Фраза, която мразя

  • 1 072 102
  • 19 311
  •   1
Отговори
# 16 305
  • Мнения: 856
Често е коментирано, но във връзка с картофките- хапвам ме кара да озверявам. Ама не просто "хапнах една торта", ами от сорта "Днес ще хапваме зеленчуци, понеже снощи хапнахме навън повечко; хапва ми се нещо солено, ще направя палачинки" и пр. Няколко човека са ми направили впечатление тук, че те и семействата им не ядат и не се хранят, просто хапват, някак възвишено такова, не като простолюдието.
И мен ме дразни “хапвам”. Grinning

# 16 306
  • София
  • Мнения: 19 322
Е, понякога наистина е "хапване", но не трябва да се прекалява с думата. Иначе ще е като вица: - Кво мезиш, бе, ти направо се храниш

# 16 307
  • Мнения: 41 387
Точно така. На мен ми звучи съвсем в реда на нещата нещо такова:
- Абе, вчера се оляхме с тези меса в ресторанта и днес мисля да хапнем нещо леко.
Съвсем си е на място в случая, пък ако някой прекалява вече е друг въпрос.

# 16 308
  • Мнения: 856
Е, понякога наистина е "хапване", но не трябва да се прекалява с думата. Иначе ще е като вица: - Кво мезиш, бе, ти направо се храниш
”Хапвам” и “ям” са синоними. Аз предпочитам да използвам думата “ям”, защото “хапвам” ме дразни. Значението е едно и също.

# 16 309
  • София
  • Мнения: 11 506
За мен не е едно и също значението. Да хапнеш е нещо малко като количество. Да ядеш си е друго.
Та така - постоянно да "хапваш"... ами не. Дразни ме и мен като се употребява постоянно.
А може да има хора, които само си хапват.

# 16 310
  • Мнения: 5 970
Е, не е едно и също значението. В тълковния речник е дадено:
1.Ям малко и набързо
2.Опитвам.
Това все едно да кажа, че тананикам и пея е едно и също.
Представям си да кажа—хапнах 2 пържоли, салата и торта. Stuck Out Tongue Winking Eye

# 16 311
  • Мнения: 856
Е, не е едно и също значението. В тълковния речник е дадено:
1.Ям малко и набързо
2.Опитвам.
Това все едно да кажа, че тананикам и пея е едно и също.
Представям си да кажа—хапнах 2 пържоли, салата и торта. Stuck Out Tongue Winking Eye
”Ям малко” не е ли със същото значение като “хапвам”? То си е дадено като пример точно с думата ям..
Аз казвам точно “ще ям нещо малко”, а не “ще хапвам”, защото ме дразни.

# 16 312
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 485
Точно така, дразни ме, защото само с хапване не става. Определени потребители нямат друга дума в речника си, нито пък осъществяват хранене, те само хапват. Да, баница и пържоли хапват, не ядат. И не, не са с еднакви значения думите. Хапвам нещо набързо и нещо дребно, иначе си ям.

# 16 313
  • Мнения: 856
Точно така, дразни ме, защото само с хапване не става. Определени потребители нямат друга дума в речника си, нито пък осъществяват хранене, те само хапват. Да, баница и пържоли хапват, не ядат. И не, не са с еднакви значения думите. Хапвам нещо набързо и нещо дребно, иначе си ям.
”Ям нещо малко или набързо” има същото значение като “хапвам (нещо набързо или нещо дребно)”. Това са синоними.

# 16 314
  • Мнения: 14 966
Хапвам не идва ли от хапка.
И мен много ме дразни.
Ям - преядох.
Нахраних се. Храних се пак не ми звучи добре.
А храна е пък по- добре от ядене.

# 16 315
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 485
ха̀пвам
 
1. Ям малко или набързо. На обед хапнах една вафла.
2. Опитвам вкуса на нещо, като вземам и изяждам малко от него.

# 16 316
  • Мнения: 856
ха̀пвам
 
1. Ям малко или набързо. На обед хапнах една вафла.
2. Опитвам вкуса на нещо, като вземам и изяждам малко от него.
Ами именно - ям малко. Така казвам и аз вместо “хапвам” и не съм се замисляла досега дали е грешно. В този случай значението си е едно и също.

# 16 317
  • Мнения: 5 577
Използвам си "хапвам" по предназначение. Някой ми звъни и казва да излезем на кафе, казвам, че ще хапна набързо и тръгвам, не казвам, че ще ям малко. Звучи ми странно.

# 16 318
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 153
Скрит текст:
Точно така, дразни ме, защото само с хапване не става. Определени потребители нямат друга дума в речника си, нито пък осъществяват хранене, те само хапват. Да, баница и пържоли хапват, не ядат. И не, не са с еднакви значения думите. Хапвам нещо набързо и нещо дребно, иначе си ям.
”Ям нещо малко или набързо” има същото значение като “хапвам (нещо набързо или нещо дребно)”. Това са синоними.


Head Band "наядам се"! вече нищо не може да ме Очуди. Head Band

# 16 319
  • София
  • Мнения: 11 506
”Ям нещо малко или набързо” има същото значение като “хапвам (нещо набързо или нещо дребно)”. Това са синоними.

С тази разлика, че ти каза, че "хапвам" и "ям" (не нещо малко или набързо) са с едно и също значение (синоними). Ами не са.

”Хапвам” и “ям” са синоними. Аз предпочитам да използвам думата “ям”, защото “хапвам” ме дразни. Значението е едно и също.

Общи условия

Активация на акаунт