Отговори
  • Мнения: 4 841
Остаряването е естествен и неизбежен процес, с всичките му съпътстващи изменения на външния вид.

Наблюдавала съм много и различни реакции.
Например едната ми баба носеше бръчките и бялата си коса с достойнство, което ги правеше да изглеждат красиви. Другата ми баба се гримираше и обличаше неуместно за възрастта си, с твърдението, че е важно на колко се чувства. И ако по нейно време е имало пластични хирурзи и силикон, сигурно щеше да се докара до външния вид на херцогиня Алба, най-малко. Една любима моя леля буквално се скри от света след като започна да остарява, искаше да я запомнят млада и красива, отдаде се на доброволно отшелничество, и изтля в самота и жалби по отминалата ѝ красота. Майка ми отказва да слезе от осем сантиметровите си токове, които носи целогодишно, въпреки опасността от травми и болки в коленете и глезените - твърди, че дамски крак без токче е "грозна гледка"  Crazy
Вече са "на ход" моите приятелки. Техните реакции са също много полярни и разнообразни.

Понеже в няколко различни теми срещам отделни мнения на съфорумки, които очевидно също се вълнуват от този момент, реших да ви задам този въпрос. Този от заглавието на темата - какво са за вас младостта и красотата, и на какво сте готови, за да не ги загубите?
Не е задължително нещата да са драматични както при Дориан Грей. Дайте вашият оптимистичен сценарий. Ей така, просто имате възможност за изгодна сделка. Какво ще предложите?

Надявам се да не се плъзнем по плоскостта, че външния вид няма значение, и колко сме над нещата...

# 1
  • Мнения: 35 971
Така или иначе ще загубя и младост, и красота и нищо няма да мога да направя, за това няма да се тровя. Тоя години аз съм си ги преживяла, не са ми откраднати. За физическите сили и здравето ще ми е много, много по-мъчно.
пп на доста повече съм от съфорумките, които в другата тема жалеха, че стават на 30 г.

# 2
  • Мнения: 1 244
В темата за фраза, която мразим написах единствено това :" Не е важно на колко години си, а на колко се чувстваш"
Това го чувам обикновено от застаряващи дами, с инфантилно поведение и грим на
 клоун...горди от себе си, доволни от "младежкия си вид и излъчване". Кого заблуждават тези хора...
Ако и да се чувствам на 15, 40-те ми години са грозен факт  Mr. Green...лепнат върху лицето, тялото, мисленето ...

Припознавам се в твоята леля, която не иска света да я вижда стара и грозна. И аз не искам хората да ме виждат такава, но не бих прибягнала и до силикона и пластичната хирургия

Иначе, ако можех да сключа сделка с дявола, да му продам душата си за вечна младост, бих го направила  Mr. Green

# 3
  • Мнения: 414
Оптимистичния ми сценарий, е че ще се радвам на живота си и ще го живея както се чувствам добре, дори и когато тялото ми остарява. Ще нося "неподходящи за възрастта ми" дрехи, ще се включвам в занимания, които според някои не отиват на годините ми, ще пътувам и ще се чувствам... не млада, а жива.

За красотата - то и сега не я гоня особено, нито съм особено красива, така че няма да ми е така мъчно да изгубя каквото имам. Ако реша да се опитвам да я задържа по всякакви "неприемливи" методи ще е защото ми носи задоволство на мен, а не да правя впечатление на някой друг.

И ако нещата се развият така, сигурна съм, че ще се намерят хора да ми се подсмиват зад гърба как не съм се държала на годините си и как било смешно да се казва, че човек е на толкова години, колкото се чувства. Но мен и грам няма да ме притесни тяхното мнение.

Все пак трябва да се отчете, че в наши дни старостта може да е много години. В България "старец" ставаш някъде след 60, моите баби доживяха до 90 - това са 30 години живот. Една трета от краткия ни живот, пълна загуба е да го пропуснеш защото какво си мислели другите и как трябвало да бъде.

# 4
  • София
  • Мнения: 62 595
На Дориан Грей проблемът му не беше младостта, а дълбокото вътрешна празнота, страх и осъзнаване на празнотата.

# 5
  • Мнения: 6 993

пп на доста повече съм от съфорумките, които в другата тема жалеха, че стават на 30 г.
A?
Aз миналата година станах на 30. Въобще не се жаля, напротив, може да не съм от най-младите, но пък точно сега се чувствам във вихъра си и мисълта за старост и жалене ми е мноооооооооооооооого далечна.

# 6
  • Мнения: 35 971
в темата за завистта  Grinning

# 7
  • Мнения: 1 793
Аз никога не съм била красива, дори и като млада, така че красотата няма как да ми липсва. Не ме кефят бръчките, стриите, висящите меса, ама какво да се прави.

Липсват ми други неща, свързани (при мен) с идеята за младост - чувството, че си безсмъртен, че животът е пред теб и те очакват прекрасни неща. Интензивността на първите неща, които ти се случват. Чувството, че си жив на 100%.

Усещането за младо и здраво тяло, без болежки, без напомняне в костите, че вече ограничения има. Засилената креативност, която идва със спонтанността. Ако щеш и наивността, вярата в човека, в бъдещето, в приятелството, в доброто, преди да са ударили големите и тежки предателства. Живи близки, които времето е отнело.

