Полезният джинджифил

  • 52 938
  • 139
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11
Здравейте.Попаднах на интересни статии за джинджифил.Ползувам го като подправка.Прочетох и за лечебните му свойства. Имам въпрос -не съм сигурна но мисля че мернах някъде  че може да се сложи рендосан пресен в  каната с вода която пиете през деня.Ако някой знае нещо по въпроса моля да сподели но не за чай.Не обичам чай затова търся това.

Последна редакция: вт, 17 мар 2015, 10:08 от Редактор*

# 1
  • София
  • Мнения: 498
Аз го запарвам само за 15-20 мин с вряла вода за да си пусне веществата , прецеждам и пия . Студено или топло е въпрос на избор. Нямам представа рендосан и сложен в кана с вода стайна температура доколко ще си пусне от полезните съставки.

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 1 095
Ние смесваме рендосан джинджифил с мед и си хапваме, когато се сетим по 1-2 лъжици.

# 3
  • Мнения: 8 163
Аз го добавям суров към смутита. Дава чудесен, парлив привкус.

# 4
  • Мнения: 9 991
Джинджифилова лимонада може. Рендосва се и се слага в газирана вода. Правя много хубав чай с него,  после може да го охладите и да го пиете като студен чай.

# 5
  • Мнения: 3 595
Страхотна е и джиндифилова цитронада - с газирана вода, няколко изстискани лимона и рендосан джинджифил (и малко мед).

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Аз го пия на студен чай - парче колкото орех, нарязано на тънки филийки с белачка за картофи, залято с 1л вряла вода, запарено 10 мин и изстудено, чудесен е. Може настърган и смесен с мед. Някои си го гризат така натурален, но на мен ми е много лют.
А ефектът му наистина е вълшебен. Тази зима на три пъти се опитвам да се разболея от някакви вируси и трите пъти го пресякох веднага само с джинджифил и мед. Първия ден изпивам по 1 л студен чай и на следващия ден съм кукуряк и не се разболявам. Много съм впечатлена от ефекта.

# 7
  • Мнения: 11
Благодая Ви момичета.Ще направя студен чай защото го предпочитам но да попитам-консумира се като този готовия дето се продава или има друг начин.
 newsm78

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Не ми е много ясно какво питаш...  newsm78 Консумира се както искаш, количество по желание. За разлика от готовия, който освен химия, съдържа и кофеин, този не съдържа, така че можеш да пиеш по колкото си искаш.

# 9
  • Мнения: 11
Точно това питах.Мога да го бия без ограничение.Знам че е по-качествен и полезен от готовия.Какво ще кажеш ако добавя малко лимон и мед като се охлади.Дали ще е проблем?Мисля че ще смекчи вкуса му.

# 10
  • София
  • Мнения: 4 349
И аз съм чела за полезните свойства, но не съм го пробвала  Peace Peace Peace

# 11
  • Мнения: 9 991
Аз знам, че се вари, не запарва. Скоро правих с мурсалски чай варен, чуден става.

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Става чуудесно с мед. Лимон също може, въпреки че самия джинджифил мирише доста на лимон. Може също да го ароматизираш с някакъв друг чай, например мента, защото няма кой знае какъв аромат.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 1 224
И аз го смесвам с мед и хапваме по една лъжичка.

# 14
  • Мнения: 851
С мед, на чай, в сладкиши(става страхотно), но този в пакетчетата ми е странен и не съм ползвала. Само суров и сушен. За хардкор любители имам и рецепта с люти чушки.   Crazy

# 15
  • Мнения: 5 435
Купувам суров, на детето съм направила в едно бурканче мед, лимони и настърган джинджифил. Сутрин давам по една чаена лъжички. А когато аз усетя неразположение си нарязвам на малки парченца и си хрупам, така че да ми залюти и запари на гърлото.  Mr. Green

# 16
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 520
Аз правих следното, не помня къде я видях рецептата:
пресен джинджифил настърган
1 краставица на шайби
1 лимон на резенчета
12 листенца мента
Всичко се слага в кана и за 1 нощ в хладилника. Прецежда се и по 1 чаша преди хранене.

# 17
  • Северозапада
  • Мнения: 5 477
Какво съотношение мед/ динджифил/ лимон правите? Аз настъргах около 1 с.л. джинджифил, мед, може би 2 (на око го правих) и половин лимон, но ми е много люто.  Embarassed Само мед и джинджифил още по-люто ми беше. Мислех да давам и на детето, добре че го пробвах първо аз  Laughing

# 18
  • Варна
  • Мнения: 25 286
И аз го настъргвам и омесвам с мед, малко канела, евентуално лимонов сок и масло. Давам на малкия като имуностимулант.
А накиснат във вода като чай не люти ли? Защото на мен ми е брутално лют и трябва да го омеся с доста мед, за да се търпи.
ant G,
аз настъргвам един не голям корен и слагам в бурканче от детска храна (190 гр.). Запълва се някъде 1 пръст макс. Догоре пълня с мед, защото много люти иначе и дребното не го ще. Наръсвам малко канела, ако е за кашлица четох, че трябва да се добави и малко масълце. Разбърквам и преди всяко даване бъркам пак, защото джинджифилът е по-лек от меда и "изплува" отгоре.

# 19
  • Мнения: 1 786
Записвам се да следа темата.  Hug

От тази зима също съм фен на джинджифила. Цяла зима не съм боледувала, а всички около мен се изпонатръшкаха - сигурна съм, че джинджифила ме спаси. Аз си го стържа, заливам с вряла вода, сутринта го прецеждам и го пия през деня като вода. Другото, което правя е пресен сок от ябълки, моркови и джинджифил.  Peace Hug

Очаквам с нетърпение и други рецепти.  Hug

# 20
  • Мнения: 282
И аз бях доволна от него, докато не се оказа че изпитвам остра болка в черния дроб именно от него Sad

# 21
  • София
  • Мнения: 4 349
И един тъп въпрос - на какво го стържете  newsm78 newsm78 newsm78

# 22
  • Варна
  • Мнения: 25 286
Аз на пластмасово ренде, уж така се запазвали витамините. И после бъркам с пластмасова лъжица.
QnicaTod,
ау, това е кофти...

# 23
  • Мнения: 224
Leaves , може ли да те помоля за тази рецепта с люти чушки?  Flutter

# 24
  • Мнения: 170
Месечинка, хареса ми рецептата ти. Колко време мога да държа в хладилник?  newsm78

# 25
  • Варна
  • Мнения: 25 286
Дълго, с месеци.

# 26
  • Мнения: 170
Благодаря ти, още днес ще направя .   bouquet

# 27
  • Мнения: 851
Isweety, джиндифилът се реже на тънки ленти и се прибавя към туршия, също на ленти. По рецепта е със зеле, но не е задължително- въпрос на вкус. Цялата работа се овкусява с оцет, захар и лют пипер на вкус. Става сладко- кисело- лютиво или кой както си го направи. Могат да се приготвят и други салати на съшия принцип, с месо например, но се добавят сурови зеленчуци на ленти.

# 28
  • гр. Варна
  • Мнения: 959
Аз си избрах 2-3 рецепти   Flutter  Мога ли да давам на малкия (1.5г) и в какво количество?

Благодаря на всички   bouquet

# 29
  • софия
  • Мнения: 1 305
Всяка сутрин пия фреш от портокал с добавка джинджифил.

# 30
  • Мнения: 1 383
Обелвам и настъргвам парче джинджифил с  големината на показалец. Може по голямо или по малко зависи от индивидуалните предпочитания. Смесвам го с мед и добавям канела на вкус и малко сода. Аз имам едно като дразнене в трахеята и всеко поемане на въздух ми е съпроводено с кашлица и това много ми помага. Също обичам в чая да си го слагам джинджифила.

# 31
  • Мнения: 2 966
Аз смилам  джинджифила с чопър и го смесвам с мед - така си пуска доста от сока. Държа го в бурканче в хладилника - гледам да правя доза за около 3-4 дена, защото иначе доста омеква и не ми харесва. Гледам да го вземам на гладно и когато се сетя. В момента цената е около 7 лв и е доста изгоден.

# 32
  • Мнения: 5 459
Слагам го на всички салати и се старая на ден поне по една супена лъжица да хапвам. А през лятото почти всеки ден си правим джинджифилова лимонада с пасиран на каша джинджифил, мед, лайм  настъргана кора от лайм и изворна, или минерална вода. А също така винаги имам консервирано джинджифилово гари за сушито. На чай слагам джинджифил на прах, зелен чай, чер пипер, канела, шафран......но това през зимата.

# 33
  • Ако искаш да бъдеш щастлив, бъди!
  • Мнения: 10 142
Аз го пия за удоволствие по следния начин: В една тенджера слагам нарязано на филийки парченце джинджифил, колкото орех, три сини сливи, една измита, почистена (необелена) ябълка, нарязана както дойде, 5-6 гвоздейчета карамфил,понякога и една малка пуричка канела, дюля ако имам, десетина цели шипки може. Заливам с литър-литър и половина вода и го чакам да заври. След това дърпам от огъня и слагам капак, да постои десетина минути. После прецеждаш и пиеш като чай - може натурално, може подсладено, може горещо, може студено. Може и само джинджифил, карамфил и вода. Ако обичате по-люто, парчето джинджифил може да е по-голямо.


А ето ви рецепта за оригинална финландска джинджифилова напитка, споделена от една финландска съфорумка:

500 мл натрален сок от ябълка
500 мл натурален сок от касис или черна боровинка
100 мл вода
5 карамфилчета
малко парче джинджифил, нарязано или настъргано
1 пуричка канела
1 шепа стафиди

Всичко се слага на огън, вари се десет минути. Прецежда се. Пият го най-вече зимата, като топла напитка. На възрастните може с алкохол - на дъното на чашата се слагат филирани бадеми и малко стафиди, после водка или уиски и се допъва с топлата напитка. На децата, естествено, без алкохол.

На мен много ми харесва, втора зима си я пием вкъщи, без алкохол. Правя я със сок от кутии, нямам домашен.
Опитайте, много е приятна.

# 34
  • Мнения: 9 991
И аз бях доволна от него, докато не се оказа че изпитвам остра болка в черния дроб именно от него Sad

Черен дроб не боли, потърси другаде проблема.  Peace

# 35
  • Мнения: 164
Oooooo, модерен е станал този джинджифил!  newsm53 Сигурно затова му падна цената!

Пия го отдавна, почти всеки ден. Гледам към литър и нещо.
Как го правя - настъргвам един голям корен в 4-5л. вода и го кипвам на котлон. Пробвах да го заливам със завряла вода от кана, но си внуших, че има разлика и е по-слабо така. Не знам. Така накиснат преседява към 10-12 часа, добавям сок от лимони (2бр.) и прецеждам. Не добавям мед или бъз...Студен е чуден, топъл ми е отврат  Sick Преди добавях и зелен чай или шушулки канела - става  Peace

# 36
  • Мнения: 78
На мен джинджифила, ми помага да се справя с ужасно болезнен цикъл! От 2-3 месеца открих това му действие, преди това бях на хапчета Нурофен Фемина Форте. Сега вече нямам нужда от хапчета, два чая и съм в рая!  Crazy

# 37
  • Мнения: 5 459
О, пропуснах слагам го в сангрия и глювайнзаедно с карамфил, канела, индийско орехче, портокал, мед ....

# 38
  • Мнения: X
непременно ли трябва да се бели? Аз го мия, режа на тънки парчета и слагам да си кисне в каната с чая всеки ден.
И аз имах болки в областта на черния дроб като го взимах настърган с мед и лимонов сок. Може би това е от жлъчката?
Има ли действително ограничения за дневния прием?

# 39
  • Мнения: 27
Записвам се и аз  Simple Smile
Мисля да пробвам първо рецептата с фреш от  потокал и джинджифил

# 40
  • София
  • Мнения: 36 052
Много обичам джинджифил - пристрастена съм към него Simple Smile
Правила съм захаросан джинджифил, който ползвам за директна консумация и сладкиши, а останалия ароматизиран сироп прибирам в хладилник - издържа повече от година - използвам като екстракт
Всеки ден пия следната напитка:
1 лимон - обелен и нарязан на едро
30 грама джинджифил / около 3 пръста от средно голям корен/
1-2 сл мед
.............  смлени с блендер
+ 1 чч вода
получават се 2 чч

ПП.
Киселината на лимона дърпа калция от зъбите /извлича калциевите йони от емайла на зъбите/
След изпиване на напитката, трябва да се нажабурите с вода и да я глътнете, за да върните Са-йони в тялото. Това се отнася за всички цитруси

Последна редакция: вт, 17 мар 2015, 21:51 от denis.

# 41
  • Мнения: 2 966
Може ли рецепта за захаросания джинджифил  и  сиропа?

# 42
  • Мнения: 348
Записвам се. А дали е подходящ за малки деца?

# 43
  • Мнения: 8
Настърган джинджифил, канела и мед е лек при настинки, грип и кашлица. Използваме го в къщи и има ефект

# 44
  • Мнения: 3 211
Другото, което правя е пресен сок от ябълки, моркови и джинджифил.  Peace Hug
Изцеждаш си сок и прибавяш настърган джинджифил към него ли?

Четох една рецепта за златен мед:
-мед 100г
-джинджифил
-куркума 1 с.л.
-черен пипер

Записала съм си я, но не мога да намеря сега от къде е.

# 45
  • София
  • Мнения: 345
Записвам се да следя темата.Аз измивам корена без да го беля настъргвам,заливам със студена вода и слагам да кипне, след като заври добавям канела и след малко махам от котлона.След това пожелание сока от един лимон.Чудесна напитка.

# 46
  • софия
  • Мнения: 1 305
Кое е по полезното, в суров вид както го пия аз в сокоизстисквачката го слагам и заедно с другите плодове на фреш, или запарен или варен.
Пак да попитам, за деца препоръчва ли се, тоест мога ли да им давам от моя фреш със джинджифил. newsm78

# 47
  • Мнения: 1 786
Другото, което правя е пресен сок от ябълки, моркови и джинджифил.  Peace Hug
Изцеждаш си сок и прибавяш настърган джинджифил към него ли?


Не, слагам всичко в сокоизтисквачка.  Peace

# 48
  • Варна
  • Мнения: 25 286
Пак да попитам, за деца препоръчва ли се, тоест мога ли да им давам от моя фреш със джинджифил. newsm78
Да, можеш. За полезното не знам, моята логика ми казва, че суров би трябвало да е по-полезен, но не съм сигурна.

# 49
  • софия
  • Мнения: 1 305
Месечинка виторога  bouquet

# 50
  • София
  • Мнения: 36 052
Може ли рецепта за захаросания джинджифил  и  сиропа?
Захаросан джинджифил
250 гр джинджифил
250 гр. захар  
5 чч вода, от които  2 1/2 чч вода за сиропа
 
Джинджифилът, обелен и нарязан на кръгли или продълговати парчета се вари 40 мин във вода – докато омекне.
Отцежда се, като водата се запазва.
От захарта и чиста вода се прави сироп -  след като поври 10-на мин. се слага джинджифила.
Ври 10 мин.
Кисне в сиропа 24часа.
Маха се джинджифила, сиропа се загрява и оставя да ври 10 мин, прибавя се джинджифила – ври 10 мин.
Кисне 24 часа
И т.н. 3 пъти се повтаря тази процедура.
Джинджифилът или се овалва в кристална захар или се оставя на решетка да изсъхне.
Овалян в захар е по-меk
Водата, в която е врял джинджифила в началото, се смесва с останалия сироп – ври 20-30 мин.  Налива се в шише и се прибира в хладилник . При необходимост може да се добави още захар – тогава става и за глазиране на сладки – опитваш и преценяваш
И сиропа и джинджифила са люти

# 51
  • Мнения: 2 966
Благодаря много за рецептата - доста трудоемка ми се вижда newsm78

# 52
  • Мнения: 164
И аз не го беля и четох, че не трябва да се бели, защото, едва ли не, нааааай-полезното му било точно на границата с кората/обелката...
Относно суров или кипнат - ми, всички рецепти за прочистване и т.н. на организма са да се кипне или залее с вряла вода. Иначе за грипове и настинки е настърган суров, с мед и лимон. Ядеш по няколко лъжици, но пак четох (хихихихи), че трябва да престои май няколко часа в хладилник и да стане желирано   Rolling Eyes

# 53
  • Мнения: 195
Понеже съм решила да пробва джинджифил настърган, та се чудя бели ли се или не последно? Навсякъде чета различни мнения.

# 54
  • София
  • Мнения: 36 052
Аз го беля и измивам  Peace

# 55
  • Мнения: 195
и аз клоня натам, иначе ми изглежда кофти да го нарежа директно с кората  Shocked

# 56
  • Мнения: 164
Вижте като напишете в гугъл джинджифил за отслабване  Embarassed Flushed Излизат, по спомен, доста статии и май пишеше да не се бели...

Еййй, намерих го най-сетне Simple Smile "Основното количество полезни вещества в джинджифиловия корен се намират под кората му. За това, когато го почиствате, не трябва да я белите, а да я остъргвате съвсем внимателно." тук

Последна редакция: ср, 18 мар 2015, 16:49 от reniTosheva

# 57
  • Мнения: 195
Вижте като напишете в гугъл джинджифил за отслабване  Embarassed Flushed Излизат, по спомен, доста статии и май пишеше да не се бели...

Еййй, намерих го най-сетне Simple Smile "Основното количество полезни вещества в джинджифиловия корен се намират под кората му. За това, когато го почиствате, не трябва да я белите, а да я остъргвате съвсем внимателно." тук

Ясно, те и за кората на ябълките казват същото, но и тях понякога ги беля. А като чета тази статия и ми изглежда, че използването на джинджифил си е цяла наука: "За рязане и стъргане не се препоръчва да използвате дървени съдове, тъй като те ще запазят дълго време аромата на подправката. При стъргането на  корена от джинджифил е най-добре да използвате ситно ренде."

# 58
  • Мнения: 164
При положение, че мноооого намаля цената му, вече може и да се остъргва кората, но преди  като го купувах по 13-15 лв. килото, питайте ме как ще си го обеля и половината ще отиде в кофата за боклук  newsm62

За стъргането ползвам едро ренде. То и на него ми е тегаво, пък ако стържех на ситното, ехеееее Simple Smile Имайте предвид, че и самият джинджифил изтъпява рендетата доста  Wink

# 59
  • София
  • Мнения: 3 271
Аз също много го харесвам ароматния Джинджифил. Направо като пристрастена съм към аромата. Аз си правя ето такава напитка:

Половин литър вода, Джинджифил с големина като палец настърган или нарязан в блендер. Кората на един лимон настъргана. Кипвам във водата джинджифила и лимоновата кора. Като заври отделям от котлона. Изсипвам 250 мл. фреш от портокал и 250 мл. сок от  слива /може всякакъв друг сок по избор,  аз също променям, като най-много ми харесва с пюре от малини/ и ги оставям да изстинат. Прецеждам през ситна цедка и пия с удоволствие, като понякога слагам и малко мед.

# 60
  • Мнения: 3 211
Вчера го намерих в Пикадили на 5.99лв/кг. Страшно се учудих на ниската цена. Ако се запася повече дали издържа дълго? То си е корен все пак, би трябвало да не се разваля.

# 61
  • Мнения: 9 991
Вчера го намерих в Пикадили на 5.99лв/кг. Страшно се учудих на ниската цена. Ако се запася повече дали издържа дълго? То си е корен все пак, би трябвало да не се разваля.

Съхне, но сушен пак може да се ползва.

# 62
  • Мнения: X
Вчера го намерих в Пикадили на 5.99лв/кг. Страшно се учудих на ниската цена. Ако се запася повече дали издържа дълго? То си е корен все пак, би трябвало да не се разваля.
В плик в хладилника ми издържа до месец и не съхне .
 Инак като всеки корен може да съхраняваш заровен в пясък, на сухо ,тъмно и прохладно място.

# 63
  • Мнения: 5 459
А пък при мен не може да изсъхне, защото "злоупотребявам" с джинджифил и бързо свършва.

# 64
  • Мнения: 12
винаги купувам голямо парче корен, особено, ако е изгодно като сега - стигам и до килограм. в хладилник ми се разваля, независимо как го съхранявам, на открито изсъхва. затова  джинджифила го слагам  във фризера. след това е удобен за настъргване; за рязане трябва малко да отпусне; ако се размрази се изцежда много лесно сока му /слагам в цитронади, чай, ядене/. много го харесвам сварен в захарен сироп, казват, че издържал дълго  Grinning

# 65
  • Мнения: 164
Вчера го намерих в Пикадили на 5.99лв/кг. Страшно се учудих на ниската цена. Ако се запася повече дали издържа дълго? То си е корен все пак, би трябвало да не се разваля.
Въобще не съхне Simple Smile Да не мислите, че всеки ден е нов внос  Wink Е, сега, ако се запасяваш за година напред, няма как да не изсъхне. И аз като видях цената в Пикадили миналия месец се награбих като невидяла  Mr. Green
А, да ти кажа, че във Фантастико е 4.99 и някой беше писал в друга тема и същата за Била Simple Smile

# 66
  • Мнения: X
В Била беше сух и едвам си намерих хубаво парче.
 В СВА вчера видях ,че на около 10-11лв/кг.
  В Лидл беше хубав последно - около 6-7лв/ кг май беше.
А инак замразен ще е най -добре да е настърган и готов за употреба - може и във формата за лед на кубчета да си направите.

# 67
  • Мнения: 195
Ще мина през Пикадили тази вечер да си взема няколко корена. Освен лимон, джинджифил, мед(?), какви други "отвари" си правите?

# 68
  • Мнения: 164
Ще мина през Пикадили тази вечер да си взема няколко корена. Освен лимон, джинджифил, мед(?), какви други "отвари" си правите?
Мисля, че назад съм писала Simple Smile Може да добавяш всякакви чайове, канела, сироп от бъз, арония, защо не и клен...

# 69
  • София
  • Мнения: 36 052
Може да се направи и лимонада с лимон, мая и захар / газирана напитка/ - хубава е, но приготвянето и е голямо преживяване Simple Smile

# 70
  • Мнения: 164
Може да се направи и лимонада с лимон, мая и захар / газирана напитка/ - хубава е, но приготвянето и е голямо преживяване Simple Smile
Мая  Shocked?

# 71
  • Мнения: 195
Може да се направи и лимонада с лимон, мая и захар / газирана напитка/ - хубава е, но приготвянето и е голямо преживяване Simple Smile

Как така с мая? Ще споделиш ли как точно я правиш?

# 72
  • София
  • Мнения: 36 052
Джинджифилова лимонада
В 2л пластмасова бутилка се слагат:
50 грама пресен джинджифил  
+ 1 лимон   …….  смлени с блендер или настъргани
+ 1чч захар
+ 1/4 чл суха мая
+ вода
----------- затваря се плътно и се оставя на топло за 24 часа.
След 15-20-я час се проверява дали бутилката е вече твърда / – от налягането вътре/ или все още поддава, когато се натисне с палец  
Ако е твърда – лимонадата е готова.
Съхранява се в хладилник – поднася се прецедена
ПП
Може да се направи и със:
 2 сл сух, смлян джинджифил
+ сок от 1 лимон

Притеснението идва от това, бутилката да не гръмне, да не се спука Simple Smile
Понякога е нужно и повече от 24 часа

# 73
  • Мнения: 164
denis., а защо е маята?  Rolling Eyes

# 74
  • София
  • Мнения: 36 052
За да се получи газирана напитка

# 75
  • Мнения: 114
Аз най-често правя или чай от джинджифил или захаросан джинджифил, като вторият добавям в сладки или си го хапвам като свежи люти джинджифилови бонбони. Когато правя билков чай, накрая добавям в чайника и малко настърган джинджифил, особено сега, когато грипът се завърна с нова сила! Също и в Хималайския чай - чай Масала , в който се слагат много подправки и освен, че е чудесен за сгряване, подобрява много и храносмилането

Лятото пък го добавям за овкусяване на вода, заедно с плодове, като например овкусената вода с джинджифил, потрокал и лимон, която е много много по-свежа от лимонадата, а не съдържа никаква захар! Simple Smile
 Изобщо цяла година непрекъснато имам пресен джинджифил вкъщи! Simple Smile

# 76
  • Мнения: 195
Oвкусената вода с джинджифил, потрокал и лимон ми звучи много приятно, бих я пробвала Simple Smile

# 77
  • Мнения: 164
За да се получи газирана напитка
Уф  ooooh! Много съм зле! Извинявай за тъпия въпрос Simple Smile

# 78
  • Мнения: 3 096
Аз най-често правя или чай от джинджифил или захаросан джинджифил, като вторият добавям в сладки или си го хапвам като свежи люти джинджифилови бонбони. Когато правя билков чай, накрая добавям в чайника и малко настърган джинджифил, особено сега, когато грипът се завърна с нова сила! Също и в Хималайския чай - чай Масала , в който се слагат много подправки и освен, че е чудесен за сгряване, подобрява много и храносмилането

Лятото пък го добавям за овкусяване на вода, заедно с плодове, като например овкусената вода с джинджифил, потрокал и лимон, която е много много по-свежа от лимонадата, а не съдържа никаква захар! Simple Smile
 Изобщо цяла година непрекъснато имам пресен джинджифил вкъщи! Simple Smile
Гисчо! Точно от твоя блог научих за захаросания джинджифил и искам лично да ти благодаря (доколкото това може да се нарече лично).   bouquet
Скрит текст:
А "Супичка" е любимият ми и засега единствен кулинарен блог, който посещавам. Помага ми много, наравно със съветите на мама.
Купувала съм и готов от магазина, но предпочитам да си го правя сама. Идеално средство срещу болно гърло и кашлица.

А чаят от джинджифил е неизменна част от ежедневието ми. Бори микроби и умора с еднакъв успех. На четири чаши вода слагам четири пръста джинджифил и две пакетчета лайка. После го пия с мед. Освен това съм убедена, че мигренозните пристъпи, които имах в един, за щастие, кратък период, изчезнаха благодарение на редовната консумация на този чай. Нищо друго не съм взимала, значи - това е.

Само се чудя дали комбинацията от джинджифил и цитруси не е твърде агресивна за хранопровода и стомаха, иначе бих пробвала и нея.

# 79
  • Мнения: X
Songes - как го правиш този чай - вариш ли джиндифила или само го попарваш? Колко време?
И защо комбинацията с цитруси би била агресивна? Вредно ли е? Аз пия всеки ден чай с лимони и дж-л, да не се повредя нещо...

# 80
  • Мнения: 3 096
Не, защо да се повредиш? Ако нямаш оплаквания, си го пий, разбира се. Аз обаче съм скептична, защото е комбинация на люто и кисело, и може да раздразни стомаха. Но все пак зависи и от концентрацията. И да не е на гладно.

Сетих се за едни бонбони против кашлица с джинджифил, пипер и билки - "Кофлет" се казват, от индийската фирма "Хималая". Много са ефективни, но само за хора със здрав стомах. На мен ми няма нищо от тях, но на майка ми, например, не понесоха.

Копирам си част от стар пост, в който дадох рецептата за чайчето на една потребителка с мигрена:

"Купи си голям корен джинджифил и сушена лайка. Може и лайка на пакетчета, но те са по-слаби. Кипваш две чаени чаши вода, отрязваш два пръста широко парченце от джинджифила и го настъргваш на ренде или го нарязваш на тънки филийки. Слагаш да се запарва едно пакетче лайка или една чаена лъжичка, ако ползваш сушена. Вътре изсипваш и джинджифила. Изчакваш да се запари десетина минути, може и повече - тогава чаят ще бъде по-силен. После пиеш. Трябва да знаеш, че люти и пари, но не е непоносимо. Ако не понасяш люто, сложи си мед.
Трябва да си яла преди това, за да не раздразни стомаха.
Цялата комбинация, плюс меда, има много силно противовъзпалително и тонизиращо действие. Няма непосредствен стопроцентов ефект, но облекчава леко пристъпите. Идеално профилактично средство е също против грип и настинка. Ефект ще забележиш до няколко дни. Аз пия по две чаши всеки ден и откакто го правя, не съм имала мигренозен пристъп..."

# 81
  • Мнения: 9 991
Лайката повече от 2 чаши чай на ден не трябвало да се пие. Кофлета, аз съм с проблемен стомах но не ме подразни, но пък ефект не видях.

Джинджифила го съчетах с мурсалски чай, много ми хареса.

# 82
  • Мнения: 3 096
Да, аз нито лайка, нито джинджифил пия по повече от две чаши на ден.  Peace
Правя четири, ако се осмели другата част от домакинството. Ако не, остава за мен на следващия ден.

# 83
  • Мнения: 114
Аз най-често правя или чай от джинджифил или захаросан джинджифил, като вторият добавям в сладки или си го хапвам като свежи люти джинджифилови бонбони. Когато правя билков чай, накрая добавям в чайника и малко настърган джинджифил, особено сега, когато грипът се завърна с нова сила! Също и в Хималайския чай - чай Масала , в който се слагат много подправки и освен, че е чудесен за сгряване, подобрява много и храносмилането

Лятото пък го добавям за овкусяване на вода, заедно с плодове, като например овкусената вода с джинджифил, потрокал и лимон, която е много много по-свежа от лимонадата, а не съдържа никаква захар! Simple Smile
 Изобщо цяла година непрекъснато имам пресен джинджифил вкъщи! Simple Smile
Гисчо! Точно от твоя блог научих за захаросания джинджифил и искам лично да ти благодаря (доколкото това може да се нарече лично).   bouquet
Скрит текст:
А "Супичка" е любимият ми и засега единствен кулинарен блог, който посещавам. Помага ми много, наравно със съветите на мама.
Купувала съм и готов от магазина, но предпочитам да си го правя сама. Идеално средство срещу болно гърло и кашлица.

А чаят от джинджифил е неизменна част от ежедневието ми. Бори микроби и умора с еднакъв успех. На четири чаши вода слагам четири пръста джинджифил и две пакетчета лайка. После го пия с мед. Освен това съм убедена, че мигренозните пристъпи, които имах в един, за щастие, кратък период, изчезнаха благодарение на редовната консумация на този чай. Нищо друго не съм взимала, значи - това е.

Само се чудя дали комбинацията от джинджифил и цитруси не е твърде агресивна за хранопровода и стомаха, иначе бих пробвала и нея.

Ихааааа! Много се радвам! Simple Smile Благодаря ти много за хубавите думи! А джинджифилът наистина си заслужава внимание, освен безкрайно вкусен е и много полезен!

# 84
  • Мнения: 164
Лайката повече от 2 чаши чай на ден не трябвало да се пие. Кофлета, аз съм с проблемен стомах но не ме подразни, но пък ефект не видях.

Джинджифила го съчетах с мурсалски чай, много ми хареса.


Защо не трябва да сепие повече  Rolling Eyes ?
Аз мразя де, но ми стана чудно.

# 85
  • Мнения: 9 991
Лайката повече от 2 чаши чай на ден не трябвало да се пие. Кофлета, аз съм с проблемен стомах но не ме подразни, но пък ефект не видях.

Джинджифила го съчетах с мурсалски чай, много ми хареса.


Защо не трябва да се пие повече  Rolling Eyes ?
Аз мразя де, но ми стана чудно.

Имало съставка, която в малки количества е полезна, като се натрупала ставала вредна.

# 86
  • Мнения: 851
То с повечето билки е така. Ако пиеш антибиотик, не е хубаво да приемаш каркаде, например, защото неутрализира действието на антибиотика.
Джинджифилът си е горчилка, има хора, които въобще не понасят. Китайците пък, хрупат люто, кисело и алкохол в индустриални количества. Единственото, от което се оплакват е язва.

# 87
  • Северозапада
  • Мнения: 5 477
То с повечето билки е така. Ако пиеш антибиотик, не е хубаво да приемаш каркаде, например, защото неутрализира действието на антибиотика.
Джинджифилът си е горчилка, има хора, които въобще не понасят. Китайците пък, хрупат люто, кисело и алкохол в индустриални количества. Единственото, от което се оплакват е язва.
Е, малко ли е?  newsm78

# 88
  • Мнения: 851
Сигурно им се вижда малко в сравнение с всички болести, които им се разминават. Така са свикнали да се хранят от малки. Аз не мога.

# 89
  • Мнения: 5 459
То с повечето билки е така. Ако пиеш антибиотик, не е хубаво да приемаш каркаде, например, защото неутрализира действието на антибиотика.
Джинджифилът си е горчилка, има хора, които въобще не понасят. Китайците пък, хрупат люто, кисело и алкохол в индустриални количества. Единственото, от което се оплакват е язва.

КИТАЙЦИТЕ,алкохол в индустриални количества? Това от лични впечатления ли го споделяш  Mr. Green

# 90
  • Мнения: 851
Да. Бих те питала защо, обаче почваме да спамим.

# 91
  • Мнения: 164
Да ви кажа и още един плюс на джинджифила - паралелно с алкохол ако го пиеш или хапваш на тънки лентички, шансът да се напиеш и да имаш махмурлук спада много Simple Smile

А аз пък, си направих смъртелна последната доза  Mr. Green От петък вечерта стои накиснато и чак днес прецедих   superuu

# 92
  • Мнения: 3 096
Еха! Аз избягвам да го правя, защото течността е много по-тъмна и горчива, и се чудя дали не са умрели някои важни полезни съставки в нея. Най-много за половин час го оставям и гледам да се изпие до края на деня.

# 93
  • Мнения: 11
Момичета виждам че темата е интересна.Купих и направих с мед и лимон но като го режа на тънки ленти има едни влакна.Като опитах да го рендосам влакната се събират в края.За първи път правя това нещо-нормално ли е да ги има.Беля го но по-скоро остъргвам кората не с белачка.Във  всеки корен ли има тези жили /влакна/ или съм уцелила развален. newsm78

# 94
  • Мнения: 3 595
Нормални са влакната, няма проблем с корена.

# 95
  • Мнения: 9 991
То с повечето билки е така. Ако пиеш антибиотик, не е хубаво да приемаш каркаде, например, защото неутрализира действието на антибиотика.
Джинджифилът си е горчилка, има хора, които въобще не понасят. Китайците пък, хрупат люто, кисело и алкохол в индустриални количества. Единственото, от което се оплакват е язва.

Така написано излиза, че умират или от старост, или от язва. Аз лично не мисля, че не боледуват.

# 96
  • Мнения: 851
През последните 30-ина години начинът им на живот като цяло се е променил с навлизането на индустриалната революция. Въздухът им е ужасно мръсен. Модерен е и американският начин на живот за тези, които могат да си го позволят. Само че, ето- джинджифил хрупат от векове, а ние тук се чудим дали е полезен. Начинът им на готвене е такъв, че никакъв зеленчук не може да се скапе(пържи се на силна температура за минута), а ние пържим, варим, ядем солено и много мазно. Личните ми наблюдение са, че една българска домакиня може да опука шишенце соев сос за две- три манджи, което е много и вредно. Не съм пряко запозната, но мисля, че в днешно време дълголетниците при тях са далеч от градската среда(както и тук) и се хранят предимно с каквото са отгледали от земята. Плодове, зеленчуци, разни неща, които тук ги нямаме в нашата природа, а които са полезни и ги имаме- не ги консумираме често. Примерно, аз не мога да ям разните им водорасли, безвкусните им гъби, а и на практика не мога. Обаче всички знаем, че е полезно и вероятно има някаква роля за пренаселването при тях.

# 97
  • Мнения: 9 991
. Обаче всички знаем, че е полезно и вероятно има някаква роля за пренаселването при тях.

Ами Китай е половин континент, кажи речи. Също не са новонаселени както са Австралия и Америка, щото там коренното население не се бори за хора, а само белите пришълци. Също в Китай се ядат скакалци, термити, червеи, кучета, котки, не ядат млечни в по-голямата си част, поради вродена лактозна непоносимост. Мао, също с индустриалната си революция доста се е погрижил да измрат от глад по селата, копие на политиката на Сталин. Та къде рече в цялата тази картинка се вписа джинджифила не разбрах? Айде сега, полезен полезен, ама на митове и легенди малко както е с бг. киселото мляко. Казват родопското кисело мляко е за дълголетие, аз казвам, че Родопите са за дълголетие.  Peace Hug

# 98
  • Мнения: 164
Момичета виждам че темата е интересна.Купих и направих с мед и лимон но като го режа на тънки ленти има едни влакна.Като опитах да го рендосам влакната се събират в края.За първи път правя това нещо-нормално ли е да ги има.Беля го но по-скоро остъргвам кората не с белачка.Във  всеки корен ли има тези жили /влакна/ или съм уцелила развален. newsm78
Относно влакната - колкото повече е изсъхнал коренът, толкова повече ще ти е на тези влакна. Като попаднеш на пресен, ще усетиш разликата - много по сочен е, много по-лесно се рендосва  Peace
Еха! Аз избягвам да го правя, защото течността е много по-тъмна и горчива, и се чудя дали не са умрели някои важни полезни съставки в нея. Най-много за половин час го оставям и гледам да се изпие до края на деня.
Според мен, 30 минути е много малко, за да си пусне нещата и да стане мноооого полезен Simple Smile Но това е според моите разбирания, не се натрапвам Simple Smile

# 99
  • Мнения: 3 096
Трийсетина минути за първата чаша, иначе за следващата минават няколко часа. Тогава течността е по-тъмна и с малко по-силен вкус.
Иначе забелязвам тонизиращ ефект и от първата, дори главоболие ми е минавало.
Реално никъде не съм чела препоръки за приготвянето на чая. Действам по усет  Laughing и гледам да не застоява.

Относно избора на корен - пресният джинджифил има лъскава и гладка кора със цвят между светложълто и охра. Когато се разреже, е сочен и влакната са фини.

# 100
  • Мнения: 11
Момичета купих си захаросан джинджифил да знаете страхотен е.Съгласна съм със СИСИ доста е трудоемно да го правя затова обиколих и намерих.Сега е трябва да ходя пак -купих малко за проба и той свърши........ Grinning

# 101
  • Мнения: 3 096
Откъде го купи, kat13? Аз съм взимала от Лидъл по Нова година, но не са го предлагали нито преди, нито след това.

# 102
  • Мнения: 11
На Женския пазар има. Рени наистина е така за влакната-когато го купих нямаше такива груби но като престоя няколко дни  в хладилника се появиха.Даже не се дъвчат ужасни са.

# 103
  • Мнения: 164
Те много от корените и в магазина са вече сухи...не разчитай, че навсякъде е пресен и хубав Wink

# 104
  • Мнения: 164
Момичета  smile3533
Да не се стопихте от джинджифила??? Никакви ви няма  newsm78

# 105
  • София
  • Мнения: 36 052
 Hug
Аз си го пия всеки ден - с мед и лимон

# 106
  • Мнения: 164
Hug
Аз си го пия всеки ден - с мед и лимон
Браво  smile3501 Какво ще кажеш? По колко пиеш?

# 107
  • София
  • Мнения: 36 052
Харесва ми, почти съм пристрастена
Пия по около 35 грама / корен/ + 1 лимон + 1сл мед + 250мл вода / получават се 2чч/
Тичам през 1-2 дни, имам лек проблем в едното коляно и засега ми се отразява добре.
На кожата на лицето - също
Бързо - лесно - вкусно - тонизиращо и полезно. Много обичам такива неща Simple Smile

# 108
  • Мнения: 164
Харесва ми, почти съм пристрастена
Пия по около 35 грама / корен/ + 1 лимон + 1сл мед + 250мл вода / получават се 2чч/
Тичам през 1-2 дни, имам лек проблем в едното коляно и засега ми се отразява добре.
На кожата на лицето - също
Бързо - лесно - вкусно - тонизиращо и полезно. Много обичам такива неща Simple Smile
И на стави ли помага  #Crazy

# 109
  • София
  • Мнения: 36 052
Да, помага на стави, сухожилия - има противовъзпалително действие

# 110
  • София
  • Мнения: 22 909
Моя колежка пие чай от джинджифил за отслабване от доста време. Не виждам да има промяна.

# 111
  • Мнения: 164
Моя колежка пие чай от джинджифил за отслабване от доста време. Не виждам да има промяна.
Joy Колко дълго го пие и по колко?

# 112
  • Мнения: 1 383
Наскоро едно момиче казваше, че бели корена, реже го на съвсем малки парченца и с вода го пие все едно са хапчета парченца. Това за изчаряне на мазнините.  И казва, че има ефект. Обаче се пиело сутрин след закуска.

# 113
  • Мнения: 5 459
 Mr. Green Така както го гълта като хапченца, така и ще си го изхвърли.

# 114
  • Мнения: 244
И аз си купих джинджифил преди около месец - от намаления в Билла, ама си беше бая сух.
Обелих го с помощта на лъжица (по съвета на времето на Звездев), а там където това не се получаваше - нож.
Опитах да стържа на едро ренде, но мисията невъзможна поради многото влакна. Shocked
Едно краче от този джинджифил нарязах в зеленчукова супа, но той не можа да уври задоволително и после всеки си вадеше кубчетата от чинията. Rolling Eyes
Та в крайна сметка го нарязах на резанчета и го минах през блендера, после в бурканче и във фризера.
Сега гребвам по 1/2 - 1 ч.л. когато готвя някои яденета. Често казано, за готвене ми харесва повече сухия вариант и често го използвам.
Много хубав купешки захаросан джинджифил продават в кв. Младост 1- някаква будка за ядки, но не знам къде точно, че ми го носят у дома като подарък. Ще видя как ще подейства на ставите...
А ми казаха, че зимата много предпазващо срещу грип  е 2 резанчета джинджифил да се варят сутрин за чай.

# 115
  • София
  • Мнения: 345
От вчера го започнах отново.Аз го измивам,рендосвам на ситно и го кипвам,преди да го махна от котлона слагам малко канела.Този път си обещавам да съм постоянна поне 2 месеца.

# 116
  • Мнения: 9 991
Помага при грип, загрява и лекува.

# 117
  • София
  • Мнения: 366
Настъргвам в чая, слагам в постни супи, но нещо не съм впечатлена от свойствата му.  Peace

Интересни са ми мненията по темата.

# 118
  • Мнения: 644
Mr. Green Така както го гълта като хапченца, така и ще си го изхвърли.

аааааа няма няма, ............... само че за да се усвои от тялото трябва да тичаш 30-40 мин. минимум + клякания лицеви опори иииииии  всякакви такива упражнения каквито се сетиш до още 30 мин. ...................... и ще изгориш мазнините, ама то САМО от джинджифила, не от другото де  yes  ooooh!  Whistling

# 119
  • Мнения: 164
Наскоро едно момиче казваше, че бели корена, реже го на съвсем малки парченца и с вода го пие все едно са хапчета парченца. Това за изчаряне на мазнините.  И казва, че има ефект. Обаче се пиело сутрин след закуска.
Е, това за първи път го чувам да се пие все едно пиеш хапчета  Shocked newsm78 #Crazy

# 120
  • Мнения: 4 097
Аз го пия на чай, в повечето случаи чист. Понякога само му слагам малко мед.

# 121
  • Мнения: 1 753
Здравейте, моля някой за информация при повишен холестерол как е по-добре да се приема джинджифила-под формата на запарка като чай или настърган с мед и лимон?Благодаря предварително  bouquet

# 122
  • Мнения: 164
Здравейте, моля някой за информация при повишен холестерол как е по-добре да се приема джинджифила-под формата на запарка като чай или настърган с мед и лимон?Благодаря предварително  bouquet
Това, което знам е, че настърган с мед и лимон и достигнал желиран вид е за предгрипни и грипни състояния, но тъй като джинджифилът принципно е лек срещу високият холестерол, може би няма никакво значение под каква форма го консумираш.

# 123
  • Мнения: 1 753
reni Tosheva, благодаря!

# 124
  • София
  • Мнения: 36 052
Oт 4-5 дни съм на джинджифил + мед + лимон +... прясна мента  - много е хубаво, освежаващо и ароматно   Peace
Слагам по 4-5 големи стръка

# 125
  • Мнения: 5 313
Бях чула, че джинджифилът използва се като един вид консервант за смутита (бях решила да давам смути в шише на училище на дъщеря ми), обаче не знам колко да сложа на 250 мл.

# 126
  • Мнения: 1 383
Бях чула, че джинджифилът използва се като един вид консервант за смутита (бях решила да давам смути в шише на училище на дъщеря ми), обаче не знам колко да сложа на 250 мл.

