Цветарки дайте да обменяме опит!

  • 99 043
  • 795
  •   1
Отговори
# 735
  • София
  • Мнения: 10 858
Не ми се чете цялата тема, затова ме извинете ако се повторяи се надявам да ми отговори някой.
Питането ми е за Спатифилума - имам доста голям, с много листа. Как да си размножа? Чувала съм нещо, че образувал бебета, които се отделяли от общото цяло, но как да ги различа? newsm78

# 736
  • Варна, а по празниците в Ямбол
  • Мнения: 5 022
Не ми се чете цялата тема, затова ме извинете ако се повторяи се надявам да ми отговори някой.
Питането ми е за Спатифилума - имам доста голям, с много листа. Как да си размножа? Чувала съм нещо, че образувал бебета, които се отделяли от общото цяло, но как да ги различа? newsm78

Здравейте отново,
По-рано на 21 и 22 страница бях искала съвети от вас, та сега да ви дам и отчет:
- Китайската роза й отчупих върха, точно  преди месец и сега са налице първите 2 пъпки. Очаквам първия цвят след около седмица. Ще пусна тогава снимка;
- Спатифилумът, за който тогава се чудих, отново преди месец, дали да го разсадя, защото от 2 години не е давал цвят и е огромен на цветове, сега ме радва с 1 ОГРОМЕН цвят. Снимах го да ви го покажа. Много ме радва.  bouquet
С две думи има смисъл от съветите, които си даваме тук. Само една бегония, за която бях писала по-напред, я уморих
Sad Sad Sad

# 737
  • Мнения: 663
Здравейте, момичета, можете ли да ми кажете дали това е Маранта, по снимките съдя ,че е.Наследих от майка ми много саксии, но тъй като не знам кое как се казва, налучквам според това какво им понася, някои оживяха, други се затриха.Но точно това си стои от година и половина и нито се влошава, нито подобрява, само по едно време през зимата имаше нещо като житни класове...Кажете си мнението.
http://community.webshots.com/photo/551390997/2033364900083983016Abkedo#

# 738
  • Мнения: 3 760
zdravi4, марантово е, да. По течно е строманте (а според някои ктенанте  Wink)... Брой го маранта. Ако искаш наснимай си всичките цветя  -ще ти кажа кое какво е  Laughing
Вивиан, при пресаждане се разделя растението. А бебетата са като самостоятелни розетки с много по-дребни листчета... Може да се наложи да ги отрежеш с нож.
vilitra, вероятно са фитоакари - т.нар. жълто и/или червено паяче...Ако малко растения са поразени-памуче с лавандулов спирт ще свърши работа (внимателно избърши с него листата и стъблата), ако повече растения са поразени - препарат...

# 739
  • Бургас
  • Мнения: 3 553

Тази драцена стои много добре и в прозрачна ваза с камъчета, мъниста, мидички и др. (в магазините за опаковки има такива атрибути и в тези за 1 лев съм виждала). Може да се подредят и по-добре според мен, а не да са полегнали на някоя страна.

Това съм го замислила, имам подготвени мънисти и миди (тук, колкото искаш Wink). Peace

# 740
  • Мнения: 663
zdravi4, марантово е, да. По течно е строманте (а според някои ктенанте  Wink)... Брой го маранта. Ако искаш наснимай си всичките цветя  -ще ти кажа кое какво е  Laughing
Ето ги в албум номерирани, за да е по-лесно. Simple Smile  bouquet
http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos& … p;security=zcysoW
И още нещо да питам, това марантовото как се гледа, от няколко дни го изнесох навън и сякаш се влоши, свиха му се листата, а иначе доста дъждове валяха, нали обичало влажно newsm78

# 741
  • София
  • Мнения: 36 145
zdravi4, марантово е, да. По течно е строманте (а според някои ктенанте  Wink)... Брой го маранта. Ако искаш наснимай си всичките цветя  -ще ти кажа кое какво е  Laughing
Ето ги в албум номерирани, за да е по-лесно. Simple Smile  bouquet
http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos& … p;security=zcysoW
И още нещо да питам, това марантовото как се гледа, от няколко дни го изнесох навън и сякаш се влоши, свиха му се листата, а иначе доста дъждове валяха, нали обичало влажно newsm78
Обича влажно, но не обича слънце.
Без значение какъв е вида/ с какви шарки/ - листата ще загубят окраската си от слънцето.

ПП Според мен е Ктенанте опенхеймиана триколор.
Добре е да се полива с мека хладка вода/да не е студена/ Почва непрекъснато влажна, редовно пулвелизиране на листата.

