Деца с ТЕЛК 2

  • 122 253
  • 741
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 351
ако имате чужда помощ  :
карта за градски транспорт за двама придружители - 1 карта

Може ли малко пояснение всмисъл,как може да се ползва от двама придружители картата,какво къде трябва да пише?,на  ТЕЛКА на дъщеря ми съм посочена аз за придружител и съответно аз ползвам картата за градски транспорт,таткото има ли право да я ползва?,ние сме 75% с чужда помощ но навсякъде само мойто име фигурира,като придружител.

При нас в  документите никъде не пише кой точно е придружител на детето.
За транспорта - за София казвам - като се падават докумантите имаш право да поксочиш 2-ма придружители. Картата, която ти дават е със снимка на детето и имената на двамата придружители. Те могат да я ползват коггато се налага на единият или другият, но не и двамата едновременно.

# 31
  • София
  • Мнения: 2 908
Благодаря ти много за информацията   bouquet,предстои ни преосвиделстване и ще се поинтересувам по въпроса,ако имаме отново чужда помощ.


Малко информация за тези,които им предстои преосвиделстване:

Нашият ТЕЛК изтича на 1.03.2015.
На 15.12.2014 подадох молба,като ми искаха само копие от ТЕЛКа и лична карта,нищо друго.
На 27.12.2014 пристигна писмото.
На 2.02.2015 ни е комисията.

Последна редакция: пн, 19 яну 2015, 09:13 от ninkata80

# 32
  • Мнения: 311
 ninkata80,здравей!Би ли ми казала това за кой град става въпрос,защото ние сме от Стара Загора и казват че тук процедурата е много бавна и се иска етапна епикриза от личния лекар.

# 33
  • София
  • Мнения: 2 908
За София става въпрос,а иначе и  нас ни искат етапна епикриза от личната но това е за комисията и е посочено в писмото,което получихме след като подадохме молбата за преосвиделстване,искат ни също преглед при невролог и епикризи ако сме лежали в болница през последните две години,друго нищо(с ДЦП сме).

# 34
  • софия
  • Мнения: 756
Здравейте,

за преосвидетелстване как бяха сроковете на валидност на епикризите и изследванията?
Още ли е 2г за епикризите и 6м за изследванията?

# 35
  • Мнения: 170
И мен ме интересува за Стара Загора..Личната лекарка ми издаде етапна епикриза, и още някакъв документ за преосвидетелстване. Понеже първия път не съм подавала лично документите, ще помоля да ми дадете информация къде точно трябва да отидем. Благодаря предварително  bouquet

# 36
  • Мнения: 923
Здравейте момичета, ще ви моля ако можете и на мен да ми помогнете със съвет, дали имаме право на връщане със задна дата на някакви пари. Случаят е следният: синът ми е с бронхопулмонална дисплазия и неалергична астма, вследствие тежко раждане. Подадохме документи за Телк през февруари месец 2013 година. Дадоха ни 30 % като ни казаха, че ще ни изпратят и на очен Телк, за да ни дадат още проценти, за да достигнем до 50 %. Телка се забави безумно много във времети и накрая получих писмо за явяване на нов Телк за преосвидетелстване за астмата и бронхуполмуналната дисплазия. Новият ни процент е 58 %. Датата на преосвидетелстването е 01.12.2014 година. Датата на инвалидизацията е от 08.02.2013 година. Първото решение с 30% процента аз никога не съм виждала и получавала, просто по служебен път нещата се бавиха във времето, докато ни извикаха за ново преосвидетелстване. На самото Телк решение пише, че лицето е преосвидетелствано и процентът е променен от 30 - на 58 %, пише също, че забавянето не е по вина на лицето. Та въпросът ми е ако някой може да ми обясни имаме ли право на праи със задна дата или не. Благодаря предварително.

# 37
  • Мнения: 5 681
ако имате чужда помощ  :
карта за градски транспорт за двама придружители - 1 карта
За транспорта - за София казвам - като се падават докумантите имаш право да поксочиш 2-ма придружители. Картата, която ти дават е със снимка на детето и имената на двамата придружители. Те могат да я ползват коггато се налага на единият или другият, но не и двамата едновременно.
Само да уточня, че тези карти са може би само в София. Мисля, че се решава на местно ниво дали да се отпуснат тези карти за придружители и инвалиди. При нас такова нещо няма  Peace

# 38
  • Мнения: 1 383
Здравейте на всички ! Присъединявам се към вас. На моето дете му предстои ТЕЛК за първи път на 19.02 с диагноза бронхиална астма сме. Не съм никак обнадеждена, но нашата педиатърка настоя да се явим поне ей така да сме пробвали. Сигурно в началото на другия месец ще подготвям документите.

# 39
  • Мнения: 2 351
Здравейте момичета, ще ви моля ако можете и на мен да ми помогнете със съвет, дали имаме право на връщане със задна дата на някакви пари. Случаят е следният: синът ми е с бронхопулмонална дисплазия и неалергична астма, вследствие тежко раждане. Подадохме документи за Телк през февруари месец 2013 година. Дадоха ни 30 % като ни казаха, че ще ни изпратят и на очен Телк, за да ни дадат още проценти, за да достигнем до 50 %. Телка се забави безумно много във времети и накрая получих писмо за явяване на нов Телк за преосвидетелстване за астмата и бронхуполмуналната дисплазия. Новият ни процент е 58 %. Датата на преосвидетелстването е 01.12.2014 година. Датата на инвалидизацията е от 08.02.2013 година. Първото решение с 30% процента аз никога не съм виждала и получавала, просто по служебен път нещата се бавиха във времето, докато ни извикаха за ново преосвидетелстване. На самото Телк решение пише, че лицето е преосвидетелствано и процентът е променен от 30 - на 58 %, пише също, че забавянето не е по вина на лицето. Та въпросът ми е ако някой може да ми обясни имаме ли право на праи със задна дата или не. Благодаря предварително.

Да, ще трябва да ти изплатят сумата от датата на инвалидизация - т.е. от 8.02.2013 година

Последна редакция: вт, 20 яну 2015, 10:58 от ravi

# 40
  • Мнения: 3 540
Щом бавенето не е по ваша вина и е вписано в ТЕЛК решението, може да вземете пари със задна дата от датата на подаване на молбата за преосвидетелстване.
Дано социалните да са час, да не се правят на незнаещи.

# 41
  • Мнения: 923
А можете ли да ми кажете някаква по конкретна правна разпоредба, с която да се аргументирам. Те казват, че нямаме право на нищо за назад защото било преосвидетелстване и първият процент бил - 30 %, само, че това решение аз никога не съм виждала и получавала, документите просто по служебен път се мотаха във времето докато ни извикаха за преосвидетелстване.

# 42
  • Мнения: 47 981
Ти си подаваш с окончателното решение, което е 58% и дата на настъпване на увреждането 08.02.2013 и със забележка че не е по ваша вина. Впиши изрично писмено че искаш изплащане на детски надбавки и средствата по чл. 8 д , пък нека ти откажат писмено. После можеш да обжалваш писмения отказ, но устния - не. Можеш да се обадиш и тук http://www.asp.government.bg/ASP_Client/ClientServlet?cmd=add_co … tid=7&selid=7

# 43
  • Мнения: 271
Здравейте, преведоха ли ви телка за този месец?

Миналия месец го преведоха на 15 декември.

# 44
  • Мнения: 14 078
При нас днес преведоха детските и чл. 8д.

Общи условия

Активация на акаунт