Австрийска тема- №52

  • 91 637
  • 755
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 304
Аз родих в АКН преди 2,5 месеца секцио и то по желание, което уж не се предлага. Останах изключително доволна! Ако имам още едно дете отново бих родила там.
Относно изследванията, в БГ правят повече и до колкото знам всички се заплащат, а тук правят необходимите и при съмнение назначават допълнителни, като нито едно не се заплаща.
Ако имаш въпроси, още всичко ми е доста прясно и бих ти отговорила с удоволствие!

# 316
  • Мнения: 723
Здравейте,
Не съм ви навестява от доста време Simple Smile
Относно здравните осигуровки - отивате в регионалия офис на НАП по постоянен адрес в България и казвате, че искате да си спете здравноосигурителните права в България. Ще ви датат да попълните една деклация и ще ви ги спрат. Е, отначало ще ви се подърпат и ще ви обясняват един куп глупости как ако ви се наложило... ако се върнете и т.н., ама не се връзвайте на това Simple Smile
Може да се направи и със задна дата. След това си пазете входящия номер от декрацията. С него може да проверите в сайта на НАП какъв ви е здравноосигурителния статус.

# 317
  • Мнения: 24
Още малко помощ моля : Finanzamt Wien - BMF - Ämter & Behörden, https://www.bmf.gv.at/kontakt.html;jsessionid=34EE8F6071A7DCA3429265ECC9FCFD7A?0
Това ли е начина да се свържа с хората за персонална среща, и да помоля ако може да има някой англо-говорящ?

Може ли да препоръчате някоя по-добра детска градина за дете на 5 години незнаещо грам немски?
За квартала за живеене ще се ориентираме по детската градина за сега, а после ще го мислим.

Почнахме със събирането на документи, дали не пропускаме нещо? :
Актове за раждане (на 3 езика), свидетелство за брак, здравни книжки, имунизации на малката и нас, дипломи за средно и висше на мен и жена ми, документ че не получаваме детски или помощи в БГ, документ от работодател за заплата и т.н. Всичко това преведено и легализирано. Мога да осигуря данъчни декларации за години назад ако се наложи (при наемането на жилище)?

За да сме здравно осигурени ще си плащам всеки месец а детето и жената ще са към мен за начало.

Имаме човек, на който можем да разчитаме за осигуряване на адресна регистрация във Виена на първо време за мен, но никак не искам да ползвам такава услуга. Биха ли ни дали да наемем квартира на база на банкови извлечения и писмо от работодател или прекалено много искам Simple Smile ?

Благодаря на всички.

# 318
  • Мнения: 3 675
ibaga, според мен почти всички детски градини са еднакви и голяма разлика няма. Аз първо бих си потърсила жилище и тогава бих търсила градина.
Това, че детето не знае немски се надявам да не е проблем, но си зависи от детето - дали е общително, срамежливо. Имай предвид, че детето няма да ходи дълго на градина, понеже децата тръгват на 6 г на училище и тук кварталът е много важен. Аз бих търсила жилище в близост до училище, което ми харесва, а не до детска градина.

За Finanzamt - аз бих отишла директно до някой филиал и бих попитала на място към кого трябва да се обърна. На гишето дори и да не говоря английски, ще те пратят при някой който говори.

# 319
  • Мнения: 42
ibaga, според мен почти всички детски градини са еднакви и голяма разлика няма. Аз първо бих си потърсила жилище и тогава бих търсила градина.
Това, че детето не знае немски се надявам да не е проблем, но си зависи от детето - дали е общително, срамежливо. Имай предвид, че детето няма да ходи дълго на градина, понеже децата тръгват на 6 г на училище и тук кварталът е много важен. Аз бих търсила жилище в близост до училище, което ми харесва, а не до детска градина.

За Finanzamt - аз бих отишла директно до някой филиал и бих попитала на място към кого трябва да се обърна. На гишето дори и да не говоря английски, ще те пратят при някой който говори.

detskite gradini sa "razlichni": vse pak taksata opredelia predlaganeto na uslugata: izuchavane na niakolko ezika, dopalnitelni kursove i zanimania, poseshtenia na detski meropriatia. Palitrata e shiroka kakvo moje da bade predlojeno. znachenie ima goliamo osven tova v koi bezirk se namira detskoto zavedenie. Ot chastna detska gradina (s goliam spektar na zanimania) e po-lesno adaptiraneto i nivoto na deteto v uchilishteto. Po-visoko nivo na gradinata - po-viskoko nivo na nachalnoto uchilishte. 

# 320
  • Мнения: 24
По принцип си мислим за частна детска градина (с един език) и форми на занимание като плуване и различни видове спорт и т.н. за да може да се отпусне малката по-лесно. Тъй като е родена Август мисля че ще можем да я пуснем дори и 2 години на градина. От начало е доста срамежлива (10-15 минути) и след това става най-общителния човек на света. Мисля, че няма да има проблем с адаптацията. По-скоро бихме имали ние - с моя развален Немски и почти нулевия на жена ми.

# 321
  • Мнения: 42
preporachvam chastna detska gradina. decata koito sa navarshili 6 godishna vazrast (do kraia na mesec avgust) zadaljitelno zapochvat uchilishte, osven ako deteto ne izdarji priemnia test za vazrastta si.

# 322
  • Мнения: 3 675
Със сигурност има изключения, но като цяло за мен не се различават частните и държавните.
Дa, има такива, които са двуезични и се набляга сериозно на чужд език, но те не се много.
Моето дете беше в държавна, на приятелки децата бяха в частни и аз разлика не забелязах да има. 

ПП Ако детето не издържи "теста / изпита" отива в подготвителен клас и не остава в градината.

Последна редакция: чт, 09 юли 2015, 23:11 от B & C

# 323
  • Мнения: 42
razlikata mejdu "gemeinde" i "privat" kindergarten e dosta goliama. moga da dam primeri na ibaga. saotvetno i taksata e dosta po-visoka. osven tova kam chastnite uchilishta ima "sobstveni" detski gradini koito podgotviat  imenno za saotvetnoto uchilishte i decata imat predimstvo pri priemaneto tam. kogato testa za parvi klas ne biva izdarjan, deteto ima pravo DA OSTANE otnovo v poslednata grupa na gradinata.

mislia che opita na B & C ne e tolkova goliam v stranata i ne e zapoznata s dosta njuanci

Последна редакция: пт, 10 юли 2015, 08:16 от tja

# 324
  • Мнения: 3 675
mislia che opita na B & C ne e tolkova goliam v stranata i ne e zapoznata s dosta njuanci
О, да, аз имам само едно дете, което е посещавало само една градина.  Simple Smile Нормално е да нямам голям опит.
На моя приятелка детето не издържа теста и въпреки, че беше в частна градина, не остана в градината, а трябваше да посещава подготвителен клас в училище. Не съм експерт по градините и началните училища и допускам, че е възможно едно дете да може да остане и в градината - не знам. Детето, което аз познавам не остана.
За таксите също не съм наясно - аз в държавната детска градина не съм плащала такса, но и приятелките ми с частните градини също знам, че не са плащали такса  Simple Smile Възможно е да има и  градини в който се плаща и разликата да е огромна - не знам, не съм се интересувала. Peace
За мен беше важно да намерим място в детска градина, тя да е наблизо и детето ми да се чувства добре  Simple Smile
В държавната детска градина детето ми не е учило чужди езици, но имаха двор, децата имаха възможност да излизат и да играят в двора, а лятото имаха басейн в който се къпеха. Отделно от време на време ги водеха на разни екскурзии.
На мен лично детската градина не ми харесваше  - имах проблем с това, че оставяха децата да си правят каквото поискат - ако искат спят, ако не искат не спят. А ако спят, спят върху дюшеци на земята с дрехите Laughing И с яденето имаше проблем - моето дете нямаше време да яде, че беше много заето с игри.  Laughing За частните градини съм чувала същите неща и не съм виждала градина с легла, както в България.
Моите впечатления се базират, на моят доста ограничен опит с градините и опитът на приятелките ми. Peace

# 325
  • Мнения: 369
Такаа да споделя моят опит. Имам две момчета на 3 и 4. От година и половина посещават частна детска градина. Плащам по около 200 евро на дете в момента. Имат много занимания, постоянно ги водят из музеи, представления, театри. Записах ги в същата сграда, в която аз работя. Удобно ми е, децата им е интересно. Минуса на моята частна е, че нямат двор, стаите не са толкова големи, понякога е доста изнервящо за децата. Да, спят на земята, готвят храната на място, понякога не им харесва и не ядат. Но това си е съвсем нормално според мен.

