Съфорумки с намален слух - да се запознаем :)

  • 135 049
  • 1 725
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 547
На теб може,12 години това работех като бях в бг,HR и заплати.

# 571
  • Мнения: 1 499
Зд
Здравейте! Някоя дама с намален слух минавала ли е процедура за ТЕЛК?

# 572
  • Мнения: 449
Здравейте отново на всички!
Надявам се, че ви намирам в добро здраве и кондиция. Аз, за съжаление, не мога да се похваля със същото. След тежък грип вече месец продължавам да имам секрети, което както сигурно се досещате ми влияе негативно...на слуха Simple Smile
В тази връзка имам въпросче към момичетата, които бяха казали, че са правили сеанси с барокамера и са имали ефект. Аз направих 5 сеанса, първият беше доста болезнен, но лявото ми ухо се отпуши. Обаче имам чувство на заглъхналост и сякаш още повече ми намалява слуха. Сега трябва да взема решение дали да продължа, казват, че имало ефект след 10тия сеанс...евентуално. Притеснението ми е да няма обратния ефект и да си навредя още повече.
Ще съм благодаря на всяко мнение по въпроса.
Хубава и спокойна вечер на всички!

# 573
  • София
  • Мнения: 352
Зд
Здравейте! Някоя дама с намален слух минавала ли е процедура за ТЕЛК?

Аз съм минала процедурата за ТЕЛК(2 пъти). Дадоха ми 50%, но аз съм от дете (3годишна) с едно ухо 100% загуба, а с другото само 20% загуба и нося слухов апарат на него. 
За загуби до 35децибела не дават проценти в ТЕЛК, счита се за нормална. Има нова Наредба за оценките от ТЕЛК-а, можете да я видите  тук в част 3 са за УНГ.

# 574
  • Мнения: 22 867
Момичета, координати за връзка/записване при проф. Венцислав Цветков ВМА къде да намеря? bouquet

# 575
  • Варна
  • Мнения: 1 533
Момичета, координати за връзка/записване при проф. Венцислав Цветков ВМА къде да намеря? bouquet

Аз когато ходих по прегледи звънях на 0887 290 566 - сестра Чернева. Ако все още работи там. Всъщност това се води МЦ "Св. Георги Софийски", който се намира в поликлиниката на ВМА, но не помня кой кабинет точно. Попитайте по телефона.

# 576
  • Мнения: X
Здравейте,
Предстои ми закупуване на слухови апарати от Фонио. Първо ще се възползвам от възможността да ги тествам срещу депозит. Спрях се на апарати от стандартния клас, около 2500 лв. Надявам се да са подходящи за моя проблем.
Какво да очаквам в началото? Експлозия от звуци? Предполагам, че няма да има уау ефект, както при очилата: слагаш и започваш да виждаш, но много ми се иска слухопротезирането да е ефективно, да ми улесни живота поне малко и да си заслужава високата цена за 2 апарата и безжична връзка.
След закупуване колко често се правят настройки? Фонио нямат представителство в нашия град и ще ми е трудно да пътувам до София в работен ден всяка седмица или на 2 седмици.

# 577
  • Мнения: 22 867
Скрит текст:
Момичета, координати за връзка/записване при проф. Венцислав Цветков ВМА къде да намеря? bouquet

Аз когато ходих по прегледи звънях на 0887 290 566 - сестра Чернева. Ако все още работи там. Всъщност това се води МЦ "Св. Георги Софийски", който се намира в поликлиниката на ВМА, но не помня кой кабинет точно. Попитайте по телефона.

Gaburata, благодаря! bouquet Може да се пробва. Peace

# 578
  • Мнения: 1 377
Анонимен, здравей.
Експлозия от звуци, да, в резултат на което бърза умора, слагай ги за по няколко часа на ден, но не на всяка цена за по цял ден, дай си малко време да свикнеш. Натоварването е голямо в началото, но бързо се свиква. Важно е да нагласите апаратите според твоите усещания и нужди, колкото и време да отнеме това. Аз не бих купила от друг град точно поради тази причина, но всеки решава за себе си. Аз ходих 3 пъти за последващи настройки, но щеше да е добре поне още веднъж да бях отишла, имаше нужда. Успех, ще се почувстваш много по-добре и по-уверен/а в себе си!


Аз искам да попитам останалите от колко време ползвате апаратите си и каква по-основна поддръжка им правите (ако въобще)?

# 579
  • Мнения: X
Saudade, благодаря ти!
Проф. Лолов и консултантката от центъра също ми обясниха, че в началото ще трябва да ги слагам за по няколко часа и за около седмица ще свикна.
В нашия град няма откъде да си купя, така че ще се налага да пътувам. Въпросът е да не ми става ежедневие, а примерно, 1-2-3 пъти за настройка.

И мен ме интересува поддръжката. Моите апарати ще бъдат с изнесен говорител, от тези, които се поставят зад ухото. Предпочитам да са със сменяеми батерии и в тази връзка ще се наложи редовно да купувам батерии.

P.S. Когато апаратите станат факт, вече няма да съм Анонимен Simple Smile

# 580
  • Мнения: 3
Здравейте! От години имам намален слух. Неврит, причината са антибиотици в детството. Като бях на 20 години ме беше срам да ползвам слухов апарат и ми беше много трудно, особено на лекциите в университета. Като започнах работа си купих първият примитивен апарат. Вторият беше вътре ушен, третият вътре канален, който всъщност беше най-добрият, който съм имала. Купих го от фирма Анка и бше Widex. Ползвах го повече от 10 години и един ден просто заглъхна и спря да работи. Помолих да го поправят, казаха че е невъзможно, защото нямат части за този модел. Поисках да купя същият модел, но ми казаха че са го спрели от производство. Предложиха ми вътреушен, уж много добър с него ме върнаха в миналия век и ме загубиха като верен техен клиент, който бях за повече от 20 години. Купих си задушен с изнесен говорител фонио 10 канален. Не е най-прекрасният на света. върши ми работа, но не е като този който имах. Сериозно съм решила да си купя много висок клас апарат, но втора употреба от чужбина. Чудя се дали някоя фирма ще се наеме да ми го настрои за моят слух или ще трябва да моля лекарите УНГ в Исул.

P.S Толкова съм щастлива, че намерих този форум. Мислех, че съм единствената ГЛУХА и все още сравнително млада. Ще пиша и аз за моите преживявания. Имам около 45% загуба на слуха и на двете уши. В нормална среда мога да се справя и без апарат. Не чувам тихите звуци, шепот и когато ми говорят от далече. От както нося апарат, а това са поне 20 години, слухът ми не се е променил, но въпреки това по-трудно се справям в чуването без апарата. Вече го махам само през нощта.

Последна редакция: сб, 05 яну 2019, 16:42 от Sante

# 581
  • Sofia
  • Мнения: 4 492
Реша ли да пиша за апаратите, рискувам да се отплесна и да стане дълго Grin

Анонимен, ако поровиш малко назад в темата, съм описала подробно опита си с проби на Фонак и Сименс апарати след различните настройки.

Кои апарати си избрал? Аз от една година съм с Signia Siemens Pure BT 5px . Ако ми служат и в следващите 10 години така, както в тази първа година, не искам нищо повече Grin Г-н Миленчев да не ми се сърди, но ще изразя своите пристрастия към офиса на бул."В.Левски" и в частност към Невена, която с огромно търпение и старание направи настройките. Останах с впечатлението, че опитът ѝ е по-богат в работата с Phonak, но и със Signia се справи блестящо. Със сигурност ще се наложи да настройваш най-малко 2 пъти. В началото ще направите настройки и около седмица ще следиш всичко, което чуваш. Има една книжка, която може да попълваш, но аз сама си водех най-подробни запсики за всяко едно нещо, което забелязвах - чувам/не чувам, прекалено остър звук, прекалено глух, дразнещ, шумолящ (оставяне на метална лъжичка върху кухненския плот, шумоленето на найлонова торбичка или мачкане на лист - пфу, ужас Satisfied). С тези свои впечатления ще трябва да направите следваши настройки. Седяла съм в офиса по 2-3 часа докато изчистим всичко.

