новородено-кърмене

  • 3 366
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Стара Загора
  • Мнения: 671
Ani 30 спри да се притесняваш толкова от този кантар. LaughingПри първото си дете и аз като теб се притеснявах а то като отидохме се оказа че мо ят син е качил 1.400кг. Hug

# 16
  • Мнения: 4 242
Jade, много ти благодаря Grinning. Гледам да се храниме на 3 часа, но понякога става така, че не спазваме съвсем стриктни режима.

emy_emy, Джейд има предвид не хранене на 3 часа а даване на само едната гърда в продължение на 3 часа. Иначе казано когато храниш на поискване, понякога това е на половин- един- два часа дори, в рамките на 3 часа може да кърмиш няколко пъти, но само от едната гърда за да си убедена че бебето достига задното мляко. След 3 часа предлагаш другата гърда, и така менкаш гърдите на 3 часа. Grinning
Дали бях ясна? Rolling Eyes

# 17
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
emy_emy, Джейд има предвид не хранене на 3 часа а даване на само едната гърда в продължение на 3 часа. Иначе казано когато храниш на поискване, понякога това е на половин- един- два часа дори, в рамките на 3 часа може да кърмиш няколко пъти, но само от едната гърда за да си убедена че бебето достига задното мляко. След 3 часа предлагаш другата гърда, и така менкаш гърдите на 3 часа. Grinning
Дали бях ясна? Rolling Eyes[/color]

Точно това имах предвид, мерси Мери   bouquet

# 18
  • Мнения: 4 242
Точно това имах предвид, мерси Мери bouquet
Удоволствие беше за мен!  bouquet

# 19
  • София
  • Мнения: 2 434
Но ние никога не се храним на интервал по-малък от 3 часа. Например в 12 ч. от лявата, в 3 часа от дясната, в 6 пак от лявата и т.н., но гърдите ми се пълнят прекалено бързо и не може да изсуче бебето всичко от едната.

# 20
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Но ние никога не се храним на интервал по-малък от 3 часа. Например в 12 ч. от лявата, в 3 часа от дясната, в 6 пак от лявата и т.н., но гърдите ми се пълнят прекалено бързо и не може да изсуче бебето всичко от едната.

Бебето ти е още мъничко, а кърмата ти не се е регулирала и е нормално да не може да изсуква по-голямата част от нея. Както казах и по-горе, ако не се изцеждаш постоянно и "до капка", а само когато наистина усещаш, че има нужда, нещата ще си дойдат на мястото след няколко седмици. Като сложим и факта, че бебето расте и започва да увеличава нуждите си от кърма значи скоро няма да имаш такива проблеми.

А защо храниш точно през 3 часа? Бебето спи или просто си решила да се придържаш стриктно към съветите на педиатъра?

# 21
  • Мнения: 50
Здравейте, отново неуморни съветни4ки. Нямаше ме доста време, защото бебка ме побърка. Само, когато, чрез теглене и дам 90-100 г. тогава спи, което е 1 път на ден. Днес ни теглиха - 3,700 кг, т.е. само 550 г. от родилното тегло(3,150кг.). Казаха ми да дохранвам с 30-40 г. кърма от шише. Дайте ми съвет, макар че така бъх и с първото си дете, по някое време започна да суче по-активно и аз хвърлих шишето. Но сега май ще се отучи , или ще ми спре кърмата...

# 22
  • Мнения: 980
Ани,
за да увеличиш кърмата и бебето да почне да суче по активно трябва само да го слагаш често на гърда. Когато заспи после като се събуди - предлагаш ли му или то се изморява до следващото кърмене и затова суче вяло? Не спазвай режим и мисля, че нещата ще се оправят.
Ако почне да пие от шише има голяма вероятност да се отбие от гърдата и постепенно млякото да намалее. Има и други варианти - даване от чашка, от лъжичка, от капкомер - в началото трудни, но бебеците бързо ги усвоявали. Нямам опит с тях. Но някоя друга мама може да сподели.

# 23
  • Стара Загора
  • Мнения: 671
Как така ще дохранваш със шише.Моите деца на 1 месец бяха качили по 200-300 грама и педито не г осметна за проблем.Да ги видиш в следващите месеци #Crazy.Така че вашите 550 гр. са си направо мноооого.

# 24
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Днес ни теглиха - 3,700 кг, т.е. само 550 г. от родилното тегло(3,150кг.). Казаха ми да дохранвам с 30-40 г. кърма от шише.

Ани, май при тегленето не сте отчели факта, че бебетата губят до 10% от теглото си след раждането. Т.е. ако то е загубило 370 гр. (максимум) и ги прибавим към качените 550 се получават 920 гр. а това е чудесно качване за първия месец. Дори 200 гр. да е загубило, пак си имате 750 гр. отгоре. Няма място за притеснение, за съжаление много често в консултациите не отчитат тези уж дребни на пръв поглед неща и току виж се започнало с дохранването без абсолютно никаква нужда. За педиатрите и тяхната незаинтересованост и неразбиране на кърменето може много да се говори, но не му е тук мястото  Wink

Виждам, че продължаваш да се вторачваш в тегленето, което пак ти казвам не води до нищо добро. Най-сигурният и безотказен начин да си увеличиш кърмата и бебето да качва добре е да спазваш някои основни неща:

- кърмене на поискване - забравяш за часовника, слагаш бебето на гърдата при всеки негов знак (смучене на юмручета, въртене на главичката в търсене на нещо, премляскване и т.н.) дори това да значи че ще суче през половин-един час. Трябва да спазваш обаче правилото на 3-те часа, описано по-горе;
- бебето стои толкова време на гърдата, колкото самото то иска, когато я пусне и все още изглежда гладно, чак тогава можеш да го прехвърлиш на другата гърда;
- никаква вода - водата не съдържа калории, които са толкова необходими за растежа и развитието на бебето и даването и само измества мястото в и без това малкото му стомахче. Кърмата съдържа 88% вода, напълно достатъчно за да задоволи нуждите от течности на бебето.
- избягвай биберон-залъгалки - нереядко те са причина в първите месеци бебетата да задоволяват сукателния си рефлекс с тях и това да рефлектира върху кърменето. Освен това сученето на биберон кара бебето да използва различни групи мускули и това може допълнително да го обърка. Същото се отнася и за кърмата от шише. Има бебета, които наистина биха могли да се отбият заради честото предлагане на кърмата от шише, разбира се не при всички е така, но защо ти е да рискуваш?

# 25
  • София
  • Мнения: 2 434
Jade, просто така се получава на 3 часа, е +/-15-20 минути, не че спазвам стриктно препоръките на педиатрите. А и бебето е още малко спи почти непрекъснато. Ноща изкарва и по 4-5 часа и не го будя за ядене, когато реши то, но после пак някак си се намества в режима си.

# 26
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Jade, просто така се получава на 3 часа, е +/-15-20 минути, не че спазвам стриктно препоръките на педиатрите. А и бебето е още малко спи почти непрекъснато. Ноща изкарва и по 4-5 часа и не го будя за ядене, когато реши то, но после пак някак си се намества в режима си.

В това няма нищо лошо, стига да качва нормално.
Има известен процент майки, които ние тук ги бяхме кръстили "кърмачки рядка природа", които въпреки режима, водата, бибероните и т.н. спънки на кърменето успяват да кърмят и то в немалко случаи продължително.
Истината е, че това се случва при малко кърмачки и повечето, ако кърмим по "утвърдената" бг-схема на 3 часа, със 150 мл. вода дневно ще положим успешно началото на края на кърменето.

Ти ще прецениш сама дали режимът е подходящ за твоето бебе като изхождаш най-вече от резултатите с теглото. Може би най-важното което трябва да запомниш е, че дори в един момент да започне да качва по-малко от препоръчителното, решение ИМА - махаш режима и водата и нещата в повечето случаи се оправят само за няколко дни.

# 27
  • Мнения: 50
Абе мами, това дете не спира да реве. И капки и слагам,и се друсаме и уж си хапва...5 мин. след като се нахрани почва да се напъва, като че ли ще ака- не винаги се получава, после повърне и почне да хълца, а това страшно я изнервя. Не стига, че реве по цял ден, без да спи ( като изключим когато се кърмим), а снощи рева и през нощта.До сега поне нощем се будеше само около 2,30 и 5,30 ч.И аз я слагам на гърда,но тя изобщо не смуче, а само ме дъвче, като я махна- хоп пак кряска. Е не мойе на всеки 5 мин.да ме иска. Биберони всякакви не иска, а вода и давам по1 лъжичка за изплакване на устата, защото има млечница, но тя и нея плче с отвращение и по-силно заревава. Много рядко и давам с шише, само когато е уморена от рев и веднага заспива на гърдата. Направо ми взе тока!

# 28
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Ани, какво да ти кажа... рисковете на майчинството  Wink
Това напъване както го писваш ми прилича на колики, което си е съвсем в реда на нещата за вашата възраст. За съжаление лек за тях няма или поне не напълно ефикасен. Аз усещах някакво успокоение след като дадях Саб Симплекс, но явно не на всички помага. Хубавото на коликите е , че свършват, но дотогава трябва да се въоръжиш с търпение Sad

Опитвала ли си да спиш с нея, така поне безсънието може да пребориш - тя ще си суче/дъвче, а ти ще си спиш. Много майки намират това за удачен вариант, защото без сън наистина не се издържа.

Може да те иска на 5 инути, може и на по-малко. В момента и е трудно, боли я явно, има проблем и търси теб за да се успокои. Кърменето не е само средство за хранене, то и начин да помогнем на бебето да се успокои и да се почувства на сигурно. Може да е малко, но и то има чувства и най-голямото му желание е да е близо до майка си.
Пак ти казвам, знам че ти е трудно, всички сме минали по този път, но трудното свършва, само малко търпение и здарви нерви.

За водата пак да си кажа, напълно е излишна, дори и при млечница. Това с превенцията и с вода е пак поредната педиатърско-бабешка заблуда. Млченицата е гъбична инфекция, която се лекува с Дактарин, Нистатин или друго антимикотично, не знам водата да има такива свойства.

# 29
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Сигурно ти идва много нанангорно в момента, но - съвсем нормално се държи детето като за възрастта си Grinning Нормално е да иска постоянен контакт с теб и ако може, да е нон-стоп закачено за гърдата. Бебето не иска да яде през 5 минути - не забравяй,че кърменето не е само хранене! - то просто иска да е до теб и в ръцете ти. Един слинг или кенгуру правят чудеса в тези случаи, бебетата обикновено са много по-спокойни, когато биват носени и имат постоянен физически контакт с майката (на тази възраст - основно с нея, по-късно идва ред и на таткото). За нощно време - защо просто не я вземеш в леглото с теб и да си спиш или поне да дремеш, докато тя суче? Това е най-простото разрешение, за да можете да получавате достатъчно сън.
А как се справяте с уригването? Защото след като връща така и очевидно не се чувства комфортно, е добра идея да й помагаш с уригването след всяко хранене. Като почне да хълца, я сложи пак на гърдата да се успокои Grinning

Общи условия

Активация на акаунт