Майчинство без трудов стаж

  • 115 620
  • 106
  •   1
Отговори
  • Мнения: 30
Здравейте, майки и бъдещи такива. Аз съм на 21 години и вчера разбрах, че съм бременна в 8ма седмица. Бебето е неочаквано, но не и нежелано. В момента ми е супер объркано и се нуждая от съвети. В момента съм безработна, имам трудов стаж 7 месеца, записани в трудовата ми книжка, но там съм осигурявана на 4 часов работен ден. Преди и след това също съм работила, на някои места без договор (при познати), на други съм подписвала, но никога не са ми искали трудова книжка. Тъй като никога не ми е минавало през главата, че ще забременея на тази възраст, бях доста немърлива в това отношение... Искам да попитам как мога да разбера със сигурност колко месеца трудов стаж имам и този, записан в трудовата книжка на половин работен ден брои ли се? Също така искам да попитам в случай, че почна работа по ТД и работя 5 месеца, те ще се впишат ли заедно с другите 7 или трябва да имам 12 месеца трудов стаж на едно и също място? Последен въпрос - в случай, че тези 7 месеца на половин работен ден не важат за майчинство, може ли да внеса осигуровки за половин година назад (когато работех при познат) и да говоря с него да ме пише, че съм работила при него тази половин година? Ако никой от тези варианти не стане какво мога да направя, за да взимам майчинство? Благодаря предварително!

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 479
Изкарай си ПИК код в НАП и там си провери всичко. Трудовият стаж от 12 месеца НЕ Е задължително да е на едно място. Моят е на две отделни места, с разлика 1-2 години. Ако не се лъжа тези 7 месеца по 4 часа ти се равняват на 3 месеца и половина по 8 часа.

# 2
  • Мнения: 30
Сега разбрах, че от 2015та искат 2 години стаж... Коя млада майка ще има толкова в днешно време?! И сега след като 2 години абсурд да имам, какво следва? Да се оправям както мога, така ли #2gunfire

# 3
  • Мнения: 3
В момента на раждането трябва да имаш трудов договор а преди това няма значение колко си работела просто дохода по време на майчинството ще се изчисли на база дохода 24 месеца назад .Аз съм бременна в 8 месец и имам 1 година трудов стаж ще взимам 410 дена 90 %от доходо за тази година разделен на 24 ако дохода за 1 година общо ми е 12 000 лв-маичинството би трябвало да ми е 450.Но не съм сигурна
Пълна глупост измислиха за майките голяма тесла ни пореза -АЗНЕ СЪМ СЪГЛАСНА С ТЕЗИ 24 МЕСЕЦА

# 4
  • Мнения: 30
Демек колкото месеца имаш трудов стаж, толкова месеца можеш да взимаш майчинство? Съжалявам за глупавите въпроси, но наистина не съм в час с тези работи    Embarassed И благодаря, че се отзовавате Simple Smile

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 479
За да взимаш майчинство, трябва да имаш 12 месеца стаж. Аз например ще направя 12 месеца трудов стаж, няколко месеца след като родя и ще започна да взимам майчинство от тогава.
Тези 24 месеца влияят на сумата която ще взимаш.

# 6
  • Мнения: 1
А има ли опция, в която си назначена на трудов договор, но още от първия месец си с неплатен отпуск или в болничен , тогава докато се съберат 12 месеца как стои процедурата ?
Благодаря ви, предварително за информацията Simple Smile

# 7
  • Мнения: 30
Днес ходих до НОИ и това, което ми обясниха беше, че задължително ми трябват 12 месеца трудов стаж, а не 24. Първата 1 година ще взимам майчинство, на колкото съм се осигурявала, а втората, след като имам само 12 месеца трудов стаж, ще се осигурявам на минимална работна заплата, което ме устройва, защото така или иначе на толкова ще се осигурявам  Laughing Надявам се правилно съм разбрала най-накрая.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 479
Да, правилно си разбрала  Peace

# 9
  • София
  • Мнения: 8 113
А ако последните 12 месеца, няколко от тях съм била на Борсата по труда, какво става?

# 10
  • Мнения: 259
Здравейте и от мен. Simple Smile На 20 съм и терминът ми е месец Май, а 12 месеца трудов стаж правя на 21 Юли. Към момента съм студент редовно обучение, но мисля че това няма значение. Имам ли право на майчинство?

# 11
  • София
  • Мнения: 8 131
Ще започнеш да получаваш майчинство, в момента, в който натрупаш нужния стаж.
Щом си студентка, имаш право на еднократната помощ за майки студентки.

# 12
  • Мнения: 259
Да знам за помощта както и ми казаха за,стипендия от университета всеки месец, но не съм питала още е рано Simple Smile но не ми е ясно с това 12 и 24 месеца трудов стаж,за майчинство

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 479
За да взимаш майчинство се искат 12 месеца трудов стаж и към момента на излизане в 45 дневния болничен, да се водиш на трудов договор.
24-те месеца са за изчисляване на сумата, която ще взимаш през първата година майчинство.

# 14
  • Мнения: 2 183
Здравейте..
и аз да се включа с питане.. имам общо 1 година и 5 месеца трудов стаж до момента, като по отделно по определени месеци са на различни места и с прекъсване между тях... ще ми бъдат ли нужни още докато ми станат 2 години.. или и така ще мога да получавам майчинство, като знам и условието за трудовия договор в момента на излизане на болничен.. но относно стажа не ми е много ясно дали в моя случай ще получавам или трябва да ми станат 2 години Simple Smile
Благодаряя вии, предварително Simple Smile

# 15
  • Мнения: 62
Здравейте, искам да попитам имам ли право на майчинство? Ситуацията е следната: тази година завършвам висшето си, имам 4 месеца общо осигурителен стаж за общо заболяване и майчинство от лятото на 2013 и лятото на 2014г. В момента съм в края на 1-ви месец и има ли смисъл да започна да се осигурявам в някоя фирма или не ?Много са ми объркани нещата и бих била много благодарна,ако някой ми обясни какво да правя! Благодаря предварително!  bouquet

# 16
  • Мнения: 30
Ако това ще ти помогне-имах общо 3 месеца трудов стаж, но от 4 месец на бременността ми започнах да се осигурявам, като плащам по 200лв за осигуровките. Така докато родя ще имам 9 месеца стаж и някъде около 3 месец след раждането, когато съм направила 12 месеца, ще мога да взимам майчинство около 250лв. Ти прецени дали си струва. Но ако се пишеш, че работиш някъде ще ти го водят и като стаж, което също е плюс Simple Smile

# 17
  • Мнения: 681
Здравейте,
едно питане и от мен.Бременна съм в трети месец, изчислявахме с колежката колко майчинство ще получавам, излезе , че се пада по-малко от минималната работна заплата и за това изписа, че не може да е по-малко и ще взимам колкото е минималната работна заплата, това за първата година.Вярно ли е това, че никъде не намирам инфо?
Благодаря предварително   bouquet

# 18
  • Мнения: 30
Ако имаш трудов стаж от една година, тогава ще взимаш по-малко от минималната, да. Чудят се колко повече да ни прецакат. Например аз взимам 500лв заплата и тъй като нямам 2 години стаж, както изискват от тази година, ще взимам около 250лв. Втората година вече, ако не се лъжа ще взимам минималната.

# 19
  • Мнения: 3
Здравейте, бих искала да попитам в случая аз имам 1 година и 25 дни осигурителен стаж и сумата на осигурителния доход ми е: 4809.36 лв.. Тази сума като я разделя на 24 се получава една скромна сума от 200.39 лв. - това ли ще взимам като майчинство на месец?
Благодаря предварително!

# 20
  • София
  • Мнения: 6 173
При изчисляване на обезщетението за месеците в които няма осигурителен доход за база се взема МРЗ. Месечното обезщетение за първата година не може да бъде по-малко от МРЗ.

# 21
  • Мнения: 3
Ходих в НОИ - Блaгоевгрaд -тaм ми обяснихa, че трябвa дa имaм 12 месецa трудов стaж зa дa взимaм 2 години минимaлно мaйнчинство и 24 месецa зa преизчислявaне нa 90% първaтa годинa, a 2-тa нa минимaлно. Обaче никой не ми кaзa дaли със сигурност ще взимaм дaже и минимaлното, мaй се окaзвa, че и толковa нямa дa взимaм. Aз съм в 7 месец и вече дори нямaм време дa реaгирaм.... Дa нaпълно съм съглaснa -Нaшaтa "държaвa" нищо не прaви зa бъдещите и нaстоящи мaйки!

# 22
  • София
  • Мнения: 6 173
Ходих в НОИ - Блaгоевгрaд -тaм ми обяснихa, че трябвa дa имaм 12 месецa трудов стaж зa дa взимaм 2 години минимaлно мaйнчинство и 24 месецa зa преизчислявaне нa 90% първaтa годинa, a 2-тa нa минимaлно. Обaче никой не ми кaзa дaли със сигурност ще взимaм дaже и минимaлното, мaй се окaзвa, че и толковa нямa дa взимaм. Aз съм в 7 месец и вече дори нямaм време дa реaгирaм.... Дa нaпълно съм съглaснa -Нaшaтa "държaвa" нищо не прaви зa бъдещите и нaстоящи мaйки!

Спрете се вече с квалификациите. Нищо не сте разбрала, но веднага "нищо не се прави".
Написах Ви как се изчислява обезщетението. Щом сте осигурена и имате 12 мес. трудов стаж не можете да получавате по-малко от МРЗ за първата година. Втората за всички е еднакво.

И ето Ви от официален източник НОИ
Цитат
7.Изчисляване на паричното обезщетение при бременност и раждане.

Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 – 5 от Кодекса за социално осигуряване.

# 23
  • София
  • Мнения: 8 131
Много е лесно да се обвинява държавата! А защо мислите, че трябва да се взима майчинство като нямате нужния стаж? Да получавате пари от моите осигутовки примерно?!? Всекиму според заслугите!

# 24
  • Мнения: 2 183
Здравейте,

прочетох коментарите Ви, разбрах за изчисляването, но някъде бях чула, че преди излизането в 45-дневния болничен, е желателно да си назначен на трудов договор...
Въпроса ми е следния - ако не си назначен, това влияе ли на получаването на майчинство след това, при положение че си имам необходимите месеци стаж?

Благодаря!
 Rolling Eyes

# 25
  • София
  • Мнения: 6 173
но някъде бях чула, че преди излизането в 45-дневния болничен, е желателно да си назначен на трудов договор...
Въпроса ми е следния - ако не си назначен, това влияе ли на получаването на майчинство след това, при положение че си имам необходимите месеци стаж?

Не е желателно, а задължително. Няма абсолютно никакво значение дали имате трудов стаж, ако не работите. На какво основание ще искате да Ви се изплаща обезщетение, защото сте в невъзможност за изпълняване на трудовите си задължения, ако нямате такива?

# 26
  • Мнения: 2 183
но някъде бях чула, че преди излизането в 45-дневния болничен, е желателно да си назначен на трудов договор...
Въпроса ми е следния - ако не си назначен, това влияе ли на получаването на майчинство след това, при положение че си имам необходимите месеци стаж?

Не е желателно, а задължително. Няма абсолютно никакво значение дали имате трудов стаж, ако не работите. На какво основание ще искате да Ви се изплаща обезщетение, защото сте в невъзможност за изпълняване на трудовите си задължения, ако нямате такива?

Благодаря!  Peace Peace

# 27
  • Мнения: 3
Да мили дами, благодаря Ви за бързите отговори. Съжалявам, че съм  работила без договор -тук е моя вината, но все пак държавата трябва да подпомага младите хора за да има раждаемост и най-вече за да искаме да оставаме в родината си.

# 28
  • Мнения: 30
Veseto, колко майки на по 20 и кусур имат стаж от 2 години? А колко от нас са работили без трудови договори, защото такива са били обстоятелствата, знаеш ли? Много е лесно да обвиняваме държавата, но май по-лесно е държавата да се гаври с нас.

# 29
  • София
  • Мнения: 8 131
Ми като нямаш стаж, ще станеш майка след като натрупаш! Защо аз да плащам твоето майчинство?
На 20 още е време да учиш!
За тези случаи има социално майчинство. Как иначе да взимаш пари за нещо, за което никога не си плащал осигуровки. Тая лоша държава, откъде да ги вземе. Нали трябва да има някакви правила...Искаме такива, но когато не се отнасят до нас...

# 30
  • София
  • Мнения: 6 173
А колко от нас са работили без трудови договори, защото такива са били обстоятелствата, знаеш ли? Много е лесно да обвиняваме държавата, но май по-лесно е държавата да се гаври с нас.

За това, че сте работили без договор и осигуровки вината е ваша. С това, че се съгласявате с такива условия, подпомагате некоректните работодатели и докато има съгласяващи се с такива условия, те няма да излезнат на светло.
Какво означава, че държавата се гаври с вас? Мислете малко преди да пишете! Били сте некоректни, не сте си внасяли осигуровки, не сте си планирали раждането тогава какво очаквате и от къде? За тези случай има социални помощи и не разбирам какво друго очаквате. И моля да не ми отговаряте с клишето "раждаме бъдещи данъкоплатци", защото до момента явно и родителите не са в тази категория.

# 31
  • Мнения: 3
Veseto, колко майки на по 20 и кусур имат стаж от 2 години? А колко от нас са работили без трудови договори, защото такива са били обстоятелствата, знаеш ли? Много е лесно да обвиняваме държавата, но май по-лесно е държавата да се гаври с нас.
  Аз например съм на 20г. Бременна съм и уча, но имам трудов стаж, а също и осигуровките са ми непрекъснати, защото винаги когато съм започвала работа съм се интересувала именно от това- всичко с осигуровките да е наред! Не е редно да се нападат всички 20 годишни и да се слагат под общ знаменател!

# 32
  • Мнения: 30
Браво на теб, но не много 20 годишни биха се похвалили с това. Аз съм почти на 22 и работя откакто съм завършила, но имам трудов стаж от 6 месеца на по 4 часа, демек като за 3 месеца.

# 33
  • Мнения: 493
А искам да попитам,ако някой знае, как стои ситуацията с това, ако си работил на граждански договор? И ако част от стажа ми е такъв, но е по-малко от две години имам ли право на майчинство?

# 34
  • София
  • Мнения: 6 173
А искам да попитам,ако някой знае, как стои ситуацията с това, ако си работил на граждански договор? И ако част от стажа ми е такъв, но е по-малко от две години имам ли право на майчинство?

За получаване на обезщетение за гледане на дете трябва към момента, в който ще се ползва обезщетението да имате сключен трудов договор и 12 месеца, в които са внасяни осигуровки за общо заболяване и майчинство. А при гражданските договори се правят удръжки само за фонд пенсии и здравни осигуровки, но не и за общо заболяване.  
Имате ли и друг стаж освен този по ГД?

# 35
  • Мнения: 493
Да. Имам,но е около 11 месеца и не е достатъчен. Затова се надявах,че този с гражданския договор ще ми помогне. Но уви...!!!

# 36
  • София
  • Мнения: 6 173
24 месеца е периода, от който се изчислява размера на обезщетението, а за да се получава обезщетение е необходимо да имате 12 месеца трудов стаж. Щом имате 11 месеца не Ви достига само  месец и ако в момента имате сключен трудов договор дори и утре да родите ще имате право на обезщетение в момента, в който месеците Ви с осигуровки станат 12.

# 37
  • Мнения: 493
За съжаление не работя от три месеца. А четох някъде,че ако си на ТД 45 дни преди термина и нямаш 12 мес. стаж, както в моя случай са 11 ще получавам обещетение след като станат 12 месеца,т.е. след 2-ия месеца от раждането. Има ли нещо такова?

# 38
  • София
  • Мнения: 6 173
Ако нямате сключен трудов договор нямате право на обезщетение независимо от това колко общ стаж имате. Ако сключите такъв след един месец ще имате необходимите 12 и тогава ще можете да получавате обезщетение.

# 39
  • Мнения: 8
Здравейте,
И аз съм в момента в неизвестност... Предстои ми инвитро процедура, а от миналата седмица останах без работа. В последната фирма, в която работих имам 4 год. стаж. Сега имам право на обезщетение от борсата, но въпросът ми е , дали тези 24 месеца трябва да са непрекъснати към датата на раждане?
Или ми е вариант 2-3 месеца да съм на борсата, а после фиктивно да ме назначат в някоя фирма, т.е към датата на забременяване да съм на трудов договор, за да мога да вземам 2 години майчинство/

# 40
  • София
  • Мнения: 6 173
namato, за да получаване обезщетение за гледане на дете трябва да има 12 месеца трудов стаж, който имате, както става ясно от написаното. А периода, от който се изчислява сумата на обезщетението е 24 месеца. За времето през което не сте работила през тези 24 месеца за база ще се вземе МРЗ. За да получавате обезщетение трябва към датата на излизане в болничен 45 дни преди раждане да имате сключен трудов договор, а не към датата на забременяване и този договор не трябва да е срочен.

# 41
  • Мнения: 8
Mrs Jan , благодаря за светкавичния отговор Simple Smile

# 42
  • Мнения: 3
Здравейте!
Искам да попитам компетентните мами относно майчинството как стоят нещата с прости думи:
От 5 март 2013 съм на трудов договор и по документ взимах МРЗ, от 1 януари 2014 ми го подновиха (МРЗ се увеличи  Money) и така до средата на ноември 2014. Декември 2014 се записах в бюрото по труда до януари 2015 вкл. от февруари съм на трудов договор, но на 4 часа и така до април от май месец съм на 8 часа. В момента съм в 4 месец бременна и от септември съм в болничен заради бебчо и така ще е до края. И въпроса ми е ще ме бъде ли с някакво майчинсто или не и според компетентните мами долу горе колко ще е? newsm78
Благодаря предваително за отговорите.

# 43
  • София
  • Мнения: 6 173
И въпроса ми е ще ме бъде ли с някакво майчинсто или не и според компетентните мами долу горе колко ще е? newsm78
Щом има сключен трудов договор (но не трябва да срочен и да изтича по времето, когато ще се ползва обезщетението) ще можете да ползвате отпуск за гледане на дете. За първата година обезщетението не може да бъде по-малко от МРЗ, за втората година сумата се определя всяка година при приемането на бюджета на ДОО.

# 44
  • Мнения: 3
Благодаря за отговора Simple Smile

# 45
  • Мнения: 493
 А аз работих на граждански договор допреди да разбера, че това няма да ми помогне за майчинство. И сега я закъсах - без работа, без доходи, и уви без майчинство. А имам близо 2 години, ама на ГД. Пробвах при някои познати за "по втория начин" , но те ми отказаха. И сега съм тотално шах.

# 46
  • София
  • Мнения: 6 173
Пробвах при някои познати за "по втория начин" , но те ми отказаха.
Ако нямате 12 месеца, през които да са плащани осигуровки за общо заболяване и майчинство и "втория начин" няма да помогне.

# 47
  • Мнения: 493
Е нямам 12, мисля, че са 10 месеца по ТД. Затова отсега тръгнах. До януари ще са вече 13 месеца , ако успея да навия някои. Готова съм да плащам 3 месеца колкото и каквото трябва. Ако може някой да ми помогне...

# 48
  • Мнения: 2
Здравейте! На 20 години съм и съм бременна във втория месец. Никога през живота си не съм работила, нито съм студентка. Въпросите ми са: Как мога да получавам майчинство? Каква е процедурата в намиране на фирма и т.н.?    Моля ви дайте повече подробности ...
П.С. с непрекъснати здравноосигуряващи права съм.

# 49
  • София
  • Мнения: 6 173
Здравейте! На 20 години съм и съм бременна във втория месец. Никога през живота си не съм работила, нито съм студентка. Въпросите ми са: Как мога да получавам майчинство? Каква е процедурата в намиране на фирма и т.н.?    Моля ви дайте повече подробности ...
П.С. с непрекъснати здравноосигуряващи права съм.
За да получавате обезщетение за гледане на дете трябва да имате 12 месеца, през които сте се осигурявали за общо заболяване и майчинство. Вие сте бременна във втори месец и нямате нито ден с платени осигуровки. Ако дохода на член от семейството Ви е под 350 лв. месечно можете да получавате социална помощ в размер на 100 лв. месечно в продължение на 1 година + помощ преди раждане.

