Депресия при 15 годишно момиче

  • 2 346
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8 937
Здравейте!
Голямата ми дъщеря е на 15 години.
Според мен отношенията родители - дете в момента са в обичайното за възрастта й състояние - тя ни смята за досадни, неопитни, не желае да възприема съветите ни, не желае да прекарва време с нас, както преди и т.н.
В началото ми беше много болно от тази дистанция, която се създава, но с времето прецених, че е нормално. Опитвам се да не й досаждам. Като й се говори, говоря с нея. Като иска да си седи в стаята, оставям я. Често се случва да ми споделя за училище или за свои приятели и познати разни общи преживявания. Общо взето ме държи в течение.

Разбира се, както повечето й връстници - тя прекарва основно свободното си време на компютъра в чат с приятели и слушане на музика. От скоро възобнови и четенето на книги.

В училище има отличен успех и никога не е имала проблем с ученето. Само малко се оплаква като имат да учат повече, но е отговорна и винаги се е подготвяла сама.

Откъм взаимоотношения с другия пол - постоянно се влюбва. Но до момента не е имала връзка. Често обектите са крайно неподходящи и макар ние да изразяваме някакво неодобрение то е по-скоро на шега и тя не крие нищо от нас. Настоящият й фаворит е на 25 години - музикант.
Предполагам, че несподелените й любови също имат своята роля, за да се чувства тя недобре.

Настроението й е променливо. В един момент с въодушевление ми обяснява нещо, в следващия посърва и се затваря. Често се държи буквално агресивно с членовете на семейството ни без основателна причина.

Малката ни дъщеря е на 6 години и доколкото разбирам е също един от основните дразнители - голямата смята, че на малката й се позволяват повече неща, че е по-толерирана. Опитвам се да й обясня, че не е така, а просто потребностите им са други поради разликата от 9 години, но усещам, че у нея остава едно такова впечатление, което до този момент не успявам да залича.
Тя смята също, че сестричката й е досадна - че постоянно й пипа нещата, че постоянно я вика да правят нещо заедно. голямата от години й отказва и по едно време я бяха докарали почти да нямат взаимоотношения или пък, когато се съгласи да правят нещо, го прави с нежелание, държи се грубо с малката и не се получават нещата. Преди няколко години настоявах да прекарват някакво време заедно, но като видях, че не иска, не съм я насилвала.
Отделно от всичко - малката пък си търси да е център на вниманието. В детската градина е най-послушната, а вкъщи не млъква и не спира. Постоянно вдига някакъв шум. Непрекъснато сме заети с нея - или да правим нещо заедно, за да мирува или да й се караме, понеже не мирува. Признавам си, че и на нас ни е трудно да я търпим, но не можем да се справим на този етап.

Та голямата ми дъщеря твърди, че се намира в депресия. Мъжът ми също смята, че е така. При всеки признак на липса на настроение, което се случва често, той ми натяква, че била в депресия.

Аз от своя страна, смятам, че са налице обективни причини за състоянието й :
В пубертета е. Не се наспива изобщо - ляга след 23ч., а става в 6ч. Не мога да я накарам, не ме слуша. Сестричката й я дразни с шума си и с молбите да играят. Зомбира се на компа   и от музиката, която слуша - метал. Прослуша я заради едно момче, което харесваше и свиреше в такава група. /Друг музикант./ Надвечер е уморена и отпусната. Това съпругът ми също го отдава на депресия.

Както повечето момичета, тя смята, че има няколко килограма в повече и понякога пропуска хранения. Примерно като седнем на вечеря, не идва, но по-късно огладнява и хапва нещо. Наистина не е от най-слабите момичета, но според мен е с напълно нормално телосложение. Не е дебела.

Става дълго, но исках да обясня подробно.
Има ли според Вас основание да се смята, че е налице наистина депресия? какво да правим?

Аз предложих редица мерки, на които дъщеря ми се надсмя. Примерно да се ляга по-рано, за да е по-отпочинала и да прекарва повече време с нас. Тъй като тя просто се дистанцира. Като ходим някъде все отказва и си остава сама вкъщи. Не я карам насила, за да не й досадя, а може би трябва.

Вкъщи имаме куче от 4-5 месеца насам, отново за борба с депресивните състояния.





