Готварската книга на „Искам да кажа...“

  • 302 895
  • 1 151
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 10 874
Овесени питки на Янтра

Значи за у нас слагам към 400-500гр сирене, 7-8-9-10 яйца, колкото имам, 4тинка масло от малко пакетче - разтопено, и сипвам фини овесени ядки докато се сгъсти, ама не прекалено, че те поемат. И оставям за половин час да поемат овесените ядки течността(ако мноооого НЕ ме мързи го забърквам от предната вечер). Ако съм прекалила с овесените ядки слагам още 1-2 яйца, ако е рядко - слагам ядки. С гъстота да се сипва с лъжица и да остава на купчинка. Пека на 220 - не на 180, стават сухи на 180. И те това е. Пробвала съм да слагам сусам, ким, квото ми дойде на ум за овкусяване, ама и без нищо ги ядем. Макс 1-2 ванилии да сложа.
Адски мързеливо и бързо става. Моите деца не го ценят колкото палачинки и гофрети, но го ядат. И е съвсем хубаво като състав.

# 571
  • Мнения: 10 874
Карфиол на фурна от mariat

Карфиол на средни розички се вари за 5-6 минути. После се слага в студена вода. Изцежда се и се оставя ако има време в хладилник, за да се изстуди още малко. Подходящ съд се омаслява, слага се карфиола, залива се със смес от яйца и сирене. В тиган се слага масло/зехтин и се запържва галета. Добавя се връзка магданоз и копър към галетата, обърква се хубаво и се слага равномерно върху сместа от яйца и сирене. После се настъргва кашкавал и се запича. Може и малко пармезан да се поръси за още по- ароматно. Овкусяването е сол, черен пипер.
Какво още може да добавиш- пушен кашкавал, малко сметана, прясно мляко, топено сирене, 1 кубче гъбен бульон, пармезан, черен пипер.

Последна редакция: пн, 29 окт 2018, 01:22 от Лале в дъжда

# 572
  • Мнения: 10 874
Лесна туршия на mariat

Листа и глава целина
Моркови
Зеле
Карфиол
Чушки
Зелени домати
Краставички
По избор и според наличностите. Аз я правя само моркови и карфиол.
Зеленчуците се пълнят в буркан. От горе се заливат с марината в
съотношение= 1 л. вода, 35 гр. сол+ 1 ч.л. захар и щипка синапепено семе. Затварят се бурканите(не със сила). Оставя се на студено 10-15 дни. Остатъка от марината се изхвърля.
Доматите, чушките, краставичките се дупчат с вилица.

# 573
  • Мнения: 10 874
Кюфтета на фурна от mariat

Аз ползвам кайма смес, добавям на ситно гъби, настъргани и хубаво изцедени тиквички, подправки, яйце. Оставям да престои и да поеме подправките. После в средата на всяко кюфте слагам и парче кашкавал. Може да добавиш и кис. краставичка на ситно, люта чушка или пипер от едро смлени люти червени чушки.

# 574
  • Мнения: 10 874
Кебапчета на Жълто Цвете

Кайма и сварени картофи. Добавям яйце и къри на прах. Правя малки кебапчета, ок. 5-6 см дълги. Имат леко екзотичен вкус и много се харесват, когато традиционните кюфтенца вече са омръзнали до смърт.

# 575
  • Мнения: 10 874
Телешки кюфтета по ловджийски, препоръчани от so what?

Продукти:
1 кг телешка кайма
2 глави лук
1 яйце
1 с.л. горчица
1 с.л. семки от люта чушка
чубрица
3 с.л. олио
250 г домати от консерва
8 зърна черен пипер
червен пипер
1 дафинов лист
50 мл. ракия
чесън на прах
сол
2 стръка пресен лук

Телешката кайма (1 кг) се омесва с 1-ата глава лук, настъргана на ситното ренде, яйцето (1 бр), горчицата (1 с.л.), чубрицата и семките от лютите чушки (1 с.л.). Оформят се кюфтета, които се опържват в горещо олио от двете страни до пълна готовност. Другата глава лук се нарязва на ситно и се задушава в горещо олио. Щом лукът стане прозрачен, се залива с ракията (50 мл.) и се оставя за 2-3 минути на тих огън. Прибавят се пасираните домати (250 г) и подправките. След 3 минути се слагат и кюфтетата и ястието ври още 5 минути. Дафиновият лист се отстранява.

# 576
  • Мнения: 10 874
Кашкавален пай на mariat

Бих замесила някакво тесто, или ще ползвам бутер тесто, което като сложа в кръгла тава(аз винаги ползвам и хартия за печене), ще набода с вилица, за да не се надуе. Но бих облепила и стените на тавата. Слагам да се позапече леко. През това време си разбивам яйца, малко сметана за готвене, настърган кашкавал, малко обикновено сирене....каквото друго се сетиш, че ще му хареса- примерно на ситно нарязана шунка(може да е препечеш предварително). Сместа да е гъста! От горе може да наредиш ленти от тестото но пак да са надупчени. Минаваш ги с четка с малко жълтък. Може да ги поръсиш със сусам, ким, маково семе и запичам.

# 577
  • Мнения: 10 874
"Постен" гювеч на Малко Трънче

червени и зелени чушки,цели доматчета,броколи,чесън,магданоз,тиквички патладжан и пащърнак.ЛМ добави няколко наденички,а аз горгонзола,сол и зехтин.Като се изпече,добре облепено с алуминиево фолио,пусна доста сос.В него добавих предварително сварена паста и още горгонзола,запекох за около 5 минути.Стана за около час и изпи доста бяло винце.

# 578
  • Мнения: 10 874
Бързи бухтички, препоръчани от Тонка*

Ще добавя само, че не ползвам ванилия и пудра захар. Ядем ги с мед. И също така олиото трябва да е много, около 3 пръста. Първо се загрява почти до пушилка, после за няколко минути се маха от котлона, след което се намалява температурата на котлона и започва пърженето. Бухтите не трябва да стават много бързо, защото отвътре ще са сурови.

# 579
  • Мнения: 10 874
Пиле по индийски на svetal4o27

В една купичка с олио сипвам една лъжица от масалата, разбърквам и всяко крилце го овъртолвам в тая смес и редя в йенска тавичка. Съвсееем малко водичка ливвам отгоре и пека във фурната. Не е лошо, но повече ми харесват моите си - натрити с лимон и после овъртолени в смес от олио и соев сос. Като ги изпека хубаво, да хванат хрупкава коричка, много ги обичам.

# 580
  • Мнения: 10 874
Пълнени пилешки бутчета с гъби на svetal4o27

Напълни ги с гъби, бекон и кашкавал и ги опечи в компанията на артисалите гъби с малко бяло вино и масло.

Последна редакция: пт, 27 окт 2017, 08:51 от Лале в дъжда

# 581
  • Мнения: 10 874
Извара на svetal4o27

Слагаш 1 л мляко на котлона да заври и сипваш 1 с.л. оцет. Като се пресече, го прецеждаш през цедка и правиш компреса.

# 582
  • Мнения: 10 874
Мъфини с банани, препоръчани от Сбъдваща мечти

Ползвах тази рецепта, но намалих захарта с една трета, станаха достатъчно сладки. Много лесна рецепта, вкусни са и търпят вариации - можете да добавите ядки, шоколадови перлички, какао... От една доза излизат 25 мъфина.

Продукти
1 и 1/2 ч.ч. брашно
1 пакетче бакпулвер
1 пакетче ванилия
1 яйце
1 ч.ч. захар
1/2 ч.ч. кисело мляко
1/2 ч.ч. олио
3 банана

Метод на приготвяне
Фурната се загрява на 180 градуса.
Брашното се пресява, заедно с бакпулвера и ванилията. Яйцето и захарта се разбиват на пяна. Добавят се олиото и киселото мляко. Сместа се разбърква добре. Постепенно и при непрекъснато бъркане се добавя и брашното.
Обелените банани се намачкват с вилица и се изсипват към сместа. Разбърква се добре, но с лъжица, не с миксер.
Във всеки отвор на формата за мъфини се слага по една хартиена кошничка. Пълнят се до 2/3 от обема им, защото по време на печенето мъфините бухват. Пекат се около 25 минути. Проверете дали са готови с клечка за зъби - щом я боднете, тя трябва да излиза суха.

# 583
  • Мнения: 10 874
Сладкиш Галактобуреко, препоръчан от Ая

за любителите на кремообразни десерти горещо  препоръчвам сладкиша, намалих захарта наполовина

Необходими продукти:
1 пакет точени кори
100 г краве масло   за крема:
1,5 л прясно мляко
4 яйца (размер L)
3/4 ч. ч. захар
100 г краве масло
1 ч. ч. пшеничен грис
1 ванилия
кората от 3 портокала   за сиропа:
1 1/2 ч. ч. захар
сокът от 3 портокала
сокът от 1/2 лимон
50 мл портокалов ликьор
1 ванилия

Начин на приготвяне:   
Млякото за крема се загрява в съд на котлона, заедно със захарта и настърганата кора от портокалите.
   
Когато захарта се разтвори, се прибавя грисът, оставя се сместа да се сгъсти и се добавят разбитите яйца (първо се темперират с малко от горещата смес) и ванилията. Дърпа се от огъня, разбърква се, и пак се връща на огъня. След 2–3 минути, щом кипне и се сгъсти леко, кремът е готов.
   
Прехвърля се в купа и щом леко се охлади, към него се прибавя нарязаното на кубчета масло. Бърка се докато маслото се разтвори напълно.
   
Квадратна тава се намазва с разтопено масло и в нея се поставят половината точени кори, като всяка се маже с разтопено масло. Корите се застъпват така, че да стърчат от четитите страни на тавата.

Върху намазнените кори се изсипва леко охладеният крем.
   
Отгоре се подреждат останалите кори, изрязани с големината на тавата, за да не излизат извън стените. Те също се намазват с разтопено масло.
   
Стърчащите кори се прегъват навътре и се намазват с разтопено масло. Десертът се нарязва на 15 правоъгълничета. Пече се в загрята на 190 градуса фурна, с вентилатор, за 15 минути, след това на 160 градуса за още 40 минути.
   
В касерола се смесват захарта, сокът от трите портокала, лимоновият сок, ванилията и ликьора за сиропа. Оставя се на котлона докато сместа се сгъсти леко.
   
След като сладкишът се изпече, се охлажда за 15 минути и тогава се залива със сиропа. Оставя се в хладилник за 3 часа.

# 584
  • Мнения: 10 874
Бульон от сварени пилешки гърди на Down Under

Днес сварих пилешки гърди да си имам за салати. Варя ги със сол, черен пипер на зърна, лук, морков, пащърнак, целина, магданоз и чушка.
Бульона изглеждаше супер и замразих един буркан, а и си сипах за утре. С лимон мисля да е ОК, нищо, че е топло.

Общи условия

Активация на акаунт