"Песен за огън и лед" - 13

  • 30 322
  • 747
  •   1
Отговори
# 45
  • Варна
  • Мнения: 17 940
Относно мощта на ЖБ. Джони, парите не са всичко. Ще ти цитирам Хрътката:
Цитат
— Няма истински рицари, както няма и богове. Ако не можеш сам да се защитиш, мри и се махай от пътя на онези, които могат. Остра стомана и силни ръце властват на този свят, не си въобразявай, че е нещо друго.

Думите му кореспондират с приказката на Варис за наемника, който трябва да избира кого да подкрепи. Победата е изцяло в ръцете на наемника, от останалите зависи само как ще го мотивират.
И ако си забравил приказката: Ти реагираш като Шае.

Скрит текст:
Цитат
В една стая седят трима знатни. Крал, жрец и богаташ с купчина злато пред него. По средата им стои един наемник, дребен човек, от тълпата, без име и простичък. Всеки от големците му заповядва да убие другите двама. „Направи го — казва кралят — защото аз съм законният ти владетел.” „Направи го — казва жрецът, — заповядвам ти го от името на боговете.” „Направи го — казва богатият, — и всичкото това злато е твое.” Тъй че кажете ми: кой остава жив и кой загива?
Цитат
— Кой? Ами богатият остава жив! Нали?
Тирион отпи замислено от виното.
— Може би. А може би не. Изглежда, зависи от наемника. — Остави чашата на масата. — Хайде, да се качваме горе.

Отговорът:
Скрит текст:
Сигурно сте премислили гатанката, която ви предложих онзи ден в хана?
— Сетих се един-два пъти за нея — призна Тирион. — Кралят, жрецът, богатият — кой остава жив и кой загива? Кому ще се подчини наемникът? Тази гатанка е без отговор, или по-скоро отговорите са твърде много. Всичко зависи от човека с меча.
— И все пак той е никой — каза Варис. — Той няма нито корона, нито злато, нито покровителството на боговете, само къс наточена стомана.
— Този къс стомана е властта над живота и смъртта.
— Точно така… И въпреки това, ако в действителност ни управляват мечоносците, защо се преструваме, че властта държат кралете ни? Защо един силен мъж с меч в ръката изобщо би се подчинил на едно дете като крал Джофри или на прокиснал от вино тъпак като неговия баща?
— Защото тези деца крале и пияни тъпаци могат да повикат други силни мъже с други мечове.
— Тогава тези други мъже държат истинската власт. А дали? Откъде идват мечовете им? Защо те се подчиняват? — Варис се усмихна. — Някои казват, че знанието е власт. Други ни поучават, че цялата власт произтича от боговете. Трети твърдят, че произтича от закона. И въпреки това в онзи ден на стъпалата на септата на Белор нашият богоугоден Върховен септон и законната кралица регент, както и вашият покорен и уж всезнаещ слуга бяхме безпомощни като всеки обущар или бъчвар в тълпата. Кой в действителност уби Едард Старк според вас? Джофри, който даде заповедта? Сир Илин Пейн, който замахна с меча? Или… друг?
Тирион килна глава настрана.
— Смятате ли все пак да кажете отговора на проклетата си гатанка, или искате само да ме заболи още повече главата?
Варис се усмихна.
— Е, добре. Властта е там, където хората вярват, че е. Ни повече, ни по-малко.

П.П. В болднатото изречение Варис май намеква, че идеята за обезглавяването на Нед не е на Джофри. Thinking