Последна редакция: ср, 07 яну 2015, 09:39 от utro77

# 1
  • София
  • Мнения: 558
Здравейте,
Впечатлена съм от начина, по който търсите пътища към дъщеря си. Не са много родителите, които го правят. в повечето случай има само упреци и отхвърляне на проблемите на детето като незначителни лиготии.
Възрастта, в която се намира има много голямо значение за част от поведението на дъщеря ви - противопоставянето, затварянето в себе си, желанието да се общува с приятели, а не с близките. Дори влюбванията в музиканти/ вероятно те са привлекателни, защото са различни, не рядко ексцентрични имат известна доза романтизъм/ са пак специфични за възраста, в която е тя.
Хубавото в отношенията ви е, че доколкото разбирам вие не настоявате, но същевременно винаги сте насреща ако тя има нужда да сподели. ТОВА Е МНОГО ВАЖНО- ДА ПОКАЖЕМ ЧЕ СМЕ "ТАМ", ЧЕ ДЕТЕТО НИ МОЖЕ ДА РАЗЧИТА ВИНАГИ НА НАС БЕЗ ДА МУ НАТРАПВАМЕ ПОЗИЦИЯТА И ПОМОЩТА СИ. Това, което ме притесни е пропускането на храненията. Разберете доколко дъщеря ви харесва себе се и тялото си. Има ли самочувствие? В повечето случаи това е възрастта на нехаресването : " косата ми е ужасна", "колко ми е крив носът", "дебела съм", "малки са ми гърдите" и тн. Това е обичайно.
Ако обаче младият човек е започнал да прави опити да променя тялото си това би могло да е опасно, защото все още няма добро усещане за граница. Рисковете биха могли да са сериозни и трябва да обърнете внимание. Най-добрия начин, по които може да увлечете детето си в някаква дейност е личният пример - ако вие ходите на някакъв спорт е много по - вероятно и тя да се запали по него. Разбира се изберете спорт, който би и харесал и на нея.
 Възможно ли е да направите опит да събирате вкъщи на закуска по женски, в неделя например, няколко от приятелките й. Вие няма да може да стоите при тях непрекъсното, това не е и нужно, но е ще сте показала желание за друг вид общуване.
Милена Ташкова/психотерапевт/

# 2
  • Мнения: 8 937
Благодаря Ви за обстойно написаното!

Не дадохте буквален отговор на въпроса ми дали е налице депресия, но доколкото разбирам споделяте моето мнение за наличието по-скоро на обективни предпоставки за поведението и настроението на дъщеря ми.

Благодаря Ви, че ми казвате, че търся път. Но аз съм на крачка да се откажа... Просто през последните години абсолютно нищо не дава резултат за по-добро общуване.
Разбира се, на мен като на майка, много ми тежи да сме в такива отношения. Чувствам се така да се каже нещастна от известно време насам.  Sad

Не настоявам, защото не искам да я насилвам и да й досаждам, но за съжаление нито с добро, нито с лошо, се получават нещата. Просто недоумявам как точно да се държа... На този етап, Слава Богу, разногласията ни засягат по-елементарни неща, но тъй като са ежедневни е доста уморително и изнервящо. Обичайните забележки и разправии са за грубо отношение и тон, късно лягане, отказ от храна и обличане с по-тънки дрехи предвид времето навън.

За храната - тя наистина има някакво коремче и е възможно да изглежда с една идея по-добре, но не е нещо фатално според мен. Отдавна прави опити да се ограничава в яденето. Сега вече по-сериозно. Започнала е да прави и упражнения, които гледа на клипчета в интернет. Няма нищо лошо в това. Лошото е, че все пак е дете и не може да прецени здравословния начин за отслабване. По правило - не се вслушва в нито един съвет, даден от нас - да хапва често по малко, да избягва прекалено калоричните храни и да се придържа към по-диетичните, щом иска да отслабне, но в никакъв случай да не гладува и да не пропуска хранене. Не знам на пук ли го прави. Не ни вярва ли... Имам чувството, че не ни зачита за абсолютно никакъв авторитет. Което е обидно и изостря отношенията ни.
През лятото специално поръчах да бъде изготвен хранителен режим за нея - платих 100 лв. на диетолог. Тя така и не го спазва, а го започнах и аз и щяхме да си правим компания.

Относно приятелите й - винаги е било позволено да ги кани у дома и да излиза, когато пожелае. Единствено - необходимо е да се прибира в разумен час. На няколко пъти се случи да я пуснем да ходи на концерт в клуб и баща й ходи с колата да я вземе в 23:30ч. Друг път също я води и взима, ако е тъмно и няма с кого да се прибира.

Обидно ми е, че правим всичко за нея, а тя се държи отвратително - не ни слуша за нищо и не изпълнява дори неща, за които сме я помолили.
Вчера я помолих да пусне прахосмукачка - забравила. А почти с никакви домакински задължения не я товарим. Да сложи някоя и друга чиния в миялната. Стаята си я подрежда, когато реши.
Вечерта още като се върнах от работа казах, че бихме искали всички да легнем по-рано, тъй като сме уморени и тя също има нужда от почивка. С пълно негодувание беше прието. Все едно изпълнява норма да стои до 23-24ч. А сутрин става в 6 и нещо. На няколко пъти през вечерта напомнях. Накрая пак не успяхме да легнем по-рано. В 22ч. тя реши, че ще се къпе. Казах й, че е редно по-своевременно да ги върши тия неща и особено след като съм помолила за ранно лягане. Изобщо не се трогна. Бях на път да й забраня да се къпе в тоя час, но знам, че иначе щеше да стане по-рано сутринта, за да го направи. А и ми се видя жестоко спрямо нея. Изкъпа се и легнахме пак към 23ч.
Сутринта като се обличаше й казах, че навън е мн студено да сложи потник. Тя не ме послуша и понеже й бях ядосана от вчера я върнах от вратата, за да го сложи все пак. Не ми е приятно да действам така с нея, но вече наистина не ми издържат нервите на нейното непослушание.
Снощи пропусна вечерята с оправданието, че й е лошо на стомаха. По-късно вечерта хапна чаша мляко с грис. Сутринта баща й беше ядосан от нередовното й хранене и я накара да закуси, въпреки че тя не искаше.

Извинявайте, че ви обяснявам още. Може би го обяснявам на себе си...

Хубав ден!



Общи условия

Активация на акаунт