да има кой знае какви възможности за работа там.

# 5
  • Мнения: 725
Да знам за това ми се иска да събера повече мнения по въпроса от хора който са минали през подобен "проблем"

# 6
  • Мнения: 3 595
Обожавам малки градчета, но лично за себе си съм преценила, че няма как да живея там. В един от по-големите градове съм родена и живях преди да се преместя в София, и дори и там възможностите за редица неща бяха много ограничени. Работа в интересна международна фирма може да се забрави. Нивото на заплатите е значително по-ниско (но и на наемите). Примерно аз исках да уча испански, единствените курсове, които намерих, бяха за работещи и започваха в 18:00, което първо ми беше късно, второ значеше, че в дните, в които съм втора смяна в училище (до 19:20) даже няма да мога да ида. Концерти, интересни театрални постановки, изложби - всичко това е изключително ограничено в по-малък град. От там преминаваме и на здравеопазване - в моя град нямаше никой, който да слага брекети. Дядо ми милият ходеше на над 80 години на всеки два месеца за едни изследвания до София. Мога да дам много примери.

Мисля, че за млади хора малкият град е много ограничаващ. Големият си има недостатъци, но от гледна точка на развититето, което предлага, е несравним. Бих се преместила в малък град като се пенсионирам, което направиха познати на родителите ми. Но пък не ми се иска като дядо ми да ме пращат до големите градове за процедури. Като цяло дори и на старини май бих избрала големия град.

# 7
  • Мнения: 3 031
Преценете дали можете да пътувате всеки ден до Пловдив и обратно.
Много хора живеят в един град и работят в друг, особено в чужбина. ММ работеше на 70 км от града ни, пътуваше всеки ден.

Или продавате къщата и купувате нещо в Пловдив. Това е в случай, че не ви се живее вече под наем.

# 8
  • Мнения: 280
Преди 5 години и ние бяхме поставени пред тази дилема.
Избрахме варианта, собствена къща в планината, живеем в Брацигово. Свободни места в детската градина. Имаме баба и дядо, които да водят/взимат децата. Всеки ден пътуваме 100 км /отиване и връщане/ до работа в Пловдив. Не ми тежи пътуването. Свиква се.

# 9
  • Мнения: 1 539
Аз живея в Перник, пътувам всеки ден до София. 33 км са, т.е. на ден 66, с пътуването в самата София сигурно стигам към 75.. Не ми тежи. Понякога ми се ще да прекарвам тези ок. 3 часа на ден с детето, а не в път, но на този етап сме преценили, че е по-добре да не се местим в София.
Може би трябва да си зададеш въпроса, ако имаш деца, какво е най-добре за тях, от гледна точка на добри училища например. Имате ли кой да ви помага - баби, дядовци? Ако нямате, пътуването от 100 км ежедневно ще е невъзможно. Макар че имам познати, които живеят в Перник, но сутрин всички отиват на работа/училище в София.

Последна редакция: вт, 16 дек 2014, 14:11 от shark

# 10
  • Мнения: 725
Доста мисля и по въпроса със децата, училища, ясли, детски градини Rolling Eyes Апартамент със сигурност няма как да си купим, но със малък заем 6-7 хиляди ще си направим чудна къщичка. Аз по заведения не излизам и това, че няма кои знае какъв социален живот не ме притеснява достатъчно ми е да имат голяма библиотека  Peace

# 11
  • Мнения: 374
Аз съм от Карлово, но отдавна не живея там. Майка ми работеше в Пловдив последните 5-6 години и пътуваше всеки ден, автобуси има достатъчно, месечни карти с намаление - също. Обаче й тежеше, все пак това ти увеличава работния ден с мин. 3 часа (1ч15мин до Пловдив + градски транспорт до работното място и т.н.). Месечната й карта мисля беше 80 лв, та си сметнете дали ще ви устройва, все пак зависи и на каква заплата си.

А иначе има различни хора и зависи кое ти е по-важно: спокойствието или възможностите за развитие. Не разбрах, дали авторката има деца, но аз често също съм си мислела къде е по-добре за едно семейство, в малкия или в големия град. В Карлово е спокойно, прекрасен въздух, планина наблизо, идват гостуващи театри от време на време, ако имаш къща и дворче към нея, пък супер! Обаче в околността няма една свястна гимназия, примерно, да не говорим за курсове по йога, плуване, испански или кой каквото го влече. Избираш между няколко детски лекари, в града няма един единствен хомеопат и т.н.

И аз пожелавам на авторката да е удовлетворена, каквото и да реши!

# 12
  • Мнения: 1 539
При добро желание, всичко се нарежда. Ако авторката продължи да работи в Пловдив, ще може да ходи и на курс, и на театър след работа. Или в събота. Все пак говорим за 50 км.
Най-ценното, което можеш да загубиш, е време с близките.

# 13
  • Мнения: 725
Нямам деца, но искам.

# 14
  • Мнения: 128
Много е важно къде човек се чувства добре, без значение дали града е голям или малък. Аз съм от Варна, но мъжът ми е от по-малък град. Той също живееше във Варна в самостоятелно малко жилище, но на родителите му. Въпреки това след като завършихме решихме да се пробваме в малкия град. Той започна собствен бизнес, а аз след половин година си намерих хубава работа. Имаме и собствено жилище, което е огроооомен плюс. Вярно, че първата зима умряхме от студ, защото апартамента не беше съвсем довършен и дограмата стара, но полека лека успяхме да го обзаведем  Simple Smile
Вече седем години живеем в този град и лично на мен изобщо не ми липсва големия град. Когато ни доскучее палим колата и можем да идем където искаме. Преди го правихме всяка събота и неделя, но сега като съм бременна и не ставам за никъде Laughing
Предимствата са най-вече по-спокойния живот. не ми се налага да губя часове в задръствания, преди тръгвах час по-рано, та да стигна навреме за работа или някъде другаде. Сега това ми отнема 10 мин. За отглеждане на дете също е по-подходящо.
Това с което аз не можах да свикна е манталитета на хората от малкия град, това, че почти всички се познават, че все ти гледат в паницата......
Липсва ми свободата и духа на големия град. Е не може всичко да е идеално Grinning
Според мен човек трябва да се пробва! И особено когато има някой до него, който да го подкрепя

Общи условия

Активация на акаунт