Аз съм работила на място където се правят смутита. Ние на 350мл. сме слагали една малка филийка от средно голям джинджифилов корен. А според желанията на клиента и повече или по малко сме слагали. Направи няколко опита и ще видиш как е най добре.

# 127
  • Мнения: 5 313
kimmy, благодаря много!

# 128
  • Мнения: 164
Бях чула, че джинджифилът използва се като един вид консервант за смутита (бях решила да давам смути в шише на училище на дъщеря ми), обаче не знам колко да сложа на 250 мл.
Или по-скоро вкъщи й дай да опита и тя да си кажа с колко й е добре и не я дразни  Rolling Eyes

denis, и аз си правих с прясна мента...Сега ме подсещаш пак да си взимам. Тя и придава много свежо-сладък нюанс bouquet

# 129
  • София
  • Мнения: 36 052
denis, и аз си правих с прясна мента...Сега ме подсещаш пак да си взимам. Тя и придава много свежо-сладък нюанс bouquet
Peace точно затова и го написах - имам я в саксия, израсна преди повече от месец,но едва сега се сетих да слагам по малко.
Моята мента си стои за Мохито  Wink

ПП. Ако не знаеш Simple Smile  -  но тя е като плевел и ако искаш да си засадиш, просто сложи 1-2 стръка / с няколко междувъзлия/ във вода - за 2-3 дни пуска коренчета. Засаждаш и за една година завзема цялата саксия. Не измръзва /корените/, може да стои на открито цяла зима

Последна редакция: пт, 15 май 2015, 13:02 от denis.

# 130
  • Мнения: 164


ПП. Ако не знаеш Simple Smile  -  но тя е като плевел и ако искаш да си засадиш, просто сложи 1-2 стръка / с няколко междувъзлия/ във вода - за 2-3 дни пуска коренчета. Засаждаш и за една година завзема цялата саксия. Не измръзва /корените/, може да стои на открито цяла зима
Благодаря ти Simple Smile Аз принципно имах планове да пробвам да гледам такива неща - босилек, мента, джоджан и т.н., но не знаех, че е толкова лесно с ментата   bouquet

# 131
  • София
  • Мнения: 366


ПП. Ако не знаеш Simple Smile  -  но тя е като плевел и ако искаш да си засадиш, просто сложи 1-2 стръка / с няколко междувъзлия/ във вода - за 2-3 дни пуска коренчета. Засаждаш и за една година завзема цялата саксия. Не измръзва /корените/, може да стои на открито цяла зима
Благодаря ти Simple Smile Аз принципно имах планове да пробвам да гледам такива неща - босилек, мента, джоджан и т.н., но не знаех, че е толкова лесно с ментата   bouquet

А стръковете откъде се осигуряват?  Rolling Eyes

# 132
  • Мнения: 164

А стръковете откъде се осигуряват?  Rolling Eyes
Купуваш си прясна мента.

# 133
  • София
  • Мнения: 366

А стръковете откъде се осигуряват?  Rolling Eyes
Купуваш си прясна мента.

Благодаря.

Обикновено не се хващат.  Sad

# 134
  • София
  • Мнения: 36 052

А стръковете откъде се осигуряват?  Rolling Eyes
Купуваш си прясна мента.
Благодаря.
Обикновено не се хващат.  Sad

Не може да не се хващат, нещо не правиш както трябва. Важно е как ще подготвиш резниците.
Ето - тук е показано засаждане в почва, но може преди това да се постави във вода / с 2-3 листа, над почвата/  цък
Извинявам се за спама

# 135
  • София
  • Мнения: 366

А стръковете откъде се осигуряват?  Rolling Eyes
Купуваш си прясна мента.
Благодаря.
Обикновено не се хващат.  Sad

Не може да не се хващат, нещо не правиш както трябва. Важно е как ще подготвиш резниците.
Ето - тук е показано засаждане в почва, но може преди това да се постави във вода / с 2-3 листа, над почвата/  цък
Извинявам се за спама

  bouquet  bouquet

# 136
  • Мнения: 4 303
Цитат на: redlipss link=topic=833487.msg30912332#msg30912332 date=1432801196

А стръковете откъде се осигуряват?  Rolling Eyes
[/quote
Купете си от пазара, от бабите просто мента. Обикновено има в букетчето и такива, които изглеждат по твърди стъбълцата им, а може и да има и с нежни коренчета. Точно такива си накиснете във вода или просто посадете във влажна почва.
Покажели се и едно ново листенце експериментът е успешен.

# 137
  • София
  • Мнения: 136
Опитвала съм да засаждам джинджифил. Лесно израстват листа, но дотам. Не върви много в саксийка.
Но пък препорьчвам розмарина.Най добре се сгъстява като се  отрязват редовно клончета. Расте лесно за 3 години на двора / пловдив/ стана метър и нещо и само чупя, чупя, няма обиране. Имам десетина храста в скалиста почва. На сянка остават малки. Купих ги вкоренени и бяха по 10 cm. Чудна билка и подправка за картофки или чай, особено за жени. Успех

# 138
  • Мнения: 164
Опитвала съм да засаждам джинджифил. Лесно израстват листа, но дотам. Не върви много в саксийка.
Но пък препорьчвам розмарина.Най добре се сгъстява като се  отрязват редовно клончета. Расте лесно за 3 години на двора / пловдив/ стана метър и нещо и само чупя, чупя, няма обиране. Имам десетина храста в скалиста почва. На сянка остават малки. Купих ги вкоренени и бяха по 10 cm. Чудна билка и подправка за картофки или чай, особено за жени. Успех
Как го засаждаш джинджифила?
Имаше във фейсбук в една група (не помня име), в която можеше да си поръчаш вече хванал се и тръгнал със зелени листа джинджифил Simple Smile Мислих го, но не поръчах Simple Smile

# 139
  • Мнения: 5 313
Опитвала съм да засаждам джинджифил. Лесно израстват листа, но дотам. Не върви много в саксийка.
Но пък препорьчвам розмарина.Най добре се сгъстява като се  отрязват редовно клончета. Расте лесно за 3 години на двора / пловдив/ стана метър и нещо и само чупя, чупя, няма обиране. Имам десетина храста в скалиста почва. На сянка остават малки. Купих ги вкоренени и бяха по 10 cm. Чудна билка и подправка за картофки или чай, особено за жени. Успех

Как се прави чай от розмарин? Имам три храста  Laughing.

Общи условия

Активация на акаунт