Цветарки дайте да обменяме опит!

  • 99 002
  • 795
  •   1
Отговори
# 315
  • в една мансарда точно под звездите ..........
  • Мнения: 317
Аз искам да ви попитам за азалията си която я нападнаха памуклийки! Нямат изчистване! Пръсках я с някакъв препарат дето ми го приготвиха в една агро аптека, ама ефект никакъв! Та искам да ви попитам за име на някакъв препарат от който сте доволни! И накрая се чудя дали да я подкастря ниско! В смисъл да й отрежа всички зелени части, та белким ги махна тия буби! Моля дайте ми съвет, че това е едно от любимите ми цветя!  Praynig  Praynig  Praynig

# 316
  • Мнения: 3 760
Намери си Клинес. Пръскаш 3 дни и готово. Орязването е безсмислено, тъй като гадовете снасят и в почвата.
Можеш да чистиш и механично - с памуче лавандулов спирт. Но това зависи от степента на инвазията.

# 317
  • в една мансарда точно под звездите ..........
  • Мнения: 317
Намери си Клинес. Пръскаш 3 дни и готово. Орязването е безсмислено, тъй като гадовете снасят и в почвата.
Можеш да чистиш и механично - с памуче лавандулов спирт. Но това зависи от степента на инвазията.

  bouquet Благодаря! Дано да се справя с нашествениците!

# 318
  • Мнения: 490
Кажете какви цветя да си купя за сандьчетата на терсата.аз сьм пишман цветарка-що така нещо не мога да се оправям с цветя?
Искам да цьфтят дьлго и богато.
А,и да питам -видях едно цвете прилича на мушкато но е с по-едьр цвят,ама забравих как се казва newsm78


От рода на мушкатото са сакъзчето и налбата , но то зависи и от сорта на вида (за цветът става въпрос)
За съндъчета също така стават -калдаръмчета, петунии, восъчните бегонии ,туртите.

# 319
  • варненка от София
  • Мнения: 4 882
Кажете какви цветя да си купя за сандьчетата на терсата.аз сьм пишман цветарка-що така нещо не мога да се оправям с цветя?
Искам да цьфтят дьлго и богато.
А,и да питам -видях едно цвете прилича на мушкато но е с по-едьр цвят,ама забравих как се казва newsm78


От рода на мушкатото са сакъзчето и налбата , но то зависи и от сорта на вида (за цветът става въпрос)
За съндъчета също така стават -калдаръмчета, петунии, восъчните бегонии ,туртите.

Аз на балкона имам какво ли не, но най-голямата гордост са ми пасифлорите. Обирам овациите на комшийките с тях. Имам много сакъсчета и мушката, които от сега са започнали да цъфтят и да ми радват окото.

# 320
  • София
  • Мнения: 2 079
Искам да ви питам нещо,знам че сте в час с цветята GrinningКупих си палма Юта,присадих я,но виждам че някои листенца,са започнали да изсъхват-не целите,а на места само.На какво се дължи това,да не е болна?Четох и че трябва да се тори всяка седмица.Приемам всякакви съвети,че съм много зле с цветята Embarassed

Палмата е Юка (Yucca sp.). Понякога цветята "боледуват" след присаждане - затова може да съхнат листенцата, но за съжаление причините са много за тези неща които описваш.
Може сега (пролет) да ториш всяка седмица или на 14 дена веднъж, а после пак на есен. Не прекалявай с поливането.

# 321
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Кажете какви цветя да си купя за сандьчетата на терсата.аз сьм пишман цветарка-що така нещо не мога да се оправям с цветя?
Искам да цьфтят дьлго и богато.
А,и да питам -видях едно цвете прилича на мушкато но е с по-едьр цвят,ама забравих как се казва newsm78

Петунии, но хващат лесно въшки или сакъсчета, само да не се преполива и тори и ще цъфти дълго и обилно ( моето вече е цялото в цвят, а петуниите са още назад - имай и това предвид за догодина).
Най лесно калдъръмчета (на юг), но привличат врабчета или детелини (обичат слънце и  цъфтята до късна есен, моята вече е цъфнала).
Детелината е луковичка и се съхранява без проблем зимата. Петуния можеш да запазиш за до година, но на топло. Мушкатото може да гледаш много години наред дори да зимува на 2-8 C зимата.

Цветето трябва да е алба
; като мушкато, но цветчета макар да са на китка, не формират полусфера или сфера като мушкатото, листата са пак кадифени, но по нарязани, а не така обли като на мушкатото. Гледа се като мушкато, но става много по-високо обикновено.

# 322
  • Мнения: 781
Искам да ви питам нещо,знам че сте в час с цветята GrinningКупих си палма Юта,присадих я,но виждам че някои листенца,са започнали да изсъхват-не целите,а на места само.На какво се дължи това,да не е болна?Четох и че трябва да се тори всяка седмица.Приемам всякакви съвети,че съм много зле с цветята Embarassed

Палмата е Юка (Yucca sp.). Понякога цветята "боледуват" след присаждане - затова може да съхнат листенцата, но за съжаление причините са много за тези неща които описваш.
Може сега (пролет) да ториш всяка седмица или на 14 дена веднъж, а после пак на есен. Не прекалявай с поливането.
И още тази палмичка обича слънчеви места и я поливай на две седмици веднъж, желателно е сега да я ториш като поливаш, исъхналите листа се махат по принцип да не вземат от живота на здравите, поне аз така направих с моята и в началото изглеждаще като проскубана кокошка, но сега след месец, два е страхотна.

