Захранване на 4 месечно бебе

  • 7 805
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 39
Привет на всички!  Hug
Днес детенцето ми стана на 4 месеца, само на кърма е, 8 килограма тежи. На консултацията педиатърката ни ми каза, че е дошло време за захранване. Посъветва ме да започна със зеленчукови пюрета, купени, не правени от мен.
Разчетох се по темата и попаднах на признаци, че детето е готово за захранване. Там пишеше, че детето трябва да може да си държи главичката, да седи само и да проявява интерес към храната. Моето момиче си държи главата и като види някой да яде не сваля очи от него и видимо много се въодушевява. Тя обаче е далеч от седенето сама.

Да не се разпростирам въпросите ми са:
Рано ли е според вас за захранване?
Защо купените пюрета да са по-удачни от тези, които аз бих направила?

Извинявам се, ако на тези въпроси има отговор в друга тема.

# 1
  • Мнения: 1 067
За мен е рано!За съжаление педиатрите знаят за детското хранен точно толкова колкото и за кърменето  ooooh!
Препоръките на Световната здравна организация са през първите 6м. детето да бъде само на кърма/АМ.
Защо купени?- защото дистрибуторите на пюрета и адаптирани млека постоянно ги окупират макар, че ако попиташ ще ти каже, че зеленчуците на пазара са с неизвестен произход и ти не можеш да докараш добра консистенция!

# 2
  • Мнения: 39
И на мен ми се струва раничко. Аз си помислих, че заради повечкото килограми иска захранване, понеже в хода на разговора от теглото минахме към захранване. Може би е било глупав извод това.

# 3
  • София, България
  • Мнения: 28
Аз също мисля, че е рано за захранване. Аз започнах на пет навършени месеца, въпреки че ми се искаше от шест навършени, но така се стекоха обстоятелствата. Започнах с купешки, но био пюрета, защото ми беше трудно да се доверя на други, а и зеленчуците на пазара са ми малко съмнителни. После купувах био зеленчуци, а скоро мисля да започвам и обикновените от пазара.

# 4
  • Мнения: 1 067
Всъщност аргумента на педиатърът ти най-вероятно е теглото на бебето, но ми прави впечатление, че при каквото и да е отклонение от разбиранията и нормите препоръката е ранно захранване, без значение е дали бебето е качило над нормата или под.
Моят съвет е да прочетеш повече за захранването, има много теми и информация и сама да прецениш какво да правиш.

# 5
# 6
  • Мнения: 295
Страхотна статия!

# 7
  • Плевен
  • Мнения: 1 614
За да започнеш захранване трябва детето да може поне няколко минути да седи подпряно на възглавници.Няма как да го храниш легнало с твърда храна!Да проявява интерес към храната и да посяга към нея,като прави опити да я мушне и в устата си.4 месечно бебе мисля не би могло да го направи.Изчакай,всичко с времето си.Особено пък,че твоето е и на кърма.Няма нищо по-ценно от нея,поздравление за успеха с кърменето,в днешно време много малко майки успяват децата им в първите 6 месеца да са само на кърма,без добавка.Щом си изкарала досега,можеш и повече.
Аз съм от майките които готвят на детето си от първата лъжичка.Никога не съм купувала пюрета,нито плодови,нито зеленчукови.Според мен най-доброто е домашното пюре.Независимо ,че много ще кажат че не знаеш зеленчуците по пазара какви са.Аз и за нас купувам винаги сезонни плодове и зеленчуци.Като излизам на разходка с детето,минавам през зеленчуков магазин наблизо и зареждам.Детето ми стана на 3 годинки и нищо му няма от купешките зеленчуци,то и какво трябва да му има според твоя педиатър?Расте здрав(чук,чук),палав,проходи рано,тича и ходи километри вече.Какво му е?а понеже мъжа ми е лекар и ми казва,че при лекарите идват търговски представители,които рекламират лекарства.А при ЛЛ ходят и представители на АМ и пюрета и каши.За всяко изписано АМ получават по 20% от стойността му...Предполагам така е и за пюретата.Та си прави сметка защо ЛЛ препоръчва купените...
И като дойде времето за захранване,питай тук,пък и на мен на лични за домашно приготвените пюрета.С радост ще помогна!
И ето една статия по въпроса с купешките пюрета.http://zabliznacite.wordpress.com/2013/04/22/balgarski-bebeshki-pureta/
Дано да ти помогне да решиш с какво да храниш детето си.Пък и си струва да изчакаш още малко заради това че идва пролетта и тогава по-лесно се намират сезонни зеленчуци...