Последна редакция: пт, 16 юни 2006, 16:43 от denis_d

# 742
  • гр.ВАРНА мммм... някъде на гребена на вълната
  • Мнения: 355
Здравейте имам дифенбахия,гледам я с голяма любов,тъй като ми е подарък от любимия човек Embarassed,но имам проблеми с нея,започнаха да и покафеняват и да изсъхват листата,изчела съм много статии за това цвете,но не се развива както трябва .моля ви дайте ми съвет какво да правя с нея

# 743
  • Мнения: 663
zdravi4, марантово е, да. По течно е строманте (а според някои ктенанте  Wink)... Брой го маранта. Ако искаш наснимай си всичките цветя  -ще ти кажа кое какво е  Laughing
Ето ги в албум номерирани, за да е по-лесно. Simple Smile  bouquet
http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos& … p;security=zcysoW
И още нещо да питам, това марантовото как се гледа, от няколко дни го изнесох навън и сякаш се влоши, свиха му се листата, а иначе доста дъждове валяха, нали обичало влажно newsm78
Обича влажно, но не обича слънце.
Без значение какъв е вида/ с какви шарки/ - листата ще загубят окраската си от слънцето.

ПП Според мен е Ктенанте опенхеймиана триколор.
Добре е да се полива с мека хладка вода/да не е студена/ Почва непрекъснато влажна, редовно пулвелизиране на листата.
Да наистина цял след обед я пече слънце, ще я преместя, мерси. Simple Smile

# 744
  • София
  • Мнения: 36 145
Здравейте имам дифенбахия,гледам я с голяма любов,тъй като ми е подарък от любимия човек Embarassed,но имам проблеми с нея,започнаха да и покафеняват и да изсъхват листата,изчела съм много статии за това цвете,но не се развива както трябва .моля ви дайте ми съвет какво да правя с нея
Нормално е долните листа да покафеняват и да отпадат/умират/По 1-2 листа на година.
Когато покафеняват върховете - причината може да е:
-изсъхнала почва- трябва да е непрекъснато влажна.
-студен въздух/течение/
-недостатъчна въздушна влажност-трябва да се пръскат листата.
АКО е преполята -в почвата няма въздух и спира растежа и може да изсъхне. Това е т.н парадокс при саксийните растения- от много вода -умират от жажда.
Да не остава никога вода в подложката.

# 745
  • София
  • Мнения: 10 858
Исках да питам как да го размножа - от един Спатифилум да направя два? Знаете ли номера как става? К отрязване на листо и потапяне във вода докато пусне коренче или...

# 746
  • София
  • Мнения: 36 145
Исках да питам как да го размножа - от един Спатифилум да направя два? Знаете ли номера как става? К отрязване на листо и потапяне във вода докато пусне коренче или...
Номерът е Wink...
Напролет / може и сега/ разделяне на растението.
Трябва да има доста листа, това говори за добре развито коренище.
Просте се разделя на 2 /3-4/ корена и се засажда.

# 747
  • София
  • Мнения: 10 858
Доста листа има да. И е високо около 60-70 см. Просто си е едро цвете. В основата си, там където стеблата излизат от пръстта е с диаметър около 10 см.
Дали няма да го унищожа? Страх меме да не си съсипя цветето. Чела съм че обрацува някакви бебенца, които се отделяли от общото в основата, но не съм сигурна, дали съм разбрала правилно. Та при тези размери, може ли да се отдели чепка от общото цяло?

# 748
  • София
  • Мнения: 36 145
Доста листа има да. И е високо около 60-70 см. Просто си е едро цвете. В основата си, там където стеблата излизат от пръстта е с диаметър около 10 см.
Дали няма да го унищожа? Страх меме да не си съсипя цветето. Чела съм че обрацува някакви бебенца, които се отделяли от общото в основата, но не съм сигурна, дали съм разбрала правилно. Та при тези размери, може ли да се отдели чепка от общото цяло?
Няма да го съсипеш - разделяй го. Grinning  Има ли корени ще се хване, не се притеснявай.
Пресажда се най-добре надвечер, по хладното, за да може да се вкорени  добре. Ако може го раздели с повечко пръст - тогава 100% няма да има проблем.

ПП.Поливаш го обилно - да изтече водата отдолу.
В  подложката да няма вода.

# 749
  • София
  • Мнения: 10 858
Мерси мноооого! Още тези дни ще го направя, само тр. да си купя пръст! Мерси още веднъж Hug  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт