проблем с яденето на пюрета

  • 3 830
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 50
Здравейте, бебето ми е почти на 7 месеца и поради проблем с изхождането се захранихме на 5 месеца. В началото ядеше по малко зеленчуково пюре и дохранвах с кърма. Всичко беше наред, докато един ден леко-полеко взе да яде все по-малко и по-малко пюре, докато напълно отказа. От 2 седмици като ме види с лъжичката и стиска устата, извърта се и дори започва да плаче. Оказа се, че ни расте зъбче, че и второ е на път. Ако причината е в тях, защо  яде каша с банан и дори само банан намачкан. А да не споменавам за местното пюре, че само като усети вкуса му и се втриса. На всичкото отгоре желязото му е с ниски стойности. На своя глава започнах сокче от прясно изцедено червено цвекло примесено с кърма. Пробвах да давам само кърмаа, но взе да не му стига. Но и желязото ме притеснява. Помогнете със съвет, моля!

# 1
  • Мнения: 7 325
Моето дете не ядеше плодови пюрета. Педиатърката каза - трябва да яде, ще я принудиш, един ден ще и даваш само пюре без да дохранваш с мляко. И се изтормозихме и двете. Тя реве от глад и че не иска пюрета, аз от отчаяние. Издържахме няколко часа и сложих край на тази мъка. Ядеше само едно единствено пюре от зелен фасул и мляко. Давах и го и непрекъснато предлагах различни варианти. Така малко по малко оправихме менюто, ако така може да се каже, защото детето ми освен злоядо е и много бавно и всяко хранене е около час и половина. Така е вече три години.
Представям си как се чувстваш, защото съм била на твоято място и съвета който мога да ти дам е да не насилваш и да предлагаш различни неща ( ако си вкарала всичко ). Ако не иска купено, предложи му домашно или обратното. С постоянство и търпение ще постигнеш резултат.

# 2
  • София
  • Мнения: 7 990
Около 6-тия месец има физиологичен спад на хемоглобина, нормално е да спадне.
Остави детето да яде това, което му харесва и не го насилвай. На тази възраст бързо си менят вкусовете, предложи му след седмица пак месо. До годинка основната му храна е млякото.

# 3
  • Мнения: 91
И ние имаме трудности със захранването с пюрета. Тъй като отначало се опитвахме да следваме схемата, която пише по книгите и която педиатърката ни каза, гледахме да я залъжем някак да изяжда повече, за да достигне до "необходимото" количество. В резултат през 2-3 дни повръщаше на фонтан, независимо какво точно е яла. Затова спряхме да гоним тези препоръчителни количества и я оставяме да изяде колкото реши, а останалото - мляко. Не ми се иска да намрази храненето, защото сме я насилили, а тя може просто да не е била готова за това.

Опитваме се да разнообразяваме максимално - веднъж яде дадено нещо с апетит, друг път не й харесва. След като прочетох, че трябва да опита нещо поне 15 пъти, за да знаем дали го харесва или не, се успокоих. И при нас пюретата с месо не вървят добре, имам чувството, че като усети някакво парченце или пък месото и се отказва. Но не я насилваме. Единственото нещо, което почти винаги харесва е тиквата, затова като много се закучат нещата, опитваме с тиква да "пробутаме" и нещо друго и така.

До момента се убедих, че няма смисъл да я насилваме, защото организмът й си знае и каквото не хареса, връща. Междувременно постепенно беше започнала сама да увеличава количеството каша, което изяжда вечер, но пък тогава почнаха да растат първите 2 зъбчета и мисля, че заради тях загуби всякакъв интерес към твърдата храна и сега пак сме малко като в началото...

Иначе пробваме различни неща - смяна на обстановката - като не иска на столчето за хранене, пробваме на шезлонга или в мен. Да пийне млекце и после да продължим с пюрето. Обаче рядко има ефект. Просто като си реши, че не иска някое пюре, това е положението. Та, честно казано вече се радвам когато изобщо хапне няколко лъжички и се утешавам, че и това все пак е нещо. И тъй като понякога проявява интерес към това, което ние хапваме, примерно като си обелим банан и даваме да си отчупи и да ръфне сама. Това определно й допада повече от храненето с лъжичка. Малко се мръщи в първия момент, но все пак продължава да си ръфка, така че опитваме и така.

# 4
  • Мнения: 843
И моят син трудно ядеше пюрета. Харесваше само,ако в тях има тиква. Давах му, колкото иска, и след това дохранвах с мляко( в твоя случай с кърма). До годинката основната храна за бебетата е млякото, а всичко останало е, за да свикнат с нови вкусове и консистенции.