# 8
  • Северозапада
  • Мнения: 5 472
Не само СЗО, а и българското Министерство на здравеопазването препоръчва хранене само с мляко (най-добре кърма) до навършване на 6-месечна възраст.
Това да препоръките на сайта на МЗ за здравословно хранене на кърмачето. http://www.mh.government.bg/ForThePacient.aspx?pageid=482&ho … mp;articleid=3862

# 9
  • Мнения: 1 897
А при ЛЛ ходят и представители на АМ и пюрета и каши.За всяко изписано АМ получават по 20% от стойността му...Предполагам така е и за пюретата.Та си прави сметка защо ЛЛ препоръчва купените...

Това пък за пръв път го чувам Shocked Допитвала съм се с педиатъра какво АМ да взимам за синът ми,че все имаше някакви проблеми,ама чак пък да го изписва. Rolling Eyes И на какво ги изписват АМ и пюретата,на рецепта ли? Наистина ми е странно.А пък за пюретата и кашите никога не е ставало и дума.ЛЛ е лекар,а не консултант по хранене,за да изписва храна.Още пък повече да ми налага мнението си с какво и как да си храня детето. ooooh!За гастроентеролозите съм съгласна.Те изписват лечебни АМ. Peace

# 10
  • Мнения: 39
При всичките ми опасения и раждането със секцио, кърменето се оказа най-безпроблемната част от отглеждането на малката (да чукна на дърво). Вече 4 месец имам много кърма и не ми се иска да намесвам друга храна. Педиатърката днес като й се обадих ми каза, че причината за ранното захранване според нея, е че детето ми надхвърляло дори максималното тегло за възрастта си. Аз я храня с режим, даже на 4 часа яде понякога, само по 20 минути, но качването продължава.
Някак не съм убедена обаче, че пюретата ще решат този проблем. Иначе свекърва ми и майка ми също са захранвали на 4 месеца и половина и казват, че е време.
Май няма да се радвам на много подкрепа от тях в изчакването  Mr. Green

# 11
  • Мнения: 6 764
Аз бебе на 4м. не мога да си представя как се храни. Та то лежи само. Като стои е далеч по-лесно и нормално поне за мен. Майка ми и свекърва ми опитаха да се намесят. Ясно заявих, че детето продължава само на кърма, без сокове и ще захраня на 6м. От това, че е била още 2 мес. на кърма нищо не сме загубили. Хареса й пюрето от първата лъжичка. Ти решаваш, не бабите  Peace

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 4 479
Хайде да се хванем на бас, че ако бяхте под нормата, докторката щеше да каже, че затова е нужно захранване. Ако се хранехте на 2 часа, това също щеше да е повод. Ако имахте запек, захранването също щеше да е належащо, ако ака по 6 пъти на ден съответно е добре да се запече със захранване. Всякакви обяснения съм чела Mr. Green Ако искаш й кажи, че детето е повърнало пюрето и ще изчакаш. Аз с моята лекарка никога не съм говорила за захранване и какво яде моето дете. От време на време пита и аз й казвам и това е. Един път си позволи да ме посъветва да наблегна на попарата, за да го напомпам. Така си и остана съвета й. Кърмено бебе няма какво да го мислиш. Екстра сте си.
Колкото за купените пюрета, аз също започнах с тях. Не ми се правеше по една лъжица домашно. Има 80 грамови еднокомпотентни, давах ги на три пъти, след това на два пъти и след това вече си правех само домашни. Освен това има някакъв малък риск да не пасираш много добре и да изненадаш неприятно бебето, което за първи път се сблъсква с твърда храна.
Аз точно често задавам въпроса на Радева-87. Как точно се храни легнало бебе newsm78 Някак си на майките не им ли се струва неестествено.

# 13
  • Мнения: 1 897
Аз точно често задавам въпроса на Радева-87. Как точно се храни легнало бебе newsm78 Някак си на майките не им ли се струва неестествено.

Защо трябва да е легнало?  Rolling Eyes

Едно бебе на 4м. спокойно може да седи в шезлонг или в количка на 45 градуса.Аз храних така дъщеря ми в шезлонга до 6м.,а сега е в столче за хранене.В началото бебетата ядът малки количества и не се хранят дълго,за да е притеснително как ще се храни.Точно на 4м.беше като се надигаше и сядаше сама в шезлонга от полулегнало положение.

Точно този аргумент за захранване - бебето да може да седи,никога не съм го считала за сериозен,както и да има зъби.Все едно ще се захранва с пържоли,а не с пюрета ooooh!.

Но съм съгласна,че не бих захранила кърмено бебе на 4м.,каквито и мерки да има. Peace

# 14
  • Северозапада
  • Мнения: 5 472
За мен шезлонгът не е място за хранене  Peace
Във фейсбук се въртеше наскоро един клип (не мога да го намеря). Бебе (на видима възраст ок. 4-5 месеца), сложено в шезлонг, майката си е вързала телефон на челото (като фенерче на миньор), на който е пуснато нещо забавно, и храни детето.  ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт