Готварската книга на „Искам да кажа...“

  • 302 731
  • 1 151
  •   1
Отговори
# 1 125
  • Мнения: 10 874
Пастет от пилешки дробчета, препоръчан от desivalko_

Бързо, лесно и много, много вкусно!
Да се допълня, че половината направих чист пастет, другата половина с маслини и магданоз.

Продукти за 4 купички :

500 гр. пилешки дробчета
4 с.л. зехтин
120 гр. краве масло
80 мл. течна млечна не подсладена сметана
2 моркова
1 глава бял лук
1-2 скилидки чесън
сол и черен пипер на вкус,кимион
чубрица или мащерка
шепа наситнен магданоз
по желание - 2 с.л. прясно изцеден лимонов сок

Приготвяне:

Измийте и подсушете пилешките дробчета.
Сотирайте в 2 с.л. зехтин + 20 гр. масло настърганите моркови,нарязаните лук и чесън,докато омекнат.Посолете на вкус,поръсете млян черен пипер и щипка сушена чубрица или мащерка.
Прехвърлете задушените зеленчуци в купата, в която ще пасирате пастета .
В същия съд загрейте 2 с.л. зехтин и запържете пилешките дробчета от двете страни .
Посолете на вкус,поръсете млян черен пипер и кимион.
Дробчетата трябва да останат сочни,не ги препържвайте.
Прехвърлете и тях в купата при зеленчуците.
Добавете сметаната и 50 гр. от кравето масло.
Пасирайте до хомогенност.
Ако има нужда,подправете сместа с още подправки до желания от вас вкус.Аз добавих лимонов сок,който идеално тушира леката горчивина на дробчетата.
Разпределете пастета в купички,заравнете.
Разтопете останалото краве масло,посолете го и го ароматизирайте с малко мащерка или чубрица.
С помощта на лъжичка сипете от маслото във всяка купичка,докато пастета се покрие плътно.
Приберете купичките в хладилника за 1 час,за да стегне пастета.

2в1:
Пастет и аз съм правила по горе-долу същата рецепта само, че със свински дроб. Единствено като го задушавах сложих и малко червен вермут/мартини, та хем придаде аромат, хем балансира вкуса с леката сладост.

Lucie
Само да ви светна, че към пастета много върви и малко индийско орехче, става съвсем като купешки!

# 1 126
  • Мнения: 10 874
Домашна лимонада на etty775

Слагам на оЧо сок от бъз - концентрат(правя си го) , един-два лимона, мента, прясна или сушена(вчера си взех от Одрин, страхотна, сушена) и вода, газирана вода или спрайт в еднолитрово шише, нагаждам по вкус общо взето!

# 1 127
  • Мнения: 10 874
Квас на Жълто Цвете

Квас се забърква от пълнозърнесто брашно (пшеничено, ръж, лимец) и вода (аз използвам изворна). Обаче брашното трябва да е истинско пълнозърнесто, а не някое менте. Прави се гъста каша от 2-3 л брашно и вода в буркан покрит с марля или надупчена капачка, на топло. Всеки ден се подхранва с брашно или вода, или и двете. За 4-5 дни трябва да започне да се надига и да прави балончета и значи е готов квасът. Това е най-общо.

# 1 128
  • Мнения: 10 874
Картофена крем супа с крутони на Алечка
 
Картофената крем супа ясна - варя картофи, чушка, лук, морков. Пасирам, слагам прясно мляко, подправки.
Крутоните - хляб на кубчета, подправки (кой каквото обича). Ръся зехтин и бъркам да залепнат подправките. Пека на сух тиган, като бъркам от време на време.

# 1 129
  • Мнения: 10 874
Крем супа от червена леща на Алечка
 
Задуших чушка, лук, морков, чесън. Лещата я измих и я бухнах при зеленчуците, сложих и подправки. Залях с вряла вода от каната и варих малко. Много бързо стана. Накрая пасирах (не вадете пасатора, като сте натиснали копчето,  особено ако преди това сте си изчистили кухнята!). И крутони направих.

# 1 130
  • Мнения: 10 874
Червена леща на selleste

Червена леща правя често, понеже става страшно бързо, а е и много вкусна. Слагам леща, лук, накълцана чушка, морков, понякога пускам и един картоф. Ако няма картоф, може и да не пасирам. Подправям само със сол и куркума.

