Полезният джинджифил

  • 52 938
  • 139
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 345
Записвам се да следя темата.Аз измивам корена без да го беля настъргвам,заливам със студена вода и слагам да кипне, след като заври добавям канела и след малко махам от котлона.След това пожелание сока от един лимон.Чудесна напитка.

# 46
  • софия
  • Мнения: 1 305
Кое е по полезното, в суров вид както го пия аз в сокоизстисквачката го слагам и заедно с другите плодове на фреш, или запарен или варен.
Пак да попитам, за деца препоръчва ли се, тоест мога ли да им давам от моя фреш със джинджифил. newsm78

# 47
  • Мнения: 1 786
Другото, което правя е пресен сок от ябълки, моркови и джинджифил.  Peace Hug
Изцеждаш си сок и прибавяш настърган джинджифил към него ли?


Не, слагам всичко в сокоизтисквачка.  Peace

# 48
  • Варна
  • Мнения: 25 286
Пак да попитам, за деца препоръчва ли се, тоест мога ли да им давам от моя фреш със джинджифил. newsm78
Да, можеш. За полезното не знам, моята логика ми казва, че суров би трябвало да е по-полезен, но не съм сигурна.

# 49
  • софия
  • Мнения: 1 305
Месечинка виторога  bouquet

# 50
  • София
  • Мнения: 36 052
Може ли рецепта за захаросания джинджифил  и  сиропа?
Захаросан джинджифил
250 гр джинджифил
250 гр. захар  
5 чч вода, от които  2 1/2 чч вода за сиропа
 
Джинджифилът, обелен и нарязан на кръгли или продълговати парчета се вари 40 мин във вода – докато омекне.
Отцежда се, като водата се запазва.
От захарта и чиста вода се прави сироп -  след като поври 10-на мин. се слага джинджифила.
Ври 10 мин.
Кисне в сиропа 24часа.
Маха се джинджифила, сиропа се загрява и оставя да ври 10 мин, прибавя се джинджифила – ври 10 мин.
Кисне 24 часа
И т.н. 3 пъти се повтаря тази процедура.
Джинджифилът или се овалва в кристална захар или се оставя на решетка да изсъхне.
Овалян в захар е по-меk
Водата, в която е врял джинджифила в началото, се смесва с останалия сироп – ври 20-30 мин.  Налива се в шише и се прибира в хладилник . При необходимост може да се добави още захар – тогава става и за глазиране на сладки – опитваш и преценяваш
И сиропа и джинджифила са люти

# 51
  • Мнения: 2 966
Благодаря много за рецептата - доста трудоемка ми се вижда newsm78

# 52
  • Мнения: 164
И аз не го беля и четох, че не трябва да се бели, защото, едва ли не, нааааай-полезното му било точно на границата с кората/обелката...
Относно суров или кипнат - ми, всички рецепти за прочистване и т.н. на организма са да се кипне или залее с вряла вода. Иначе за грипове и настинки е настърган суров, с мед и лимон. Ядеш по няколко лъжици, но пак четох (хихихихи), че трябва да престои май няколко часа в хладилник и да стане желирано   Rolling Eyes

# 53
  • Мнения: 195
Понеже съм решила да пробва джинджифил настърган, та се чудя бели ли се или не последно? Навсякъде чета различни мнения.

# 54
  • София
  • Мнения: 36 052
Аз го беля и измивам  Peace

# 55
  • Мнения: 195
и аз клоня натам, иначе ми изглежда кофти да го нарежа директно с кората  Shocked

# 56
  • Мнения: 164
Вижте като напишете в гугъл джинджифил за отслабване  Embarassed Flushed Излизат, по спомен, доста статии и май пишеше да не се бели...

Еййй, намерих го най-сетне Simple Smile "Основното количество полезни вещества в джинджифиловия корен се намират под кората му. За това, когато го почиствате, не трябва да я белите, а да я остъргвате съвсем внимателно." тук

Последна редакция: ср, 18 мар 2015, 16:49 от reniTosheva

# 57
  • Мнения: 195
Вижте като напишете в гугъл джинджифил за отслабване  Embarassed Flushed Излизат, по спомен, доста статии и май пишеше да не се бели...

Еййй, намерих го най-сетне Simple Smile "Основното количество полезни вещества в джинджифиловия корен се намират под кората му. За това, когато го почиствате, не трябва да я белите, а да я остъргвате съвсем внимателно." тук

Ясно, те и за кората на ябълките казват същото, но и тях понякога ги беля. А като чета тази статия и ми изглежда, че използването на джинджифил си е цяла наука: "За рязане и стъргане не се препоръчва да използвате дървени съдове, тъй като те ще запазят дълго време аромата на подправката. При стъргането на  корена от джинджифил е най-добре да използвате ситно ренде."

# 58
  • Мнения: 164
При положение, че мноооого намаля цената му, вече може и да се остъргва кората, но преди  като го купувах по 13-15 лв. килото, питайте ме как ще си го обеля и половината ще отиде в кофата за боклук  newsm62

За стъргането ползвам едро ренде. То и на него ми е тегаво, пък ако стържех на ситното, ехеееее Simple Smile Имайте предвид, че и самият джинджифил изтъпява рендетата доста  Wink

# 59
  • София
  • Мнения: 3 271
Аз също много го харесвам ароматния Джинджифил. Направо като пристрастена съм към аромата. Аз си правя ето такава напитка:

Половин литър вода, Джинджифил с големина като палец настърган или нарязан в блендер. Кората на един лимон настъргана. Кипвам във водата джинджифила и лимоновата кора. Като заври отделям от котлона. Изсипвам 250 мл. фреш от портокал и 250 мл. сок от  слива /може всякакъв друг сок по избор,  аз също променям, като най-много ми харесва с пюре от малини/ и ги оставям да изстинат. Прецеждам през ситна цедка и пия с удоволствие, като понякога слагам и малко мед.

Общи условия

Активация на акаунт