Майчинството счетоводно-63

  • 48 427
  • 759
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 3
Здравейте имам един въпрос! В края на февруари ми проведоха последния болничен, който е от личния лекар. Кога ще започна да получавам болничен.

# 721
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 440
Здравейте имам един въпрос! В края на февруари ми проведоха последния болничен, който е от личния лекар. Кога ще започна да получавам болничен.

 newsm78

Нищо не се разбира ...

Дами искам да ви честитя празника и да ви благодаря за навременните и полезни отговори  bouquet

  bouquet

# 722
  • Мнения: 3
Последния болничен, който е за 52 дена от личния лекар,го проведоха в края на февруари. Кога ще получа първото майчинство,благодаря и се извинявам за грешката.

# 723
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Последния болничен, който е за 52 дена от личния лекар,го проведоха в края на февруари. Кога ще получа първото майчинство,благодаря и се извинявам за грешката.

Предполагам, че за този от педиатъра става дума...Зависи кога си попълнила приложение 2 и кога е подадено в НОИ.

# 724
  • Мнения: 3 020
Здравейте,
влизам при вас с едно въпросче - в момента ползвах полагащатата се платена отпуска за 2-те ми години майчинство за малката ми дъщеря. Понеже фирмата е с намалена трудова дейност и почти пред закриване, няма как да се върна на работа. Говорих днес със счетоводителката, тя каза, че единственият ми вариант е да ползвам 1 месец неплатен отпуск /само за 1 месец ми се водело стаж + те ми плащали здравните  Rolling Eyes/ и да ме освободят по чл. 328 ал.1 т.3/не запомних точно  Blush/ , за да мога да ползвам 8 месеца на борсата /поради намален обем на работа на фирмата, което е самата истина/.
Така ли е или може нещо да ме подведат? Защо ли имам спомен, че имам право на 6 месеца неплатена, за която също ми се води стаж и ми се плащат здравни, те твърдят, че съм в грешка...!!!???!!  Rolling Eyes
Притеснявам се, да не се съглася на този 1 месец, после да ме освободят и да ползвам само 4 месеца на борсата, а правата ми да са други /6 месеца неплатена + възможност за 8 месеца на борсата/.
Благодаря предварително на всички отзовали се.   bouquet

Самоцитирам се, защото в сряда трябва да нося молбата за неплатената и не знам какъв срок да пиша  Praynig
И дали да се съглася на техните условия - 1 месец неплатена + съкращение по чл.328 ал.1 т.3 и да отида на борсата.  Rolling Eyes

# 725
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Здравейте,
влизам при вас с едно въпросче - в момента ползвах полагащатата се платена отпуска за 2-те ми години майчинство за малката ми дъщеря. Понеже фирмата е с намалена трудова дейност и почти пред закриване, няма как да се върна на работа. Говорих днес със счетоводителката, тя каза, че единственият ми вариант е да ползвам 1 месец неплатен отпуск /само за 1 месец ми се водело стаж + те ми плащали здравните  Rolling Eyes/ и да ме освободят по чл. 328 ал.1 т.3/не запомних точно  Blush/ , за да мога да ползвам 8 месеца на борсата /поради намален обем на работа на фирмата, което е самата истина/.
Така ли е или може нещо да ме подведат? Защо ли имам спомен, че имам право на 6 месеца неплатена, за която също ми се води стаж и ми се плащат здравни, те твърдят, че съм в грешка...!!!???!!  Rolling Eyes
Притеснявам се, да не се съглася на този 1 месец, после да ме освободят и да ползвам само 4 месеца на борсата, а правата ми да са други /6 месеца неплатена + възможност за 8 месеца на борсата/.
Благодаря предварително на всички отзовали се.   bouquet

Самоцитирам се, защото в сряда трябва да нося молбата за неплатената и не знам какъв срок да пиша  Praynig
И дали да се съглася на техните условия - 1 месец неплатена + съкращение по чл.328 ал.1 т.3 и да отида на борсата.  Rolling Eyes

Имаш право на 6 месеца неплатен отпуск, който се води за трудов стаж по чл.167а от КТ - гледане на дете до 8 години.И здравната осигуровка е за сметка на работодателя.Да не казвам, че и бащата може да прехвърли 5 месеца от неговите.И пак се води за стаж.Счетоводството да не си прави оглушки или да си прочете закона.Това естествено, ако детето е навършило 2 години.
Също така да вземат да прочетат, че без разрешение от ИТ нямат право да съкратят майка на дете до 3 години по чл.328 ал.1 т.3...И ще има проблем на борсата дори и ти да си съгласна....

# 726
  • Мнения: 3 868
Здравейте, калкулатора в НОИ и този на първа страница ми дават разлика в изчисленията с 3-4 лв. за средно дневно обезщетение за майчинство. Имате ли представа, кой е по-верен?

