Йога

  • 17 345
  • 100
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 480
Здравейте.Пратикува ли някой йога да сподели впечатления .Преди много години ходих един-единствен път и не ми хареса.Сега обаче съм с друга нагласа и съм се записала от тази неделя на курс за начинаещи.От вчера насам се ровя в нета ,има доста и-ция,която е малко объркваща за абсолютно начинаещ.Ще бъде полезно ако се включат хора,които се занимават с йога

Видове Йога
Posted in Видове Йога
Прана Виняса Флоу йога

Прана Виняса флоу йога е разработена от световно - признатата преподавателка Шива Рей и Глобалния Виняса Колектив, базирана на ученията на Кришнамачаря,  както и други древни традиции като Тантра, Аюрведа и Б(х)акти йога. Прана Виняса флоу йога стимулира пробуждането и протичането на потока от Прана Шакти в нашите тела.

Виняса йога е еволюирала форма на традиционната хат(х)а йога, която фокусира върху синхрона между дишането и движението, като дишането инициира движението. Виняса е интелигентното развитие, в което всеки следващ етап е надграждане на предишния. Това ни помага да подхождаме по този градивен начин и в живота. Практиката на виняса или синхронизирането на позите и дишането в преливаща се последователност е техника, която внася елемент на движение в практикуването на йога позите. Това е динамична, силна, но плавна практика, подходяща за хора с активен начин на живот.

Виняса флоу позволява себеизразяване и е много подходяща за хора, желаещи да отключат или подсилят креативността си, както и за почитателите на танца. Практика, която с разнообразието си, никога няма да ви остави да скучаете. Позите са свързани по естествен начин чрез виняси (последователни вълни от движения, които позволяват преливане от една в друга поза). Сурия Намаскар (поздрава към слънцето) е най-базовия пример за виняса. Часовете са тематични, като преподавателят избира дали да наблегне на изграждането на сила (стойки на ръце, баланси), пробуждане на флуидната ни природа (ние сме над 70 % вода), пробуждане на огъня на живота (заздравяване на коремната област и изграждане на устойчивост) и т.н. Всеки час е приключение, което може да ни отведе до неоткрити територии в собствения ни вътрешен свят.

С развиването на практиката, постепенно се интегрира и осъзнаването на дъха в Уджай пранаяама (вид дишане, което забавя пулса на сърцето и активира психични качества на съзнанието), чието усвояване може да отнеме дълги месеци практика. Постепенно йога практиката става гладка и преливаща се. Всеки, разбира се, се движи със собственото си темпо, по свой уникален начин.

Това е най-подходящият вид йога за съвременния човек, чиито корени датират в древността, но внесеният елемент на движение символизира непрестанната еволюция на човек.
 
 
Кундалини йога
 
Кундалини Йога прилага на практика принципите и философията на Тантра. Нейната основна цел е пробуждането на съзнателната енергия, потенциално съществуваща в човека.
Кундалини Йога има силен ефект върху всички аспекти на личността - физически, емоционален, умствен и духовен и се състои от статични и динамични физически пози, дихателни техники, релаксация и медитация.
 
Класическа йога
 

 
Класическа Йога се нарича Интегралната Йога, преподавана от Шивананда, Сатянанда и други системи. Тя включва в себе си практики основно от Ха–та Йога, асани, дихателни (пранаямни) техники; Раджа Йога – предмедитативни и медитативни практики, мудри – енергийни жестове, бандхи – енергийни заключвания; Йога нидра (дълбока релаксация с визуализации и поднасяне на положителни утвърждения към подсъзнанието); Мантра Йога – пеене на звукове (мелодии), обикновено на санскрит, които имат положителна вибрация и благотворно въздействие и др. .
Основното за часовете по класическа йога е, че позите се изпълняват обикновено бавно и със задържане, а също и релаксирането след всяка практик
 
Медитация

Медитацията е нещо, което се случва, а не нещо което правим. Първите стъпки са релаксация и дишане, за да можем да влезем във връзка със себе си,преди да се гмурнем дълбоко в душата си. От малки ни живеем със изкуствено създадени предразсъдъци за себе си и другите, които ни пречат да имаме реален поглед върху нещата. Често изпитваме негативни чуства, страх и вина, което води до болести и неразположения.

 Когато духът страда, умът и тялото също страдат. Чрез медитация можем да  намерим пътя към себе си, да се балансираме, хармонизираме и да намерим собствените си истини, за да заживеем щастлив и здравословен живот.

 Mедитацията няма нищо общо с религии или секти. Всеки може да се научи да медитира и нищо “лошо” не може да се случи по време на медитация.

 Медитацията може да се практикува на много нива, в зависимост до къде желаем да стигнем в пътя към себепознанието. Хората, които не са свикнали да медитират, могат просто да използват практиката за релаксация. Без съмнение, веднъж осъзнали потенциала, който се разгръща пред нас чрез медитация, ще искаме да задълбочим изживяванията си.
 
Пранаяма
 
Пранаяма е изкуството на овладяването на жизнената енергия Прана в нашето тяло. Тя е четвъртият елемент от осморната Йога според Патанджали и е мост от овладяването на тялото с помощта на асани към по-висшите нива на овладяване на ума и сетивата. Чрез изучаването и практикуването на дихателни практики пречистваме тялото си, активираме и акумулираме жизнената енергия, тренираме концентрацията си и възпитаваме ума си.
 Заниманията включват освен дихателни упражнения, леки раздвижващи и подготвящи тялото асани и релаксация.

Хат(х)а йога

 
Сричката „ха“ означава слънце или жизнената, мъжка, динамична енергия, а „тха“ луна, символизираща пасивната, женска приемствена енергия. Този вид йога се фокусира върху пречистване на тялото като средство, водещо до пречистване на съзнанието. Тя е катализаторът, който пробужда двете ръководещи живота енергии. Йогите смятат, че човек не може да премине към по-висши нива на съзнанието, ако инструментът - тялото не е пречистено и подготвено. Затова фокусът в хат(х)а йога е върху физическия аспект. При практикуване тялото релаксира и се зарежда с енергия, а умът се успокоява.
 
