Австрийска тема- №52

  • 91 636
  • 755
  •   1
Отговори
# 285
  • Vienna
  • Мнения: 261
Фирма Компас предлага консултантски услуги на български език. Могат да отговорят компетентно на всякакви въпроси свързани с тукашната бюрокрация:
http://www.eukompass.at/index.php/kontakt

# 286
  • Мнения: 374
Фирма Компас предлага консултантски услуги на български език. Могат да отговорят компетентно на всякакви въпроси свързани с тукашната бюрокрация:
http://www.eukompass.at/index.php/kontakt

Много полезно инфо, Леден облак, благодаря!
Лично на мен от данъчните казуси, които обсъждате, направо ми се завива свят.
ibaga, успех, на каквото и решение да се спреш!

# 287
  • Мнения: 12
Здравейте, момичета....върнах се няколко теми назад, но така и не успях да намеря информацията, която ме интересува, пък виждам че точно в момента се коментира осигуряването към член от семейството, който работи.
Моя казус е следния и ще се радвам да ми дадете малко информация....Искам мъжа ми (има ТД) да започне да ме осигурява към него, за да имаме с дъщеря ми здравни осигуровки, тъй като в момента не работя, но ми казаха, че това нещо не е възможно да стане ако нямаме брак с него.....Ние съответно нямаме такъв. Дали сте запознати, ако нямаме брак има ли някаква вратичка или вариант, въпреки това да ни осигурява, освен ако не е допълнително към допълнителен застраховател?
Много ще съм ви благодарна за отделеното време   bouquet

# 288
  • Мнения: 369
Привет, привет! И аз с една питанка, може ли някой да ми препоръча дестки зъболекър във Виена? Баткото се оплаква от няколко дни и смятам да го водя. Hug  bouquet

# 289
  • Мнения: 2 719
Здравейте, момичета....върнах се няколко теми назад, но така и не успях да намеря информацията, която ме интересува, пък виждам че точно в момента се коментира осигуряването към член от семейството, който работи.
Моя казус е следния и ще се радвам да ми дадете малко информация....Искам мъжа ми (има ТД) да започне да ме осигурява към него, за да имаме с дъщеря ми здравни осигуровки, тъй като в момента не работя, но ми казаха, че това нещо не е възможно да стане ако нямаме брак с него.....Ние съответно нямаме такъв. Дали сте запознати, ако нямаме брак има ли някаква вратичка или вариант, въпреки това да ни осигурява, освен ако не е допълнително към допълнителен застраховател?
Много ще съм ви благодарна за отделеното време   bouquet
8 месеца съжителство по адресна регистрация и общо дете.

# 290
  • Мнения: 24
Фирма Компас предлага консултантски услуги на български език. Могат да отговорят компетентно на всякакви въпроси свързани с тукашната бюрокрация:
http://www.eukompass.at/index.php/kontakt
Точно тези ги търсех, просто им забравих името. Последно като бяхме с малката 1 месец във Виена имаше безплатни консултации за емигриране в Австрия. Бяха проведени с консулството и хората бяха много търпеливи и полезни. Та те точно ми казаха да си отворя фирма там, независимо дали минават пари през нея или не просто да си плащам осигуровките на всички от семейството (здравни). Мисля пак да им се обадя като идваме, както и на Finanzamt (не знам дали го написах правилно) за да добия представа колко от заплатата ми ще отива за данъци + осигуровки. Колко са детските там по принцип, защото в БГ не сме взимали и една стотинка?
Как стоят нещата с личен лекар за малката и за нас?

# 291
  • Мнения: 3 675
Колко са детските там по принцип, защото в БГ не сме взимали и една стотинка?
В зависимост от възрастта на детето от 109,70 до 158,90 евро
https://www.help.gv.at/Portal.Node/hlpd/public/content/8/Seite.080714.html
http://familienbeihilfe.arbeiterkammer.at/

Как стоят нещата с личен лекар за малката и за нас?
Избираш си някой, който на теб ти харесва и се записвате при него с жена ти.
За детето търсите детски лекар.
Ако не знаете немски ще трябва да търсите лекар с английски.
Намирането на личен лекар не е проблем.

Та те точно ми казаха да си отворя фирма там, независимо дали минават пари през нея или не просто да си плащам осигуровките на всички от семейството (здравни).
Този съвет ми изглежда много странен.
За да сте здравно осигурени не ви е нужна фирма.
388,04 евро струва здравната застраховка на месец при WGKK. Сумата може да бъде намалена при определени условия (aз не бих разчитала да ми я намалят)и също така пише:
Цитат
Als Angehörige gelten nur:
die Ehegattin/der Ehegatte
die Kinder

Angehörige von Selbstversicherten haben Anspruch auf Sachleistungen (z.B. ärztliche Hilfe, Heilmittel und Heilbehelfe, Anstaltspflege, Entbindungsheimpflege).
Което означава, че детето и жена ти могат да бъдат mitversichert.  Simple Smile

По въпроса с фирмата е много важно да се консултираш с човек, който наистина разбира и знае какво говори, а не просто с някой, който раздава безплатни съвети.
Виж какво ще ти кажат във Finazamt, WKÖ и може би не е лошо да се консултираш с Steuerberater

Най-важното е да сте здрави и ти да имаш работа, а всичко останало ще се нареди с времето!

# 292
  • Мнения: 9
Здравейте  Simple Smile
аз съм съвсем нова в тази в тема  и затова да ми простите ако поставям въпроса си на неправилоното място.
Исках да питам някоя от вас има ли отзиви за доктор Peter Husslein? Бременна съм в още в първото тримесечие и въпреки, че знам че е рано се притеснявам много. При консултация при него останах доволна, предложи ми раждане в АКХ, което е може би най/добрата опция, но въпреки това щях да се чуствам сигурно по/добре ако можех да споделя с доктора на Български. Препдолагам странно звучи, но....да кажем хормони  Grinning

# 293
  • Мнения: 12
Хеликаза - Благодаря ти за отговора  Hug


И също да попитам, дали някой има кординари на БГ гинеколог в района на Инсбрук - Куфщайн?

Хубав ден, момичета  Heart Eyes

# 294
  • Vienna
  • Мнения: 261
междувременно съществува апп за смартфони с всички полезни адреси:
http://www.bgkontakti.com/
В списанието Виена нашия град, което се разпространява от българските магазини,  заведения, от посолството и пр. също са написани.
Специaлно за лекарите: в саита на лекарската лига можете да търсите по специалност и език:
praxisplan.at

# 295
  • Мнения: 87
Здравейте  Simple Smile
аз съм съвсем нова в тази в тема  и затова да ми простите ако поставям въпроса си на неправилоното място.
Исках да питам някоя от вас има ли отзиви за доктор Peter Husslein? Бременна съм в още в първото тримесечие и въпреки, че знам че е рано се притеснявам много. При консултация при него останах доволна, предложи ми раждане в АКХ, което е може би най/добрата опция, но въпреки това щях да се чуствам сигурно по/добре ако можех да споделя с доктора на Български. Препдолагам странно звучи, но....да кажем хормони  Grinning

здравей! родих в АКН преди 4 месеца и по това което видях ,не бих стъпила там  повече,дано не ми се и налага.изказвам  просто моите впечатления,всеки сам си избира  Wink 

# 296
  • Мнения: 3 675
здравей! родих в АКН преди 4 месеца и по това което видях ,не бих стъпила там  повече,дано не ми се и налага.изказвам  просто моите впечатления,всеки сам си избира  Wink 

При проблемна бременност аз лично бих избрала АКН.
АКН си има своите предимства и ако има проблем с бебето е много по-добре да се роди в АКН, а не в Хануш например, където родих аз.
Нормално е едни да са доволни, а други не. Аз например останах доволна от Хануш, но ако се разровите в интернет със сигурност ще намерите и недоволни. Същото се отнася и за АКН.
Затова преди да изберете болница е хубаво да разпитате, разгледате на място и да помислите и чак тогава да вземете решение.

# 297
  • Мнения: 3 675
От вчера детето ми е с диагноза варицела.
Трябва ли да предупредя в училището учителката и родителите на другите деца?
Според мен е редно да ги информирам. Вие какво мислите по този въпрос?
Преди да се разболее моето дете в класа имаше друго болно дете, което не ходеше на училище и най-вероятно то също е с варицела, но родителите не са информирали никой и се питам защо  Thinking
Аз съм 100% сигурна, че моето дете се е заразило в училището, но от училището никой не предупреждава, че има болни от варицела  Thinking

# 298
  • Мнения: 233
За Варицелата - "Пациентите са заразни обикновено 1-2 дни (до 5 дни) преди появата на обрива до момента, в който всички везикули преминат в стадий на крусти, обикновено 5-6 дни след изявата му." Може би не предупреждават, защото  мислят, че няма смисъл, тъй като болният зараява, преди самият той да е разбрал, че е болен...Но ми се струва много странно, в детската предупреждават за всичко, а в училище вече не. Аз бих се обадила, детето ще отсъства 10 дни, бих казала защо на учителката(тя да преценява, дали да информира), не на родителите. Или пък, наскоро една позната, като казала, че детето и е болно, колегите и я изгонили от работа, после и осигурили отделна стая...Та, ако и към някой друг са се отнесли като с прокажен, може да не смеят да кажат.

# 299
  • Мнения: 3 675
Има вероятност моето дете да е заразило и други деца и аз не мога да върна времето назад, но ако другите родители са информирани, могат да вземат превантивни мерки. Например през следващите 21 дни да не се срещат с бременни жени и да не водят децата си при възрастни хора.
Ох, какво ме сполетя  ooooh!
Аз не съм имала варицела и сега по цял ден се наблюдавам и чакам да ми се появят пъпки  Sad
Детето се оплаква от болки в гърлото, но като цяло е добре и се надявам бързо да оздравее.
Гледката е потресаваща и пъпките не са никак малки и са доста на брои  Crazy
Бременните, които не са карали варицела, трябва много да се пазят! А тези, които плануват бременност е хубаво да се информират предварително.

Общи условия

Активация на акаунт