# 326
  • Мнения: 374
За година и половина моята дъщеря смени 3 детски градини  Mr. Green  Частни. В първите две беше истински отчаяна, при все уникалните мероприятия като куклени театри, ферми, музеи, басейни и пр. В третата цари пълно щастие и аз го отдавам на няколко неща, някои от които собствен двор, просторни помещения, наличие на много деца на една и съща възраст и голяма свобода на заниманията. Неща, все редки за частните градини всъщност. Все си мисля, че държавните са по-хубави.

ibaga, и аз като B & C мисля, че на тази възраст е добре да избирате квартира до добро училище. Градините са доста, в радиус 1-2 спирки с най-удобния транспорт все ще се намери някоя хубава. С училищата май не е така. И още нещо, напоследък доста хора избират квартири в селцата около Виена, заради по-ниските цени. Ако се спрете на този вариант имай предвид, че тогава за частна градина във Виена няма да получите субсидирането, благодарение на което частните са така евтини и цената ви ще е доста по-висока. Разбира се, там може да е по-голям шансът за държавна.

# 327
  • Мнения: 24
Благодаря на всички за отзивите. Определено ще сме във Виена на квартира. *vanilli* Би ли споделила коя детска градина посещава детето? За училища си нямам никаква идея кое е добро и кое не. Пак мислех да разчитам на форуми и обществено мнение.

# 328
  • Мнения: 42
Roditelskite mnenia sa razlichni, tai kato i decata sa razlichni. I dobre che e taka.
Vse pak predimstvoto na chastnite detski gradini sa podgotovkata i pedagogicheskia opit na uchitelkite. Smeia da tvardia, che pri uslovie che se zaplashta taksa vseki mesec (v niakoi chastni gradini ne savsem niski, naprimer 300-400 euro/mesec) ochakvaniata na roditelite saotvetno sa visoki, no i tova koeto poluchavat decata e na po-visoko nivo. Razbira se, che vinagi ima i izkliuchenia kato na vsiakade.
Ot opit moga da kaja, che v takiva gradini osven spomenatite dopalnitelni kursove, meropriatia, ezikovi zanimania (angliiski,ispanski i t.n.– po izbor) veche se provejdat i zanimania pod formata na razlichni „proekti” (sled kato roditelite sa dali saglasieto si) v koito decata sedmichno uchastvat v zanimania pod formata na igra za reshavane na problemi i reakciite im v razlichni situacii (s koito se sblaskvat v igrite, s nepoznati deca, na obshtestveni mesta…). Edin vid mentalna podgotovka za vzemane na pravilni samostoiatelni reshenia. Ne na posledno maisto decata se nauchavat da badat tolerantni: v sutreshnite ejednevni zanimania se izuchava pod formata na igra i ezika na gluhonemite (edin ot niakolkoto proekta za tazi godina). decata imat goliama radost che mogat da razgovariat po mejdu si sas znaci. Za sledvashtata godina osnovna tema e kostruirane i himicheski opiti.
Kato zakliuchenie: vseki roditel preceniava kakvo moje da predloji na deteto si i to ot kakvo ima nujda.
Mestojiveeneto moje da e opredeliashto za izbora na detska gradina (makar i ne vinagi), no izbora na uchilishte e trudno da se sachetae s nego. Prioritetite sa drugi i chesto (pri izbora na chastno uchilishte) e normalno jilishteto i uchebnoto zavedenie da sa v razlichni bezirki.
edin links chastni uchilishta vav Wien kam koito ima detski gradini
Ibaga, uspeh!
http://www.stadt-wien.at/bildung/schule/privatschulen-wien.html

Последна редакция: пт, 10 юли 2015, 19:34 от tja

# 329
  • Мнения: 374
*vanilli* Би ли споделила коя детска градина посещава детето? За училища си нямам никаква идея кое е добро и кое не. Пак мислех да разчитам на форуми и обществено мнение.

Градината е към работата на мъжа ми, т.е. не би ти свършило работа. Но мисля, че навсякъде може да се намери добра (или по-скоро, градина по свой вкус, че мненията наистина могат да са различни) . То, всъщност, аз бих предпочела почти всяка тук пред българските   Peace Само да вметна, че най-скъпата частна градина във Виена, която съм посещавала, една супер претенциозна Монтесори, е със 180Е месечна такса. Това по повод цифрата в поста на tja.

А за училището не мога да помогна, за съжаление, на мен ми предстои това също като въпрос.


 

Общи условия

Активация на акаунт