Ащанга йога

Практикуването на Ащанга Йога пробужда огъня на живота, който се крие във всеки един от нас. Тази система синхронизира дъха с движението, като създава енергиен поток, който загрява тялото и насища кръвта с кислород. Това на свой ред подхранва всички системи и органи в тялото, пречиства нервната ни система и ни освобождава от токсини.
 
Йога за бременни
 
Бременността е един от най-интересните периоди в живота на жената, когато промените настъпващи в тялото, психиката и емоциите и могат да бъдат или причина за неразположения или  възможност за израстване. Йогата има изключително положително влияние в този момент, независимо дали сте се занимавали преди или започвате сега. Физическите упражнения поддържат тялото гъвкаво и подвижно, а мускулатурата съзнателно се отпуска, за да се подготви за раждането. Болките в кръста и гърба и отоците в крайниците много бързо изчезват,  а притесненията и страховете, свързани с раждането са заменени от съзнателно и позитивно очакване на този велик процес – даряването на нов живот. Дихателните и релаксиращи техники и медитациите, които ще изпълняваме в часовете помагат на съзнанието, ума и емоциите да се балансират, за да не изпитваме страх, тревоги или чести промени в настроенията и да се подготвим съзнателно за раждането. В курса също се обръща  внимание на самомасаж с топло сусамово олио и други домашни техники, с които да поддържаме кожата еластична, мускулатурата отпусната а умът ведър и ясен. Ще говорим и за начини на хранене, за да не наддаваме повече от препоръчителните килограми, ще гледаме и тематични филми, които ще ни помогнат да възприемем бременността си като божествен дар.
 
Йога за децa
 
Заниманията с деца са под формата на игра, асаните са с имена на животни и растения и те истински се забавляват, развиват себе си, въображението си, концентрацията, самодисциплина, упоритост, издръжливост и много други качества. Стягат се и се разтягат различни групи мускули. Оформя се мускулатурата на цялото тяло. Развиват се мускулите, които поддържат гръбначния стълб изправен, децата придобиват естествен изправен стоеж. Засилва се имунната система и защитните сили на организма. Дихателните практики оформят белите дробове и увеличават притока на прана (жизнена енергия) в организма. Има упражнения, които предпазват от гръбначни изкривявания и лекуват такива. Изпълняват се и упражнения за очите. Изучават се и практики за усъвършенстване на тялото и духа.
 
Йога Транс Денс
 
Йога Транс Денс е съчетание на танц и йога, което освобождава сетивата и позволява на вечния поток на вселенската енергия да протече през тялото ни. Започва със спонтанна Прана Вияса флоу йога и преминава през себеизразяване в свободна форма на танц, която предизвиква освобождаването на творческата енергия на живота и култивира проявена в тялото свобода. След Йога Транс Денс тялото се чуства енергетизирано, леко и грациозно, а умът - просветлен.
Шива Рей, една от най-прогресивните йога преподаватели в света, която адаптира древната наука Йога за съвременния човек, споделя Йога Транс Денс със своите приятели ученици през 1994. От тогава тази практика е привлякла безброй почитатели от целия свят, като вече я срещаме в почти всяка йога конвенция, множество конференции и фестивали.
 
Киртан

Звуците може да ги открием навсякъде около нас – думите музиката, тялото , природата и можем да ги използваме за различни страни на развитието си. Чрез тях може да се лекуваме и да повишим съзнанието и възприятията. Всички имена и думи имат своя собствена магия, ако се научим как да ги използваме. Върху нас те въздействат по различен начин и чрез тях можем да се балансираме – ТОНИРАМЕ.

Мантра Йога е една техника за човешката самореализация с помоща на използването на вътрешни звуци /нади/, които биват пробуждани чрез външно изговаряне и вокализиране. Най- важния инструмент е човешкия глас, затова ние изучаваме външни гласни звуци за пораждане на вътрешни вибрации. Учим се да използваме главата, гръдния кош като резониращи кухини, така че когато вокализирането престане, звуците да продължат да отекват в ума ни и в кухините на тялото.Чрез тези техники речта ни става отворена и по мека, започваме сетивно да усещаме и реализираме силата на Словото.Не е нужно да бъдем добри певци за да можем да усвоим техниките, важното е че можем да говорим.

Йога на смеха

Йога на смеха е създадена от индийския лекар Мадан Катария преди 15 години и в момента се практикува в 66 страни и продължава да печели последователи на искрения лъчист смях всеки ден. На всеки човек тя носи индивидуална полза. Тази практика помага да се погледне на трудностите и проблемите от друг ъгъл, учи ни да не приемаме нищо лично и помага за преодоляването на бариерите в общуването, които понякога сами сме си поставили! Научно е доказана ползата от смеха за физическото ни и психическо равновесие. Известно е обаче, че докато едно дете се смее средно 400 пъти на ден, то възрастният се смее едва 8 пъти. Какво става, когато порастнем? Ставаме сериозни, „налягат ни проблеми“, започваме да се държим  така,  „както трябва“ и постепенно загубваме умението да се смеем.  Да си го върнем в сесиите по Йога на смеха. Много може да се каже и напише за Йога на смеха, но нищо не може да се сравни, когато го изживееш в група на живо.
 Изключително освежаващо действа да погледнем на живота през прозорчето на детството. Да усетим отново невинността и светлите моменти на безпричинната радост, безгрижие и лекота... И ако те ви липсват удивително много сега, значи е време да се погрижим за детето в себе си.

ЙОГА НИДРА

Йога нидра е медитативна йогистка практика основаваща се на много древни техники от Раджа   и Тантра. В съвременния и вариант е преработена и предоставена на  човечеството от Свами Сатиянанда преди около половин век.     При нея физическото тяло е неподвижно ( в поза шавасана ) и се работи с ума , емоциите  и въображението. Водещият преподавател изговаря на глас инструкции , които практикува-   щите се стремят да изпълняват на фона на дълбока мускулна и емоционална  релаксация.                              

 Какво ни дава Йога Нидра ?      Ползите от нея могат да се систематизират в три групи:

 1    Дълбока релаксация траеща около 30 мин. , която е по-ефективна като почивка от неколкочасов сън. Този ефект се проявява почти всеки път , дори и при начинаещите.

 2.   При редовно практикуване влияе в посока намаляване  на стреса и последствията от него-депресивни състояния и психосоматични заболявания. Прави ни по-устойчиви на  динамичния живот и по успешни в борбата с ежедневните трудности, по-спокоини и енергични.

 3.   При напредналите се явява възможност за навлизане в дълбоки състояния на променено съзнание ( Турия според терминологията на Тантра ).  На този етап  Йога Нидра става мощен инструмент за вътрешно себеразвитие.   Появяват се прозрения свързани  със спомените ни, с отношенията ни с околния свят и ценностната ни система. Практикуващият успява да усеща енергиите на чакрите и да се опитва съзнателно да ги балансира .    

 Йога Нидра ни свързва с по-дълбоките непознати нива на съзнанието  -архетипни символи , спомени от минали животи,трансперсонални преживявания и ни позволява да погледнем към мистичния свят на източните философии,не само чрез четене на книги,но и чрез личен опит.

Прана Пилатес

 Методът Пилатес е уникална система от упражнения за разтягане и за сила,разработена преди повече от деветдеcет години от Джоузеф Пилатес.Тя укрепва и тонизира мускулите,подобрява стойката,дава гъвкавост и равновесие,слива в едно ума и тялото.

Пилaтес- основни принципи:

 Баланс – ако се чувствате физически балансирани, това ще доведе и до по-доброто психическо равновесие.

Дишане – той е един от най важните принципи! Целта на дишането е въздухът да влезе в белите дробове и да излиза от тях, за да снабдява тялото с кислород. Овладеем ли техниката на дишане, с нужната честота и дълбочина, можем да влияем върху емоционалното си състояние. Именно заради това правилното дишане се отразява изключително благотворно на ума. ПРАНА означава енергия. Тя може да бъде физическа, интелектуална, сексуална, духовна и космическа енергия. Когато дишането е осъзнато, спокойно и дълбоко, движенията се синхронизират с дъха.

 Центриране – поддържащата структура на гръбначния стълб са коремните мускули. Когато централната част на тялото ни е силна, ние може да се контролираме през целия ден.

 Контрол – контролът над нашите движения и обмислянето на всяко едно от тях ще доведе до увереност във всекидневните ни дейности.

 Фокус – тук е важно да се определи точното движение на една или друга мускулна група, докато изолирате други части на тялото и контролирате дишането.

 Плавност – движенията в Пилатес са плавни и гладки. Идеята за това дава възможност да се вслушвате в тялото си, да усещате по-ясно как то се движи и да долавяте диапазона на движенията.

 Общи съвети :
 1. Преди всичко винаги е препоръчително да се консултирате с лекар, особено ако сте прекъсвали със спортната дейност или сте боледували.
 2. Практикувайте, без да позволите други мисли от деня да прекъсват фокуса ви.
 3. Винаги загрявайте преди основния комплекс от системата Пилатес.
 4. След тренировка охладете и разтегнете тялото си задължително, за максимален ефект.
 5. Вървете с по-изправен гръбнак, дишайте по-дълбоко и бъдете по-спокойни през останалата част на деня.
 6. Забавлявайте се и правете всяко движение с любов, защото дори да срещате трудности в началото, след известен период от време със системни тренировки, тялото ще ви се отблагодари за положените усилия, воля и труд!

Фитбол-латес

Всички знаем, че гръбначният стълб е оста на нашия организъм и неговото състояние отразява състоянието на човека.Системата фитбол-латес обединява в себе си изграден комплекс от упражнения, които възстановяват тонуса на гръбнака и цялата скелетна мускулатура. Друга специфична област на въздействие е вестибуларния апарат. Заниманията Fit-ball са базирани на „меко” натоварване.
 Положителният ефект от комплекса, включва:
   - Значително повишава издръжливостта, силата, подвижността и физическата кондиция.
   - Упражненията са изцяло насочени към оформяне на правилна стойка, поддържане на равновесието и координацията на движенията.
   - Регулярното посещаване на тренировките по фитбол нормализира кръвното налягане, редуцира телесното тегло и тонизира всички мускулни групи, помага за оформянето на правилна стойка и укрепва гръбните мускули.
   - Фитболът стяга изключително бързо проблемните зони (корем, талия, бедра и седалище) в комбинация  с пилатес и стречинг. Съчетанието на фитбол със стречинг е идеалната комбинация, защото позволява постигане на пълна степен на движение и възможност за по-лесни преходи между различните упражнения. Най-ефективен се оказва при изпълнение на коремни преси, защото краката са вдигнати върху топката и не са в достатъчно стабилна позиция. Това принуждава коремните мускули да работят възможно най-активно.
   - Ще ви помогне ефективно да се освободите за дълго от стреса, напрежението и болките в ставите.

Крия йога

 Потопете се в Крия Йога. Овладейте изкуството да се свързвате с Вас самите.
 Осъзнайте Висшата ви природа.  

Крия Йога е цялостна и завършена система. Целта й е плавно и ненасилствено да премахне препятствията, които пречат на човек да реализира потенциала, заключен в собствената му природа. Това се постига чрез внимателно подбран комплекс от физически упражнения – асани, дихателни техники (пранаяма) и медитация.
Крия Йога е интровертен стил и е базирана на работа с вътрешните енергии в човека. Започвайки от физическото тяло, Крия Йога постепенно достига най-финните измерения у човека и създава нужните условия за себереализация. Това е постепен процес, достъпен за всеки.
Крия Йога е особен поглед над Йога. Подходяща е най-вече за хора заинтересувани от медитация и вътрешни практики (крии). Асаните, които се практикуват в Крия Йога са подбрани заради тяхното енергийнно въздействие. Те имат за цел да повлияят над определени енергийни центрове и физически органи и да успокоят и балансират ума и тялото на човек. По този начин постепенно се премахват пречките, пред това да бъдем нас самите.
В началния курс се залагат основите на йогийското дишане. Практикуват се различни дихателни техники и постепенно хората се научават как да използват дишането като средство за себеопознаване.
Медитацията, която се практикува е подходяща са всеки. Веднъж изградили нужните условия, хората лесно и спонтанно се насочват навътре в тях самите и осъзнават истинската си природа.

Ин йога и медитация

Тази вечерна практика ще ви заземи в края на работния ден. Ще ви позволи да навлезете навътре в себе си по един естествен и приятен начин. Ще имате възможност да практикувате леки и разтоварващи асани. Част от времето ще бъде запазена за дихателни упражнения.
На тези вечерни занятия ще се прилагат техники на медитация с конкретна насоченост. Без да е нужна предварителна подготовка всеки ще може да тръгне по пътя на себепознанието. Осъзнавайки истинската си природа, човек ще може да я изследва и развива, изграждайки в себе си нужните качества, за да е в синхрон с настоящето и бъдещето.
Още от най-дълбока древност хората са работели над себе си чрез изкуството на медитацията. Основното, което трябва да помним когато решим се занимаваме с медитация е, че това е състояние на единение с душата, което е достъпно за всеки, стига да му позволим да се случи. Първата стъпка в тази насока е отпускането и успокояването както на ума, така и на тялото.
 
ШАКТИ ЙОГА

„Нежността не е липса на сила, а качество, което не ви притеснява  или притиска, но все пак добре осъзнава своята сила” – Dadi Janki – Pearls of Wisdom

Шакти йога събужда женското начало във вас. Тя е за тези от вас,които имат вяра в себе си или биха искали да я постигнат! За тези от вас, които чустват любовта в сърцата си или биха искали да си спомнят за нея!

Шакти йога не е този състезателен стил  йога, който те кара да тичаш след  дъха си с напразна надежда че ще го настигнеш. Нашата цел е да не допускаме в  залата физическо ,умствено и емоционално напрежение. Шакти йога ни учи да се вслушваме в гласа но мъдростта, а не в този конкурентен глас, който ви пречи да цените себе си.Ние всички сме уникални,имаме различна конструкция на тялото,всеки ден се чустваме различно . Ние всички – млади,в  своята зряла възраст и до последния си дъх в този живот искаме да бъдем здрави,да нямаме болки и да се чустваме доволни от себе си.Освен това го искаме не само днес,а всеки ден от своя живот.И всеки ден от своя живот ние се чустваме различно!

 Не е ли по-добре да осъзнаем  своята индивидуалност  и уникалността на всеки един миг в живота  навреме,преди да сме се наранили от прекалени или излишни усилия?

Шакти йога е за тези от вас,които биха искали да се потопят в  класическите йога пози по-дълбоко,да изследват усещанията си в тях,както и въздействието им върху себе си.Тя ви учи да се вслушвате в себе си,да наблюдавате какво се случва вътре във вас  СЕГА ,в настоящия момент и да работите с  конкретна цел в зависимост от настоящето състояние на духа и тялото ви.Да усещате танца на дъха си,да поддържате тялото си гъвкаво и красиво без  тежки  усилия,с осъзнаване  и концентрация,с   респект  към своята индивидуалност и любов към себе си.Ние практикуваме също така бавна до средно бърза виняса,Ако помощни технически средства биха ни помогнали да изпълним позите по един по-добър начин,така че да не нараним телата си,ние ги използваме в нашите практики.Пранаяма и медитация са техники,използувани в Шакти йога,водещи до освобождаване от стреса  и навлизане по-навътре в нашата истинска същност.Шакти йога е трансформираща и развиваща ви йога.Тя определено създава чуство за хармония и балансираност.Тя ви помага да се чуствате по-здрави,по – красиви  и изпълнени с любов!И по-доволни от себе си!

ЙОГА - Правила за хранене

      В предишни броеве ви запознахме с някои основни качества на храната. Сега искаме да ви представим най-доброто и рацонално поведение към начините и традициите на хранене. Многовековните наблюдения върху този въпрос от поколения йогисти, достигнали върховете на познанието, може да да ни спасят от много болести и недъзи...
      Цивилизованият човек допуска няколко съществени грешки при храненето. Той яде доста бързо, сменя гореща. със студена храна, консумира големи количества богата и сложно приготвена храна, която обаче е с недостатъчни качества. Първоначално трябва да се отстранят първите три грешки. В противен случай отпадат всички предимства на правилното йогийско хранене.
      Дъвкането на храната се смята за най-важно в храненето на йогите. Те препоръчват всяка хапка да се сдъвква 40 пъти. Тя трябва да стане на каша в устата. Важно е хапката да бъде достатъчно раздробена и овлажнена със слюнка. При добро дъвкане храната постъпва в стомаха добре стрита, а това yлеснява в значителна степен неговата работа. Оставете слюнката да действа върху храната, като концентрирате цялото си внимание (ако е възможно, затворете очите) върху акта на храненето, върху промените на вкуса и ще откриете действителната сладост на храната.
      Запомнете, че един от начините за намаляване на свръх теглото е преминаването към рационално дъвкане на храната. Но не смятайте, че е лесно да ликвидирате такъв вкоренен навик, какъвто е бързото ядене. Колко родители грешат, когато настояват децата да ядат бързо, обещавайки награда за първото, което ще изпразни чинията си, и заплашвайки последното с лишаване от десерт! Трябва да се научите да дъвчете дори течните храни - супи, мляко и др., включително и водата. Йогите казват: "Трябва да се пият твърдите храни и да се дъвчат течните!"
      Системата Йога ни съветва да ядем само тогава, когато сме наистина гладни. Нуждата от храна, която се изразява с усещането на глад, трябва да се задоволи чрез ядене. Утоляването на глада се придружава с чувство на задоволство. За съжаление, след като човек е опознал това удоволствие, той го е превърнал в самоцел, смятайки храната за средство за доставяне на удоволствие. Модерният човек не е в състояние да оцени истинското удоволствие от утоляването на глада и търси всички възможни начини, за да продължи удоволствието от яденето (дори тогава, когато тялото му не се нуждае вече от храна). Голяма част от хората днес ядат много повече, отколкото е необходимо. Освен това те се хранят по възможно най-нерационалния начин, консумирайки неколкократно преработени, кисели, люти, горчиви, горещи или студени храни. Хората са свикнали с тази "възбуждаща" (раджастична) храна до такава степен, че не могат да забележат как отиват против природата и своето здраве. Ако сравним нашата храна с тази на хората, живеещи при естествени условия, или с храната на децата и на животните, ще забележим огромната разлика между естествения начин на хранене и нашия. Малкото дете яде само когато е гладно. Човекът, който живее близо до природата, се храни с проста храна, сурови плодове и зеленчуци. Животното не яде, когато е сито, а дори изгладняло, отказва понякога - ако му дадете горещо мляко, ще изчака да изстине, ако млякото е замръзнало, ще почака да се стопли.
      Йогите учат да се яде природосъобразно. Тъй като съвременният човек греши повече с преяждане, отколкото с недояждане, препоръчително е да бъдете умерени в яденето, като употребявате по-проста храна. Умереното хранене се е смятало от всички философски и хигиенни школи за важен фактор за здрав и дълголетен живот. Относно количеството на храната, която трябва да се консумира, абсолютни правила не съществуват. Енергетичната стойност на ежедневната хранителна дажба се контролира според възрастта, теглото, пола, трудовата дейност и начина на живот, както и според климатичните условия. Необходимото количество храна за всеки човек е различно. Така например при еднакво тегло младият организъм се нуждае от повече храна, отколкото този, който е достигнал зрялата си възраст; при еднаква възраст енергетичните потребности варират в зависимост от теглото (което, ако е над нормата, трябва да се коригира); при еднакви възраст и тегло по-усилената физическа дейност на открито изисква по-калорична храна в сравнение с работата в затворена канцелария; през зимата организмът има нужда от повече храна, отколкото през лятото и т. н.
      По-важен елемент от количеството е качеството на храната. Според препоръките на йогите тя трябва да бъде естествена, здрава и разнообразна (80 % суровоядна). Ето някои важни неща, с които трябва да се съобразявате при храненето, за да имате успех в практикуването на Хата Йога:
      1. Консумирайте пълноценен вместо бял хляб. Много по-качествен от белия е хлябът, приготвен от пълнозърнесто брашно от пшеница, ръж, овес, ечемик. Ако не може да намерите такъв хляб (например "Грахам") по магазините, пригответе го сами - като чист пшеничен или смесен хляб от пшеница, овес, ечемик, ръж, царевица (в определени пропорции), като за втасването използувате домашно приготвена мая. Скоро този хляб ще ви стане толкова приятен, че пред него белият ще изглежда съвсем безвкусен. Понякога ще предпочитате да ядете само пълноценен хляб без нищо друго. Този хляб изисква усилено дъвкане, което го прави още по-полезен.
      2. Не използувайте бяла (индустриална) захар. Заменете обикновената захар с нерафшшрана "кафява" захар (или минала само през едно рафиниране). Тази захар има благотворно влияние при стомашни заболявания. Според йогите употребата на кафява захар възпрепятства побеляването на косата. Ако имате възможност, заместете бялата захар с мед. Той съдържа повече от 70 необходими вещества, лесно усвоими от организма. Медът трябва да се дозира внимателно. Ако е гъст, необходимо е преди консумиране да се смеси с растително масло, смлени бадеми, варено жито, прясно сирене и пр.
      3. Използувайте морска сол вместо рафинирана. Заместете готварската сол с морска. В супите и другите ястия никой не ще открие разликата. По възможност избягвайте честата употреба на сол.
      4. Предпочитайте растителните масла пред животинските. По принцип намалете консумирането на мазнини. Ограничете твърдите растителни и животински мазнини (маргарин, кокосово масло, краве масло, свинска мас, мазно сирене и мляко и др.). Употребявайте нерафинирано (след първото студено обработване) слънчогледово масло, масло от соя, фъстъци, кълновете на житото и царевицата. Консумирайте маслинено масло. Зехтинът има подчертано благотворно влияние върху черния дроб. Може да използувате зехтин в салатите. Когато готвите супа от зеленчуци, може да я направите по-вкусна, като й поставите една лъжичка зехтин. При констипация направете следното: сипете в чаша малко портокалов сок, една лъжичка зехтин и отново портокалов сок. Той "поглъща" дъха на зехтина и сместа не е неприятна за пиене. Тези, които понасят зехтина, могат да пият по една супена лъжица всяка сутрин на празен стомах. Това помага (освен при констипация) при язва на стомаха.
      5. Премахнете запържените ястия. Дори на здравите хора тези ястия обикновено причиняват неприятни киселини в стомаха.
      6. Яжте по-малко картофи и повече ориз. Препоръчително е да консумирате картофи не по-често от 1-2 пъти в седмицата. През останалите дни е добре картофите да се заместят с пълноценен (неолющен) ориз. Той има висока хранителна стойност и заслужава да заеме първостепенно място в хранителния ви режим. Добре е винаги да варите картофите необелени. Печените картофи може да ядете заедно с кората, така са по-полезни.
