Талантливите деца 2

  • 11 190
  • 233
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 404
Здравейте,
Попаднах на тази тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=440991.-1;topicrefid=20;all
/талантливите деца/ понеже видях, че от 2009 г никой не е писал, реших да "побутна" малко темичката.

Темата е добра,  но ми стана интересно, ако имаш талантливо дете, какво правиш в крайна сметка с него, при условие, че не живееш в София.
Аз съм с точно с такъв проблем /подчертавам не съм от амбициозните родители, каращи детето си да учи от ранна детска възраст/.
Детето на 2 г. знаеше числата разпознаваше 5 хил от 50 хил. Броеше си спокойно до 100 и на обратно, даже броеше и през едно число на обратно никакъв проблем. Преди 3 г си знаеше  /от една игра/ таблицата за умножение. На 3 се научи подчертавам САМ да чете.Тогава броеше и на аглийски до толкова. Вече е на 4 чете гладно на български /така и не се научи да срича/, чете на английски, пише /грозно, но разбираемо/. Та от 2 г. правя консултации с психолози и коментара е - Детето трябва да си върви с връсниците иначе ще стане аутсайдер, да се занимава със спорт. На спорт го записахме, но в Пловдив не намерих, някой който да ми отговори адекватно, какво правим с такова дете.

Пускам темата не за да се хваля, а за да чуя и странични мнения по този въпрос. Говорила съм с приятелки, които отглеждат децата си в чужбина, там детето ходещо на градина, показващо повече от връсниците си пропуска години и кара на пред. В България в първа група на градината ми писаха препоръки, че детето не е за първа група и толкова, като не е за първа група аз какво да го правя  newsm78 newsm78

# 1
  • Мнения: 2 382
Е, как какво да го правиш? Що за въпрос?
Гледаш си го и си го обичаш.
Ако искаш на 15 да е в университет, това е съвсем друга тема Wink.

# 2
  • Мнения: 2 404
Е, как какво да го правиш? Що за въпрос?
Гледаш си го и си го обичаш.
Ако искаш на 15 да е в университет, това е съвсем друга тема Wink.
Joy Joy това с гледането и обичането е ясно
не неискам да е в университет, искам да ходи на градина в която да му е интересно newsm78 /примерно/

# 3
  • Мнения: 11 566
На колко е?
С моя мързеливец не съм за тази тема, но ми е интересно и да ви следя.
  bouquet

# 4
  • Мнения: 2 404
Е то не е до мързел, моя се облича 30 мин и накрая панталона джобовете на дупето  Joy. На 4 г и няколко месеца вече

# 5
  • Мнения: 2 755
Моят син беше така, не ходи на градина, защото не искаше и беше голям рев. Първи клас  започна на 6 години. Сега е втори, на 7 е и е отличник. Ходи на допълнителни занимания по математика и шах, защото му харесва. Скоро пак ще започна да го водя на спорт.  Питала съм в инспектората - няма кой да се занимава с такива деца.

# 6
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
в Пловдив има Монтесори детска градина.
попитай там.

# 7
  • Мнения: 2 404
Моят син беше така, не ходи на градина, защото не искаше и беше голям рев. Първи клас  започна на 6 години. Сега е втори, на 7 е и е отличник. Ходи на допълнителни занимания по математика и шах, защото му харесва. Скоро пак ще започна да го водя на спорт.  Питала съм в инспектората - няма кой да се занимава с такива деца.
Браво много се радвам сигурна бях, че ще се включат и други майки с такива дечица. Мен ме притеснява, като му е скучно да не почне да дърпа назад. Иначе поздравления на твоето хлапенце

# 8
  • Мнения: 2 404
в Пловдив има Монтесори детска градина.
попитай там.
Благодаря ти много.

# 9
  • София
  • Мнения: 9 517
Е то не е до мързел, моя се облича 30 мин и накрая панталона джобовете на дупето  Joy. На 4 г и няколко месеца вече
Бързането напред само на база нещата, които знае, не винаги е добра идея. Детето може да чете и да смята, но сама виждаш, че не е готов за по-горна група - трябват му и други умения - умение да се обслужва сам, социални умения, емоционална зрялост. Хубаво е, че детето има желание и възможности да научава неща, които не са за неговата възраст, така живота му - и неговия, и твоя, ще бъдат по-лесни в училище, наблегни на останалото според мен. И спортът хич не е лоша идея. Като стане на 5 можеш да пробваш и други допълнителни занимания, които са му интересни - в крайна сметка образованието не е само четене и писане, развивай ума, въображението, самочувствието докато чакате да отидете на училище  Peace

# 10
  • Мнения: 1 897
 Копирам мнение от темата в линка.
 
"талантлив" и "ранно развит" са две много, ама много различни неща.

