Ние сме отбор от Чешки мами, на сладурковци и сладурани 2

  • 86 988
  • 331
  •   1
Отговори
# 15
  • Prague Czech Republic
  • Мнения: 897
до Емичка,не виждам как правите там след като сте в положение а и нямате ТД,това е някаква подигравка,раждането и пребиваване в болницата(3дни,без осложнения) без осигуровки ще ви струва 12 000 крони за касио ако се наложи ще ви вземат 25 000,недай си боже да родите по-рано или нещо да стане с детето ви по време на раждане,без застраховка може лечението да ви струва стотици хиляди крони,ако нямате възможност за друга работа,направете си живностенски лист(фирма ЕТ) и започнете да си внасяте осигуровките сама(ще ви излиза месечно около 3500крони),нещата са на много сериозно ниво,не бива така да се отнасяте.



  Подкрепям напълно казаното от  Работа Чехия! 

# 16
  • Затънтена някъде зад дувара
  • Мнения: 154
Хайде,моля ви да се вклюи някоя мама и да обясни подробно приема на деца в детските градини-от кога започва ,какви документи се изискват,каква е таксата,до колко часа са децата в градините,защото дълго се рових и не получих систематиен отговор.Благодаря ви!

# 17
  • Мнения: 3 763
Записът за детска градина е март-април,зависи от района,в който живеете.Всяка детска градина в района ви,ще има свои дати за запис,които ще бъдат публикувани на страницата им в интернет.Записването става с молба,документ за самоличност на детето и родителя-настойник,документ за побит на същите,,документ от л.лекар на детето за здравословното му състояние и поставените ваксини.Можеш да подадеш в повече от една градина,но ще ви приемат само в една.Детската градина е отворена от 1.09 до 30.06,от 6,30 сутринта до 17ч.вечерта(някой работят до 18ч,но е рядкост),на празници са затворени.През лятото градините в района се редуват,на всеки 2седмици,през останалото време не работят т.е.ако живееш да речем в Прага 1-2седмици една градина на Прага1,2седмици друга на Прага 1 е отворена и т.н..Не знам какво друго те интересува.Това е за Прага.

# 18
  • Затънтена някъде зад дувара
  • Мнения: 154
Благодаря ти миличка ами прочетох ,че детската е безплатна само за децата родени в Чехия вярно ли е?

# 19
  • Мнения: 3 763
Не,не е вярно.И не,не е безплатна за никого,освен за социално слабите.Плаща си се такса+храна,като в БГ.Колко е таксата зависи от конкретната градина.Безплатна е само предучилищната група,защото е задължителна,но храната си се плаща.Щом детето не е раждано тук,при записа ще ти трябва и акт за раждане преведен на чешки.

# 20
  • Затънтена някъде зад дувара
  • Мнения: 154
Благодаря още веднъж ,за информацията!

# 21
  • Мнения: 1
здравейте,искам да попитам дали някои може да ми даде информация какви са условията за детските ясли и градини,и колко време е необходимо за да вземеш гражданство благодаря ви предварително Simple Smile

# 22
  • Мнения: 248
Имам въпрос, принципен, детето е на 2 и половина, до сега е било в ясла в БГ, при условие, че планирам да замина за Прага, детето не знае грам чешки, той и български все още не говори много, но някои думи все пак... Както и да е, аз също не говоря езика, само английски, имам притеснения как ще се разбера с учителите... А ако реша да не го записвам на детска , а си го гледам вкъщи? От колко годишни тръгват задължително на училище, ако не знае езика как се процедира? Знам, че малко объркано го написах, но надявам се сте разбрали притесненията ми.

# 23
  • Мнения: 191
Има ли мами по майчинство в Бърно? Аз имам момче на годинка и 4 месеца.Таткото  ни е чех и макар,че живея дълго тук,нямаме си компания за разходки и "покец" ☺.Ако има ентусиасти,пишете на лични

# 24
  • Мнения: 3
Здравейте,предстои ми да отида със семейството си в чехия,с дете на 4 и половина сме,какви документи ще са ми необходими за да го запиша на детска градина.Заминаването ще е вероятно в началото на идната година,колко време се чака да го приемат,и колко ще струва да си наема жена да го гледа,става въпрос за район около Прага.Благодаря ви.

# 25
  • Мнения: 3
Здравей те имали някоя от вас която живее в Либерец и как стой въпроса с градините и яслите там?Имали български или само чешки?И децата трябва ли да вземат уроци да свикнат с езика как беше въпроса с интеграцията на децата при вас

# 26
  • София
  • Мнения: 2 666
Здравейте,

Пиша Ви с молба за малко помощ. С ММ обмисляме да се преместим в Чехия, по-точно Прага.
Аз имам малко детете и ще си го гледам, а ММ ще се грижи за прехраната. Имам много въпроси и не знам дали ще направим правилния избор.

Може ли да ме оринтирате колко са средните заплати в Прага. Наемите колко вървят. Основното ми притеснение, че имам добро ниво на английски език и никакъв чешки.
Притеснявам се как са организирани детските градини, здравеопазването (малката доста боледува) и все неща в този ред на мисли.

На всеки отговори мнение ще бъда много благодарна.

# 27
  • Prague Czech Republic
  • Мнения: 897
Здравейте,

Пиша Ви с молба за малко помощ. С ММ обмисляме да се преместим в Чехия, по-точно Прага.
Аз имам малко детете и ще си го гледам, а ММ ще се грижи за прехраната. Имам много въпроси и не знам дали ще направим правилния избор.

Може ли да ме оринтирате колко са средните заплати в Прага. Наемите колко вървят. Основното ми притеснение, че имам добро ниво на английски език и никакъв чешки.
Притеснявам се как са организирани детските градини, здравеопазването (малката доста боледува) и все неща в този ред на мисли.

На всеки отговори мнение ще бъда много благодарна.


Здравей! За заплатите в Прага мога да ти кажа че много зависи каква работа работиш и колко плащат на час! За ДГ не съм запозната все още. Дано сам ти била полезна!

# 28
  • Мнения: 3 763
Аз ще ти кажа директно.С една заплата в Прага и ако мъжът ти не е тесен специалист с добро заплащане...ще сте на прага на бедността.
Записът в детските градини е февруари месец.Трябва да имате всички редовни документи+здр.осигуровки,за да го запишеш.

# 29
  • София
  • Мнения: 2 666
Благодаря за отговорите.  bouquet
ММ уж ще взима добра заплата, за да може аз да не работя. Най-много ме притеснява здравеопазването.(Сега съм пред кабинета на педиатъра).

Общи условия

Активация на акаунт