      7. Яжте пшеница - варена и покълнала. Тя има високи хранителни качества и заема важно място в хранителния режим на йогите. След сваряването може да подсладите пшеницата с малко мед, да прибавите масло и смлени орехи, фъстъци или бадеми. Покълналата пшеница се приготвя по следния начин: измива се добре определено количество и се накисва в съд с вода (може да се постави и в широк плитък съд - тава) в продължение на 18 ч. След това водата се излива и съдът с пшеницата се покрива с мокра кърпа, за да се поддържа необходимата за покълването влага. Така пшеницата престоява още 16-18 ч, докато се появят кълнове. През това време се следи кърпата да бъде винаги мокра. При дъвкане на покълналото жито в устата се образува млечна каша. По желание към пшеницата може да се прибавят мед и счукани ядки. Смесването с мед трябва да става непосредствено преди консумацията (оставена с мед, покълналата пшеница се втвърдява и е невъзможно да се яде). Покълналата пшеница има по-голяма хранителна стойност от варената и суровата поради образуването на някои ценни вещества в резултат на покълването.
      8. Предпочитайте "местните" плодове. Плодовете на родна та страна са в биологическо равновесие с нашия организъм. Разбира се, не трябва да се отказвате от южните плодове, но ограничете тяхната консумация. Ако все пак имате слабост към тях, предпочитайте портокалите и мандарините пред бананите. Яжте също орехи, бадеми, лешници, фъстъци, кестени. Ябълката е един от най-хубавите плодове у нас. Яденето на ябълки на гладен стомах с продължително дъвкане регулира храносмилането и поддържа здравето на зъбите и венците.
      9. Избягвайте консервираните плодове и зеленчуци. Употребявайте вместо тях замразени и сушени плодове и зеленчуци. Предпочитайте натуралните плодови и зеленчукови сокове пред консервираните и газираните. Соковете се усвояват много бързо, като храносмилателната система изразходва минимална енергия. Пресните плодови сокове действат очистващо на човешкия организъм (плодовете трябва да бъдат узрели). Разнообразието на плодовете осигурява всички необходими хранителни вещества. Зеленчуковите сокове също са много полезни. Пресни сокове може да си приготвите според сезона с помощта на сокоизстисквачка от всички плодове и зеленчуци. Суровите сокове може да се прибавят към всяка храна. Това е особено необходимо при смесено (невегетарианско) хранене.
      10. Не яжте никога до насита. След нахранване трябва да са пълни приблизително две трети от обема на стомаха. Това на практика означава, че е необходимо да напускате масата, малко преди да почувствате засищане.
      11. Не пийте никога вода през време на ядене. Повечето от нашите храни съдържат достатъчно вода за работата на храносмилателната система. Поетите в повече течности само пречат на тази работа, като разреждат стомашните сокове. Това се отнася особено за онези течности, които съдържат алкохол или танин (вино, чай, кафе и др.). Йогийското правило е да се пие вода 1 час преди и 1 час след ядене. Но между две яденета може да се пие прясна и чиста вода, както и плодови сокове, като дневната норма се движи от 1 до 1,5 л.
      Йогите започват и завършват деня с изпиване на чаша вода, а дневно поемат най-малко 6 чаши.
      12. През време на ядене мисълта трябва да бъде заета единствено с храненето. Цялото ви внимание трябва да бъде насочено върху процеса на хранене. По този начин ще извлечете максимална полза от храната. Храненето трябва да става в тишина, спокойствие и добро настроение. Ако сте изморени, не сядайте на масата веднага, а изчакайте 15-20 минути. Когато сте нервирани, не трябва да започвате яденето, преди да се успокоите. Преди хранене индусите си мият грижливо ръцете и краката, както и устата. Този ритуал не ни засяга, но от хигиенна гледна точка е необходимо да мием ръцете и устата преди и след ядене.
      13. Бъдете винаги умерени в храненето, но в никакъв случай не е необходимо да претегляте и анализирате като аптекар всяка хапка. Важно е да се спазват основните принципи на естественото хранене.
      14. Не смесвайте никога в едно ядене плодове и зеленчуци, зърнени храни и мляко. Плодовете трябва да се ядат най-малко половин час преди другата храна.
      15. Един ден от седмицата се въздържайте от храна, като консумирате само вода, мляко или сокове.
      ПРИМЕРЕН СЕДМИЧЕН РЕЖИМ НА ХРАНЕНЕ
      Понеделник - млечен ден (първи разтоварващ ден). Целта му е да се даде почивка на храносмилателната система. Прави се очистване по един от разгледаните в "Хигиена на тялото" методи (английска сол, клизма и др.). Ако очистването е с английска сол, тя трябва да се вземе непосредствено след изпълнението на сутрешния йога сеанс, като след 1-1,30 ч става първото освобождаване на червата. След 15-20 мин се пие чаша топло прясно мляко (или кисело), на обяд се взема втора, а вечерта - трета чаша мляко. По същия начин се процедира при прилагане на друг метод за очистване - 15-20 мин след изпълнението му се изпива първата чаша мляко. През този ден трябва да се въздържате от ядене на хляб (пушене на цигари, пиене на алкохол).
      Вторник.
      Закуска. Овесени ядки или мляко. Овесените ядки се консумират сварени или сурови, след като са били накиснати предварително във вода от вечерта. Подслаждат се по желание с малко мед.
      Обяд. Оризова или картофена супа с малко зехтин, настъргани моркови и целина; няколко варени картофа и сирене.
      Вечеря. Кисело мляко.
      Препоръчително е този ден да не се консумира хляб, но ако не можете да издържите, яжте пшеничен, ръжен или типов хляб.
      Сряда.
      Закуска. Плодове съобразно сезона (сушените плодове се накисват във вода от вечерта). Ако се чувствате гладни, изпийте след 15 мин чаша топло мляко или чай със сирене и 1-2 филийки пълноценен хляб.
      Обяд. Обща храна, в която изобилстват пресните плодове (преди ядене) и зеленчуците (във вид на салата от моркови, марули, ряпа, домати, краставици, чушки и др.)
      Вечеря. Лека храна.
      Четвъртък - плодово-зеленчуков ден (втори разтоварващ ден).
      Закуска. Пресни или сушени плодове.
      Обяд. Салата със зехтин и лимонов сок; варено или покълнало жито с мед и счукани ядки (орехи, бадеми, лешници, фъстъци).
      Вечеря. Плодове (може и малко жито).
      През този ден не трябва да се приемат никакви белтъчни храни (мляко, сирене и др.). Тези, които искат да отслабнат, може да ядат през целия ден само плодове или сутрин и вечер плодове, а на обяд - зеленчуци. Може също да се пият само сокове - сутрин и вечер плодови, а на обяд - зеленчукови.
      Петък - оризов ден. З зависимост от теглото може да има два варианта.
      Първият вариант е подходящ за хора с нормално тегло:
      Закуска. Мляко с ориз или оризово брашно.
      Обяд. Доматена или спаначена супа с ориз; салата; сарми от прясно или кисело зеле или лозови листа с ориз. По желание може да подбирате различни видове ястия с ориз, комбинирани с пресни зеленчуци. Хлябът трябва да бъде пълноценен.
      Вечеря. Мляко с ориз.
      Втори вариант (при наднормено тегло):
      Закуска. Мляко с ориз без захар (може с лъжичка мед).
      Обяд. Ястие с ориз.
      Вечеря. Мляко с ориз.
      При този вариант не трябва да се консумира никакъв хляб. Всъщност за пълните хора петъкът е третият разтоварващ ден (безхлебен).
      Събота.
      Закуска. Варено или покълнало жито, чаша прясно мляко или чай (липов, шип-ков и др.) с извара (сирене).
      Обяд. Обща храна (вегетарианска). Хлябът трябва да е пълноценен.
      Вечеря. Кисело мляко, сирене или извара с масло и препечен хляб.