обикновено няма "всестранно талантливи" хора - талантът се проявява в някоя сфера. иначе говорим просто за умни, интелигентни хора.

Иначе детето ти е страхотно. Сигурно ще стане учен.

Синът ми рисува много добре. В градината заниманията не са му интересни. Вече не оцветява, не рисува дървета и къщички. Госпожите все ни казват да го водим някъде на допълнителни занимания и аз се замислям вече, въпреки, че и ние не сме от София, но е близо и мога да го вадя някъде събота и неделя.

# 11
  • Мнения: 2 404
Чета с интерес всеки един пост, наистина ми е интересно и страничното мнение.

# 12
  • Мнения: 2 404
Копирам мнение от темата в линка.
 
"талантлив" и "ранно развит" са две много, ама много различни неща.

обикновено няма "всестранно талантливи" хора - талантът се проявява в някоя сфера. иначе говорим просто за умни, интелигентни хора.

Иначе детето ти е страхотно. Сигурно ще стане учен.

Синът ми рисува много добре. В градината заниманията не са му интересни. Вече не оцветява, не рисува дървета и къщички. Госпожите все ни казват да го водим някъде на допълнителни занимания и аз се замислям вече, въпреки, че и ние не сме от София, но е близо и мога да го вадя някъде събота и неделя.
Радвам се за твоя мъник.
Нашия си посещава нормална детска градина, за наш късмет госпожите му обръщат внимание и често се прибира с листове на които са решавали задачи, но все пак една госпожа се занимава с 30 деца. Confused Иначе сега открих, че в Пловдив ще откриват занималня /събота  и неделя/ за Забавна математика, ще изчакам да видя дали ще му е интересно.

# 13
  • Мнения: 4 708
Предната седмица гледах едно предаване на Гала за такива деца, че ги пращали в някакво си специално училище, но пък хич не си направих труда да запомня къде. Пиши им във ФБ примерно и ги питай ако искаш.

# 14
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
И ние сме в подобна ситуация. Няма как да спра детето да не се занимава с това, което иска. Не, че не правим и други неща, но основната му любов са цифрите и буквите. Гледам покрай тях да правим и нещо за възрастта му, примерно, рисувам му цифри и го карам да ги оцветява, карам го да напише 1 и да нарисува нещо, 2 друго нещо и така. Все още не може да чете, но се напъва да познава коя дума с коя буква почва, преследва ни и ни пита. Все още не може да смята, но ме кара аз да смятам. На 3 години и 4 месеца е.
Ходи на градина, там се старае и изпълнява задачките. Ходи на спорт е градината, харесва му.
Това, което правим вкъщи е да не го караме ние да се занимава с букви и цифри. Конкретно аз се опитвам покрай буквите и цифрите да му показвам и други неща. При всяка възможност го събирам с приятелите му от квартала, за да си играе с тях.
Харесват му географските карти и понякога мъкне един пътен атлас на Европа да зяпаме.
Разпознава марки автомобили, запомня ги бързо. Харесват му и пътните знаци, най-вече знак Стоп.
Облича се и се обува сравнително бързо, даже не ми дава аз да го приготвям, не дава да го храня, още малко и ще започне сам да си мие ръцете със сапуна.
Не знам дали е талант, просто интересите му са такива - цифри, букви и подобни.
Учителките в градината ме питат какво ще прави в предучилищна, аз им отговарям, че ще учи японски. Mr. Green
Никой от нас никога не го е натискал да се занимава с тези неща, детето само прояви желание, а ние следваме неговите желания. Една от първите му думи беше осем. newsm78

Общи условия

Активация на акаунт