Прави напук - как да противодействам?

  • 14 989
  • 98
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 4 292
Месечинка, хич не е средство боя да, аз съм много шамарена като малка, никакъв  плюс не отчитам. Заричах се като родих, че няма да го шляпвам, ама падало ми е пердето 2-3 пъти и ей проработи веднага. Чак да се изкушиш Laughing( шегувам се)

# 61
  • Мнения: 438
По мои наблюдения децата, които са удряни също се научават да удрят. Те виждат, че когато се ядоса родителя удря и възприемат това поведение когато те са ядосани. Същото е и с виковете и крясъците. Аз лично виждам, че ако викам като съм ядосана и той започва като се ядоса да вика. Така съм "възпитавана"и аз за съжаление и отвътре ми иде да го правя. Отчитам го като грешка и се старая само в изключително случаи да го правя. Когато прави нещо нередно просто му казвам, че това ме ядосва и ако не спре, ще си отиде в неговата стая наказан. Това за дете над 3 г. при по-малки е добре да се отвлича вниманието.

# 62
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
asyalein, ами не мисли. И ти не си мислила и си правила глупости. Това, че си го намирала за брилянтно и забавно хрумване, далеч не е било такова. Особено до една възраст Laughing .
Да не говорим, че от поста ти явно си личи, че бегла представа си нямаш какво е да се разправяш с инатче Laughing .

искрено се смях на поста ти...
детето ми е доста твърдоглаво и щом реши нещо, го постига.  Wink

аз не съм си поставила за цел да го пречупя и да става на моето.
дала съм му свобода да се изявява и така хем детето не е постоянно изнервено, хем аз не водя измислени битки.

и да, щом за него е брилятно хрумване, защото да го сривам на земята и да му обяснявам как не може да мисли, само защото неговото мислене не съвпада с моето?! трябва ли детето да прави винаги това, което очакваме или изискваме от него? аз му давам свобода, в замяна очаквам да спазва определени правила.

вчера имаше брилятното хрумване заедно с неговото приятелче да рисуват с боички. бяха сами в стаята.
изкарали си боите (боите са в шишенца и се изстискват), намерили един лист, но не намерили четките и мажат с ръце. листът лежи на земята, че да имат място. по едно време викаха да кажат, че рисуват, та отидах и има дадах по един лист да мажат и там.
децата доволни, синът ми напомня на другото дете да рисува само по листа. после го хвана за ръка, заведе го в банята да си измият ръцете и си оставиха рисунките да съхнат. по пода нямаше следи.
децата доволни, ние с другата майка също, имахме 15 мин. тишина да пием по глътка кафе. Mr. Green

за мен боят на деца е само едно - признание на родителя, че е безсилен. това е последният аргумент. и най-неадекватният.

# 63
  • Мнения: 66
Моята девойка която е на 3 годинки, има лошия навик след като си нарисува листа да рисува я по масата я по дрехите я по нея. Обяснявала съм как ли не , че така не се прави... тя много добре знае ама хич не и пука. Това да яде и да изрони целия хляб и е любимо. Чисто в нас не мога да видя, ръцете ги мие само ако я заплаша аз или насила я заведа до мивката... страшно е. Ама жива и здрава да е т.е. карам се,  обяснявам,  надявам се с възрастта нещата да се оправят...А за носене на пантофи забрави, аз и ги обувам след 5 мин. няма и следа от тях.

# 64
  • Мнения: 1 897
О,рисуването не го споменах,ама в нас е ужас.Не можем да смогнем с листа.Мъжът ми носи постоянно от работата.Изрисува ги и се започва по стените,уредите,вратите. Cry

Какво ли не казвах и обяснявах,ама хич не чува.Купих му голяма дъска за рисуване,не й обръща внимание.Вдигнала съм ръце и стискам зъби,защото и с бой не става.По-напред се коментираше да се удрят по-силно,за да се уплашат.И това опитах и не става.Да се надяваме,че с възрастта....

Една позната ми казва,че като гледа моето не иска да има деца.Обяснявам,че не всички са такива,ама  newsm78

# 65
  • Мнения: 4 840
О,рисуването не го споменах,ама в нас е ужас.Не можем да смогнем с листа.Мъжът ми носи постоянно от работата.Изрисува ги и се започва по стените,уредите,вратите. Cry

Какво ли не казвах и обяснявах,ама хич не чува.Купих му голяма дъска за рисуване,не й обръща внимание.Вдигнала съм ръце и стискам зъби,защото и с бой не става.По-напред се коментираше да се удрят по-силно,за да се уплашат.И това опитах и не става.Да се надяваме,че с възрастта....

Една позната ми казва,че като гледа моето не иска да има деца.Обяснявам,че не всички са такива,ама  newsm78

А ако му отделиш една стена у дома за рисуване? Само една обаче. Една приятелка с близнаци така е направила и при тях действа, т.е. рисуват само по тази стена, а останалите стени у дома са чисти. Моят се опитваше да рисува по стената по едно време, ама после меракът му мина. Казаха ни обаче да му купуваме големи листа - та аз купувам едни ролки от Икеа или листа формат А3, понякога и А2 и А1, ако намеря.

# 66
  • Мнения: 1 897
То и на синът ми му мина мерака за стените,ама какво от това Rolling EyesВкъщи вече е за основен ремонт.Сега ще изчакам да видя дали и щерката ще твори шедьоври пък ще ремонтираме след това.

Сега на прицел е хладилника.Понеже вече не му обръщам внимание,вече не рисува,а го кичи с рисунките.Ако реша да го отворя и да падне някоя  #Crazy леле-мале,да не е покрай теб. Grinning

# 67
  • Мнения: 55 018
Месечинке, има ли баща наоколо?
Той ако направи забележка, как реагира мъникът?

По принцип децата обичат да дразнят майките.
Не всички, де.

# 68
  • София
  • Мнения: 877
Моето е на 1 г. 8 м., слага в пералнята каквото може, проверявам я педи пускане вече, сменя програмите и, отваря я веднага след като спре, а тя е гореща. На мивката се мокри сам, в тоалетната чиния хвърля всичко, като сам си отваря капака. Ако съм го дигнала да го мия на мивката в банята, задължително опитва да дръпне ръчката на душа и да ни облее. Локвите са за джапане, от голямо разстояние се връща пак на същата локва. Като спре да пие вода от биберона, той се запраща на земята. Реве без причина. С отвличането на вниманието е много трудно, знае момъка какво иска и настава истеричен рев. Аз не го удрям никога, но си изпускам нервите понякога и се разкрещявам и става само по-зле. В по-редки случаи се разплаквам от безсилие и тогава идва с любопитство да види какво става. Не ми описват всички примери. Просто ме е страх как ще се справим, не искам да е лигав и да прави напук.

# 69
  • Мнения: 4 840
Моето е на 1 г. 8 м., слага в пералнята каквото може, проверявам я педи пускане вече, сменя програмите и, отваря я веднага след като спре, а тя е гореща. На мивката се мокри сам, в тоалетната чиния хвърля всичко, като сам си отваря капака.

Тези неща обаче могат да се избегнат. Сложила съм предпазители на всички електроуреди - на вратите и на самите копчета, така че разбойникът да не ги върти. Тоалетната чиния също е със закопчалка като за шкаф.

Доскоро моят също хвърляше всичко, което вече не му трябва - шише, биберон, храна, лъжица. Сега обаче вече не е така, дори прави усилие да сложи шишето на кухненския плот, та може би с възрастта нещата да се пооправят. А дотогава бърсане и здрави нерви  Laughing

# 70
  • Варна
  • Мнения: 25 345
DeVa®,
от баща си има повече респект, факт. Баща му само като му каже "искаш ли да шамаря дупето" и той "не" и прекратява номерата си. Ама мен ме дразни яко и това е.

# 71
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
за рисуването: вземете от някъде 1-2-3 ролки евтини тапети, едноцветни, хартиени.
слагат се на стената, така че децата да рисуват по тях, но да не стигат стената. закрепват се с хартиено тиксо и после лесно се махат. давате всичко възможно за рисуване и оставяте творците да мажат.
ако се рисува с бои, то подът евентуално да се облепи с найлони или и там тапет. бързо става.

който има плочки в някоя по-голяма стая с хартиено или цветно широко тиксо може много неща за игра да сътвори. аз бях направила скоро дама и скачахме двамата. сега я махнах и съм направила "релси" (в момента е фен на влакове) и тича по релсите или скача.

