Помощ за кекс

  • 9 035
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4
2 яйца, 1 чаша и малко захар, 1/2 чаша олио, 1/2 кофичка кисело мляко, 1 чаена лъжица сода бикарбонат, 1 ванилия, брашно колкото поеме и пожелание какао за оцветяване (но аз не сложих). Това е. Не слагам никакви ядки, не ги обичам в сладкиши. И освен това го пекох на 160 градуса без вентилатор на долно печене за час и половина без хартия за печене.

Последна редакция: пн, 26 сеп 2016, 23:46 от Ancheto Todorova

# 16
  • Мнения: 600
Става тъмен от содата и киселото мляко. Замени ги с прясно мляко и бакпулвер.

# 17
  • Мнения: 10 083
2 яйца, 1 чаша и малко захар, 1/2 чаша олио, 1/2 кофичка кисело мляко, 1 чаена лъжица сода бикарбонат, 1 ванилия, брашно колкото поеме и пожелание какао за оцветяване (но аз не сложих). Това е. Не слагам никакви ядки, не ги обичам в сладкиши.
Не знам откъде си взела тази рецепта, но за кекс брашно колкото поеме не мога да си представя. Може би, там някъде е грешката.
Е, една сладкарка, примерно, ще има представа как да изглежда, но лично аз, не бих правила кекс по посочената рецепта. Поне веднъж седмично правя, но всичко измервам в чаши.
Обикновено съотношението захар - брашно за кекс е 1 към 2.
Опитай и други рецепти с повече от две яйца.

пп. най-често го правя с кисело мляко и бакпулвер. Не е ставал тъмен.

# 18
  • Мнения: 25 782
Яйцата ми се виждат малко. За кекс отиват поне 4, а има рецепти и с повече.
Смени рецептата и пробвай пак.
Аз пека на 180 градуса без вентилатор или на 160 със, на горен и долен реотан, в предварително загрята фурна. Вместо мляко (кисело или прясно), може да сложиш газирана вода или лимонада.
Абе, вариации има много. Изпробвай няколко рецепти и да си харесай най-сполучливата.  Grinning

# 19
  • Мнения: 46 575
При нас кексът започна да се получава като махнахме млякото. Само с вода, супер се надига и без грешка всеки път Crazy

# 20
  • Мнения: 1 356
С кисело мляко не ми се получават така добре кексовете както с газирана вода или безалкохолно. Сегашната ми фурна обаче няма печене само на долен реотан, което ме вбесява. Пека го на 160 градуса без вентилатор на първо ниво на скарата /най-отдолу/, но приемам винаги предложения както за печене, така и за нови рецепти.

# 21
  • Мнения: 4
Много ви благодаря за съветите, момичета! Ще пробвам както ми казахте. Simple Smile Wink

# 22
  • София
  • Мнения: 10 978
Във въпросната рецепта брашното е малко и за това кексът спада.


Обикновено съотношението захар - брашно за кекс е 1 към 2.
Опитай и други рецепти с повече от две яйца.

пп. най-често го правя с кисело мляко и бакпулвер. Не е ставал тъмен.

Не разбирам какво значение има съотношението захар-брашно. Брашното се съпотавя с течните съставки. Като опита рецепти с повече яйца, ще трябва да добави и повече брашно.

Киселото мляко се комбинира с хлебна сода. Бакпулверът е излишен или ако се слага, се смесва с брашното.

Яйцата ми се виждат малко. За кекс отиват поне 4, а има рецепти и с повече.

А има и рецепти без яйца (правя такъв), така че не е в тях проблемът.  Peace

Правя един кекс, в който няма мляко, но се слагат намачкани банани. Става много пухкав и ароматен.  Heart Eyes  Пека го на 180 градуса първо само на долен реотан, докато спре да се надува, след това пускам и горен.

# 23
  • Мнения: 25 782

А има и рецепти без яйца (правя такъв), така че не е в тях проблемът.  Peace


Разбира се, че има. Аз също правя такива.
Само че тази, за която беше предназначен постът ми, не се оплаква, че не ѝ се получава кексът или че не е пухкав, а че става тъмен на цвят. Затова я посъветвах да пробва с друга рецепта с повече яйца.

Мами, може ли да ми кажете защо като пека кекс кората става много тъмна почти черна и защо и вътре става тъмна все едно съм сложила какао, а не съм? И как мога да оправя проблема? А съм виждала на една моя позната кекса - пухкаф, със светла кора и жълт! Точно така искам да ми стане и моя, но нз как да го направя за да постигна този резултат? Моля ви помогнете. Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт