КОЗУНАЦИ - сезон 2015 г. - тема 1

  • 52 529
  • 734
  •   1
Отговори
# 675
  • Sofia
  • Мнения: 21 741
Гери, а колко е маята, че "за 1кг. брашно" е относително понятие.
Разтвори ли хубаво захарта? А активира ли маята предварително?
И мазнината ти е множко според мен.   Аз напоследък много я намалих и така по-ми харесва.

# 676
  • Мнения: 3 286
И аз мисля че мазнината е твърде много.И от различните видове брашна

# 677
  • ES
  • Мнения: 2 172
Да, активирах маята предварително. За 1 кг брашно, така пише на опаковката. И захарта разтворих.
До сега съм месела с машина и не съм имала проблем, но се развали и този Великден ще трябва да разчитам на себе си.

# 678
  • София
  • Мнения: 82
Момичета, не ми се отваря линка с козунака на Венета, а много искам пак да го направя.
Моля за помощ, дали го има някъде публикуван на друго място?
Рецептата за щастие си я преписах преди да спрат да се отварят нейните линкове. Пускам я в скрит текст, защото съм си я копирала с поясненията и е доста дълга.
Скрит текст:
Козунак Venetta

Продукти:

500 гр брашно
2 бр. малки яйца
120 гр захар (може да я увеличите евентуално на 150 гр, ако мислите, че няма да ви е сладко, но не забравяйте, че ако има плънка и тя ще допринесе за сладостта на козунака)
180 мл прясно мляко
1 пак. суха мая (7 гр), за 500 гр брашно (за количеството на маята се ориентирайте по указанието на опаковката ѝ.
50 гр масло
1 с.л. олио

По желание към тестото може да добавите лимонови или портокалови корички. Аз прибавям почти винаги ароматен пълнеж и затова не прибавям друго освен ванилия.

За намазване отгоре:

1 бр. жълтък + 0,5 ч. л. олио + 2 ч.л. прясно мляко
захар на гранулки или обикновена захар за поръсване отгоре

Пълнеж:

около 1 ч. ч. стафиди (по желание вместо стафиди пълнежа може да е от локум, сухи плодове или мармалад)мармалада не трябва да е течен, обърнете внимание на снимките, които съм показала


Приготвяне:

Всички продукти, трябва да са със стайна температура. Поставят се в купа и тестото се омесва с миксера, като за целта се ползват бъркалките за тесто.

След като тестото започне да се отделя от стените на съда, (то е сравнително меко, но не се разлива) се вади и се сгъва на няколко пъти около 7-8, както съм показала на снимките в рецептата за хляб без мазнина и без яйца. След което се покрива и се оставя да втаса при 35°-40°С.

След като удвои обема си, тестото се вади от съда и сe поставя върху леко набрашнена повърхност, като въобще не се меси повече. След това се разделя на 6 части, като се реже с назъбен нож. Тези части не cе месят, а само леко се разпъват като тестото се хваща за двата края и леко се разтърсва и се опъва на страни, за да се разтегне и да стане на фитил. В него се поставя от пълнежа и се загъва. Така се процедира с всичките 6 фитила, като накрая се сплитат два козунака. Оставят се при максимум 40°С за около 20 минути да втасат отново, след което се намазват с жълтък + олио + прясно мляко и се поръсват със захар и фурната се увеличава на 200°. След като започнат да порозовяват, намалявам фурната на 180°С и ако е необходимо ги покривам с алуминиево фолио. След като ги извадите от фурната, по желание може да ги намажете с бучица масло.

P.S. Бих искала да добавя, че от тези 500 гр. брашно се получават два големи като обем козунаци, но всеки от тях е около 330 гр. Козунаците са много леки, въздушни, пухкави и структурата им наподобява чудесната комбинация на тази, на захарния памук и конците. Поради тази причина е добре да имате предвид, че един козунак ще бъде изяден само от един мъж, та дори и от еднa жена, която си похапва малко повечко.
Ако козунака е само със стафиди, е малко по-сух, ако има пълнеж от сладко, локум или като аз направих пълнеж от пасирана извара + вишни, тогава е по-сочен. Така, че сами можете да решите, какъв да е той.
За по-добрата му форма, би трябвало отделните фитили да се претеглят, преди да се оформят, за да имат еднакъв грамаж. Също е добре да се пекат във форма, за да не се разливат. Аз ги пекох в оригиналната тава на фурната и затова моите са по-разлети, но това не повлия в никакъв случай нито на добрия вкус нито на конците.

Друго, което искам да подчертая, е, че тези, които желаят да увеличат броят на яйцата, е добре да знаят, че това няма да допринесе козунака да ухае като купените. На Купените от магазина козунаци им прибавят допълнителни аромати и затова ухаят така, а не защото имат много яйца. Те дори не съдържат истински яйца. Все пак ако решите да увеличите броят на яйцата, ще трябва да увеличите и брашното, но пак ще повторя, не прекалявайте с брашното. Твърдите теста ще направят козунака ви по-сбит, по-сух и тогава не се надявайте да видите конци.

# 679
  • Мнения: 31
Доста отдавна когато купихме в къщи хлебопекарната в къщи взехме и брашно на София мел екстра от 5 кг, но нищо общо с екстрата, хляба ставаше глетав, а пак по същото време със София мел екстра в пакет от 1 кг нямаше проблем и хляба се получаваше. Вече не купувам в големи разфасовки и при възможност от някоя местна мелница в по-голямо количество

# 680
  • Sofia
  • Мнения: 21 741
В 1ви пост го има (и се отваря) козунака на Венета, но е във ФБ.

# 681
  • Мнения: 6 395
Аз меся с 100мл масло и 100мл олио на 1кг брашно/вчера сложих още една чаена чаша средно/, 4 яйца и на всяко яйце по 5 супени лъжици захар......втасват та превтасват даже както установихме. Според мен маята не я бива нещо..р

# 682
  • USA
  • Мнения: 2 167
Днес е официалнияВеликден
Joy
Иначе козунаците са хубави, само са малко изгорели за моя вкус. Отвътре - много красиви.
Джемма, официален, в смисъл на официален държавен празник- този, който е отбелязан в календара, за който се дават почивни дни, а на децата великденска ваканция. Аз поясних, че е Католическия и че се отнася за държавата, в която живея. Откакто имам деца, боядисваме яйца и правя козунаци и за двата (иди им обясни на децата, че трябва да почакат още една седмица) Joy

mumbas, рецептата е:
6 яйца(единия жълтък за намазване)
300 мл пр. мляко
200 г масло (аз сложих половината кокосово)
300 г захар
15 г суха мая
брашно около 8 чаши, пресято
ванилия, щипка сол, настъргана лимонова или порток. кора, 1 с.л. ром
Плънката ми е от начупен на едро шоколад и запечени лешници или бадеми. Ние ги обичаме пълни вътре и слагам наистина много. Оформени са на плитка веднага след омесване на тестото. Втасаха около час и половина, пекох 40 мин. на 365*Ф

diana7102, ако питаш за шоколада вътре в козунака, няма нужда да го разтопяваш предварително, просто го сложи на парчета, той се разтапя при печене, но разбира се е течен само ако ядеш козунака топъл, после стяга, което пък на мен ми харесва повече.

Последна редакция: пн, 06 апр 2015, 17:31 от SkyBlue

# 683
  • Мнения: 1 597
Sky Blue, mersi за рецептата.   bouquet

# 684
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
SkyBlue, аз помислих, че имате и неофициален, затова ми стана смешно. Hug

gery_to, маята според мен не е добра.И тестото ти иска още месене също така.

# 685
  • Мнения: 220
Sweety_lady ,благодаря много Hug!

При мен не се отваря и от фейсбук, както и да е - вече си я запаметих.

# 686
  • Мнения: 142
Здравейте, показали сте невероятни козунаци !!!!!!
За първа година съм решила и аз да направя, месенето ми се отдава доста, но само козунаци не съм месила Laughing нямам хлебопекарна Simple Smile
но от толкова много рецепти, не мога да реша коя да е...от 2 дни чета само за козунаци и съм тотално объркана Simple Smile моля посъветвайте ме   bouquet  bouquet  bouquet  bouquet

# 687
  • София
  • Мнения: 11 754
Здравейте, показали сте невероятни козунаци !!!!!!
За първа година съм решила и аз да направя, месенето ми се отдава доста, но само козунаци не съм месила Laughing нямам хлебопекарна Simple Smile
но от толкова много рецепти, не мога да реша коя да е...от 2 дни чета само за козунаци и съм тотално объркана Simple Smile моля посъветвайте ме   bouquet  bouquet  bouquet  bouquet
Ще правя три вида:
1. класически + плънка R
2. с Маскарпоне
3 със заквасена сметана.
Всичките са на първа страница.
Ако имам сили ще направя и едни великденски гевреци, някъде я видях рецептата и много ми хареса, но не знам дали ще имам толкова време. ТолкоЗ от мен.

# 688
  • Sofia
  • Мнения: 21 741
но от толкова много рецепти, не мога да реша коя да е...
Рецептите не са много всъщност... мая, брашно, захар (нетрадиционно и с подсладител), яйца (и без яйца правят), пр. мляко (традиционно... а иначе най-различни млечни продукти и от там "многото" рецепти) мазнина, аромати.  Това са продуктите за козунак - основните.  За "многото" рецепти допринася и редуцирането на продуктите до 1/2, 1/3, 3/4 и т.н. доза.  Това е.   Simple Smile
  Избери си според вашия вкус (дали да е с пр. мляко, с кисело, със сметана, маскарпоне, крема сирене и др. ...)

# 689
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Вече и аз се определих с това, което ще меся:
1. 1 доза традиционен
2. 1 доза със сметана
3. 1 доза фруктов (от рецептурника по сладкарство)
4. 1 доза кулич


Сирната пасха тази година за първи път ще я направя шоколадова.

Последна редакция: пн, 06 апр 2015, 20:52 от Джемма

Общи условия

Активация на акаунт