за пералнята: давате на детето някаква играчка, в която да може да пъха неща и да ги вади.
може пластмасова купа с капак и му се обяснява, че това е неговата пералня, да пъха вътре чорапи и да върти и да ги пере. евентуално, ако детето е по-разбрано, може и вода и малко веро да се сложи да има пяна и да бърка с дървена лъжица.
аз съм взимала кутия от капучино на прах с пластмасова капачка. на капачката направих 2 прореза и там пъхаше клечки от сладолед, после отваря кутията, вади и продължава. ама това го правеше на 1.3м - 1.6м...

ако детето иска да си играе с вода - аз съм давала купа с вода, вътре плуват коркови тапи и ги вади с лъжица. ако детето е по-жизнено - тогава игри във ваната или се ходи на басейн, там да се плацика, че да няма много поражения вкъщи.

децата искат да опознават света и всяко саботиране на този устрем за знание среща протест. обикновено този протест се нарича инатене, правене напук и какво ли не. вгледайте се в детето, вижте от какво има интерес в този момент и му осигурете занимание, така че и детето и родителите да са съгласни с това решение.
аз не виждам нищо успешно в решаването на този проблем, ако родителят е недоволен, защото има много за чистене след детето (аз мразя да чистя... Whistling)

моето дете не пуска само ел. уреди - пералня, миялна и т.н., но съм му създала ритуал като се напълни пералнята, да се качи на столче, да сложи праха за пране и да я пусне. казвам му да провери дали вратата е затворена, дали чекмеджето е пълно и добре затворено и да я пуска. после стои и гледа как се върти. като се извърти и извади дрехите го оставям за малко да вътри с ръка барабана. явно това му е достатъчно (прави го няколко пъти в седмицата) и през другото време не пипа пералнята. с миялната е по същия начин - оставям го да слага мръсни неща. като беше малък давах лъжици и пластмасовите неща, после премина на чашите за кафе, сега всичко слага. после слага таблетка и я пуска. после ми помага да я разтребим.
като види, че му гласувам доверие и може да пипа уредите, то през другото време ги оставя на мира.

# 72
  • Мнения: 1 897
asyalein,благодаря за ценните съвети,но при нас не минава номера.В детската стая е с тапети.Казвала съм му там да рисува колкото ще,обаче няма нито един надраскан тапет.Взела съм също боички за баня и си вкарах автогол,защото като го вкарам вечер в банята,не ще да излиза.Карам го да рисува и по теракота в стаите,не съм против,но той знае какво е разрешено и не го прави.Веднъж му казах да не е посмял да рисува по пода в кухнята,за да видя какво ще направи.Каза ОК и до там. Tired

# 73
  • Варна
  • Мнения: 25 345
О, моят обожава да пуска пералнята (когато има нужда де, просто иска да я пуска вместо мен). Научил се е да нацелва позицията на програматора и кои копчета следват, е понякога прави грешки Mr. Green Веднъж от мерак трясна вратата, врътна програматора и я пусна, а още не бях сложила праха. Друг път (понеже имам навика всяка вечер да му пера на ръка потниче, слипчета, чорапки и някоя блузка ако има, а после ги пускам в центрофугата, та знае, че понякога само центрофугираме, а тогава програматорът е в друга позиция) бухна дрешките, врътна и пусна, ама не уцелил позицията и вместо цетрофуга пусна източване Laughing Ама бели кахъри са това.

Цитат
който има плочки в някоя по-голяма стая с хартиено или цветно широко тиксо може много неща за игра да сътвори. аз бях направила скоро дама и скачахме двамата. сега я махнах и съм направила "релси" (в момента е фен на влакове) и тича по релсите или скача.
това ми харесва като идея, даже за момент се замислих да го направя, но със скачането ще имаме проблем със съседите Rolling Eyes Но нещо подобно мога да измисля, например морски шах или нещо такова.

# 74
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Месечинка, понеже скоро имаше РД, то целия хол момента е в тема влак - релси по пода, локомотив на стената и съм му направила и семафор, който се движи нагоре-надолу, та се занимава на всички фронтове  hahaha
та видяла съм, че му е интересно и сменям декора вкъщи... е да, изглежда странно като дойде някой, ама като започне детето гордо да показва какво има и става ясно защо холът е така "декориран"  hahaha

за пералнята - децата иска да видят, че от действията им има директен резултат. врътва копчето и машината слуша и изпълнява. да мисли се в тази посока каква играчка да се предложи.
по принцип съм против играчките с батерии и натискане на копчета, но и аз си откупувам няколко минути спокойствие с някоя играчка с дистанционно  Crazy

Общи условия

Активация на акаунт