Наказвате ли за петица?

  • 30 767
  • 350
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 24 467
Хубаво това, но един от основните проблеми при натоварените психически хора е този, че не го съзнават и не щат да го.
Иначе е така- само нездрав човек може да наказва за петица /и не само/. Но болестите от този род са си епидемия в някои общества и кръгове.

# 181
  • Мнения: 2
Judy, напълно съм съгласен с теб. Това явно наистина е като епидемия сред родителите, тъй като в моя клас едно 80% процента от децата ги е страх от родителите им. Аз винаги съм знаел, че мога да споделя всичко с нашите, независимо от естеството, ние обсъждаме всякакви теми заедно от ежедневни проблеми до секс, политика и др. теми „за възрастни“. Естествено, възникват спорове, тъй като се получава сблъсък на гледни точки, възможно е след това и сърдити да има, но не ни пречи да сме в прекрасни отношения родител- дете(която граница въпреки всичко е ясно обособена). И аз съм сигурен, че част от това се дължи на факта, че те рядко са ме наказвали(само в най- краен случай(например: последното ми наказание беше преди 7-8 години, когато бях в трети клас. Сега ще съм 11-ти.)).

# 182
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Понякога епидемията е остра. Не само се очаква да наваксва детето пропуските на предците си, но и да докаже техните качества - дали са ген, грижа, опора, наставления.... тормоз - ама той между другото. Ако излязат по-по-най родители и хора защото детето е постигнало нещо, еееех...

# 183
  • Мнения: 3 181
Да раздвижа темата.
Още ми е далеч с моите деца и оценките.
Мен не са ме наказвали, но след 8 клас, в къщи си имаше система Mr. Green: за 6 ца получавам 5лв, за петица връщам на баща ми 5лв, за 4 връщам 10лв, за 3 и 2 нямаше, не се предполагаше да имам подобни оценки. При завършване на учебната година, ако имам само 2 петици, за всяка шестица за годината по предмет по 10лв. Така си изработвах парите. Ей, така джобни да ми дадат-не. Имах ме ценоразпис и за домакинска работа, трябваха ли ми пари, вършех съответно А, Б, С....
Знам, много сте възмутени, аз не бях. Научих се да ценя труда и парите.
Ценоразписа за домакинската работа беше след 5клас, естествено вършех много неща безплатно Joy

# 184
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не бих наказвала заради петица, но и не бих плащала за оценки.
Учениците учат, за да натрупат знания, които ще им трябват. За мен е важно да осмислят това. Има време, когато ще изкарват парите си със знанията си. Е, някои са изкарвали пари само, когато са получавали оценки и после  - край.
Признавам, че не съм въодушевена от петица и ми личи. Търсим пропуските и работим по отстраняването им - без наказания и без пари. Засега подходът ми дава добри резултати.

# 185
  • Мнения: 3 181
Не бих наказвала заради петица, но и не бих плащала за оценки.
Учениците учат, за да натрупат знания, които ще им трябват. За мен е важно да осмислят това. Има време, когато ще изкарват парите си със знанията си. Е, някои са изкарвали пари само, когато са получавали оценки и после  - край.
Признавам, че не съм въодушевена от петица и ми личи. Търсим пропуските и работим по отстраняването им - без наказания и без пари. Засега подходът ми дава добри резултати.
Ех, Лиляна, голяма драма имаш с това, че не работя, а си живея живота.
Изкарвала съм пари малко повече отколкото предположи....а всъщност това ли е най-важното в живота? Парите са средство, за да живееш по начина, по който искаш и ти дадат нужната свобода.
Споко, усмихни се, пий една бира и се радвай на живота Winkтой е прекрасен Laughing

# 186
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Исках да кажа, че с плащането за оценка у детето се създава погрешна представа за получаването на добри оценки.
Особено при по-малките. Ето защо и стипендии получават учениците след определена възраст.

# 187
  • София
  • Мнения: 62 595
само това оставаше, да им плащам за оценки!

# 188
  • Мнения: 3 181
Исках да кажа, че с плащането за оценка у детето се създава погрешна представа за получаването на добри оценки.
Особено при по-малките. Ето защо и стипендии получават учениците след определена възраст.
E, аз съм написала след каква възраст беше системата.

# 189
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
Абсолютно съм съгласна с мнението на Лиляна. Едно е при много изкарани шестици само от знания да купиш нещо на детето си, за да го зарадваш, както то е зарадвало теб, друго е да ги изкарва тия шестици, за да си получи джобните.
Не я прилагай тази система при твоите деца. Стимулирай ги да учат и придобиват знания, а не пари.

# 190
  • Мнения: 3 181
Аз съм доволна от системата, и не се оплаквам. Ще видим, може и да я приложа, има време. В голяма заблуда сте и тълкувате на теория, а аз от опит Wink

# 191
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
Е, естествено, че тълкуваме на теория, защото не сме го прилагали като опит. Аз и друго мога да кажа за това, което си писала, но ще си го спестя.

# 192
  • София
  • Мнения: 62 595
между другото, тези със заплащането на оценките, големи подигравки отнасят, защото ги смятат за зубрачи и то се вижда. Истинската награда е друга и другаде.

# 193
  • София
  • Мнения: 44 277
Т.е. ако учиш, за да изкараш пари не получаваш и знания... в теб нищо не остава - така ли?
За мен трудно ще изкарваш 6-тици ако не си научил и вникнал в материала...  все тая каква е причината...
А това с подигравките тип зубър, само тези, които ги мързи да учат и са общо взето двойкари си позволяват такива подигравки. Поне това е показал моя опит.
(никога не са ми плащали за оценки, нито аз имам намерение да плащам, но ако това е добра мотивация за някой да се старае и поглъща знания - защо пък не, после и за работа и работни успехи ви плащат нали - никой не си е върнал премиите и заплатите).

# 194
  • Мнения: 10 547
Зависи къде учиш. Има места, където и деветката се равнява на тройка в други.

Общи условия

Активация на акаунт