Фраза, която мразя

  • 1 070 176
  • 19 307
  •   2
Отговори
# 19 245
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 398
…но "Какво по-напред" ми звучи от естествено по-естествено
На мен също. Аз коментирах другия случай.

# 19 246
  • Мнения: 25 633
Нормално е нещо, което е пред нас, да е „напред“ – посока, време...
Напълно безсмислено ми е с „напред“ да се отбелязва нещо вече минало, което е зад нас, което е било преди момента на говорене. Получава се някакъв оксиморон.
Иначе за децата, които още се учат да се ориентират във времето и пространството, е нормално да казват „вчера като стана голям и тръгна на училище“ или „утре бях в зоопарка“, но за възрастни хора ми е странно.

# 19 247
  • Мнения: 5 927
Дразнят ме паразитните изрази от рода на "чисто нова ..." , като че ли може да е мръсно нова и "абсолютно верен отговор" /току що чуто от Н.Кънчев в "Стани богат"/. Отговорът или е верен или не.

# 19 248
  • Мнения: 9 797
Да добавя "пълен Laughing консенсус".

# 19 249
  • Мнения: 40 950
Дразнят ме паразитните изрази от рода на "чисто нова ..." , като че ли може да е мръсно нова и "абсолютно верен отговор" /току що чуто от Н.Кънчев в "Стани богат"/. Отговорът или е верен или не.

Все пак има нюанси. Една кола на 3 месеца е нова, но чисто нова е тази, която е таман купена от магазина.
Истината също може да бъде относителна. Например отговор, базиран на Нютоновата механика може да е верен, но не е абсолютно верен (универсално верен).

# 19 250
  • София
  • Мнения: 1 595
Нормално е нещо, което е пред нас, да е „напред“ – посока, време...
Напълно безсмислено ми е с „напред“ да се отбелязва нещо вече минало, което е зад нас, което е било преди момента на говорене. Получава се някакъв оксиморон.

Да, но казваме и предишен, предходен. Все за неща, които са... по-назад. От някаква такава логика идва и въпросното "по-напред" в смисъл на "преди малко", което пък в тетевенско съм чувала като "напреди", с ударение на А, в същия смисъл. То в живия език логика да търсиш...

# 19 251
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 398
Пак подчертавам - не е “по-напред”, а само “напред”.
Напред бях в магазина и имаше краставици на промоция.
Забравих да ти кажа напред, че детето ще закъснее от училище.

# 19 252
  • Мнения: 5 927
Дразнят ме паразитните изрази от рода на "чисто нова ..." , като че ли може да е мръсно нова и "абсолютно верен отговор" /току що чуто от Н.Кънчев в "Стани богат"/. Отговорът или е верен или не.

Все пак има нюанси. Една кола на 3 месеца е нова, но чисто нова е тази, която е таман купена от магазина.
Истината също може да бъде относителна. Например отговор, базиран на Нютоновата механика може да е верен, но не е абсолютно верен (универсално верен).

Как ще нова тригодишна кола! Ползвана е бог знае къде, колко и как. Може да е запазена, изглеждаща като нова, но не бих я нарекла нова. Все пак темата е за фрази, които мразим. Аз не чак мразя, но не харесвам. Ясно кой какво има предвид. Това няма да ме накара да използвам цитираните фрази.
Поправям се- писала си 3 месеца, аз съм писала 3 години. Но все пак...

Последна редакция: пн, 15 апр 2024, 20:10 от W

# 19 253
  • Мнения: 40 950
На три МЕСЕЦА Simple Smile

# 19 254
  • Мнения: 5 927
Бебе на 3 месеца, веднъж на 3 месеца. Каква грешка откриваш и в какъв контекст?

# 19 255
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
Колата е на 3 месеца, към поста за "чисто нов" е. Grinning

# 19 256
  • Мнения: 13 291
Изненадващо, не бях чувала. Може би общуваш с хора дошли от там, където се говори така?
На софиянци единственото типично грешно изговаряне в МЕ-кането. Много е масово, почти повсеместно. Но друго няма.

За Варна ли?
Ами някога някой ми беше казал, че там говорят "назаде-напреде" и действително тогавашната ми шефка, която беше от Варна, говореше така. Няма да ви пиша каква й беше работата, но професията никак не се връзва с говорене като "назадЕ и напредЕ". И после чух и други варненци да говорят така. И така и аз като всички, съм решила, че си е типично за Варна. Докато не стана типично и за София. Сериозно ви го казвам. Вече чух много софиянци да говорят така. Даже и по телевизията не се стараят и не се опитват да се правят на културни. Праскат си го "назаде" и не им пука. Днес и тази важна особа в работата, която не си прави труда да поздравява дори от претенции, и тя "назаде-напреде".

Детето ги беше прихванало в училище, доста време отне да почва да казва “напред-назад”.

# 19 257
  • Мнения: 40 950
Бебе на 3 месеца, веднъж на 3 месеца. Каква грешка откриваш и в какъв контекст?

Ами в поста ми новата кола беше на три месеца, не на три години.

# 19 258
  • Мнения: 5 927
Да, преди около половин час видях и дописах поправка. Но това не променя мнението ми за фразите.

Последна редакция: вт, 16 апр 2024, 14:37 от W

# 19 259
  • Мнения: 40 950
Да преди около половин час видях и дописах поправка. Но това не променя мнението ми за фразите.

Мнението си е твое и никой не може да ти го промени. Обаче има нюанси - някои изрази са принципно погрешни (като "най-оптимален", "вътрешен интериор" или "пълен консенсус") и тяхната употреба подлежи на критика, докато други просто не харесват някому и този някой спокойно може да не ги употребява, но не може да има претенции към другите.

Общи условия

Активация на акаунт