Оптимистичният ми сценарий е, че една сутрин ще се събудя и ще съм върнала времето назад. Laughing

Старостта ме плаши не с погрозняване, а с присъщите ѝ болки, ограничения и самота. Честно казано се надявам да не я доживея. Rolling Eyes

# 8
  • Мнения: 9 865
Старостта ме плаши, защото с годините идват някакви обществено приети ограничения, това не носи, така не се гримирай, този цвят на косата е за по-млади и такива неща, с които не искам да се съобразявам.
Поставила съм си цели аз, като  остарея (което ще започне да става след 55 Joy), ще изглеждам така:
Скрит текст:
Обожавам начина, по който изглежда Линда. Става и за 26 и за 66.

и в по-реалистичен план може би така:
Скрит текст:
Mr. Green
Радвам се на жени, които изглеждат малко лудички за възрастта си.

# 9
  • Мнения: X
Още не е дошло времето, в което да пожелая младост и красота. Предполагам в един момент може и да ми се случи. Засега искам да съм жива и здрава. Мисълта, че майка ми си отиде без нито един бял косъм и красива та красива, ми се отразява - няма начин.

# 10
  • Мнения: 4 199
Мнението ми се покрива едно към едно с това на негативна. Плаши ме това, че не всеки може да остарее с достойнство и определено, не само по негова вина.
       Вчера пред нас падна един старец - както си седеше лошо му стана явно; падна напред като статуя, свестиха го, жалка гледка беше, едни кърви, той гледаше объркано и същевременно уплашено и почнах подобни размишления как човек с времето губи силите си, ума си, достойнството си и става  една бегла, жалка сянка на самия себе си...

# 11
  • Мнения: 12 473
Не се чувствам остаряла, а помъдряла..
И в тази връзка - определено не искам да си връщам младостта.
Болежките в тялото винаги съм ги имала - и на 20 и на 30 и 40.. (Когато спрях да спортувам активно - години ми трябваха докато тялото ми се адаптира пак.)
Сега вече съвсем не им обръщам внимание, а и се научих напълно да се контролирам. Не се плаша.. Защо?
Подвижна, енергична и постоянно заета съм. В чудесно психическо и емоционално здраве.
Имам познати, възхитителни жени на 50+, и съм сигурна че и аз ще изглеждам и ще се чувствам така.

Колкото до стил на обличане - единствената промяна е, че от тази година зарязах късите поли.
По-точно - удължих ги малко..))

Не знам какво значи да остарееш с достостойнство - мисля, си че точно на "стари години" можем да сме най-луди и свободно, защото сме си отгледали децата и ако сме доволни от себе си и живота - значи просто ще се забавлявам и експериментирам на воля.
Надявам се да пътувам много и тн.
Абе..виждам се като щастлива "пенсионерка" на голям круизен кораб.. Joy hahaha

# 12
  • Мнения: 6 365
В момента съм на 32 и според общоприетите норми трябва да съм доста по-развисната. Да, ама не. Голяма част от това, което наричаме "остаряване" всъщност е ефект  на цивилизацията. Плосък и увисващ задник? Ами кой седя 20 години на стол? Килограми, излизащи от контрол? Ами кой яде несъзнателно храна заради вкуса и от емоции, вместо малко по-разумно да усети от каква храна тялото му наистина има нужда?

Всъщност това, което наричаме "остаряване" е начинът, по който изглежда бял, прехранен и обездвижен човек в града. Доста от нещата около "остаряването" са различни в някои култури- и като физически данни, и като когнитивни умения, и като социални връзки; вместо самота и изолация, някои стари хора имат късмета да са в центъра на обществото и да получават максимален респект.

За мен е важно да държа тялото си активно и да не позволявам да се проявят уж "неизбежни" неща. Защото е истина, че ако човек подходи правилно с режим и движение, би трябвало между 20 и 65 да няма прегърбване и провисване, а стареенето да е само от слънце и вятър, тоест да изглежда като млад човек, който е гримиран да изглежда стар.

Също така е важно да се знае, че безкрайното потене във фитнеса може да ви състари, истината не е в тренирането, което е оксидативен стрес, а в движението. А под "движение" се разбират неща като да излезеш на хладно, да седиш на пода, вместо на удобен стол, да ходиш по неравен терен. Също така и да имаш периоди без храна. Не може на всяко хранене да се храниш до насита и не е нормално едва на 30 вече да си кабардясал. Всъщност никога не е нормално.

А другото е да имаш вяра и дух. Без тях хората нямат хъс и провисват, защото тялото също така отговаря на вътрешното състояние.

# 13
  • Мнения: 8 952
Нямам оптимистичен сценарий. Не вярвам някой да приема с радост идеята, че остарява, пък дори и да продължава да се чувства на 18 вътрешно.

Освен да се съобразяваме с наличната действителност, друго не виждам като вариант. Да ползваме повече хидратиращи кремове за лице.  Crazy Да консумираме по-малко животински мазнини и въглехидрати. Като цяло да се храним по-здравословно, щото вече ще почнат да се обаждат разни болежки.  Crazy Да се движим повече, пак с цел превенция на болежките.  Crazy

И това е.
И да се надяваме възможно по-бавно да текат естествените процеси на остаряването....  ooooh!

# 14
  • Мнения: 6 365
Темата предполага и въпроса: ако получите оферта да станете вампир, бихте ли приели? Ако това ще означава да кажем средно по едно убийство на седмица.

Аз бих. Дори вече съм си изготвила меню от хора, които бих посетила посред нощ:)

Общи условия

Активация на акаунт