# 323
  • варненка от София
  • Мнения: 4 882
Кажете какви цветя да си купя за сандьчетата на терсата.аз сьм пишман цветарка-що така нещо не мога да се оправям с цветя?
Искам да цьфтят дьлго и богато.
А,и да питам -видях едно цвете прилича на мушкато но е с по-едьр цвят,ама забравих как се казва newsm78

Петунии, но хващат лесно въшки или сакъсчета, само да не се преполива и тори и ще цъфти дълго и обилно ( моето вече е цялото в цвят, а петуниите са още назад - имай и това предвид за догодина).
Най лесно калдъръмчета (на юг), но привличат врабчета или детелини (обичат слънце и  цъфтята до късна есен, моята вече е цъфнала).
Детелината е луковичка и се съхранява без проблем зимата. Петуния можеш да запазиш за до година, но на топло. Мушкатото може да гледаш много години наред дори да зимува на 2-8 C зимата.

Цветето трябва да е алба
; като мушкато, но цветчета макар да са на китка, не формират полусфера или сфера като мушкатото, листата са пак кадифени, но по нарязани, а не така обли като на мушкатото. Гледа се като мушкато, но става много по-високо обикновено.

И аз да допълня, че албата е стайна иглика. Малко е капризна, но пък има много хубави и интересни цветове. Ужасното при албите и при английското мушкато например е, че страдат много от белокрилка, а от това чудо отърване НЯМА!

# 324
  • Мнения: 3 091
Мами, моля ви за помощ! Взех един двегодишен бенджамин от свеки, който обаче расте по ужасен начин... Питането ми е - как да го подрежа, за да придобие някаква форма? Бихте ли ми обяснили подробно? Предварително ви благодаря.

# 325
  • Мнения: 2 242
Bambinкаmalinka от балконските любими са ми калдаръмче и грамофонче. Много богати и красиви цветове и не изискват никакви грижи (е грамофончето го поливам всеки ден).

marulka_s пасифлората и на мен ми е слабост Heart Eyes. Я да те питам кога и как я подкастряш? Имам една на 2г и стана огромна. Направих и метална топка (твърда тел за цветя) и я увивам около нея.

Предлагам ви сканиран текст на книгата "ЧУДОДЕЙНИ СЪВЕТИ" (продава се и по книжарниците). Ламьо пише и за подкастрянето
http://www.maxima.bg/bg/library/zadoma/savetibalkoni/main.htm

Последна редакция: вт, 25 апр 2006, 11:29 от Slavi

# 326
  • Мнения: 3 091
Слави, мерси... явно съм доста зле, защото не ми стана много ясно...

например прищипването - какво щипя - какво се цели? да прекъсна приток на вода и минерали към стъблото ли? ще уморя бенджамина...

# 327
  • Мнения: 2 242
Спокост Бенжджамина е пич Wink, от рязане нищо няма да му стане (е гледай да остане някое листо де Mr. Green). Аз моя първия път здраво го офъках  Blush – после разбрах че е хубаво кастренето да се прави периодично, не наведнъж.

Ето ти цяла тема за оформяне на хубав бенджамин http://www.fplanet.org/forum/viewtopic.php?t=1082&highlight=penzirane

От моя личен опит да споделя, че е най-жилавото дърво, което имам. Ако при твоето още може (предполагам стеблото не се е удебелило) може да придадеш интересна форма и с увиване. Аз засадих в една саксия два бенджамина и ги преплетох. Виждала съм и красиви изпълнения с желязо или стволове от гората.

Прищипването или пензирането го правя ранно пролетно време, с цел разклоняване. Откъсваш/пречупваш  връхчето на стебло, което искаш да се разклони. Ако стеблото е голямо го подкастрям, т.е. пензиране правя на млада клонка (4-5 пъпки). Ако имаш възрастни самотно стърчащи клони смело ги подкастряй, като идеята е да остане частта богата на пъпки.

За да расте на височина (моето го правя тип дръвче, не храст) винаги махам издънките от долната част на стеблото. Слагам ги във вода и завъждам бебета-бенджаминчета Mr. Green.

# 328
  • Мнения: 1 006


Момичета, мола ви, вижте това и кажете какво знаете за него, ако въобще!
Подарък е на съпругът ми от колегите и сега аз трябва да се погрижа да оживее! Малко е оплешивяло - беше много гъсто в началото! newsm78 - май не се вижда - долу постнах адреса!


https://www.bg-mamma.com/assets/vessur/img/not_found.png

Последна редакция: пт, 28 апр 2006, 10:24 от galg

# 329
  • Мнения: 6 315
И аз имам питанка.

Имам югозападна тераса, на която успешно развъждам цъфтящи растения, но ми трябва нещо голямо, което издържа на слънце за да запреча една дупка, през която сина ми спокойно може да се мушне и пребие (де му е бил акула на сторителя не знам). Както и да е - приемам всякакви предложения за слънце-издръжливо растение, защото през летото слънцето пече целия следобед.

За момента спасявам положението с каучуковото си дърво, но ще го махна в най-скоро време, че оплешивя  Blush.

Общи условия

Активация на акаунт