По отношение на поддръжката, аз също питах в по-ранен пост какво правите. Използвам cleaning kit един път в седмицата, понякога мия домчетата, а всяка вечер слагам апаратите в Dry Dom машинката. Апаратите ми са с батерии 13 (заради bluetooth-а се налага да са по-големи) и издържат по една седмица, освен ако не ползвам BT по-активно.

Sante, не е ли рисковано да купиш втора употреба?! Ще се изръсиш пак не малко пари, а няма да има гаранция, поддръжка, няма и да се знае с каква точно предистория е апарата.

P.S. Аз 20 години си ходих глуха и се пънех да не ползвам апарати, а откакто съм с тях, не си представям как съм живяла преди. Наскоро забравих да ги сложа сутринта, като излязох и хич не ми беше комфортно. Иначе пък е хубаво, че имам възможност, когато искам да "се изключа" Wink

# 582
  • Мнения: X
aniK, ще потърся специално твоите постове за настройките. Нямам възможност да проследя цялата тема.
Засега съм се спряла на Phonak, може би Audeo B50, Audeo Q70 или Naida Q70. Последните 2 са ми на границата на финансовите възможности, тъй като задължително ще купувам 2 апарата.
Доколкото съм чела, при Signia звуците са по-меки, ако правилно се изразявам, а при Phonak са по-резки. Моята загуба не е малка и затова предпочитам Phonak. 
Безжичната връзка ще е ComPilot. Проф. Лолов беше категоричен, че трябва да я имам.

Sante, основните ми проблеми са като твоите. Не разбирам какво ми се говори при шепот, тих говор и говор от разстояние. При мен проблемът е с високите честоти. Моята загуба е по-голям % от твоята. Sad

Тръгвам с големи очаквания, но след цял живот проблеми, искам да се почувствам пълноценен човек и да преоткрия света около мен. Sad  Тези дни ще се обадя във Фонио да запиша час за края на месеца.

Още един въпрос: апаратите, които се поставят зад ухото, лесно ли се закрепват? Много се притеснявам да не ги изгубя.

Последна редакция: сб, 05 яну 2019, 17:45 от Анонимен

# 583
  • Sofia
  • Мнения: 4 492
Анонимен, вече не помня точно подробностите, но когато проучвах Фонак, помня че Q (от Quest май-беше) е по-стара платформа. Последната е B (Belong), преди нея е също V. Пак в стари мои постове писах за това. Да обмислиш дали не е по-добре B50 пред Q, макар и 70. Вече за вида апарат (Bolero, Nadia, Audeo) ще те посъветват във фирмата - зависи от слуховата загуба. Моята е 55-60 децибела. Домчетата (тапичката, която влиза в ухото)също са от значение. Моите Сименс са с най-малките затворени домчета.

Аз първоначално се бях насочила към Audeo B Direct заради това, че беше най-нов и имаше блутут връзка. Дали с него или след него с Аудео B70 пробвах Com Pilot - нещо там не ми хареса. Ползвах го за гледане на ТВ, но доколкото си спомням без директната връзка чувах по-добре. Проф.Лолов защо те насочва към това устройство?

За разликата в звука между Фонак и Сигниа си права - при Сигниата е много по-естествен.

Аз на БГ филмите продължавам понякога да не разбирам всичко от говора Grin

# 584
  • Мнения: X
Сега чета назад в темата и открих точно този пост за платформите. Надявам се В50 да ми пасне.
При Сигниа ме притеснява точно това, че звукът ще е прекалено мек и ще ми се губят някои моменти, като се има предвид загубата ми. За домчетата досега не беше ставало на въпрос. Ще разпитам, когато отида във Фонио.

Проф. Лолов не беше подробен, когато ми обясни за безжичната връзка. Наблегна на това, че с нея ще мога да прехвърлям разговорите през телефона и ТВ. Каза: "Да вземеш апарати без безжична връзка е като да си купиш кола без багажник".

БГ филмите, особено по-старите, са нещо ужасно. Щом хора с нормален слух не чуват някои неща, смятай. Simple Smile

Сега се замислих при задушни апарати как се носят слънчеви очила и изобщо очила? Дали си пречат? Аз не нося диоптрични очила, но в ежедневието не мога без слънчеви, особено когато шофирам.

Общи условия

Активация на акаунт