Последна редакция: вт, 23 дек 2014, 15:23 от Хексе

# 46
  • Сидни
  • Мнения: 721
То май винаги е било ясно, че някой му го е "нашепнал" Simple Smile)

# 47
  • Мнения: 18 056
                      Хексе,
и така - и не е така - всички тези дружини - Златната дружина, Вторите синове, да не ги изброявам - се бият за пари. Безликите също убиват за пари, само че за повече. Което не става с пари става с МНОГО пари. Досега не съм чул наемник да е отказал пари, освен, ако не е смятал, че ще бъде на загуба от ситуацията. наемниците се ръководят от пресметливостта и Бен Плум го доказа - можеше да вземе злато, но прецени че живота е по-ценен. Това е защото наемникът всяка секунда определя стойността на ситуацията. затова той е потенциален обърниплащ. Всяка секунда трябав наддаваш с някой друг - Брон го доказа.
Хрътката е уникален случай, той не е толкова наемник, а по-скоро разбойник с чувство за чест, за кратко беше  в двора на Джофри но по принцип си скитник. Дори той обаче доказа, че такива хора лесно обръщат плащовете. като имаше нужда от него просто напусна служба.
Но по принцип истинските наемници зависят страшно много от парите - това първо и второ там има често една стройна организация- Т.нар кондотиери - да речем Вторите синове имат един капитан-генерал който приема един договор срещу заплащане и после разпределя парите между остналите живи.

Така че девизът на наемниците трябва да е "което не става с пари става с МНого пари"
пък Варис в случая направи големи бели с една мисъл - да доведе точно определен човек на престола и да се облажи и той, така че това доказва концепцията ми - всичко е за парите и облагите.
в този смисъл съм изненадан, че Тирион като надзорник на хазната, не се сети да въоръжи златните плащове, да скрие някъде Санса и Шае и да спретне едно хубаво превратче на Джофри.Нед СТарк нямаше пари и хора за да напрани това нещо и за това се свърза с Кутрето. Тирион разполагаше с хазната. можеше да тегли от нея колкото поиска.

П.С. основната идея на Тивин бе, че като дойде на власт ще си избие инвестициите, защото ще разполага с цялата хазна - тя ще принадлежи на Ланистърите.
П.П.С. ако още се съмняваш ти предлагам ти да въоръжиш двадесет хиляди души от Меча и сто хиляди от ордена на Звездата, пък аз да си купа един Дракон и да видим  кой ще побези в сбълъсъка ни....историята го доказва, драконът печели...

Последна редакция: вт, 23 дек 2014, 15:42 от Джон Сняг

# 48
  • Мнения: 9 144
Точно обратното, "има договори подписани с мастило, и има договори подписани с кръв"
Дружината отказва доста добро финансово предложение за да хукне по акъла на подкокоросания "Егон". Конингтън се показа доста лека кавалерия в главата в този момент.

# 49
  • Мнения: 18 056
 ама тези хора разчитат, че ще спечелят ОЩЕ повече. Някои от тях - може би дори и нови земи. Значи всичко опира пак до пари.
плюс рискове - рисковете в другата посока бяха повече.

# 50
  • Варна
  • Мнения: 17 940
     
П.П.С. ако още се съмняваш ти предлагам ти да въоръжиш двадесет хиляди души от Меча и сто хиляди от ордена на Звездата, пък аз да си купа един Дракон и да видим  кой ще побези в сбълъсъка ни....историята го доказва, драконът печели...

Бумър ти е отговорила по-горе, а видя какво стана с тези, дето си мислеха, че купуват дракон. Wink

# 51
  • Мнения: 10 010
Дейзи нека да поразсъждаваме логично - Дългата нощ е била отминала вече, или пък не е била настъпила още. Диваците не са поискали да вдигнат вала, за да се защитят от Коленичещите (нека си го кажем с други дума - АНдалите) . Може Валът да е строен от обратната страна - отвътре навън, особено, ако в строежа са участвали великани. Чак по-късно да е придобил сегашната си функция. Никак не ми звучи невероятно.

Аз съм съгласна да разсъждаваме логично.
Не е възможно Вала да е построен преди Дългата нощ, защото Бродниците не могат да преминат през него.
Спомни си Черната порта- не може който и да е да преминава насам-натам. Студени ръце не може да премине.
Ако Вала е строен за да опази Диваците пред Андалите (нямат течаща вода в домовете си, Диваци са  Crossing Arms), диваци щяха да го охраняват, не Черни братя, а паролата на Портата щеше да е друга.