# 1 131
  • Мнения: 10 874
Свински хапки по китайски на karzz

Месото го режа на малки хапки. Овкусявам ги леко със сол и чер пипер.Овалвам ги в брашно и ги запържвам в сгорещено олио.Добавям им лук,морков,чушка-зелена и червена,нарязани на тънки лентички,гъби.Добавям и замразен китайски микс.Всичко да се запържи лекичко.Когато е почти готово добавям малко соев сос,чубричка и наситнен пресен магданоз.
Слагате каквито зеленчуци имате.
Правила  съм и с пилешко.
Искам да пробвам и с оризови спагети и кълнове,ако намеря.





# 1 132
  • Мнения: 10 874
Идеи за гирос

mariat
В магазина до нас продават в пакет по 10 замразени питки за гирос. Подготовката им е, че 5-10 минутки трябва да постоят преди да се мушнат във фурната. Децата ги хапват по различен начин- мажат сметана или кетчуп, после кашкавал и редят салам, шунка, царевица.... Запичат се леко и са много вкусни.

tuty
Аз от тези пити правя нещо като солени палачинки. Мажа масло, лютеница или кетчуп, слагам колбас, маслини, сирене, кашкавал, краставички и каквото още има;)
После завивам на руло, бучвам една клечка за зъби за да не се разтварят много и пека. Стават хрупкави по краищата, а отвътре са мекички от пълнежа. Бурито ги нарича дъщеря ми, аз  повече ги оприличавам на дюнер;)

# 1 133
  • Мнения: 10 874
Ориз „Арборио“ със зеленчуци на buni

Оризът стана много вкусен, задуших го с моркови, чушки и лук и му наливах по-малко зеленчуков бульон (съотношение 1:4), подправих го с риган и куркума. Свалих го от котлона преди да му изври цялата вода, после си я пое.

# 1 134
  • Мнения: 10 874
Солен пай с пилешко, бекон и моцарела на rummi_pl

Значи това надмина всичките ми очаквания. Толкова вкусно нещо не съм яла ... не знам от кога.

Външния вид не е на висота, както винаги. Явно ще трябва да си закупя малко посуда. Това трябваше да го опека във форма за кекс, която все още нямам 😁







Продуктите са 400-500 гр тесто (от универсалното) направено на малки топчета. 1 чаша нарязан бекон, 1 чаша нарязано пилешко, моцарела, малко чесън, черен пипер, магданоз, малко олио и 1 чаша сос алфредо. Има КЛИП.
И понеже остана тесто направих още кренвиршки и питка с масло и сирене 😂

# 1 135
  • Мнения: 10 874
Кекс със сусамов тахан, препоръчан от Essentiall

Аз замени пудрата захар с обикновена.
И сложих 50:50 олио/зехтин
Както и 50:50 сусамов тахан/био лешников тахан.
Вземам си ги от една фирма до Плевен, невероятно качество и вкус.

Необходими продукти
3 яйца
1 1/2 ч. ч. пудра захар
1 ч. ч. зехтин
1/2 ч. ч. сусамов тахан
1/2 ч. ч. прясно мляко
1 ч. л. бакпулвер
2 ч. ч. брашно
2 с. л. орехови ядки

Начин на приготвяне:

Разбийте яйцата и захарта с миксер. Добавете зехтина и студеното прясно мляко. След това добавете сусамовия тахан, накълцаните орехови ядки и брашното, разбъркано с бакпулвера.

Намаслете формата за печене и поръсете обилно със сусам, който ще полепне по нея. Излейте сместа и изпечете кекса до суха клечка в предварително загрята на 180 градуса фурна.

Охладете го напълно и го обърнете върху поднос.

# 1 136
  • Мнения: 10 874
Идея за съхраняване на лозови листа от mariat

Леля ми има странен, но много ефективен начин за съхранение на лозовите листа. Ползва пластмасови шишета от минерална вода, кола, фанта. Трябва да са идеално подсушени. Прави купчинки от 6-7 листа, завива като сърма и мушка през отвора. И така докато го запълни. После съхранява на тъмно и хладно. Ще я питам за подробности, но наистина листата се запазват свежи, крехки и най- вече цели. Като дойде време за употреба шишето се разрязва.
Едит.
Инфо от първо лице.
Листата се берат и се оставят половин ден да изпръхнат. После се навиват на пурички и с пръчка се мушкат до дъното на бутилката. Пълни се шишето до колкото е възможно и се затваря стегнато. После на студено и тъмно.

# 1 137
  • Мнения: 10 874
Макарони с риба тон на Алечка
 
Рецептата е на съфорумка.

Сварих макарони (аз обичам ония като спиралки 😂). Направих сос Бешамел. В него сложих риба тон, царевица,  сол, черен пипер. Обърках с макароните, сипах в тавичка, настъргах кашкавал и запекох.

# 1 138
  • Мнения: 10 874
Ризото с манатарки, препоръчано от Лято

Необходими съставки:
ориз 1 чаена чаша, най-добре ориз сорт арборио
манатарки 50 грама сушени
лук 1 брой
чесън 2 скилидки
краве масло 100 грама
бяло вино 1/2 чаена чаша
пармезан 50 грама

Рецептата:
Ризотото с манатарки не е просто ориз с гъби, а специален сорт ориз, приготвен по определен начин с точно определен вид гъби. За приготвянето на ризото най-често се използва ориз от сорта арборио, тъй като той не се разварява така като българския бисерен ориз например, а точно това е идеята на ризотото - оризовите зрънца да не се превърнат в оризова каша, а да останат цели. Манатарките пък са едни от най-ароматните и вкусни гъби, на които човек може да попадне. България е богата на гъби от различен вид, манатарките също се срещат не рядко в планинските райони на страната. Това прави гъбите манатарки и достъпни за българския потребител, като най-често може да попаднете на сушени манатарки. Затова ако ви попаднат манатарки не пропускайте да приготвите ризото с манатарки. Рецептата е бърза и лесна, а полученото ястие е с уникален аромат на горски гъби. Въпреки че ризотото с манатарки е основно ястие, може да го сервирате и в като гарнитура на всякакъв вид месо, а ако допълните порцията ризото с манатарки с чаша фино розе или бяло вино ще получите изискана и ефектна вечеря.

Първата стъпка от рецептата за ризото с манатарки е подготовката на продуктите. Сушените манатарки заливате с около литър топла вода и ги оставяте да престоят около 30 минути.Измивате ориза и го отцеждате много добре от водата, най-лесно това може да стане в ситен гевгир или голяма цедка. Лука и чесъна почиствате и нарязвате на ситно.
След като манатарките са набъбнали ги отцеждате от водата, нарязвате ги на парченца и ги задушавате за 1-2 минути в 2-3 супени лъжици сгорещено масло. Половината от останалото масло загрявате в дълбок тиган или тенджера и изсипвате в него лука и чесъна, разбърквате и след около минута добавяте и отцедения ориз, след което отново разбърквате добре. Добавете манатарките и отново разбъркайте.
Идва моментът в който малко по малко трябва да добавите течностите. Първо добавяте виното и разбърквате добре. След като се изпари добавяте 1 чаена лъжица сол и една ½ чаена чаша от водата, в която са стояли гъбите, след като оризът поеме течността добавяте още ½ чаена чаша и повтаряте процедурата докато гъбения бульон свърши. Може да ползвате и гъбен бульон на кубчета, но ароматът му е твърде силен и леко изкуствен, което ще притъпи аромата на горките гъби.
След като сте добавили общо един литър течност, добавете и останалото масло и пармезана и разбъркайте добре.

# 1 139
  • Мнения: 10 874
Бисквитено тирамису на desivalko_

Моя измишльотина, ама много вкусна.

Обикновени бисквити с масло, пакет и половина, еспресо кафе 1ч.ч с две лъжици захар- студено. Крем- 1 литър пр.мкяко, 1ч.ч захар, три яйца, 3 с. л.брашно, бучка масло, и 0.200 гр. Заквасена сметана с 3 с.л.захар.сварявате крема без сметаната, след като се охлади се слага и тя, разбърква се с лъжица и започвате да редувате, бисквити с кафе, крем и тн. Накрая поръсваме с горчиво какао.

Общи условия

Активация на акаунт