      Неделя - обща храна. Това е денят, в който ако последователят е на път да откаже месото по "постепенния" метод, допуска ядене на леки меса (пилешко или риба). Обикновено в неделя човек прекарва със семейството си и може да се "отпусне" малко (в допустимите йогийски граници), като се има предвид, че другият ден е разтоварващ.

      Този режим е само примерна схема, по която може да регулирате вашето хранене. Разтоварващите дни трябва да се спазват стриктно. През останалите дни може да комбинирате най-разнообразни храни, като се съобразявате с това те да бъдат по възможност 60-80 % в суров вид. След известно време (месеци, години) млечният ден може да стане воден (пълно въздържане от храна). През водния ден освен очистването на червата (Басти) се изпълнява и очистване на стомаха(Кунжала). В петък (при оризовия ден - втори вариант) 3-4 часа след привършване на обяда по желание може да се прави хигиенното упражнение Вагхи (вж. "Хигиена на тялото"). Тези, които все още не са се отказали от месото, може да го консумират не повече от два пъти в седмицата (например в сряда и неделя), но само на обяд, като месната храна се "уравновесява" с много пресни плодове и зеленчуци. В резултат на този седмичен режим - отначало с въвеждане на 2 разтоварващи дни (понеделник и четвъртък), авторът намали теглото си от 107 на 78 кг в продължение на по-малко от 6 месеца. След това с въвеждането на 1 ден въздържане от храна (понеделникът от млечен се превърна във воден ден) и при спазване на двата разтоварващи дни - четвъртък е плодово-зеленчуков, а петък - оризов, за една година и няколко месеца авторът стигна до нормално според Йога тегло - 62-63 кг при ръст 182 см. Това тегло той поддържа постоянно в продължение на повече от 20 години с минимално отклонение 1 кг. Разбира се, не трябва да се забравя, че ефектът от този режим на хранене е благоприятен само когато се съчетава с редовно практикуване на останалите елементи на Йога - Пранаяма, Асана, Крия и Концентрация. След като практикуващият достигне нормално тегло, добре е да премине само на един разтоварващ ден (например понеделник) - воден за предпочитане.



Последна редакция: сб, 07 фев 2015, 00:07 от AnMary

# 1
  • Мнения: 1
Занимавам се доста активно с йога от година и половина. Според мен е най-добре да се започне с йога за начинаещи при добър инструктор. С негова помощ най-точно човек може да се ориентира каква йога практика е най-подходяща за него самия. Нека не забравяме, че йога не е гимнастика, тя е философия, мироглед и начин на мислене. Затова мисля е нужно човек да има добър съветник за да открие по-дълбоките неща.

# 2
  • Мнения: 417
Наскоро и аз се запалих (може би малко силно казано) по йогата от една приятелка.Не се занимавам чак толкова сериозно (а и не мога) ,че да обръщам внимание на храненето,просто правя упражнения,които намирам в нета.
Иначе не ми харесва този вид йога (не знам кой от всичките),където има прекалено много медитация и неща от сорта. Laughing
Като цяло поначало някои от упражненията не изглеждат трудни,но като пробваш ,ти изпукват костите.  hahaha

# 3
  • Мнения: 2 761
Да,практикувам вече 10 години и за това време съм открила колко много плява има около съвременното тълкуване и прилагане на учението.От къде са линковете-няма посочен източник? Темата за храненето от книгата на Евтимов ли е? 80% суровоядство с ориз и по-малко картофи, или хляб-как точно става? В йога се казва,че храната трябва да е прясно приготвена,а не суровоядна.При положение,че се знае родината на възникване на йога близо до ума е,че тези хора на сурова храна не могат да оцелеят и йогите сурово не ядат!Освен онези дето са се оттеглили от света и ровят в гнездата на птичките за яйца-при липса на друго и раджастичната храна става за ядене. Simple Smile
Отделно йога е свързана с аюрведа и няма нищо общо с модното наименование йоган.Има още много какво да се чете и разбира по темата,но то идва с практиката,а не с четенето.

# 4
  • Мнения: 1 273
Една дългогодишна почитателка на йога, медитация, хранене по аюрведа, ходила в Индия, учила аюрведа и правеща аюрведични масажи наскоро я оперираха от рак.
Както написах в една друга тема, това хранене е високовъглехидратно, няма качествени белтъчини, липсва вит. Д и Б12, унищожава мускулатурата, защото при липса на качествени белтъчини организмът се самоизяжда, включва храни, които причиняват хранителни непоносимости - зърнени, бобови, млечни.
Следвам вм нвх и диетата от палеолита.

# 5
  • Мнения: X
Една дългогодишна почитателка на йога, медитация, хранене по аюрведа, ходила в Индия, учила аюрведа и правеща аюрведични масажи наскоро я оперираха от рак.
Това какво общо има? 
Скрит текст:
Имам роднина, на 67 години, който цял живот е следвал ВМ НВХ без да знае, просто храната му винаги е била основно месо и зеленчуци, сега се е "уредил" с високо кръвно, прекаран инсулт, болно сърце и диабет.Пие по една шепа хапчета сутрин, обед и вечер.
Ако твоята позната беше критерий за болестта рак, досега всички индийци да са се затрили.

Та, толкова САМО за връзката храна-болести.

# 6
  • Мнения: 417
Една дългогодишна почитателка на йога, медитация, хранене по аюрведа, ходила в Индия, учила аюрведа и правеща аюрведични масажи наскоро я оперираха от рак.
Това какво общо има? 
Скрит текст:
Имам роднина, на 67 години, който цял живот е следвал ВМ НВХ без да знае, просто храната му винаги е била основно месо и зеленчуци, сега се е "уредил" с високо кръвно, прекаран инсулт, болно сърце и диабет.Пие по една шепа хапчета сутрин, обед и вечер.
Ако твоята позната беше критерий за болестта рак, досега всички индийци да са се затрили.

Та, толкова САМО за връзката храна-болести.

От човек до човек има разлика,не можем да определим кой кога ще умре,по това как се храни или спортува.  Simple Smile Peace

# 7
  • Мнения: 1 273
Категорично смятам, че има връзка между хранене и болести. Вече казах какво ми е мнението за аюрведичното хранене. Въпрос на време е да се явят проблеми - зъби, нервна система (безсъние, например), анемия, автоимунни заболявания и т.н. Поне за своя организъм гарантирам, че това би се случило.
Иначе хората във вм нвх темата редовно си правят кръвни изследвания и нещата се виждат.
Хранене с месо и зеленчуци е Дюкан, а не вм нвх, още по-малко палео, но пак нещо ме съмнява.

# 8
  • Мнения: 2 761
Темата е за йога и храната доколкото касае системата,а не кой какъв режим следва за себе си без да се занимава с йога.Не знам на кой какво му е мнението за аюрведа,но там се яде всичко,без изключване на хранителни групи и без залитане в крайности(едно за сметка на друго,както е в палео и пр. диети).Така че който не е запознат да си направи справката от надеждни източници и тогава да дойде да се изкаже.
Връзка болест-храна има само,когато режима е ограничаващ и изключващ, и се спазва години-пак да дам палеото за пример.При аюрведата нещата се изменят постоянно,така че който го може и знае няма да пише подобни нелепости.

# 9
  • Мнения: 1 273
Типичното аюрведично хранене е лакто-вегетарианско, най вече зърнени и бобови. Месото не е препоръчително.
Палеото е с доказан лечебен ефект при автоимунни проблеми, които са повсеместни, всъщност имам непоносимост към глутен, млечни, зърнени, бобови, добре че е палеото. Вм нвх доказано лекува неща като епилепсия и СПКЯ. Не съм човек на крайностите, но всеки сам може да прецени на кой режим се чувства по-добре и на кой по-зле. При автоимунни заболявания зърнени, бобови, млечни са убийствени за много хора. Палео и вм нвх действат добре и при диабет, който е изключително масов в обществото ни.

# 10
  • Мнения: 1 307
Теорията за трите гуни е един от фундаментите на индийската мисъл.
 В интернет има достатъчно подробна информация по темата , ако някой се интересува
 ето ви един линк по темата


http://ayurveda-bg.com/index.php?option=com_content&view=art … id=11&lang=bg

# 11
  • Мнения: 2 761
Йога е за здрави хора.Моля не ни занимавай повече със здравословните си проблеми и притеснения.

# 12
  • Мнения: 9 991
Явно ще стане поредната тема за и против месото, няма да влизам в полемики. Цитата е от Хата йога на В. Евтимов. Йогите месо не ядат, което не ги прави безсмъртни, нито месоядците са. Няма болести от липса на месо, нито се дебелее. 12-13 години не ям месо. Нивата на хемоглобина и подобни са ми в норма, да не кажа добри. Нямам безсъние и тем подобни и е явно, че не съм умряла от рак Shocked. Да си йога и да ядеш месо е смешно, колкото и години да правиш асани.
Започва се с Хата йога, тя е за тялото. Само след като се прочисти организма, може да се  продължи с други практики. Принципно, където и да се хванеш, няма да е зле, само гледай да не е шарлатанин, че сульо и пульо дава уроци. Дори да не спреш месото, гледай учителя ти да не яде, иначе 100% е шарлатан и лицемер. В йога насила няма, има само препоръчителни практики, щом учителя не практикува това, което препоръчва..... си прави изводите сама.

Ор, при все всичките глупости дето пишеш, поредната. Йога не е за здрави хора, а който я практикува, следва да е здрав.

Последна редакция: чт, 05 фев 2015, 18:10 от adelinda

# 13
  • Мнения: 4
Мога ли да попитам за добър инструктор във Варна?

# 14
  • Мнения: 1 307
Йога е за здрави хора.Моля не ни занимавай повече със здравословните си проблеми и притеснения.

Аууу, това е направо злобно!
За здрави хора?!?!?!?!!? и , какво означава "здрав"?



Общи условия

Активация на акаунт