Скъпо са платили Свободния народ за свободата си. Не коленичат, но кой знае колко от тях са си давали децата като десятък на Другите векове наред. Едва ли Крастър е първия с бебеферма.

# 52
  • Мнения: 18 056
В този случай - да. Но принципно дракон може да бъде купен.
Впрочем ето ти една сделка която Дани бе почти готова да направи - взима драконите и се маха от Робския залив, срещу 13 кораба на Ксаро. Чудна сделка. За двете страни. Значи драконите могат да се пазрят, важното е какво ще предложиш. Денерис ако беше умна щеше да приеме.

пък за конигтън - дружината предпочете, да тръгне към една земя раздирана от противоречия която ще падне като зряла круша в ръцете им, вместо да се набутва между флотилиите на волантис и драконите на Дани. постъпиха по- умно от Куентин.
А Златната Дружина можеше и въобще да не застане зад Егон - факт е, че пак гонеха печалбата затова застанаха.
и рицарите на Станис, колкото и да са му верни гонят нови земи. затова и стана кавгата - не заради прелестите на Вал.
И пак за да е кралица марджери се жени три пъти.
Всичко е за парата.

# 53
  • Мнения: 9 144
Още нещо, което пропускаме, на практика повечето от хората живеещи в Севера, т.е. на север от Рова на Кайлин са потомци на Първите, не само Свободните.

Каква печалба има Дружината от Егон?
Я пак прочети кой я е създал и с каква цел и също така прочети пак Илирио по въпроса  Twisted Evil

Между власт и пари има разлика, която ти убягва.

# 54
  • Варна
  • Мнения: 17 940
Дези, аз си мисля, че Другите са отскоро активни след Дългата нощ. Ако диваците им даваха векове наред децата си щяха отдавна да предприемат похода на юг. Сега са уплашени, защото виждат, че Другите са събудени, преди това не са се втурвали така, че и да се обединяват.

Може би БР има пръст в събуждането. Бащата на Крастър не е ли бил в Стража по времето на БР? Thinking

# 55
  • Мнения: 18 056
 дейзи, нещата са се променили, Валът не е строен за един ден. В началото може и диваци да са го охранявали, а след като се е появил КнН, диваците да са били изгонени. жената-кралица на Стража според повечето легенди е дъщеря на Могилния крал, но от описанията е съвсем възможно и да е била дивачка. Знаем със сигурност, че е върколачка, т.е. превъплъщенка.

ОТносно Крастър - за него Игрит каза, че никой роден на север от Вала не би правил това което прави Крастър и че той не е дивак.

# 56
  • Варна
  • Мнения: 17 940
В този случай - да. Но принципно дракон може да бъде купен.


Не може. Дори принципно

# 57
  • Мнения: 18 056
 Принципно -безприцпино- Илирио подари Драконово Яйце, за да докаже добрити си намерения по сделката която трябваше да превърне Визерис в крал.
А на Турнира на Деймън Втори, наградата беше драконово яйце.

Щом вярваш, че от това яйце може потенциално да се излюпи дракон значи правиш пазарлък с дракони.
Драконите растат бързо
Днес купуваш яйце - след две години помиташ армии.

# 58
  • Варна
  • Мнения: 17 940
Принципно -безприцпино- Илирио подари Драконово Яйце, за да докаже добрити си намерения по сделката която трябваше да превърне Визерис в крал.
А на Турнира на Деймън Втори, наградата беше драконово яйце.

Щом вярваш, че от това яйце може потенциално да се излюпи дракон значи правиш пазарлък с дракони.
Драконите растат бързо
Днес купуваш яйце - след две години помиташ армии.

Ааа  сега става въпрос за яйце. Да, яйца се продават, но за 300 години само тези на Дани са се излюпили. Wink

Крастър не е дивак, защото баща му е бил врана.

# 59
  • Мнения: 9 144
За 150 Simple Smile
Кое е първо дракона или яйцето?
 Joy

Общи условия

Активация на акаунт