Абсорбатор в комин и проблем при съседа?

  • 14 795
  • 46
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 953
Предложих ме му да си сложи розетка, не си слага... седи, според думите на ММ, с едни вентилаторни отврои отпреди 20-30 години, пластмасови, които се слагаха в тоалетните и се въртят от течение/вятър.

Като казах вятър, ако става течение в нас, явно минава през въпросния отдушник и се върти същия стар вентилатор, който ми е завещан в тоалетната от старите собственици...


понеже писах и в друг форум относно казуса си, едно от мненията е, че:

Принципно има сифонни комини в панелните блокове, в които има и среден отвор, предназначен за отдушници.
Отдушникът обаче е за ЕСТЕСТВЕНА ВЕНТИЛАЦИЯ с тяга 1-2 Па за етаж по целия тракт, т.е. не е вентилационен канал за принудителна вентилация, при аспирационните уредби напорът достига до 150 Па, или ще има връщане и надолу въздух, и миризми.
В панелните блокове няма вентилационни трактове. Дори и в новото строителство трактове за включване на аспиратори се срещат крайно рядко.
Единственото правилно решение е извеждане на фасадата, но с разрешение на ОС на собствениците.


как бихте коментирали?

# 16
# 17
  • Мнения: 148
Абсорбатор се слага в коминното тяло
http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=557767.0

# 18
  • Мнения: 428
Това написаното с червено е много вярно,Ако отдушника няма необходимия дебит,ще мирише Освен това един отдушник за да работи правилно отдолу трябва да е отворен и да има естествена тяга,но дори тогава напора на тягата е далеч по малка от тази на абсорбатора.Решението е  или да накарате съседите да запушат тотално техните отвори или да го изведете на фасадата с деко решетка,че иначе пилетата ще гнездят вътре напролет:)

# 19
  • Мнения: 129
Ако отдушника няма необходимия дебит,ще мирише
Интересно ми е, каква е вината на авторката на темата за това, дали има или не, нужният дебит?
Ами..то и на мен не ми харесва особено много, как съседа ходи отгоре, изпуска разни неща и др. такива, от които страда спокойствието ми, ама....какво?Може би плочата не е с необходимата дебелина, или изолацията нещо?
Ами, да слага тогава каменна вата или там, каквото трябва за да не го слушам, как ходи?
Авторката по темата, НЯМА проблеми. Харесва му или не на съседа, САМ трябва да си решава проблемите, които го безпокоят.

# 20
  • Мнения: 428
Именно,съседа сам да реши проблема. никъде не съм казал ,че е виновна,само казвам какви са вариантите

# 21
  • Мнения: 129
никъде не съм казал ,че е виновна,само казвам какви са вариантите
. Да, така е. Но, все пак решенията, които се предлагат тук, предполагат това да се ЧУВСТВА виновна ?да кара съседа..еди какво си, да изнася отдушника на терасата/. Все пак, авторката ПО НИКАКЪВ начин не нарушава, която и да е разпоредба на някой нормативен акт /поне на мен не ми е известна такава/ Wink за да трябва да ПРАВИ, каквото и да е.

п.п. отговарям, така, без да взимам в предвид това, ако авторката е в добри отношения с горният и търси решение, което силно ме съмнява.

# 22
  • Мнения: 428
Доколкото аз е разбирам тя търси вариант именно да не се скандализират нещата.С една дума со мирно ,со благо.А юредически дори може да го съди ,че и прави скандал и е тормози,но това няма да и реши проблема
Тя дори може да сподели ,дали когато нейни съседи готвят у тях мирише,и ако е така ,колкото и да ми е неприятно ,аз бих си извел отвора на фасадата и си решавам проблем ,та макар и да ми коства нерви и средства ,но после ще е трайно решение.Монтирайки климатици редовно ги има тези проблеми и кавги

# 23
  • Мнения: 953
ifko 
Аз мисля, че писах по-назад, когато бабичката два-три етажа под мен готви боб, мирише у нас, заради тези отдушници.
След дълги размишления днес с ММ стига ме до извода, че само ние от нашата страна на апартаментите имаме абсорбатор, може би и на последния (8-ми етаж), но те са си изкарали през терасата отвор, което Касита каза по-горе, че е незаконно, защото бих омирисвала други съседи и какво и те ли ще ме карат да си правя нов ремонт и пак да си местя абсорбатора?


имам обаче и друго питане - в линковете, които даде dessynik1 , пише:

Няма проблем да се свърже аспиратор към комина на етажа.
Не е редно да се включва аспиратор директно към общия комин. Недопустимо е да се свързва аспиратор към отдушника за баните (тоалетните).


Предназначението на отдушниците за баните (тоалетните) е да се осигури естествена вентилация на помещения, например за отвеждане на парата от банята. Естествената вентилация е с малък дебит. Отдушниците на баните и тоалетните обикновено са с по-малко сечение отколкото на комина.

В отдушника за баните (тоалетните) може да се монтира вентилатор за подобряване на естествената вентилация. В банята това ще доведе до по-бързо отвеждане на парата. Дебитът на такъв вентилатор не трябва да е много голям.

Когато се включи мощен аспиратор в отдушника на баните (тоалетните) дебитът на нагнетявания въздух е голям и естествената тяга на отдушника не може да насочи потока само нагоре и част от потока тръгва надолу по отдушника. Повишеното налягане в отдушника довежда до това, че потока излиза през вентилационните отвори както на горните, така и на долните етажи и съответно миризмите от готвене навлизат в баните (тоалетните) на съседите.

В някои от панелните блокове, при които се е предполагало отопление само с парно, няма комини, а само отдушници. В тези случаи аспираторите не бива да се включват към отдушниците, а би трябвало да се извеждат направо навън през стената.



А по-нагоре юрист каза, че не е редно да се включва абсорбатор в комина. Е, къде да го включа?

Не искам съседът да ми виси пред вратата, не искам да ми вдига скандали, защото прага на търпението ми се изгубва. Искам да намеря решение - и ако съм си в правото и там където ми е абсорбатора е правилното, съседът да не ме кара аз да ремонтирам, а да се оправя. Готова съм да изровя света, ако трябва и да общината ще ида да ми кажат къде да си сложа  скапания уред, ако е нужно и адвокат ще наема, само да му затворя устата. Но само ако съм си в правото! Ако не, ще си ремонтирам, но вече почвам да срещам мн противоречива информация, та коя последна инстанция да питам?!

# 24
  • Мнения: 428
Мила Каая,с няколко думи.Ако ти си включила аспиратора в отдушника на кухненските боксове както е по проект /а те са именно за аспиратори /нямаш никакво основание да се притесняваш и може да си търсиш правата или да го оставиш той да търси адвокати и, ако е толкова сигурен в правотата си да те съди.По този начин той ще се опита да те осъди ,но няма да успее ,а ти няма да се занимаваш с адвокати
П.п забравих да спомена,макар ,че по горе някой спомена,ако на теб ти мирише от други съседи ,има клапи ,които по принцип вървят с повечето модели аспиратори и вършат работа,но периодично се чистят защото се задръстват от мазнината и спират да функционират.Ако нямате такава ,продават се и отделно,има ги по магазините за мебелни аксесоари или в Бриколаж

# 25
  • Мнения: 953
Как да разбера дали съм в правилния отдушник? Не мисля, че имам такава подробна скица.
А въпросният отдушник, в който ми е включен абсорбатора, е свързан със вентилацията на тоалетната (на банята имам друг)..

простете глупавите ми питания, жена съм все пак, но тотално се обърках...

# 26
  • Мнения: 428
Съжалявам ,но в тоалетната или на банята вентилациите не можеш да се включиш с кухненските аспиратори.Това ме кара да си мисля,че или сте сменили мястото на кухнята или липсва поначало кухнеска вентилация,което е малко вероятно .

# 27
  • София
  • Мнения: 1 226
Близко до човешкия ум е, че аспиратора се свързва към комин, а не към отдушник, сиреч ако на съседа ви му мирише от комина (което не ми се вярва), оставяте нещата без последствие, но ако му мирише от отдушник, както предполагам (казвате, че и на вас ви мирише от други съседи), тогава следва ремонт .

# 28
  • Мнения: 953
Съжалявам ,но в тоалетната или на банята вентилациите не можеш да се включиш с кухненските аспиратори.Това ме кара да си мисля,че или сте сменили мястото на кухнята или липсва поначало кухнеска вентилация,което е малко вероятно .

възвратен клапан за вкъщи ще вземем (или както се казва, не е проблем - не сме знаели)

Добре, ще опитам отново. Кухнята не сме я сменяли. Там е кухнята на всички от 8-те етажа, където е и моята. До кухнята имам мокро помещение, а до мокрото ми е тоалетната. Тези три отдушника/комини или каквото е, вече не знам са свързани някак си. Защото дори когато вкъщи стане течение (например съм отворила прозорец в кухнята), се върти вентилатора в тоалетната и се чува "Фиуууууу"

Та как да разбера имаме ли кухненска вентилация?



buty, ако е комин, няма как да си вкарам там аспиратора. така разбирам долната наредба:

Съгласно НАРЕДБА № Із-2377 от 15 септември 2011 г. за правилата и нормите за пожарна безопасност при експлоатация на обектите
(Обн., ДВ, бр. 81 от 2011 г.; изм. и доп., бр. 30 от 2013 г.)
Чл. 32. В сградите и помещенията не се разрешава:
...
6. нарушаване на целостта и промяна на конструкцията на димоотводи, въздухопроводи и комини, както и използването им за други цели, несвързани с предназначението им;

Причината е проста и ясна - от кухненската аспирационна уредба се отделят мазнини в комина, които са леснозапалими, и могат да предизвикат пожар в комина, а оттам и в сградата.

# 29
  • Мнения: 428
един въпрос за да се ориентирам,трите  да ги наречем отдушника в една шахта ли вървят или не знаеш?

Общи условия

Активация на акаунт