Отрицателен резус-фактор

  • 6 498
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11
Здравейте бъдещи мами,

Бременна съм за първи път. След направени изследвания се установи, че съм с отрицателен резус-фактор, а таткото - с положителен.
В 30-та седмица правихме изследвания за антитела и се установи, че такива не са налични в кръвта ми.
Има ли основания да се притеснявам за нещо според вас?

# 1
  • Мнения: 124
Ако е първа бременност  нямаше проблем.Има  при втората.

"Ако майката и бебето имат различни резус фактори, може да се стигне до усложнения по време на бременността. С помощта на модерни методи на лечение и честа профилактика медицината днес се опитва да избегне този проблем.

Бебетата получават в утробата на майката всичко, от което се нуждаят и заедно с това са защитени по най-добрия начин от всякакви неприятности. Но понякога майчината имунна система може да се окаже опасна за зародиша. Например, когато при непоносимост към резус-фактора организмът на майката се опитва да се защити и започва да убива червените кръвни телца на бебето чрез създаването на антитела. Медицината днес се развива с бързи темпове, чийто резултат е навременното лечение на тази непоносимост и раждането на едно здраво бебе.

Резус-факторът е характерен белег на кръвната група, който се намира върху повърхността на кръвните телца и се предава генетично. По-голямата част от хората имат този белег, който е резус фактор положителен(Rh).
Непоносимост към резус фактор се получава, когато майката е с отрицателен резус фактор и ражда бебе с положителен резус фактор, наследен от бащата. При първа бременност такова стечение на обстоятелствата не е проблем. Все пак при всяка бременност малко детска кръв достига до кръвообръщението на майката, например чрез плацентата или при раждането. В този случай организмът на майката създава антитела срещу Rh-позитивните кръвни клетки на бебето, тъй като той ги идентифицира като чужди и иска да ги унищожи. Имунната система запомня този процес, за да може следващият път да стимулира веднага създаването на достатъчно антитела.

Ако при втора бременност бебето е отново с Rh-положителен, достатъчно е малко количество кръв да стигне до майката, за да се образуват стабилни антитела. Тези антитела достигат чрез плацентата кръвообръщението на бебето и унищожават червените кръвни телца, които са отговорни за преноса на кислород в кръвта. В резултат на това се стига до анемия, което означава, че в кръвта има много малко кислород и сърцето на бебето трябва да бие по-често, за да снабдява достатъчно организма. В случаи, които не се лекуват, натоварването на сърцето може да доведе до натрупване на вода в тялото на фетуса и то да умре още преди раждането. При лека анемия бебетата развиват веднага след раждането по-силна форма на жълтеница, която се лекува чрез ултравиолетови лъчи.

До преди няколко десетилетия непоносимостта към резус фактор по време на бременност е било опасно усложнение. Но днес, благодарение на редовна профилактика и по-добро лечение засегнатите бременни са много малко. По принцип при бременни с Rh-отрицателен се прави още в началото на бременността тест за антитела.
Ако се открият такива, бременността протича под по-често наблюдение.

С помоща на видеозон може да се изчисли скоростта, с която кръвта се движи в кръвоносните съдове на детското мозъче. По този начин се разбира, дали е налице анемия и в какъв стадий е тя. Ако в този случай се установи силно малокръвие, се прави пункция на пъпната връв, за да се види точната кръвна картина на бебето.
При силно малокръвие е възможно в матката да се направят преливания на кръв в пъпната връв, докато стойностите на кръвта се подобрят.

Рискът от непоносимост към резус фактор може да се предотврати. За тази цел имунната система на майката бива "излъгана", като през 28-та седмица и през първите 72 часа след раждането се инжектират антитела. Имунната система разбира, че има антитела срещу чужди кръвни клетки и не започва въобще да работи. Така се цели
при втора бременност предотвратяването на производството на антитела от майчиния организъм. В почти всички случаи с честата профилактика бременността преминава без усложнения. "

# 2
  • Мнения: 29 321
Първо трябва да се направи изследване и на бащата. Ако той е с - Rh, няма проблеми. Ако е с +, се бие някаква инжекция. Консултирай се с лекар!  Peace

# 3
  • Варна
  • Мнения: 611
   Здравей! Доколкото съм запозната няма абсолютно никакъв проблем- просто ако бебето е с + фактор трябва да ти се бие инжекция с Анти Д гама глобулин до 72 часа след раждането. Имай предвид това и леко раждане ти желая   bouquet

# 4
  • Мнения: 155
   Здравей! Доколкото съм запозната няма абсолютно никакъв проблем- просто ако бебето е с + фактор трябва да ти се бие инжекция с Анти Д гама глобулин до 72 часа след раждането. Имай предвид това и леко раждане ти желая   bouquet
При мен беше точно така с първата бременност - аз съм отрицателна, а мъжо положителна. Детето се роди с положителна и ми биха инжекцията, като дори си ми дадоха опаковката от инжекцията за доказателство.
Сега с втората бременност са ми отрицателни резултатите за антитела.