# 727
  • Мнения: 960
Здравейте, калкулатора в НОИ и този на първа страница ми дават разлика в изчисленията с 3-4 лв. за средно дневно обезщетение за майчинство. Имате ли представа, кой е по-верен?
Този на нои разбира се Simple Smile

# 728
  • Мнения: 3 020
Скрит текст:
Здравейте,
влизам при вас с едно въпросче - в момента ползвах полагащатата се платена отпуска за 2-те ми години майчинство за малката ми дъщеря. Понеже фирмата е с намалена трудова дейност и почти пред закриване, няма как да се върна на работа. Говорих днес със счетоводителката, тя каза, че единственият ми вариант е да ползвам 1 месец неплатен отпуск /само за 1 месец ми се водело стаж + те ми плащали здравните  Rolling Eyes/ и да ме освободят по чл. 328 ал.1 т.3/не запомних точно  Blush/ , за да мога да ползвам 8 месеца на борсата /поради намален обем на работа на фирмата, което е самата истина/.
Така ли е или може нещо да ме подведат? Защо ли имам спомен, че имам право на 6 месеца неплатена, за която също ми се води стаж и ми се плащат здравни, те твърдят, че съм в грешка...!!!???!!  Rolling Eyes
Притеснявам се, да не се съглася на този 1 месец, после да ме освободят и да ползвам само 4 месеца на борсата, а правата ми да са други /6 месеца неплатена + възможност за 8 месеца на борсата/.
Благодаря предварително на всички отзовали се.   bouquet

Самоцитирам се, защото в сряда трябва да нося молбата за неплатената и не знам какъв срок да пиша  Praynig
И дали да се съглася на техните условия - 1 месец неплатена + съкращение по чл.328 ал.1 т.3 и да отида на борсата.  Rolling Eyes

Имаш право на 6 месеца неплатен отпуск, който се води за трудов стаж по чл.167а от КТ - гледане на дете до 8 години.И здравната осигуровка е за сметка на работодателя.Да не казвам, че и бащата може да прехвърли 5 месеца от неговите.И пак се води за стаж.Счетоводството да не си прави оглушки или да си прочете закона.Това естествено, ако детето е навършило 2 години.
Също така да вземат да прочетат, че без разрешение от ИТ нямат право да съкратят майка на дете до 3 години по чл.328 ал.1 т.3...И ще има проблем на борсата дори и ти да си съгласна....


Благодаря ти.   bouquet
Счетоводителката каза, че ще ме съкратят по този член и "че можели да го докажат" /явно това е имала предвид за ИТ/. Задължително ли трябва преди това от нея да вземат разрешение? То си е тяхна работа, разбира се.
Не разбрах кой ще има проблем на борсата? Иначе аз съм съгласна на това съкращение.
И тогава в моя случай какво може да се направи - фирмата е пред закриване, няма как да се върна там, трябва да ме освободят, но по какъв начин, който все пак да е удачен и честен спрямо мен /че първо искаха аз да напусна сама  #Crazy и тогава наистина щях да видя само 4 месеца обезщетение при полагаеми поне 9м.  #Crazy/.
А за неплатената ми излезе с довода, че може да си пусна молба за повече месеци, но не ми се водело трудов стаж и не ми се плащали здравни.  newsm78 Grinning Явно ме пързалят, не им се внасят здравни и искат да ме освободят по-рано.

# 729
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Молбата изрично да е по чл.167а, ако решиш да се възползваш.И се води за стаж и се плащат здравни о-ки.

Като "могат да го докажат" нека тогава вземат разрешение от ИТ.
Проблемът на борса ще е за теб с този член без разрешение.А, за да имаш право на 9 месеца и нагоре, трябва да имаш над 10 години осигурителен стаж (на 8 часов д-р)...да сме наясно.

# 730
  • Мнения: 3 020
  bouquet
Имам над 10 год. трудов и осигурителен стаж на 8ч. договор. Определено имам право, още повече фирмата постоянно съкращава и не се знае докога ще съществува.
Значи изрично да поискам и разрешение от ИТ - писмено и преди съкращението, предполагам.  Rolling Eyes
Иначе не държа на неплатената, щом искат 1 месец, ок, само нещо да не ме прецакат после при борсата - държа да си ползвам и 9 полагащи ми се месеца, защото трябва да си гледам децата вкъщи. Поне на този етап, после живот и здраве  Praynig, ще видим.

# 731
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Ако искаш пробвай без разрешение, при нас са връщали майка да си търси разрешението.Ти си преценяваш  Peace

# 732
  • София
  • Мнения: 3 733
Здравейте
ако може някой да каже:
Платих си по банков път Здравните осигуровки за 10,11,12 2014г като само осигуряващ се,защото бях безработна
това стана някъде около 15,02,2015г,но в НОИ още се водя здравно не осигурена за 10,11,12 2014г
Трябва ли нещо друго да се направи освен да се преведа парите по сметката на НОИ + лихвите за периода?

Благодаря
 Hug

# 733
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 440
Здравейте
ако може някой да каже:
Платих си по банков път Здравните осигуровки за 10,11,12 2014г като само осигуряващ се,защото бях безработна
това стана някъде около 15,02,2015г,но в НОИ още се водя здравно не осигурена за 10,11,12 2014г
Трябва ли нещо друго да се направи освен да се преведа парите по сметката на НОИ + лихвите за периода?

Благодаря
 Hug

Преди това е трябвало да подадеш Декларация 7.

# 734
  • Мнения: 1 754
как стои сега въпросът с възстановяването на здравни права? който има задължения за минал период, може ли да плати само 3 вноски, както беше преди? питам за моя позната, че са я подвели как трябва да си погаси цялата сума... благодаря ви Peace   

Общи условия

Активация на акаунт