# 5
  • София
  • Мнения: 44 089
Напълно е възможно да е от зъбите. Моят с всеки зъб оставаше по седмица само на  мляко.
Защо приема обаче каша -  може заради сладичкото, но може и в температурата да има разлика и едното да дразни другото не, ако например пюретата ги даваш малко по-топли.
За желязото, ако е много ниско ще ви изпишат добавка иначе, щом яде каши може да вземеш елда с плодове или да правиш каша от киноа. Елдата има доста високо съдържание на желязо.
Щом все още кърмиш ти самата яж храни богати на желязо. (има в гугъл доста инфо  какви са те)
Друг вариант е ако не отказва плодове, плодово пюре, да замаскираш зеленчуците с плодове, т.е. гребваш от зеленчуковото/местното и  гребваш маалко от плодовото и така даваш смесено, което обаче за бъдеще може да ти изиграе лош номер.
Ако яде тиква, има разни пюрета пуешко/пилешко с тиква, моят много ги ядеше навремето.

# 6
  • Мнения: 50
Благодаря Ви момичета! Вече отказа и тиквата, която ядеше с желание Sad Опитах всичко, което предложихте: смяна на обстановка, смяна на лъжички, пробвах да сложа зеленчуково в кашата с банан, но като усети вкуса и край...отказа. Дадох да ръфка ябълка и банан, но не го засища. Оставих го и само на мляко...отново дойде проблема с изхождането! Чудя се дали да не пробвам с попарка чай+бисквитки или сухари. Днес ще отида при педи да й покажа ниските резултати на серум на желязото да видим какво ще стане Sad Уффффф!

# 7
  • София
  • Мнения: 44 089
Хемоглобина или желязото е ниско? Колко ниско...
Иначе с глутен захранено ли е, ако не е то все пак ще трябва  захранване и няма директно да поеме някакво количество дори и да дадеш попара. Въпреки, че само сухар с чай си е направо гадно...

# 8
  • Мнения: 50
 На ПКК хемоглобина беше 119. След изследване Серум на желязо излезе резултат 6.63 при минимум норма 7.7. А със захранването не сме до никъде. Само със зеленчуци е захранен Sad

# 9
  • Мнения: 3
Здравейте, мами! И ние от скоро имаме проблем с обедното ядене на зеленчукови и месни пюрета. На 7 месеца сме, започваме 8-мия, но малката бебка отказва да яде на обяд, било то зеленчуково или месно пюре. Изяждаме само по 2-3 лъжички и всичко друго се дава като се лъжем. А не искам да е така и не искам да я насилвам. Чудя се дали е от зъбите  newsm78 , нямаме все още зъби. Всичко друго го яде - попарка, каша, кисел и плодово пюре. Опасявам се че харесваме повече сладките храни, отколкото зеленчуковите и месните пюрета. Как да постъпя вече изпадам в умисъл? Ако може някой съвет да ми дадете, ще ми е от полза. Simple Smile

# 10
  • Мнения: 843
Здравей, Диана. С моя син имах същия проблем( писала съм по- рано в темата). Аз правех следното- предлагам зеленчуково/месно пюре. Той изяжда 2-3 лъжички и не иска повече. Давам шишето с АМ и го дохранвам.( Ти предлагаш кърма в този случай). До 1-вата годинка на детето най- важно е млякото. Всичко останало е, за да се запознаят с нови вкусове. Успех ти желая!

# 11
  • Мнения: 3
Sta_di, благодаря. Не съм дохранвала с АМ (и ние сме на АМ), но ще започна.  Simple Smile

# 12
  • Мнения: 145
Здравейте и от мен. От около 10 дена се опитвам да захраня бебка (почти 6 месеца), но нещо закъсах със захранването. В началото дадох пюре от тиква и горе-долу добре го прие. След като започнах  да въвеждам тиква с картоф и нещата станаха много зле. Не иска да яде от пюрето. Пробвах да добавя малко АМ, пак не иска. Добавих и от пюрето от тиква и така успява да изяде по 2-3 лъжици, но с голям зор. После започва да плюе и сме дотук. Дохранвам с АМ и това е. Не мога да преценя дали просто не харесва това пюре или не иска да яде. Дайте идея какво да дам като начало. Дали да пробвам с безмлечна оризова каша или с друго зеленчуково пюре? Не ми се дават плодови пюрета, защото може после въобще да не иска зеленчуковите. Как мислите, какво да дам утре? Или е по-добре да не давам нищо 1-2 дни?

# 13
  • Мнения: 50
Здравей, тиквата обикновено се приема добре от децата, защото е сладичка. Ако смяташ, че причината е в картофа, пробвай с пюре от пащърнак. Той също е сладичък. Ако и него приеме добре постепенно може да примесиш с картоф. Не насилвай детето. Колкото иска, толкова, защото може да се наплаши или отврати. Успех!

# 14
  • Мнения: 145
Здравей, тиквата обикновено се приема добре от децата, защото е сладичка. Ако смяташ, че причината е в картофа, пробвай с пюре от пащърнак. Той също е сладичък. Ако и него приеме добре постепенно може да примесиш с картоф. Не насилвай детето. Колкото иска, толкова, защото може да се наплаши или отврати. Успех!

Много благодаря за съвета  bouquet Ще пробвам с пъщърнак и ще видя как ще го приеме.

Общи условия

Активация на акаунт