Фраза, която мразя

  • 1 071 350
  • 19 311
  •   1
Отговори
# 9 825
  • Пловдив
  • Мнения: 5 155
Нещо, което е много популярно във форума - "селското шато".

# 9 826
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 099
ееее, не така деееее.
не знам колко е популярно, аз го писах 2015-2016, когато си купихме селска къща.
колежка се възмути от мен и каза, че или трябва да го наричам вила, иначе простея. Simple Smile

# 9 827
  • София
  • Мнения: 18 719
А вила,ранчо или имение.Grinning

# 9 828
  • Пловдив
  • Мнения: 5 155
Аз нямам предвид простеене, просто не ми харесва като израз.

# 9 829
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 099
А вила,ранчо или имение.Grinning
ааа, моля моля.
имение - да, но ранчо в никакъв случай.
аз не съм краварка 'се пак!
фръц пък! Trollface

козирогче, Simple Smile Simple Smile не е най-красивия израз, права си.
Wink но обикновено е закачка.

# 9 830
  • Мнения: 25 677
Чудех се на хората, които по-назад в темата споделиха, че ги дразни думата „закупя“. Не бях попадала на масовото ѝ използване и ми се стори странно.
Да, но напоследък и на мен започна да ми прави впечатление, че глаголът „купувам“ явно е отпаднал от българския език. Всичко живо „закупува“, та пушек се вдига.
Особено във Фейсбук е много популярно, но гледам, че и тук набира скорост – „Откъде да си закупя...“, „Закупих си...“.
Закупчик до закупчика, мила моя майно льо, снабдител до снабдителя.  Laughing

# 9 831
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 099
отдавна се наложи това "закупуване".
и "консумирам". какво му е на "ям"?
всички закупуват, а после "консумират" или в краен случай "употребяват".
нямам толкова развито въображения за да си представя как се "употребяват" яйца на очи, примерно.
Simple Smile

# 9 832
  • Мнения: 5 519
А тук, във форума, много обичат да колабират. В истинския живот хората просто си припадат старомодно.

# 9 833
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 099
оплаквайте се ако искате, но във форОма аз се "гътвам" или "капичвам". Simple Smile
второто даже не знам от кой край е, но ми харесва много. Simple Smile

# 9 834
  • София
  • Мнения: 19 261
Чудех се на хората, които по-назад в темата споделиха, че ги дразни думата „закупя“. Не бях попадала на масовото ѝ използване и ми се стори странно.
Да, но напоследък и на мен започна да ми прави впечатление, че глаголът „купувам“ явно е отпаднал от българския език. Всичко живо „закупува“, та пушек се вдига.
Особено във Фейсбук е много популярно, но гледам, че и тук набира скорост – „Откъде да си закупя...“, „Закупих си...“.
Закупчик до закупчика, мила моя майно льо, снабдител до снабдителя.  Laughing
Закупуването според мен тръгна от клипчетата на Нац. лотария и страха на простите хора да не се изложат по телевизията, а може и да са инструктирани да говорят така.
В София се чува рядко, освен от новодошли  Mr. Green
Думата си има място - в официални документи.

# 9 835
  • Мнения: 25 677
ЗАКУПУ̀ВАМ1, -аш, несв.; заку̀пя, -иш, мин. св. -их, св., прех.

1. Купувам нещо в голямо количество, изцяло, на едро; закупвам, изкупувам.

2. Диал. Уговарям и предплащам нещо, като придобивам право над него; закупвам, откупвам.
Закупил гората и не дава друг да сече дърва.

ЗАКУПУ̀ВАМ2, -аш, св., прех. - Започна да купувам.
Още от зимата сме закупували пресни зеленчуци.

От речника

„Закупих си билет“ или „закупих си нова рокля“ просто няма как да съществува в езика логически.

ПП Благодаря за уточнението за Националната лотария. Явно „закупуващите“ са от търкащите билетчета, което обяснява много неща...

# 9 836
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 401
И мен ме дразни използванеи на марката вместо предмета - "айфона", "беемвето", "корсата" и т.н.
Дразни ме (малко) използването на   "лаптопа" - аз моя го наричам "компютъра", макар че може и да не е технически правилно.

Най-много от всичко ме дразни използванеот на "шанс" в отрицателен смисъл, тоест вместо "вероятност". В българския език шанс има значение на "благоприятна възможност". "Какъв е шансът да съм се заразил" например е неправилно и мен адски ме дразни!

# 9 837
  • София
  • Мнения: 19 261
При наличие на 2 различни коли марката е начин за обозначаване. Впрочем, моята кола е известна като "въшката", а иначе е Корса.

# 9 838
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 099
"Смърфа, а.к.а маракаса", "калинката" и "тринаЙската" са мои Wink
Скрит текст:
маракас и калинка Simple Smile
 
"гняса" е на половинката - продаде го, сега някой друг му се радва.

Simple Smile Simple Smile Simple Smile пералнята е Пенка, миялната - Минка, а сушилнята - Донка.

# 9 839
  • София
  • Мнения: 4 328
мен също ме дразни грешната употреба на "шанс", както и на "уви".
миялната ми е Мичето, а сушилнята е Суши, ама не Джени;)

Общи условия

Активация на акаунт