# 50
  • Мнения: 11
Здравейте понеже съм,объркана как се процедира за майчинство,искам да ви попитам.В третият месец съм работила съм от 07.05.2013 до 29.03.2015 след което бях на платена борса до юли месец включително,искам да знам облагам ли се на някакви пари и горе долу какви.Благодаря предварително Simple Smile

# 51
  • София
  • Мнения: 6 173
Здравейте понеже съм,объркана как се процедира за майчинство,искам да ви попитам.В третият месец съм работила съм от 07.05.2013 до 29.03.2015 след което бях на платена борса до юли месец включително,искам да знам облагам ли се на някакви пари и горе долу какви.Благодаря предварително Simple Smile
Имате необходимия трудов стаж, но за да получавате обезщетение трябва и да имате сключен трудов договор, който да е безсрочен или ако е поне да не изтича докато детето не стане на 2 год. Щом сте в трети месец имате време, за да решите проблема.
Обезщетението за първата година се изчислява на база осигурителния доход от последните 24месеца като за времето, през което не е имало такъв доход за база се  взема МРЗ.

# 52
  • Мнения: 5
Здравейте! Макар,че имам трудов стаж ще задам въпроса си тук: Разбрах,че дори да съм осигурявана на 4 часа върху минималната заплата, ще взимам майчинство през първата година в размер не по-малък от минималната работна заплата.Но не ми е ясно за втората година: в същия размер ли ще остане майчинството?

# 53
  • София
  • Мнения: 6 173
Но не ми е ясно за втората година: в същия размер ли ще остане майчинството?
Размера на обезщетението за втората година се определя всяка година при приемането на бюджета на ДОО.
За 2016 г. предложението на МТСП е да бъде 340 лв., но все още не е гласувано.

# 54
  • Мнения: 5
Благодаря за информацията! Да се надяваме на разумни решения от страна на управляващите! Simple Smile

# 55
  • Мнения: 16
Здравейте, на 22 години съм и съм бременна във втори месец, нямам никакъв трудов стаж, но съм студентка 4 курс. На нас полага ли ни се нещо?
Благодаря!

# 56
  • София
  • Мнения: 6 173
Здравейте, на 22 години съм и съм бременна във втори месец, нямам никакъв трудов стаж, но съм студентка 4 курс. На нас полага ли ни се нещо?
Благодаря!
Ако сте студентка в редовна форма на обучение ще имата право на помощ в размер на 2880 лв. изплатена на два два пъти - 1/2 след раждане на детето и 1/2 след като навърши 6 месеца. Условието е да продължавате да учите.
Можете да прочетете повече тук.

# 57
  • Мнения: 16
Здравейте, това което не можах да разбера и ме притеснява е, че терминът ми е юли месец, държавните изпити също са тогава и няма да мога да се явя, но септември месец има отново сесия. Та въпроса ми в юли живот и здраве ако всичко е нормално и бебчо се появи, дали все още ще се водя редовна студентка и ще мога да получа тази еднократна стипендия.
Хубава вечер!

# 58
  • София
  • Мнения: 6 173
ashliii, не е еднократна стипендия, а помощ и вече се изплаща на два пъти. Темата за помощта за студентки е тук. Прочети там или ги попитай, ако не намериш отговор.

# 59
  • София
  • Мнения: 22 947
Здравейте, бременна съм в 6 месец, редовна студентка съм, нямам никакъв трудов стаж и доходът на член от семейството е по-висок от 350 лв. Четох много на какви помощи имам право, но искам да попитам и тук, за да видя дали съм разбрала правилно: Имам право на еднократна помощ - 250 лв, помощ за майки редовни студентки - 2880 лв и стипендия за майки с деца до 6 г от университета. Нямам право на абсолютно никакво майчинство, нали така? Също така исках да попитам молба за тези помощи трябва да подам в населеното място по постоянния ми адрес след като е изготвен акътът за раждане на бебето ли? Понеже, ако всичко е нормално ще раждам в София ( където е настоящият ми адрес) , а по постоянен адрес се водя в Пловдив. Благодаря предварително!

# 60
  • Мнения: 1
Zdraveite iskam da popitam imam staj ot angliq prez 2014g 4 meseca sled tova si doidoh v bg nqmam rabotino ni6to i 2015g pak zaminah imam 5 meseca trudov staj tam i kato si doidoh 2015 ot angliq zapo4nah rabota v edin magazin i dosega rabotq iskah da popitam imam li pravo da polu4avam mai4estvo ili trqbva da imam 12 meseca neprekasbati blagodarq bi predvaritelno za otgovora
__________
Пишете на кирилица.

Последна редакция: пн, 11 апр 2016, 11:42 от AnMary

# 61
  • Мнения: 259
Zdraveite iskam da popitam imam staj ot angliq prez 2014g 4 meseca sled tova si doidoh v bg nqmam rabotino ni6to i 2015g pak zaminah imam 5 meseca trudov staj tam i kato si doidoh 2015 ot angliq zapo4nah rabota v edin magazin i dosega rabotq iskah da popitam imam li pravo da polu4avam mai4estvo ili trqbva da imam 12 meseca neprekasbati blagodarq bi predvaritelno za otgovora
__________
Пишете на кирилица.


За да взимате майчинство от НОИ, трябва към момента на излизане в 45 дневен болничен преди раждане да сте на трудов договор и да имате общо 12 месеца стаж изобщо независимо прекъснат или не. Незная дали ще ви се зачете работеното в Англия като стаж, трябва да питате в НАП.

# 62
  • Мнения: 1
 Здравейте, моя въпрос е следният - имам 10 месеца трудов стаж, бременна съм във втори месец и за мен е по-добре да изляза в болничен. Ако сега изляза в болничен с трудов стаж 10 месеца, на какво ще имам право? Тоест ако изляза сега в болничен ще получавам ли нещо или трябва да изчакам до четвъртия, когато ще имам 12 месеца трудов стаж?

Последна редакция: нд, 10 юли 2016, 22:02 от diva-1738829

# 63
  • Мнения: 738
Здравейте имам и аз питане.Имам 2 години трудов стаж.
Питането ми е , ако не се водя на ТД 45 дни преди раждането ще взимам ли майчинство ?

# 64
  • Мнения: 259
Здравейте имам и аз питане.Имам 2 години трудов стаж.
Питането ми е , ако не се водя на ТД 45 дни преди раждането ще взимам ли майчинство ?

Единственото майчинство, на което ще имате право, е социалното в размер на 100 лева за една година. За майчинство от НОИ не е нужно само стаж, а и да сте на трудов договор към момента на 45 дневния болничен преди раждане.

# 65
  • Мнения: X
Здравейте, моя въпрос е следният - имам 10 месеца трудов стаж, бременна съм във втори месец и за мен е по-добре да изляза в болничен. Ако сега изляза в болничен с трудов стаж 10 месеца, на какво ще имам право? Тоест ако изляза сега в болничен ще получавам ли нещо или трябва да изчакам до четвъртия, когато ще имам 12 месеца трудов стаж?

Месеците в болничен също се водят трудов стаж

# 66
  • Мнения: 30
Сега разбрах, че от 2015та искат 2 години стаж... Коя млада майка ще има толкова в днешно време?! И сега след като 2 години абсурд да имам, какво следва? Да се оправям както мога, така ли #2gunfire


Здравей, този стаж от 2 години не е задължителен!
Трябва ти 1 година със сигурност, ако я имаш в трудовата книжка, сега можеш да се назначиш някъде (при познат, ако имаш), и след 3тия месец от назначаването ти да започнеш да ползваш болничен. Така след това ще можеш да получаваш майчинство. Също така може да попиташ за социално, разбира се там изискват доходи на теб и половинката ти, но винаги може да се направи нещо.  Wink

# 67
  • Мнения: 12
Здравейте мами и бъдещи такива! След много четене не можах да се ориентирам за моя случай. Аз съм самоосигуряващо се лице ( внасям едни 17лв?) от февруари тази година. Имам доста трудов стаж (6 години) зад гърба си, имайки предвид, че съм на 26. С това прекъсване ( бях в болница и след това не можех да работя) имам ли някакво право на помощи или нещо подобно? Все още нямаме бебе, но по въпроса се работи, на пук на всичко. Та, ако трябва мога да довнасям осигуровки, но има ли смисъл и нужда?

# 68
  • Мнения: X
Здравейте мами и бъдещи такива! След много четене не можах да се ориентирам за моя случай. Аз съм самоосигуряващо се лице ( внасям едни 17лв?) от февруари тази година. Имам доста трудов стаж (6 години) зад гърба си, имайки предвид, че съм на 26. С това прекъсване ( бях в болница и след това не можех да работя) имам ли някакво право на помощи или нещо подобно? Все още нямаме бебе, но по въпроса се работи, на пук на всичко. Та, ако трябва мога да довнасям осигуровки, но има ли смисъл и нужда?

Внасяш здравни осигуровки, а не социални. Самоосигуряващо лице е това, което има фирма или е земеделски производител, занаятчия и т.н.
За да имаш право на майчинство трябва да те назначат на трудов договор 45 дни преди термина или по-рано.
Ако не те назначат ще имаш право на соц майчинство, ако доходите ви с мъжа ви са по-малко от 400 лв на член от семейсъвото

# 69
  • Мнения: 26
Здравейте! Нямам никакъв трудов стаж, а искам да се осигурявам за майчинство. Има ли самоосигуряване за майчинство или е задължително да си на трудов договор? Ако е задължително, значи ще трябва да се закача формално към фирма и тогава колко пари ще трябва да плащам? И втори въпрос, ако си регистрирам аз фирма (и осигуровките ми ще са по-ниски), ще се брои ли за стаж и майчински?

# 70
  • Мнения: 30
Здравейте! Нямам никакъв трудов стаж, а искам да се осигурявам за майчинство. Има ли самоосигуряване за майчинство или е задължително да си на трудов договор? Ако е задължително, значи ще трябва да се закача формално към фирма и тогава колко пари ще трябва да плащам? И втори въпрос, ако си регистрирам аз фирма (и осигуровките ми ще са по-ниски), ще се брои ли за стаж и майчински?
Трябва да си на трудов договор! Ще трябва да плащаш осигуровки в размер на около 30 лв. докато си бременна, после са около 150 лв.
Ако Вие си направите фирма осигуровките ви няма да са по ниски. Разбира се, че си е стаж, а за майчинство в момента ви трябват 6 месеца в една и съща фирма и тогава може да ползвате болничен.

# 71
  • Мнения: 13
Здравейте, от септември 2016г. съм на трудов договор,но сключен за определен период от време ( в случая до 31.05.2017г.).Въпроса ми е следния - договора ми изтича два месеца преди термина ми на раждане ще мога ли да ползвам майчинство? В случай и че си платя за осигуровките за да имам нужните 12 месеца. 

# 72
  • Мнения: X
За да взимаш майчинство трябва да си на договор

# 73
  • Мнения: 29
Ако калкулацията на майчинството ми по МРЗ се явява по - ниска сума от 460 лв. (мин. раб. заплата 2017 г.) , това означава ли че ще получавам 460 лв. , а не да речем 390 лв.?

# 74
  • София
  • Мнения: 6 173
Обезщетението за първата година не може да бъде по-малко от МРЗ. Ще получавате 460 лв.

# 75
  • Мнения: 29
Обезщетението за първата година не може да бъде по-малко от МРЗ. Ще получавате 460 лв.
Благодаря и аз така го разбрах .

# 76
  • Мнения: 2 405
Здравейте.Имам едно питане.Работя от 12 месеца,но на 4 часа.Как седи въпросът в моя случай с майчинството?Все още не съм бременна,но работим по-въпроса.
Осигуровките са ми изрядни,на трудов
.
Работила съм и на други места,но с прекъсване...Има ли това значение?Мерсиии

# 77
  • София
  • Мнения: 6 173
За да се получава обезщетение трябва въобще (няма значение, че е с прекъсване) да има 12 месеца, в които да са плащани осигуровки за ОЗМ. Тези 12 месеца на 4 часа се равняват на 6. Щом още няма бременност има време да се направят нужните 12 още повече, че имате и друг стаж, който също се включва. Другото условие е да има действащ трудов договор, който е безсрочен или поне срока му не изтича по времето, когато се ползва обезщетение.

# 78
  • Мнения: 2 405
Благодаря ти  bouquet

# 79
  • Мнения: 4
Какви са условията за майчинство без трудов стаж

# 80
  • София
  • Мнения: 22 947
Какви са условията за майчинство без трудов стаж

100 лв на месец за една година, ако доходът на чл от семейството не е по-голям от 350 лв ( дано не бъркам за точната цифра)

# 81
  • Мнения: 4
Когато влизам в болница за раждане трябва ли да имам поне временна адресна регистрация където живея тъй като ми се води в друг град или не е проблем

# 82
  • София
  • Мнения: 22 947
Няма значение къде ти е адресът и къде раждаш. Peace

# 83
  • Мнения: 4
Трябва ли да платя последните три месеца трудовите осигуровки за да получавам социално майчинство

# 84
  • София
  • Мнения: 22 947
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=959014 Тук момичетата са по-наясно с нещата, мисля, че могат да ти дадат по- точна информация.

# 85
  • Мнения: 1
Здравейте и аз искам да попитам за социалното майчинство, след като нямам трудов стаж и съм от 12 месеца записана в бюрото по труда какво майчинство ще получавам и каква еднократна помощ защото чета в сайтовете че еднократната е 150 а на други места пише 250

# 86
  • София
  • Мнения: 22 947
250 е еднократната помощ. 150 лв на месец вероятно е социалното майчинство, но можеш да го вземаш, ако отговаряш за критериите за определени доходи. Ако си омъжена например и мъжът ти е с голяма заплата, може да се окаже така, че да нямаш право да ги вземеш. Студентка ли си?

# 87
  • Мнения: X
45 дена преди раждане можеш да подадеш документи за помощ преди раждането - 150 лв. Помощта за вече родено дете е 250 лева и се изплаща еднократно. Социалното майчинство е 100 лв на месец + 40 лв детски надбавки, тях ги взимаш, ако отговаряш на нужните условия.
Ако си студентка имаш право на 2888 лв, които се изплащат на части.

# 88
  • София
  • Мнения: 22 947
45 дена преди раждане можеш да подадеш документи за помощ преди раждането - 150 лв. Помощта за вече родено дете е 250 лева и се изплаща еднократно. Социалното майчинство е 100 лв на месец + 40 лв детски надбавки, тях ги взимаш, ако отговаряш на нужните условия.
Ако си студентка имаш право на 2888 лв, които се изплащат на части.

Ако е студентка има право и на стипендия от университета за майка с дете до 6 г.

# 89
  • Мнения: X
Така е, аз в момента взимам такава, за моя ВУЗ е 80 лв на месец.

# 90
  • София
  • Мнения: 22 947
Така е, аз в момента взимам такава, за моя ВУЗ е 80 лв на месец.

Аз май към 120 лв вземах, богаташка направо.  hahaha

# 91
  • Мнения: X
Така е, аз в момента взимам такава, за моя ВУЗ е 80 лв на месец.

Аз май към 120 лв вземах, богаташка направо.  hahaha
Явно си била в по-престижен университет 😂😂😂 Аз съм във филиала на ВТУ във Враца.

# 92
  • София
  • Мнения: 22 947
В СУ, може и 100лв да е била, но не и по-малко.

# 93
  • Мнения: 1
Трудовия стаж в Англия признава ли се?

# 94
  • Мнения: 4
А ако последните 12 месеца, няколко от тях съм била на Борсата по труда, какво става?
и аз съм в подобно положение имам общо 3 година и 6 месеца трудов стаж но вече 8 месеца съм безработна и бях на трудовата борса 6 месеца от които взех всичките ми полагани доходи от там . При мойто положение ще мога ли да взимам някакво майчинство? Моля ви отговорете ми , благодаря ви предварително! Simple Smile

# 95
  • София
  • Мнения: 6 173
За получаване на обезщетение за гледане на дете трябва към момента, в който ще се ползва обезщетението да имате сключен трудов договор и 12 месеца, в които са внасяни осигуровки за общо заболяване и майчинство. От написаното става ясно, че имате необходимия трудов стаж, но ако не работите по трудов договор няма да има основание да получавате и обезщетение, затова че сте в невъзможност да изпълнявате трудовите си задължения.
В този случай може да се получава социална помощ в продължение на една година, ако доходите Ви са под определен минимум.

# 96
  • Мнения: 2
Эдавейте!! Имам въпрос относно майчинството.Имам година и 5-6 месеца стаж с трудов договор.Как ще се иэчислява в тоэи случей тъй като прочетох че връщат 24 месеца наэад ?

# 97
  • София
  • Мнения: 6 173
За месеците до 24, за които не стигат тези с платени осигуровки за база се взема МРЗ.
За да се ползват болничен и отпуск за раждане и гледане на дете трябва да има сключен трудов договор.

# 98
  • Мнения: 2
към момента съм с трудов договор и ще иэляэа в майчинство от работа.Тоест да раэбирам че эа останалите 6 месеца които не ми достигат до 24 ще иэчисляват на минималната работна эа страната эа да ги допълнят,не да раэделят тоэи эа година и половина на 24 месеца?

# 99
  • София
  • Мнения: 6 173
Точно така. За 6-те месеца, които не стигат до 24 ще смятат върху МРЗ. Няма да разделят 18 на 24.

# 100
  • Мнения: 294
Здравейте и от мен, извинявам се предварително, но хич не съм наясно. Не работя от 3 години, преди това съм работила 4. След НГ ще започна работа, но и тогава възнамерявам да започнем опити за бебеправене (а кога и дали ще стане един Господ знае). Та на въпроса: Колко време ще трябва да работя за да получавам майчинство? Тези 4 години ще се броят ли?

# 101
  • Мнения: 1
Здравей те!
45 дни преди раждане  имам10 трудов  стаж и съм на ТД.Немога да ползвам  тези дни  45 преди раждане и 42 след раждане, но  можели  затова време да се ползва  обикновен болничен за  заболяване или задържане?

# 102
  • Мнения: 399
Здравейте,

Във връзка със създалата се ситуация в страната ни, работодателя  ще ме освободи от работа и мисля да се запиша на бюрото по труда. Със съпруга ми правим опити за дете, но се чудя дали ако забременея ще имам право на изплащане на майчинство, ако през това време съм на борсата. Другата ми алтернатива е неплатен отпуск. Кое е по добре според вас. Не знам какво да направя.?

# 103
  • София
  • Мнения: 6 173
"Майчинството" е обезщетение за гледане на дете, за работещи майки, които не могат да изпълняват трудовите си  задължения.

# 104
  • Мнения: 1
трудов стаж от Англия за майчинство признава ли се в България

# 105
  • Мнения: 3
Здравейте!

Имам нужда от съвет по следния въпрос. От 1 април 2021 съм на трудов договор и се оказа, че горе долу по това време съм и забременяла и се очава да родя края на декември / началото на януари. Както се досещате няма да съм натрупала 12 месеца трудов стаж до тогава.
Също така съм в изпитателен срок до средата на декември и няма как до тогава да го крия от работодателя.

Имам следните въпроси:

1. Има ли някаква опция въпреки това, че няма да имам 12 месеца трудов стаж да получавам майчинство?

2. Дали ще мога да си платя осигуровки като самоосигуряващо се лице за няколко месеца назад или напред, за да си получавам майчинството?

3. Има ли шанс да ме уволнят, когато споделя, че съм бременна?

Всякаква информация по темата би ми била полезна!

# 106
  • София
  • Мнения: 22 947
За съжаление могат да те уволнят, докато си в изпитателен срок, нямаш защита.
Не мисля, че е възможно да платиш нещо, за да получиш майчинство преди да са минали 12-те месеца.
Потърси темата "Майчинство счетоводно", там със сигурност ще ти отговорят на всички въпроси.

Общи условия

Активация на акаунт