# 5
  • Мнения: X
Ако е първа бременност  нямаше проблем.Има  при втората.

Не е задължително. Важното е всеки месец да се пускат изследвания за анти-тела Peace. Аз също първата бременност родих дъщеря ми, която взе моята кръвна група и положителен резус фактор на баща си, докато моят е Rh отриц. Според това, което четох из интернет се шашнах, докато моята лекарка не ме успокои, че няма проблеми, стига да е сложена инжекцията до 72 часа при първото раждане, и при втора бременност да се следи всеки месец за анти-тела в кръвта на майката.  Peace
Успех и спокойствие ти пожелавам  Hug

# 6
  • Мнения: 124


Xristina_11 именно поради факта ,че рискова е втората бременност при първото раждане се бие инжекция.И всичко става ОК. Да се благодарим на това ,че живеем във време на добре развита медицина. Simple Smile Успех и спокойствие на всички бъдещи майки и от мен.

# 7
  • Мнения: 10
Здравейте! Аз имам опит с антитела и бих могла да помогна с малко информация. Не знам от кой град сте, но съветвам Ви след раждането да следите много стриктно дали е поставена ваксината, както я наричат или анти де гама глобулин, особено, ако бебето вземе резус фактора на баща си, т.е. +. При мен след първото раждане 4 видни за града ни светила на гинекологията прецениха, че няма нужда да ми я поставят. 4 дни престой в родилното никой не можа да ми даде информация за кръвната група и резусфактора на бебето. Отговаряха ми, че след като не са ми поставили ваксината, следователно не е имало нужда. Всичо излезе на яве при втората ми бременност, когато в 28 седмица при рутинните кръвни излседания се оказа, че имам антитела. По принцип точно в 28г.с. може да се постави ваксината превантивно и да пази от образуване на антитела до раждането, а лсед това след раждането, отново да се псотави, за да пази при евентуална следваща бременност. Аз бях пред дилемата да слагам ли или не ваксината превантивно и след като излязоха изследваняита вече нямаше смисъл. Тогава меко казано изпаднах в паника. Какво следва? Втората ми бременност следеше друг гинеколог, различен от споменатите четирима и той също видимо беше притеснен - бях първият му случай. Изпрати ме в Майчин дом в София. Там до края на бременността правих изследвания, наблюдаваха бебето и всичко завърши със щастлив край, но с цената на много нерви.
Разказвам всичко това, за да имате едно на ум и да следите и сами дали трябва и поставят ли ви ваксината. Правих си собствено разследване и се оказа, че в родилното в нашия град все още не поставят ваксината след всяко раждане на бебе с Rh+ от майка с Rh-. Случва се да я поставят, ако майката е образована и настоява да й я поставят и когато сама си я е осигурила, а след раждане тя се поема от здравна каса по принцип. В моя случай, аз бях готова да си я закупя, но гинекологът ми тогава не пожела да ми напише рецепта, защото нямало нужда, а без рецепта не можех да си я закупя....
Ако някой иска повече информация за излседваняита, как нарастваше титъра, съветите на лекарите и т.н., може да пише на л.с.

# 8
  • Мнения: X
Случва се да я поставят, ако майката е образована и настоява да й я поставят и когато сама си я е осигурила, а след раждане тя се поема от здравна каса по принцип. В моя случай, аз бях готова да си я закупя, но гинекологът ми тогава не пожела да ми напише рецепта, защото нямало нужда, а без рецепта не можех да си я закупя....
Ако някой иска повече информация за излседваняита, как нарастваше титъра, съветите на лекарите и т.н., може да пише на л.с.
Здравейте! Много благодаря за включването и споделянето по темата. В момента тази тема ме вълнува много поради много причини. При първото ми раждане се получи точно това, което описвате-аз с Rh-, бебе с Rh+, съответно ваксината т.нар. анти-д-гама глобулин трябваше да ми се постави до 72 часа след раждането. Под мое огромно и непрестанно настояване, в крайна сметка и едва ли не с триста зора припиране, ми я посттавиха на 48-я час от раждането. Ходих, питах, разпитвах, казваха ми, че можело и да няма нужда и т.н., докато не отидох до началника на отделението и не настоявах действително да ми я поставят. Поставиха я и аз бях спокойна, а още повече като се записах на консултация, лекарката ме успокои, че няма да има пробреми при втора бременност. Но сега съм в 20 г.с. с втора бременност и при предната ми консултация с наблюдаващата ми лекар, същата ми пусна изследване на анти-тела. Каза ми обаче, че евентуално ще се наложи в 28-та г.с. да ми я сложи превантивно с цел избягване на каквито и да било усложнения. Трябва съответно да си я закупя, тъй като по време на бременност не се поема от здравната каса, а само при раждане, и сега съм в дилема, трябва със сигурност, или просто е хубаво да се постави в 28-та г.с. превантивно, при положение, че вече имам поставена при първото раждане  newsm78 И тази ваксина, поставяна така превантивно безопасна ли е напълно или е по преценка на лекаря? Чудя се на тези въпроси най-вероятно след излизане на резултатите за анти-телата, ще поискам още едно мнение от лекар.

# 9
  • Мнения: 10

[/quote]
 и сега съм в дилема, трябва със сигурност, или просто е хубаво да се постави в 28-та г.с. превантивно, при положение, че вече имам поставена при първото раждане  newsm78 И тази ваксина, поставяна така превантивно безопасна ли е напълно или е по преценка на лекаря? Чудя се на тези въпроси най-вероятно след излизане на резултатите за анти-телата, ще поискам още едно мнение от лекар.

[/quote]

От всичко, което аз изчетох покрай моя случай, а и от разговорите с няколко лекари, мога да кажа, че появят ли се антитела, вече е късно за поставяне на ваксината превантивно или с други думи има смисъл да се слага превантивно, ако  и при изследването около 28г.с. отново нямаш антитела. Обикновено те се появяват към 28г.с., а самата ваксина действа някъде около 3месеца, което е горе-долу до края на бременността, ако се постави в 28 г.с., затова и е избрано тогава да се поставя. Идеята на това да се постави ваксината в първите 72 часа след раждането е да се предотвърти образуването на антитела веднага след раждането и колкото по-скоро е поставена, толкова е по-голяма вероятността да не са се образували антитела и да няма сега риск от повторно образуване при втората/следващата/ бременност, т.е. искам да кажа, че след като е спазен този срок от 72 часа би трябвало да не са се образували още тогава антителата и да няма риск сега. Освен това вероятността бебето да е Rh+ e 50%, т.е този път може да не е +, но при мен и двата пъти се родиха с Rh+, няма гаранция. Другото, което ми обясниха на мен е, че също има знаечение от кого е наследила майката своето Rh-. Когато го е наследила от баща си, вероятността за усложнения е по-малка. Нямам идея така ли е и какво е научното обяснение. Каза ми го една лекарка от неонатолозите, които се грижеха за сина ми след раждането. Той остана три дни на фитотерапия, заради високия билирубин. Трудно е да се вземе решение за превантивното поставяне на ваксината, защото тя е доста скъпа, но от друга, ако се появят антитела нервите, притесненията, прегледите при различни специалисти не струват по-малко, дори напротив, така че.... моят съвет е да се консултираш с още някой специалист. Ти имаш поставена след раждането ваксина и тя би трябвало да ти осигури спокойствие, но... аз не съм лекар. Мога да ти препоръчам доц. Карагьозова от "Майчин дом" - София. Имам и телефон/емейл.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 686
Аз съм с Б минус, мъжото с плюс, щерка ми се роди с плюс, знаех за инжекцията, сложихме я, всичко точно.

нооо, понеже между двете деца имах една неуспешна бременност, при последвалите усложнения от абразиото никой не се сети за инжекция..., а то си трябва, та при втората ми успешна бременност си я сложих, мисля точно в 28-ма седмица.
Нямам никакъв спомен, освен че я сложихме. Синът ми също е с плюс, така че поне като родих втория път не съм мислила за нея.

Не се притеснявай, тези изследвания, които се пускат за антитела са достатъчни, живот и здраве като родиш задължително проверете дали бебче е с плюс или минус, за да си спокойна при следващата бременност.

Да ти е леко до края, живо и здраво бебче ти желая.

Общи условия

Активация на акаунт